Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 22 от общо 22
    Не модерирам този форум Аватара на Мила
    Post Thanks / Like

Lightbulb Кредитите във Великобритания - често срещаните митове

http://www.experian.co.uk

Знанието е сила, особено когато става въпрос за ползването на кредити. Какво формира вашата кредитна история и влиянието, което тя оказва върху офертата или отказа, които ще получите от банките? Време е да започнем да разбираме каква е тукашната британска логика на кредитирането.

Не позволявайте да бъдете подведени от тези 10 най-често срещани мита за кредитите.

Мит 1: Предишните обитатели на вашия адрес оказват задочно влияние върху настоящия ви кредитен рейтинг
    Няма абсолютно никакво значение дали предишният обитател на вашето жилище е бил милионер или фалирал длъжник. Името му няма как да присъства във вашето кредитно досие, освен ако не сте били свързан по някакъв начин с въпросния човек - например, имали сте обща банкова сметка. Заемодателите се интересуват единствено от финансовата информация за вас и финансово свързаните с вас лица. Те искат да видят стабилност на поведението ви в тази държава.

Мит 2: Кредитните агенции са тези, които определят крайното решение, когато кандидатствате за заем
    Агенциите за кредитни справки събират и съхраняват вашата кредитна информация. Най-голямата подобна такава агенция във Великобритания е Experian. Тези агенции не взимат решения, това е работа на кредиторите, които проверяват вашата кредитна информация и изчисляват вашето ниво на стабилност, което им помага да решат дали да ви предложат кредит.

Мит 3: Старите ви задължения нямат значение
    За съжаление старите ви задължения имат значение. Съдебните решения за неизплатени дългове, индивидуалните доброволни споразумения и фалитите остават във вашето кредитно досие за срок от поне шест години. Всяка пропусната вноска по кредитна карта се записва в досието ви за поне шест години. Всичко това се взема под внимание от заемодателите, които могат да решат, че ще пропускате плащания и по техния кредит.

Мит 4: Ще получите най-добрата оферта, ако никога не сте теглили кредити

Ако никога не сте взимали пари назаем, кредиторите няма как да имат някаква яснота дали ще бъдете надеждни платци и дори могат да отхвърлят молбата ви. Повечето от тях предпочитат
    да видят кредитно досие, което показва няколко разумно управлявани заема, или карти с редовни плащания.

Мит 5: Попаднал съм в черен кредитен списък
    Не съществуват черни списъци и вашият кредитен рейтинг не зависи от вашата раса, етнически произход, религия или пол. Част от факторите, които кредиторите взимат предвид, са историята на вашите плащания и каква сума дължите към момента.

Те искат да са сигурни, че нямате навика да вземате назаем суми, по-големи от разплащателните ви възможности.

Мит 6: Приятели или членове на семейството, които живеят в дома ви, оказват влияние върху кредитния ви рейтинг
    Семейството ви и приятелите ви нямат пряко отношение към вашия кредитен рейтинг, освен ако нямате някаква финансова обвързаност с тях, като например обща ипотека. Съвместното
    съжителство не създава финансова обвързаност. Ако сте финансово обвързани с други лица, заемодателите могат да разгледат и тяхното кредитно досие, тъй като отношенията ви могат да повлияят на възможността ви за връщане на кредит.

Мит 7: Пълното изплащане на кредитната ви карта намалява вашия кредитен рейтинг
    Това не е така, напротив - вероятно ще увеличи кредитния ви рейтинг, защото показва, че можете да си позволите да взимате пари назаем. По-нисък кредитен рейтинг можете да получите за пропускане на плащания, минимални вноски по картата ви или теглене на суми на границата на лимита ви.

Мит 8: Няма значение колко на брой кредитни сметки имате
    Кредиторите искат да са сигурни, че можете да си позволите да погасите своя заем, затова предпочитат да не дължите големи суми пари по различни сметки. Те дават предимство на клиенти, които не са силно зависими от вече изтеглен кредит. Затова е препоръчително да ограничите редовните си заеми към карти и техният размер да е по-малък от 25% от кредитния
    ви лимит.

Мит 9: Имате само една оценка на кредитния ви рейтинг до момента
    Всеки заемодател използва уникален метод за изчисление на кредитна оценка, а някои
    използват различни формули за различните продукти, например - заеми и кредитни карти. Това означава, че е възможно да имате три различни кредитни оценки, ако подадете три отделни молби в един и същи ден, дори и те да са към един и същи кредитор.

Кредитната ви история и оценка се променят при промяна в обстоятелствата. Пропускането на вноска ще намали оценката ви, докато изплащането на дълг ще я повиши.

Мит 10: Информацията в кредитната ви история се съхранява завинаги
    Целта на кредитната история е да представя на заемодателите ясна картина за вашата скорошна и настояваща финансова ситуация. Те не искат да видят, че един 40-годишен потребител е пропуснал няколко плащания, когато е бил на 21 години, защото това няма отношение към финансовото поведение на клиента в момента. По-голямата част от информацията в кредитната история се съхранява около шест години.

BG BEN - Bulgarian Newspaper - a

Консултации с Help4Bg Услуги за българи в UK от Help4Bg
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Гугъл търсачка на форума

2. БЛАГОДАРЯ deijei, lordm, jhoro, amatoria, bakari thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Кредитите във Великобритания - есто срещаните митове

по т.8 се има предвид да се ограничат заемите до 25% от кредитния лимит след гратисния период предполагам? ако примерно кредитната карта я ползваш на 100% и си плащаш в срок т.е. в рамките на гратисния период, предполагам че не е проблем?
    Или вдигаш прах, или гълташ прах. — Хенри Кисинджър

title removed Аватара на CanBoy
    Post Thanks / Like

абсолютно верно,на 100%

а значението на това преди няколко дни го обеснявах как ли не ,даже и цветно

Мит 8: Няма значение колко на брой кредитни сметки имате
    Кредиторите искат да са сигурни, че можете да си позволите да погасите своя заем, затова предпочитат да не дължите големи суми пари по различни сметки. Те дават предимство на клиенти, които не са силно зависими от вече изтеглен кредит. Затова е препоръчително да ограничите редовните си заеми към карти и техният размер да е по-малък от 25% от кредитния
    ви лимит.

и въпреки това някои дървени глави с малък опит и почти никаква компетентност с материята така и не повярваха,че е истина най вече защото излезе като мое компетентно мнение,което по някакъв неразбираем начин ги подразни

като допълнение

т11-правте макс 3,4 апликации на година но не по едно и също време.всяка една апликация смъква 5-6 т от кр рейтинг,но в следващите месеци ,ако плащанията ти са ок точките се възстановяват с 5-6 на месец.при по вече апликации забавянето на точките изостава от възстановяването им

т12 -не пропускайте година в която да нямате поне 1 апликация за кр карта или друг кредит даже и да не са ви нужни.ако в рамките на няколко години 2-3-4 нямате никаква апликация това кредитните агенции ви възприемат като икономически неактивен и кр рейтинг не расте,т.е ако всичко ви е ок расте бавно.не е от голямо значение ,ако не го правите ,но да речем например след 4 години ви дотрябват спешно пари и направите набързо 3,4 апликации това доказва пред кредитните агенции ,че ви трябват спешно пари заради внезапната ви активност след дълъг период на незаинтерисованост към различните видове кредитни инструменти.вероятноста банките да ви откажат е голяма защото както всички знаем или ако не го знаете аз поне го знам златното правило

БАНКИТЕ ДАВАТ ЛЕСНО ПАРИ НА КРЕДИТ НЕ КОГАТО СПЕШНО ВИ ТРЯБВАТ,А КОГАТО НЯМАТЕ НУЖДА ОТ ТЯХ
    За жалби и оплаквания tel.0696969-Holy Armenian Church.

5. БЛАГОДАРЯ Qgelo thanked for this post
    Напреднал Аватара на padina.pavonia
    Град
    London
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от CanBoy Виж мнението

БАНКИТЕ ДАВАТ ЛЕСНО ПАРИ НА КРЕДИТ НЕ КОГАТО СПЕШНО ВИ ТРЯБВАТ,А КОГАТО НЯМАТЕ НУЖДА ОТ ТЯХ

дааа да му се не види, мен ми дадоха кредитна карта без да съм искала, след 7 месеца престой в юк :Д

но се оказа доста полезна де :Д

Старо куче
    Post Thanks / Like

да го поставя въпроса така:
    ползвам навсякъде само кредитна карта като покривам това което съм изхарчил с дайрект дебит в срок. пари в брой не ползвам поне от година насам. това добре ли е или не за кредитния рейтинг?

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от padina.pavonia Виж мнението
    дааа да му се не види, мен ми дадоха кредитна карта без да съм искала, след 7 месеца престой в юк :Д

но се оказа доста полезна де :Д
    много буквално го прие.

ти можеш пак да си кандидатстваш,но банката не трябва да те идентефицира като някой дето е назор и му трябват спешно пари да запуши някоя дупка.особенно важи за кредитна карта която от банката се възприема като кредитен инструмент за разплащане ,а не ей така да ти даде едни пари назаем,че имаш голяма нужда и не ти стигат парите да си покриваш текущите сметки и разноски.
    тя заради това е револвиращ инструмен с гратисен период 21 дни и ежемесечна вноска по кредита ,което иска да каже ,че я ползваш през текущия месец докато си вземеш чека от работа и да се разплатиш.това и е функцията,а не с тоя заем да се издържаш и да се изхранваш
    при другите кредити кредитни линии,кредитни лоъни,ауто лоъни,ипотеки кредита има друг смисъл.дадени пари на заем за да си купиш нещо по голямо което няма как да платиш с 1 или 2 заплати,а ще са ти нужни години да събереш тия пари

1 добър способ да си вдигаш кредитния рейтинг-плащай всичко коет може с кр карта и връщай парите в гратисния срок.колкото по вече транзакции и по големи похарчени суми толкова по висок рейтинг от кредитните бюра.
    но ще кажеш разходите ми на месец са примерно 300-400 по вече няма какво да купя ,а и нали трябва да ги върна нодохода ми не стига.така е.заради това има една хитринка.води на пазар българите от блока или къщата в която живеещ и им плащай сметките с твояа карта а те да ти дават парите кеш.
    така няколко месеца и кандидатстваш за вдигане на лимита.банката като види,че по картата движиш 2-3000 паунда на месец и ги връщаш в гратисния период веднага се светва ,че ти си с високи доходи за да разполагаш с такива суми ,за нея това точно е най голямото доказателство какъв ти е дохода ,а не да им показваш някакви измислени доходи или писмо за тях от работодател.
    има и още много хитрини,ама ще трябва вече да вземам пари за консултациите

9. БЛАГОДАРЯ Qgelo thanked for this post
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от deijei Виж мнението
    да го поставя въпроса така:
    ползвам навсякъде само кредитна карта като покривам това което съм изхарчил с дайрект дебит в срок. пари в брой не ползвам поне от година насам. това добре ли е или не за кредитния рейтинг?
    перфектния вариант,особенн за директния депозит.
    също перфектно,но по малко би било ако си погасяваш плащанията кеш.
    в първия вариант обаче е по добре защото банката вижда движението на парите,установява ти доходите и то най важното може да не са много големи,но са постоянни

Напреднал Аватара на padina.pavonia
    Град
    London
    Post Thanks / Like

разбрах те просто давам пример как се покриват нещата с реалния живот :Д аз отивам да си вадя бизнес акаунт щото яко съм го закъсала и няма къде да ми преведат заплтата, те си мислят, че щом почвам бизнес начи ще има кво да точат :Д

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от padina.pavonia Виж мнението
    разбрах те просто давам пример как се покриват нещата с реалния живот :Д аз отивам да си вадя бизнес акаунт щото яко съм го закъсала и няма къде да ми преведат заплтата, те си мислят, че щом почвам бизнес начи ще има кво да точат :Д
    и още едно неписано правило.на жените банките са склонни да дават при по облекчени условия кр карти и да отпускат по висок лимит.
    не заради друго,знаят ви,че сте по харчливи,а ние по пресметливи

Старо куче
    Post Thanks / Like

перфектния вариант,особенн за директния депозит.
    също перфектно,но по малко би било ако си погасяваш плащанията кеш.
    в първия вариант обаче е по добре защото банката вижда движението на парите,установява ти доходите и то най важното може да не са много големи,но са постоянни
    определено доста си се блъскал по финансови институции. я кажи как си се финансирал при покупката на първия камион или си купил бизнес? т.е. как си финансирал тази операция обикновенно банките искат самоучастие а при купуването на бизнес самоучастието не е малко като сума. поне не знам тук някоя банка да те финансира на 100%

Напреднал Аватара на varnagirl
    Post Thanks / Like

Относно Мит 1, не го оспорвам, така е не се отразява на кредитната история, но може да има негативен ефект в други аспекти. Самите фирми доставчици на услуги и продукти имат така наречените списъци с лоши адреси, или поне Virgin със сигурност имат. Това разбрахме, когато направихме онлайн заявка за пакет услуги и тя ни беше отказана. След като се свързахме с консултант по телефона да разберем защо, ни казаха, че този адрес им бил в черния списък. Действително имаше доста писма за миналите наематели, които си личеше, че са изискващи плащания, и няколко пъти ни безпокояха събирачи на дългове. Последваха няколко телефонни разговора и писма с Virgin, за да ги убедим, че ние не сме отговорни и да ни предоставят все пак исканите услуги. Само си го имайте едно наум и ако ви бъде отказано нещо онлайн, звъннете да проверите защо.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Здравейте. Преди 5-6 години имах задължение към HSBC на стойност от около 50 паунда, понеже бях със паспорт акаунт и имаше такса от 5-6 паунда на месец аз се пребрах в бг и са се натрупали 10 месеца преди да ми изтече картата и това задължение си остана така. Сега след 5 години се върнах изкарах си сметка и след това кандидатствах за кредитна карта и ми беше отказана. Може ли заради това преди толкова години сега да ми отказват. Пратиха ми писмо с отказа и там имаше този сайт екпирианс.ком след което платих да си видя историята пратиха ми писмо и нямаше нищо само 5-6 чеквания от О2, банката и това беше. Мога ли да си видя цялата истирия от някаде?

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

Един приятел пък са му казали, че ако няма кредитни карти ще е по лесно да вземе реморгидж и си затвори всички кредитни карти. Аз не мисля, че това има знчение.
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Напреднал Аватара на varnagirl
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Кредитите във Великобритания - често срещаните митове

Love, теб те е нямало 5 години, на практика нямаш кредитна история, което за кредиторите е по-лошо и от лоша такава. Трябва да мине минимум една година за кредитни карти с лоши условия, 2 за ок и 3 за по-нормални, при условие, че между временно градиш добра история.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Love Виж мнението
    Здравейте. Преди 5-6 години имах задължение към HSBC на стойност от около 50 паунда, понеже бях със паспорт акаунт и имаше такса от 5-6 паунда на месец аз се пребрах в бг и са се натрупали 10 месеца преди да ми изтече картата и това задължение си остана така. Сега след 5 години се върнах изкарах си сметка и след това кандидатствах за кредитна карта и ми беше отказана. Може ли заради това преди толкова години сега да ми отказват. Пратиха ми писмо с отказа и там имаше този сайт екпирианс.ком след което платих да си видя историята пратиха ми писмо и нямаше нищо само 5-6 чеквания от О2, банката и това беше. Мога ли да си видя цялата истирия от някаде?
    ами ти вече си си видяла цялата история от ;писмото; което са ти пратили.това ти е така наречения кредит рекордс което са ти го пратили.това което виждаш в него го виждат и всички кредитори към които отправяш някаква молба за кредит.друго няма.
    в кредит рекордса има записани всички детайли около твоите кредити,запитвания за кредити и др като адрес,месторабота етк които се съхраняват за 6 години.след шестата година се изчистват тия навършили тая възраст по давност и не се виждат.
    такъв е и случая с твоите 50 кинта преди 6 години,тях вече ги няма в досието и не са те проблема да ти откаже банката кредитната карта,а просто попадаш в ниска рейтингова група която не дава основание на банката да ти има доверие оттам и да ти даде кр.карта.
    и няма как да не е след като ти за последните 5-6 год както казваш си в българия и нямаш никаква финансова активност.
    на кратко,нямаш проблем заради някакви задължения,ако си имала те вече са невалидни.просто трябва да поизчакаш известно време,може година ,може две,може по малко.да вкарваш приходи по сметката ,да има движение на пари,също така ползвайки някои услуги на кредит като договор за телефон,за газ ,за ток,за вода,за кабелна и интернет.
    т.е да си рестартираш кредитната история.всяка услуга която получаваш преди да си я предплатил и я заплащаш след определен срок на ползване се нарича кредит.например с тока ,газта или телефона.отварят ти партида ползваш цял месец,засичат количеството използване и чак тогава заплащаш.това е нещото което си получил на кредит и това са нещата с които се стартира така наречената ;кредитна история;
    а най лесния начин ако толкова държиш да имаш кредитна карта е да вземеш секюрити кр карта.става като депозираш в банката сума еквивалентна на лимита на кредитната ти карта която ще бъде блокирана да не можеш да я теглиш за период 6 м ,1 година според как се договориш.след изтичане на този период можеш да си я ползваш.
    например слагаш в банката 500 за 1 год и ти дават карта с лимит 500 ,но тия 500 в сметката са блокирани и не можеш да ги пипаш.след като изтече 1 год тия пари от депозита можеш да си ги харчиш имаш и кр карта за 500 ,даже и ако всичко ти е ок банката ще е много щаслива да ти вдигне лимита на кр карта и то в пъти на този лимит.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от lordm Виж мнението
    Един приятел пък са му казали, че ако няма кредитни карти ще е по лесно да вземе реморгидж и си затвори всички кредитни карти. Аз не мисля, че това има знчение.
    ако приятеля прави по 500 к на година няма наистина значение,но ако прави 50к има

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

ако приятеля прави по 500 к на година няма наистина значение,но ако прави 50к има
    Карти които не използва, баланса е 0 имам предвид.
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от lordm Виж мнението
    Карти които не използва, баланса е 0 имам предвид.
    ползва не ползва няма значение.ако днес не ползва утре може да ползва щом са му в ръцете и задълженията му към кредитните институции които са му дали този кредит нарастват и светва червената лампичка на тези които рефинансират моргифжа му.аджаба тоя пич ако издумка кредитните карти и трябва да плаща поне минимални месични вноски по тях ще му стигат ли парите да си плаща моргиджа към нас.
    я по добре да му се спрат задълженията по другите кредити за да не испадне в неплатежоспособност да си изплаща ;ре; моргиджа към нас щото все пак ние сме кредитна институция ,а не риал естейт ейджънси

Нов потребител Аватара на orlovska
    Post Thanks / Like

В тази насока искам да попитам следното мъжа ми е новодошъл, иска да си купи бус има 6000 паунда за целта обаче буса който е харесал е 11000 като новодошъл може ли да го вземе на някакъв вид лизинг без доказване на дохода с тази първоначална вноска?

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от orlovska Виж мнението
    В тази насока искам да попитам следното мъжа ми е новодошъл, иска да си купи бус има 6000 паунда за целта обаче буса който е харесал е 11000 като новодошъл може ли да го вземе на някакъв вид лизинг без доказване на дохода с тази първоначална вноска?
    на теория всичко може.на практика също ,ако някой се навие да му даде тези пари .по принцип за кон без история би бил и той расов пари никой не брои.
    конкретно на въпроса ти работата няма да стане.

Нов потребител Аватара на orlovska
    Post Thanks / Like

Гледах, че има един вид като оперативен лизинг вкарваш депозит и после изплащаш за определен период от време като на края остава някаква сума и като я внесеш ти прехвърлят колата.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от orlovska Виж мнението
    Гледах, че има един вид като оперативен лизинг вкарваш депозит и после изплащаш за определен период от време като на края остава някаква сума и като я внесеш ти прехвърлят колата.
    точно така,но това важи за хора с кредитна история и добър кредитен рейтинг,а във вашия случай го нямате.
    след иззвестно време след като започне развитието на кредитната ти история и стигнеш до добър рейтинг тогава това е начина.но колко време ще вземе това развитие никой не може да каже,може година,2,3.индивидуален процес определящ се от различни субективни и обективни фактори

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Топ 10 на най-популярните HDTV митове
    От lordm във форум Филми, Телевизия
    Отговори: 0
    Последно мнение: 06-06-2008, 22:19
  2. Въпрос за кредитите
    От sumputqga във форум Пари, Финанси, Счетоводство, Mortgages, Застраховки
    Отговори: 3
    Последно мнение: 30-04-2007, 13:56
  3. Въпрос за кредитите
    От sumputqga във форум Общ форум
    Отговори: 1