Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 6 от общо 6
    :)
    Post Thanks / Like

По подразбиране Motorola и гаранционно обслужване на телефон закупен от България

Проблемът е решен, темата е за тези, които трябва да си търсят правата, когато ги бъзикат неправомерно.

И така, миналата година преди да замина за Англия си купих висок клас смартфон Моторола от Технополис.
    Всичко точно до преди около месец и половина, когато телефонът взе да сдава багажа. Участък от дисплея стана неактивен и му се отлепи четецът за пръстови отпечатъци. Всичко от нормална употреба, никога не съм го джаскал.

Имам си аз 24 месеца гаранция от Технополис и си викам, ще пиша на Моторола UK да видим как може да ми помогнат.

Писах им аз, а те отговарят: пратете телефона в нашия сервиз (държа да отбележа, че изрично им бях споменал кога и от къде е закупен апарата още в първия мейл) и ние или ще го отремонтираме гаранционно или ако открием, че не може да бъде ремонтиран гаранционно, ще трябва да заплатите необходимото.

Супер, в едно писмо в което съм описал проблемите на телефона, барабар с копия от касовите бележки и гаранционната книжка им го засилих по пощата.

Чакам, чакам аз, две седмици никакъв отзвук от тях. Пиша по мейла: "Какво аджеба става с тоя апарат?", на което те отвръщат, че не могат да покрият повече от 1 година гаранция (WTF?) и се налага да си платя за ремонта 60-70 лири (междувременно получих и оферта от тях за ремонта).
    Всичко хубаво, ама ако не искам да ми го отремонтират - чарджат 14 кинта само да ми го пратят обратно, при което поизбезнях малко и прерових случая.

Та като се върнах обратно към началото на кореспонденцията с тях, гледам че изрично съм им упоменал от къде и кога е купен телефона. Дефакто те умишлено ме въвличат в процеса знаейки, че не могат да покрият гаранцията (защо не могат, така и не ми дадоха разумно обяснение, при все че ги питах няколко пъти) и ме карат да плащам ща не ща.

Само това ми и трябваше да ги сгащя, след като не ми отговориха по мейла, защо правят така, при все че си имам гаранция от техен дистрибутор и има европейска директива всички устройства да се продават с 2 години гаранция, ги подпуках по телефона.

Понахoках едно момче Матешуш по телефона, той само мънкА глупости, вика ще видим дали има части за вашия телефон, щото е купен от другаде. Викам: Момче, офертата е пред мене, щом ваще колеги са оферирали, начи имат частите. И пак получих мън мън насреща. Ще ви се обадя утре вика, да ви кажа какво е станало.
    Чаках до обяд, никой не звъни. Тоя път нахоках едно друго момиче, обаче изрично и намекнах че още не съм предприел законови мерки и че ако до ден два нямам разумен отговор, ще искам да говоря с шефа й.

И опааа, след три часа получих потвърждение, че телефонът ми ще бъде ремонтиран гаранционно и една стотинка няма да платя.

И така, знайте си правата и си ги отстоявайте, когато имате аргументи, задавайте правилните въпроси и ще си получите необходимото.
    Ако имате двугодишна гаранция от България, няма причина производителят тук да ви откаже безплатен ремонт, особено ако не предостави смислен довод за което.

Ето и цялата кореспонденция с хелп центъра, за който му се чете:

---------------------------------------------------

Customer By Web Form (Simeon) 25/06/2013 08.56 AM
    Morning,
    I bought this Motorola Atrix from Technomarket Bulgaria (Stara Zagora shop) in Jan 2012. (Тук обърквам магазина, защото писах от работа и карах по спомен, но това няма общо взето никакво значение)
    Now more than a year later I'm living in XXXX and phone started letting me down.
    A month ago the fingerprint scanner stopped responding and yesterday a section of the screen stopped responding making it useless for typing.

I'm attaching a screenshot from a drawing program which shows how display failed.
    Charger connector has also become loose.

1. Can this phone be repaired under warranty?
    2. If not - where should I take it to in XXXX or where should I send it to in the UK?
    3. How much would the repair cost?

It's a pity since this phone costed 720 BGN (~300 GBP) and lasted so little.

Please contact me trough e-mail:

Best regards,
    Simeon
    ---------------------------------------------------

Response Via Email (Jahmila) 25/06/2013 10.20 AM
    Customer Reference number:

Dear Simeon,

Thank you for contacting Motorola.

Prior to sending your device for repair we advise performing a factory data reset. Factory Data Reset is a tool used to remove everything that was imported, added or installed on the device. The reset does not affect the contents of your SIM and SD card.

Keep in mind, when using this feature everything is deleted. This includes all Messages (SMS, MMS and Emails), contacts and 3rd party apps. Also, multimedia files that are stored in the internal memory might be removed. Due to this, we recommend that you backup your data.
    If you have enabled Google sync, your contacts should be saved in your Gmail account. We recommend that you check your Gmail (www.gmail.com) to confirm that all your contacts are there. If your contacts are synced, then you will automatically retrieve them once you add your Gmail account again.

Alternatively, you can export your contacts to your SIM or to your SD card if you have one. Once the reset is completed, you will be able to import the contacts back to your phone.
    There is no native application or option to back up your messages. While we do not endorse or guarantee these solutions or provide support for them, some owners have reported success backing up & restoring messages using a 3rd party Android Application like SMS Backup & Restore. You can search the Play store for more 3rd party applications that will enable SMS backup.

To reset go to Settings>privacy>factory data reset.

Should the issues persistplease send you phone, along with a copy of the proof of purchase and a cover letter with a short statement of teh fault and full contact details to our repair centre.

The address for our repair centre, for our UK based customers, is:

SBE (UK) LTD
    Unit 2A Motorola Repair Centre
    Beaver Industrial Estate
    Beaver Road
    Ashford, Kent
    TN23 7SH

When sending your phone to our repair centre we would recommend that you follow the guidelines below:

• That the phone is protected and cushioned within its packaging and sent for repair using a jiffy bag.
    • That you ask for proof of postage at the Post Office.
    • That your phone is insured against loss and damage.
    • That when posting to us that you use a service that has track and trace.

In addition to the recommendations above we would also request that you:

• Keep a note of the IMEI number of your phone (this can be found on the back of the phone under the battery, the side of the box, or by dialing *#06# on the main screen of your handset).
    • Please do not send any accessories with your phone including the battery, memory card, sim card, charger, back cover, original box etc with your phone. If any accessories are required then we will request this from you but please note that the repair centre may not return any unnecessary items.
    • Please do backup any contacts, pictures, games and ring tones as there is a high risk during repair that these will be lost during the repair process

Lastly we would also request that you include a note with your phone with the information:

• A description of the fault
    • Your name, return address and a daytime telephone number
    • The reference number provided by Motorola which can also be found at the top of this email
    • A copy of your proof of purchase (not the original)

Motorola will repair and return your phone free of charge under the warranty conditions. If in the event that your phone is found to be out of warranty by the repair centre then please be advised that a quotation and handling charge may be applied. Any damage caused by using unauthorised operating systems, tampering or altering the device firmware will void your warranty and you may be charged for repair.
    You can expect the phone to be repaired within 5 working days from its arrival at our repair centre but please allow additional days for postage. Please also note that Motorola do not accept claims for losses incurred by customers not following the process detailed in this message.

If you wish to track your repair then please visit: http://extranet.sbe-ltd.co.uk using your IMEI number from your phone.

We fully appreciate the inconvenience that this has caused and we hope to resolve this for you.

For any further assistance or information please do not hesitate to contact us, quoting your Customer Reference number. We are reachable on 0870 901 0555 to discuss the matter further with one of our experienced customer service agents. Please contact us anytime between the hours of 8:30am and 6pm Monday to Friday and Saturday 8am to 2pm.

Kind regards,

Jahmila
    Motorola Mobility
    0870 901 0555
    Landing Page

------------------------------------------

Hello,
    I have sent my MOTOROLA ATRIX device for repair on the 8th of July (Monday last week) to the address stated below in our correspondence.
    Can you confirm if it has been received in your repair depot?
    Can you state an estimated time for repair?

Best regards,
    Simeon

-----------------------------------------

Response Via Email (Jahmila) 19/07/2013 08.27 AM
    Recently you requested personal assistance from our on-line support center. Below is a summary of your request and our response.

Customer Reference number: 130625-010276

Dear Simeon,

You ATRIX has been recieved by the repair centre and you have been sent a quotation. to pay the quotation so that SBE may continue repairing your device call 08712 000 995.

For any further assistance or information please do not hesitate to contact us again, quoting your Customer Reference number.

Thank you for allowing us to be of service to you.

Kind regards,

Jahmila
    Motorola Mobility UK Ltd.
    Landing Page

Hi Jahmila,
    do you know if this quotation has been sent trough regular post since I have not received one? (Офертата пристигна на 31-ви Юли - с лекичко закъснение).
    Can you advise the cost of repair?

Can you also advise why this repair does not fall under Motorola international warranty policy?
    I have sent copies of 24 months warranty book and two receipts along with the phone to your repair depot.

Best regards,
    Simeon

Response Via Email (Alexia) 19/07/2013 10.30 AM
    Customer Reference number: 130719-008666

Dear Simeon,

Thank you for your email.

Your case has already been escalated to the relevant department and it is being reviewed in order for us to find out why your Atrix is out of warranty.We will get back to you as soon as we have further instructions regarding your case.

For any further assistance or information please do not hesitate to contact us, quoting your Customer Reference number. We are reachable on 0870 901 0555 to discuss the matter further with one of our experienced customer service agents. Please contact us anytime between the hours of 8:30am and 6pm Monday to Friday and Saturday 8am to 2pm.

Kind regards,
    Alexia

0870 901 0555
    Landing Page

Customer By Email (Simeon) 23/07/2013 09.25 AM
    Good morning,
    has there been any progress in regards to the discussed matter?

Thanks!
    Simeon

Response Via Email (Yasemin) 23/07/2013 02.38 PM

Dear Simeon,

Repair centre informed me already that our warranty and consequently their warranty is for 12 months following the date of purchase. I am trying to establish how much the cost would be for an out of warranty repair in which case your place of purchase would pay the cost as your warranty is for 2 years with them.

Whilst I am checking on this, I kindly request that you do not send us an email as it is returning your incident in our system to me from the department that is supposed to respond and consequently causing delay in resolving the matter. Thank you very much in advance for your patience.

Kind regards,

Yasemin

0870 901 0555
    Landing Page

---------------------------------------

Simeon to Motorola
    23 Jul (6 days ago)

Could you please provide evidence that Motorola's international policy covers only 1 year?

I believe it is not my obligation as a client to investigate why the official distributor Technopolis Bulgaria offers a year more warranty than the original manufacturer. I believe this practice ruins Motorola's brand name.

" As mentioned in my previous email, I kindly request that you contact your place of purchase for the payment of this repair as our warranty is for 1 year." (Голяма глупост, кой съм аз да наредя на Технополис да си уреди вътрешните взаимоотношения с Моторола или недай си Боже техния подизпълнител, поради което ги подбъзикнах лекинко)

Can you advice if you had this procedure executed before with another client? For example: The distributor paid Motorola or a third party like SBE to proceed with the repair?

So far I am not happy with the overall support that I got from Motorola.
    I don't believe it's worth spending another "Ј66.22 INCLUDED VAT" for repair of the device as proven that with Ј300 spent for the device itself I can't get proper warranty from Motorola being aware their official distributors sell their products with 24 months warranty.

Does Motorola guarantee that the repairs carried out by SBE are successful and under what repair policy? (Аз от де да ги знам дали SBE не са някои гаражни майстори. Коджа фирма не може да си покрие гаранцията, камоли тия дето са никому неизвестни)

Best regards,
    Simeon

---------------------

Мълчание

---------------------------

Simeon to Motorola

29 Jul (12 days ago)

Good morning,
    will you provide any further help in this case?

Best regards,
    Simeon

-------------------------

Тук вече бях преровил наново кореспонденцията

Simeon to Motorola

1 Aug (9 days ago)

Dear Motorola,
    as you never answered my last e-mail, please answer the following simple question.

After being informed by my first e-mail since 25/06/2013 08.56 AM that my phone was bought from Bulgaria in Jan 2012 and it is obvious that according to your later statement that your warranty is for one year only this phone doesn't fall under warranty why didn't you give me the correct information in the first place?

Quote from my first e-mail:
    "Morning,
    I bought this Motorola Atrix from Technomarket Bulgaria (Stara Zagora shop) in Jan 2012.
    Now more than a year later I'm living in XXXX and phone started letting me down."

Quoting your reply since 25/06/2013 10.20 AM

"Motorola will repair and return your phone free of charge under the warranty conditions. If in the event that your phone is found to be out of warranty by the repair centre then please be advised that a quotation and handling charge may be applied."

Please answer this question or kindly send my phone back free of charge as I find the SBE Sendback Unrepaired charge of 14.40 pounds not applicable in the case described above.

The address for delivery is:

Your prompt response will be highly appreciated.

Мълчание от тяхна страна

Разговор по телефона

--------------------------

Customer By Phone In (Entered by Mateusz H.) 01/08/2013 12.59 PM
    Issue: customer called back
    BG unit - 24 months warranty
    SBE refuse to repair the unit as it's after 12 months

Action: escalate

Outcome: escalate

------------------------

Още един тикет към същото обаждане:

Recently you requested personal assistance from our on-line support center. Below is a summary of your request and our response.

Dear Simeon

Thank you for your email. We would like to advise you that we have forwarded your request onto the relevant department.

You will be contacted shortly.

Kind regards,

0870 901 0555
    Landing Page

------------------------------

Никой не ми се обади, звъня пак и нахоках и Джамила по телефона, да не заблуждават клиентите си.

------------------------------

Customer By Phone In (Entered by Jahmila) 02/08/2013 11.37 AM
    Issue: customer called requesting update

Action: informed that we are awaiting answer from SBE will contact customer with update as soon as it is availabe

Outcome: customer willing to wait until monday

-------------------------------

Няколко часа по-късно се получи и положителния отговор

Response Via Email (Jahmila) 02/08/2013 03.51 PM

Dear Simeon

I'm glad to inform that your ATRIX will be repaired in warranty.

We apologise for the time it has taken to provide this final update and thank you for your patience during this time.

Kind regards,

0870 901 0555
    Landing Page

-----------------------------

За което им благодарих

Thank you very much!
    Appreciate your help!
    Can I expect it to arrive back within the next say two weeks?

Best regards,
    Simeon

----------------------------

А те пък бяха се много разтропали нещо междувременно

----------------------------

Response Via Email (Daniel) 05/08/2013 10.37 AM

Dear Simeon,

We are happy to inform you that your phone has already been repaired and it will be dispatched shortly.

Thank you for allowing us to be of service to you.

Kind regards,
    Landing Page

Та пак им благодарих

Simeon

5 Aug (5 days ago)

to Motorola
    Highly appreciated!
    Best regards,
    Simeon

Днес си взех телефона от пощата в напълно изправно състояние с леко изподрани жлебове за сим и микро SD, докато са ги избутвали навън с отверка по няколко пъти по време на пробите.

2. БЛАГОДАРЯ Мила, lordm, snejanaka thanked for this post
    администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Motorola и гаранционно обслужване на телефон закупен от България

Taка трябва да се прави.
    Азз имах проблем с една Нокия която бях купил на приятел в България. Беше уж защитена от вода и нищо не и ставаше, ама той я няморкил и я пращам на ремонт и те казват в сервиза проблема е от намокрянето, обаждах се пращай го на два пъти накрая лично с някакакъв от Нокия шеф се свързах и се разбахме.
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Motorola и гаранционно обслужване на телефон закупен от България

Само да напомня - четете внимателно документите. Много устройства се продават (даже и този лаптоп, на който пиша) - с две години гаранция в България, но само с едногодишна международна. Повечето фирми предлагат закупуване на допълнителна гаранция - примерно от Тошиба за лаптоп може да стигне до 4 години.
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Great Warriors Never Die Аватара на CYPER
    Град
    NW2, London
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Motorola и гаранционно обслужване на телефон закупен от България

Всяка стока има 2 години гаранция според законите на Европейския съюз.
    BGHelp Търсачка

Благословен да бъде този, който няма какво да каже, но въпреки това мълчи

There are those that read the small print and learn through knowledge, while others ignore the small print and learn through expеrience

6. БЛАГОДАРЯ bakari thanked for this post
    администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от CYPER Виж мнението
    Всяка стока има 2 години гаранция според законите на Европейския съюз.
    Да да уж е така купи си Iphone да видим като ти изтече гаранцията от 12 месеца която дават те.
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Great Warriors Never Die Аватара на CYPER
    Град
    NW2, London
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от lordm Виж мнението
    Да да уж е така купи си Iphone да видим като ти изтече гаранцията от 12 месеца която дават те.
    Apple (United Kingdom) - Legal - Apple Products and EU-wide Consumer Laws

В UK според Sale of Goods Act можеш да claim-ваш до 6 години

Като изтече 12 месеца отиваш в Apple магазина и ти го оправят или сменят ако си го купил от там. Ако е от друго място ходиш там
    BGHelp Търсачка

Благословен да бъде този, който няма какво да каже, но въпреки това мълчи

There are those that read the small print and learn through knowledge, while others ignore the small print and learn through expеrience

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 76
    Последно мнение: 23-11-2013, 13:58
  2. Евтин мобилен телефон за България?
    От Мила във форум Телефонни услуги, GSM
    Отговори: 3
    Последно мнение: 15-04-2009, 16:24
  3. Bulgaria Air-проблем със закупен билет по интернет
    От galeto във форум Авто-мото, транспортни, пътуване
    Отговори: 27
    Последно мнение: 23-05-2006, 19:28
  4. Някой да има Motorola L6?