От:
Риболов.BG - Българският риболовен портал

Решихме да отркием сезона с половинката като направим един шаранджийски излет на място където не сме били преди. В интеренет намерих езеро което беше на около половин час с кола и пишеше че има шаран, платика, лин и червеноперка, казва се Lizard Lake.
Пристигнахме към 8 сутринта и паркирахме на малък паркинг. Оказа се, че езерата са две. Едното беше дълго 200 метра и широко 50 а второто дълго около 350 и широко 100. Избрахме по-голямото и се разположиме между две дървета надвеснали над водата. Имаше доста хора и предположих че рибата ще е наплашена и затова реших да захраня по средата и да замятъм там. На двете въдици сложих протеиново топче. На едната с аромат на риба Тон а на другата плуващо Тути Фрути. Освен това слагах и малка ПВА торбичка с малко топчета в нея. Ловях на косъм.
Първите няколко часа алармите стояха безгласни. Присъствие на риба се виждаше по многобройните кръгове във водата. Смених няколко различни монтажа и вкусове на протеинови топчета, но без резултат. Почнах да си мисля, че това ще е просто един от онези дни където ще се печем, пием бира и припомняме стари времена. Никой около нас не вадеше. Към 11 часа се напълни с хора и комшиите до нас закачиха първият шаран. След малко и колегата от среща извади много добра риба. Постепенно всички почнаха да вадят, само моите въдици стояха безмълвни-какво не правех както трябва.
Отидох при едни колега който вече извади няколко шарана и погледнах монтажа му-същият като моя. Това което бе различно обаче е, че ловеше на две метра от брега а не като мен на 50. Бързо се върнах захраних с царевица под двете дървете пред лагера ни и заметнах на 2 метра точно под тях. Отворих си една бира и зачаках. Колегите от ляво (хървати) дойдоха да ни кажат чао и ги попитах дали са хванали нещо. Колегата си извади телефона и ми пусна клипче на шарана който са уловили. Гледам клипчето и в този момент аванса ми засвири. Приятелката ми после каза че съм скочил като ужилен, хвърлил съм му телефона във въздуха и газ към въдицата. Супер парче, (първото е най-хубавото):

YouTube - ‪Шаран на косъм/ Lizard lake‬‏

след няколко снимки и шарана замина обратно във водата:

YouTube - ‪Пускане на шаран/ catch and release‬‏

После намерих човека и му се извиних, че от вълнение щях да му потроша телефона. И така се почна- новата тактика заработи супер. Последваха десетина удара от които извадихме още седем шарана. Жената и тя се записа с две добри парчета:

YouTube - ‪Дамски шаран‬‏

Този огледален красевец много ме зарадва:

YouTube - ‪Огледален Шаран‬‏

а най-голямото парче закова кантара на 8.5 кг:

YouTube - ‪Шаран на царевица, монтаж косъм‬‏

Всички шарани уловихме на 2-3 метра от брега, на монтаж косъм с малка (30гр) тежест. За стръв изплзвахме царевица и грах (който видях за пръв път в местният риболовен магазин)

На езерата има следните правила:
1. Куки без котри
2. Никаква изкуствена стръв като изкуствена царевица
3. 10 лири за две сопи
4. Пускаш всичката риба обратно
5. Носете си монети (на паркинга има машина в която се пускат 10 лири и се взема билета който трябва да се пази при проверка)

Линк към езерата:
Fish South East - Coarse fishing venues in Greater London - Lizard Fisheries