Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 16 от общо 16
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Положението с overtime работата, най-вече в IT

Здравейте,

Разглеждайки трудовия договор, който най-вероятно ще подпиша, ми се надигнаха разни разсъждения в главата.

Има една клауза, в която opt out-вам от органичението от 48 часа на седмица и се отказвам от плащането на overtime. То договора ясно че ще го подпиша - офертата като цяло е добра, но ми беше интересно да чуя как се третира по принцип извънредната работа. Като цяло, и не само заради този договор, оставам с впечатлението, че такова нещо като 40 часова работна седмица много много не се признава в IT сектора на острова и работенето на неплатен overtime е по-скоро правило от колкото изключение, даже повече от колкото в България.

Това като цяло ме учуди, защото, как да го кажа по-деликатно, абе не са много работливи тея англичани. Като гледам по гишета, по барове, навсякъде не си дават много много зор. Също така за каквото и да съм писал мейли никога не са ми отговаряли на същия ден. В България е малко по-контрастно, естествено маса народ има дето ги мързи да гледат, но тези, които са добре мотивирани, си се раздават. Например, в големите клубове на същия бар, който в България се обслужва от трима, тук работят 10 човека и пак има навалица - едно такова мудно си обслужват клиентите, докато в bg не можеш да им видиш ръцете.

Та с оглед на това малко ме учудва тази ситуация. Дали действително на повечето места ще очакват да работа 50+ часа без да си отварям устата за плащане на overtime?

Тониовата Майка Аватара на edin balgarin
    Град
    London Гето UK
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Положението с overtime работата, най-вече в IT

Цитирай Първоначално написано от Liubopitko Виж мнението
    Здравейте,

Разглеждайки трудовия договор, който най-вероятно ще подпиша, ми се надигнаха разни разсъждения в главата.

Има една клауза, в която opt out-вам от органичението от 48 часа на седмица и се отказвам от плащането на overtime. То договора ясно че ще го подпиша - офертата като цяло е добра, но ми беше интересно да чуя как се третира по принцип извънредната работа. Като цяло, и не само заради този договор, оставам с впечатлението, че такова нещо като 40 часова работна седмица много много не се признава в IT сектора на острова и работенето на неплатен overtime е по-скоро правило от колкото изключение, даже повече от колкото в България.

Това като цяло ме учуди, защото, как да го кажа по-деликатно, абе не са много работливи тея англичани. Като гледам по гишета, по барове, навсякъде не си дават много много зор. Също така за каквото и да съм писал мейли никога не са ми отговаряли на същия ден. В България е малко по-контрастно, естествено маса народ има дето ги мързи да гледат, но тези, които са добре мотивирани, си се раздават. Например, в големите клубове на същия бар, който в България се обслужва от трима, тук работят 10 човека и пак има навалица - едно такова мудно си обслужват клиентите, докато в bg не можеш да им видиш ръцете.

Та с оглед на това малко ме учудва тази ситуация. Дали действително на повечето места ще очакват да работа 50+ часа без да си отварям устата за плащане на overtime?
    Overtime : Directgov - Employment

Че за какво да си дават зор англичаните. А и кой сте Вие да им държите сметка за това кой колко бил работлив. Защо пък англичаните да ближат задници както БГтата са свикнали?
    Нахални гастербаитерчета!
    Те са си у държавата и не са Ви виновни че сте минетчии!
    Последно редактирано от edin balgarin : 10-10-2010 на 16:19
    ...га пили пеяли - га плащали плакали!
    "Чисти като децата" но не наивни като тях!
    Не може - курец у дупе и душа у 'Рая'!

ЕЛА И МЕ ИЗЯЖ!
    Град
    Kent
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от edin balgarin Виж мнението

Че за какво да си дават зор англичаните. А и кой сте Вие да им държите сметка за това кой колко бил работлив. Защо пък англичаните да ближат задници както БГтата са свикнали?
    Гати езика, гати чудото... тц тц тц ...

На Вас да не Ви плащат до гоните гастарбайтерите от UK?
    :

добре че не съм от тях.. .

Иначе благодаря за линка, върши много добра работа..., че ми беше любопитно как стоят нещата с овъртайма...
    Последно редактирано от cookie57 : 10-10-2010 на 17:33

Напреднал
    Град
    Sofia
    Post Thanks / Like

Здравейте,

Може би трябва да намериш инфо за фирмата, с която подписваш по английските форуми. Няма ли форуми за програмисти както е dir.bg и т.н.

Някой ще даде ли линк, ако знае някой форум за ИТ?

Иначе англичаните дали са мързеливи е много относително понятие - виждал съм ги да се push-ват яко седмици наред, осебено когато мирише на пари, промоция и т.н.

От разговори с английски колеги знам, че понятието overtime за ИТ няма - презюмцията е, че заплатите са ни високи, имаме бонуси и т.н.

Много зависи колко е голяма фирмата - в голяма фирма рядко има emergency situations, освен ако шефът не е азиатец (те имат едно много странно разбиране че всеки е заменим и т.н.)

Успех в новата работа :-)

5. БЛАГОДАРЯ edin balgarin thanked for this post
    Град
    London Гето UK
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от cookie57 Виж мнението
    Гати езика, гати чудото... тц тц тц ...

На Вас да не Ви плащат до гоните гастарбайтерите от UK?
    :

добре че не съм от тях.. .

Иначе като гледам много знаете и хубави линкове пускате, вършат добра работа...
    Гузен не гонен бяга!
    Пусни го под масата та да се опита да се качи на масата.
    Научете се на етика бре селяндури.

ЕЛА И МЕ ИЗЯЖ!
    Град
    Kent
    Post Thanks / Like

Гузен не гонен бяга!
    Пусни го под масата та да се опита да се качи на масата.
    Научете се на етика бре селяндури.
    Научете си граматиката, гражданино...
    Гузен НЕгонен бяга...
    А връзката с етиката тук каква е и кой е селяндура?

Град
    London Гето UK
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от cookie57 Виж мнението
    Научете си граматиката, гражданино...
    Гузен НЕгонен бяга...
    А връзката с етиката тук каква е и кой е селяндура?
    Селенчето не прави разлика между правописна грешка и граматическа а твърди че от етика разбирало. Горкото!

Напреднал Аватара на koderider
    Post Thanks / Like

Здравейте,
    Дали действително на повечето места ще очакват да работа 50+ часа без да си отварям устата за плащане на overtime?
    Има разлика между демонстрации на заинтересованост - висене в офиса след работно време, помпозни лафове и прочее, и реално вършене на работа ... Има и други изгъзици, като да говорят за теб в 3-то лице в твое присъствие, колеги които целенасочено се опитват да те изкарат от нерви или да те патронизират ... нивото на езика ти да е тема на разговор между някои по 3 пъти на ден, директни провокативни игри и подобни... Но зависи от фирмата и контркетната позиция. Забелязъл съм че обикновено дори не е лично толкова, просто си витаят хората, не е нужно да се връзваш... правиш се че не ги чуваш и се забавляваш. На фона на това обаче усетят ли се че си разбираш нещата и си действаш, се кротват повечето, пак зависи от позицията и фирмата, и най-вече от менажера.

Това с клаузите за 48+ часа без овъртайм пеймънт си е изгъзица ... Но е нормално да питаш преди да подпишеш контракта колко често това се налага и какви са практиките на фирмата ... освен ако не става въпрос за 50к+ или фронт-офис в банка. Не че това ще повлияе на решението или избора ти в момента, но показва някакво самоуважение ...
    Аз лично съм бил много често на ръба да им тегля майните, но по-добре че не съм го правил ... Обикновено мениджмънта е неефективен, има 'синиъри' дето се чудят как да се скатават... Новаците ги гърчат по правило поне в началото Докато ги поусетиш как да им играеш по свирката и да си действаш както си знаеш едновременно ... Или като понаправиш малко опит си намираш др работа или бягаш в контрактинга където овъртайма се плаща... като е гърч поне повече кинти и така
    Последно редактирано от koderider : 10-10-2010 на 21:48
    дрън-дрън та пляс

Post Thanks / Like

Ами има си хора които си бачкат яко... Други които надуват гайдата по цял ден за да правят впечатление... Но от мой опит повечето са си доста заинтересовани от това което правят. Е, има си позиции които са повече съпорт и бъгфиксинг на някакви бози ... с мегдан за скатаване, но също които не ти носят много полза в CV-то и experience-a... Зависи на какво попаднеш.
    Лаладжии си има в изобилие също де
    дрън-дрън та пляс

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Но е нормално да питаш преди да подпишеш контракта колко често това се налага и какви са практиките на фирмата ... освен ако не става въпрос за 50к+ или фронт-офис в банка. Не че това ще повлияе на решението или избора ти в момента, но показва някакво самоуважение ...
    Много си прав, koderider, трябваше да изкоментирам нещо. Аз върнах коментари по договора, защото исках да променят една клауза и се ограничих само с това - ясно, че няма да искам да я махнат overtime клаузата. Бях си в правото да питам, но свърши вече - един вид може би излезе, че нямам грижи да ме гърчат колкото си искат :-D

Но от друга гледна точка парите са доста - предложиха ми +25% на тва, което бях поискал, така че един вид са си в правото да ме гърчат с 25% повече. И все пак ми се струва, че има повече логика да се плаща повече като има повече работа - ако дежурно си е по 10 часа на ден сигурно ще почна да скатавам по някое време, аз и по близо 70 на седмица съм удрял като е имало зор, но постоянно на такъв режим не знам колко време ще ми понася.

Напреднал
    Post Thanks / Like

Много си прав, koderider, трябваше да изкоментирам нещо. Аз върнах коментари по договора, защото исках да променят една клауза и се ограничих само с това - ясно, че няма да искам да я махнат overtime клаузата. Бях си в правото да питам, но свърши вече - един вид може би излезе, че нямам грижи да ме гърчат колкото си искат :-D

Но от друга гледна точка парите са доста - предложиха ми +25% на тва, което бях поискал, така че един вид са си в правото да ме гърчат с 25% повече. И все пак ми се струва, че има повече логика да се плаща повече като има повече работа - ако дежурно си е по 10 часа на ден сигурно ще почна да скатавам по някое време, аз и по близо 70 на седмица съм удрял като е имало зор, но постоянно на такъв режим не знам колко време ще ми понася.
    Може би това ти е първа работа в ИТ-то ? Нормално е да има клауза овертайм и ако фирмата си е намястото - винаги го плащат - след като си попълниш необходимият таймшийт за овъртайм - какво толкова притеснително, договора е направен нормално, но идвайки от БГ е нормално това да те стрестне - тук няма такова експлоатиране на хора в нормалните компании.. Овъртайма зависи на каква позиция си - ако си на бейзик ниво - никой няма да те търси в извън работно време..виж ако си на ниво Инжинер - Хед оф ИТ и системата кражне в неделя или сте хванали вирус, ще те извикат по спешност..това е нормално! Всичко зависи на каква длъжност си и за какво си отговорен!

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Lucky Girl Виж мнението
    Може би това ти е първа работа в ИТ-то ? Нормално е да има клауза овертайм и ако фирмата си е намястото - винаги го плащат - след като си попълниш необходимият таймшийт за овъртайм - какво толкова притеснително, договора е направен нормално, но идвайки от БГ е нормално това да те стрестне - тук няма такова експлоатиране на хора в нормалните компании.. Овъртайма зависи на каква позиция си - ако си на бейзик ниво - никой няма да те търси в извън работно време..виж ако си на ниво Инжинер - Хед оф ИТ и системата кражне в неделя или сте хванали вирус, ще те извикат по спешност..това е нормално! Всичко зависи на каква длъжност си и за какво си отговорен!
    Ааа, нямало гърч ли ... Няма да ти разправям аз някои случки които са ми се случвали ... Ама от човека си зависи колко се връзва де ...
    дрън-дрън та пляс

Напреднал
    Post Thanks / Like

Имах в предвид в престижна фирма, която си държи на бизнеса, иначе всеки очаква да работиш като отидеш на работа - нали затова ти плащат и ставаше въпрос за овъртайма - тук го плащат за разлика от БГ - аз това намирам за експлоатация - да работиш без да тие плаща за труда

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

не знам за какъв овертаим говорите, но в моята компания,а и в други частни такива овъртаим не се заплаща на business functions(разбираи офис работа) не се заплаща. По контракт е казано,че трябва да си налице да посрещнеш бизнес нуждите когато се налага.
    Е, поне плащат бонус..

Чакам 100 паунда от Elina Аватара на DarkFallout
    Град
    Era of Austerity and Retrenching
    Post Thanks / Like

аз го разбирам много просто при IT компаниите - има оторизиран и неоторизиран овъртайм ... текущите бизнес нужди и да оставаш допълнително най-вероятно не се оторизира, каквото има да се свърши през деня се върши като текущата работа, ако обаче те помолят да дойдеш в събота ти плащат овъртайм ...

P.S. най-важно е каквото точно ти пише в договора за да не си чешем езиците ...
    Последно редактирано от DarkFallout : 11-10-2010 на 18:41
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former.

“Good fences make good neighbors."

“Those who attempt to level never equalise.”

"If you pay people not to work and tax them when they do, don't be surprised if you get unemployment.... "

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Lucky Girl, далеч не ми е първата IT работа, имам 8 години опит. И нещо не се разбрахме с теб - това, което казах, е че има клауза за overtime, която казва черно на бяло че няма да го заплащат, и че от мен се очаква да работя по колкото трябва за да се свърши работата, ако ще и да е повече от 48 часа.

Иначе бях чувал за разни фирми, дето 6:00 всички са на вратата, но тези, с които съм се сблъсквал до момента (не от престижните) очакват да седиш до 8-9-10, обаче на другия ден да си 9:00 на работа.

Като цяло не ме допада много тази история с неплатения overtime, дори и заплатата ми да е достатъчно висока, че да си струва. Точно когато е такъв случая ще се чувстват длъжни да ме гърчат постоянно, а аз ще имам сериозен стимул да се изнизвам колкото мога по-рано когато няма кой да ме следи. Иначе както казах не ме бърка периоди да работя здраво.

А някой отвори приказката за форум, в който хора от индустрията в UK си обсъждат гордостите и болежките. Предполагам че има много такива, така че ако препоръчате някой ще съм благодарен.

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 15
    Последно мнение: 02-10-2012, 14:25
  2. Part-, full-, Overtime въпроси
    От Charlotte във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 18
    Последно мнение: 29-03-2008, 12:06
  3. Отговори: 6
    Последно мнение: 03-03-2008, 13:24
  4. Overtime заплащане?
    От Sundance във форум Общ форум
    Отговори: 3
    Последно мнение: 12-12-2007, 00:41
  5. Разяснения на положението след 01.01.2007
    От lucky76 във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 154
    Последно мнение: 26-10-2006, 23:50

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
Top Worktops
eXTReMe Tracker