Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 13 от общо 13
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Bahá'í/Бахаи

Чудех се дали ще се намерят българи бахаи тук, в Англия, или най-малкото в този форум?

Аз самия от скоро започнах да се интересувам от бахайската вяра.

На 22г. съм, студент, като повечето българи бях православен на думи, но не съм ходил на църква от малък И все пак винаги съм се интересувал от Бог и божественото в най-общ смисъл - сега като се замисля, сериозно духовно търсене съм му ударил - като се почне от православието и се стигне до wicca и разни подобни нео-пагански вярвания...

Но едва когато започнах да се запознавам с бахайските идеи и вярвания - нещата си дойдоха на мястото

Това е, ако има бахаи - свиркайте ако не - може просто да си поговорим за бахайската вяра в тази тема...

Алах'у'Абха!

2. БЛАГОДАРЯ a_siga thanked for this post
    avi8or Аватара на essence
    Град
    Varna
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Bahá'í/Бахаи

Простете за невежеството ми, но що е това и също къде пада ударението?
    To see a world in a grain of sand, And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour (W. Blake)

Старо куче Аватара на HoOki®™
    Post Thanks / Like

За първи път го чувам

Mister Graball Аватара на tevton
    Post Thanks / Like

с тая вяра гледай да не се взривиш някаде !

и ако ша ма репликираш- знай че всички терористи са с чисто "съзнание" и го правят за "добро"

това ви е символа нали!?

... на мен ми пролича на взрив..
    Последно редактирано от tevton : 29-08-2010 на 19:37

6. БЛАГОДАРЯ HoOki®™ thanked for this post
    mad Аватара на ppepyno
    Град
    East Sussex
    Post Thanks / Like

Що се подиграхте на човека така,нека си вярва щом иска. И тази религия е като всички други: безполезна и безмислена за тези които не вярват в нея(аз съм атеист), но щом човека се чувства добре надали пречи на някой.
    "I wanna rock'n roll all night, and party every day.....''
    ''KISS!!!”

Mister Graball Аватара на tevton
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от ppepyno Виж мнението
    но щом човека се чувства добре надали пречи на някой.
    до сега са "мирни", но знае ли човек какво може да им щукне в главата.
    и християнството изповядва мир, но колко хора са избити имено заради него...
    всяка религия е опасна! а тези са част от това
    Последно редактирано от tevton : 29-08-2010 на 19:45

Старо куче Аватара на HoOki®™
    Post Thanks / Like

ЦъК - абе пунта мара ми се струва

Нов потребител
    Post Thanks / Like

За тези на които им е интересно - началото на бахайската вяра е поставено през 1844г. в Персия от Баб. Той поставя началото на нова религия, но провъзгласява че е само вестител чиято роля е да подготви човечеството за идването на Божия пратеник който ще постави началото на нова епоха в човешката история.
    Баб е екзекутиран през 1850г. но предсказаното от него се сбъдва когато през 1863г. Бахаулла провъзгласява че той е обещания от Баб Божий пратеник.
    След това следват дълги години на заточение както за Бахаулла, така и за неговия наследник и тълкувател на учението - Абдул Баха...

Ако някой има желание да се запознае по-подробно с историята на бахайската вяра - може да се намери достатъчно информация в интернет.

Така, а сега за самото учение.

"ИМА САМО ЕДИН БОГ, Създателят на Вселената. През цялата история Бог се е разкривал на хората чрез поредица от Божествени пратеници – всеки от които е основал велика световна религия. Сред тези пратеници са били Авраам, Кришна, Зороастър, Моисей, Буда, Исус Христос и Пророка Мохамед.

Тази последователност от Божествени учители отразява единния исторически “Божи план” за образоване на човечеството по отношение на неговия Създател и за култивирането на духовните, интелектуалните и моралните способности на човешката раса. Целта е да се подготви пътят за една обединена, глобална и вечно развиваща се цивилизация. Познанието на Божията воля за човечеството в съвременната епоха е било разкрито едва преди сто години от Бахаулла, който е последният в поредицата Божии пратеници. "

Бахаите вярват в единството на човечеството, отричат всякаква форма на дискриминация - полова, расова, религиозна (и това е основен принцип на учението).
    Освен това се насърчава независимото търсене на истината, т.е. Бахаулла ни предава Божието откровение - но не само че не иска от нас да го приемаме безпрекословно, но даже ни задължава сами да проверим истиността на казаното от него, сами да се опитаме да открием истината.

За този който спомена бомби и взривове - предполагам че е заради поздрава Аллах'у'Абха (God is the most Glorious, Бог е най-велик, най-славен), това е защото езика на откровението е арабския, но бахайската вяра има толкова общо с исляма, колкото и с християнството, будизма, юдаизма, зороастризма даже...
    Освен това на бахаите им е забранено да носят оръжие

Надявам се не съм ви отегчил прекалено и се надявам поне на някой да му е станало интересно.

Аллах'у'Абха!

едит:

Цитирай Първоначално написано от HoOki®™ Виж мнението
    ЦъК - абе пунта мара ми се струва
    по-добре виж официалния сайт на българската общност, защото в уикито информацията не е много подробна....
    Последно редактирано от Ivo_G : 29-08-2010 на 20:16

11. БЛАГОДАРЯ lin-100 thanked for this post
    Старо куче Аватара на lin-100
    Post Thanks / Like

Според бахаизма, Бахаулла е най-скорошният, най-прогресивният, но не и последен от божиите пратеници. Той се обявява за дългоочакван учител на всички народи, предречен в християнството, исляма, хиндуизма, будизма и други религии, като очертава своята мисия в създаването на основа за обединението на света и в изграждането на епоха на мир и справедливост.
    Бахайството изповядва съществуването на един Създател-Бог, както и единството на цялото Човечество. Главното им култово съоръжение-храм се намира на хълм близо до град Хайфа в Израел.Най-вероятно и в България има доста бахайци но...Пък нека всеки да си вярва в каквото иска стига да се чувства добре.

Град
    Varna
    Post Thanks / Like

Лично на мен това ми изглежда като поредната секта. Всъщност то е... Не знам как и дали всички си плащате десятъка на седмична или месечна основа, но ако ти харесва, лошо няма. От това, което прочетох, това което ти е харесало е, че религията (за мене секта) е интер-религиозна и интернационална. От там и въпроса ми: Щом е такава (религията), защо поздрава ти е на арабски език, написан с кирилица, а не просто превода му?

Лично аз смятам, че арабския език (и производните му) сам(и) по себе си е предпоставка и основа за сепаратизъм, бидейки натрапван и използван по какъвто и да е религиозен начин. Лично мнение и наблюдение.

Все пак ако в това си намерил обяснение на личните си въпроси и дерзания, тогава ти желая успех, само не си губи разсъдъка.
    To see a world in a grain of sand, And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour (W. Blake)

14. БЛАГОДАРЯ HoOki®™ thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от essence Виж мнението
    Не знам как и дали всички си плащате десятъка на седмична или месечна основа...
    хах аз нищо не плащам, пък и няма на кого - май забравих да кажа че Бахаулла забранява съществуването на т.н. "клир" (или както там се казва), т.е. свещеници, епископи и подобни...

От там и въпроса ми: Щом е такава (религията), защо поздрава ти е на арабски език, написан с кирилица, а не просто превода му?
    защото както казах арабския е езика на откровението защо християните използват "амин" а не просто превода му?

Цитирай Първоначално написано от lin-100 Виж мнението
    Главното им култово съоръжение-храм се намира на хълм близо до град Хайфа в Израел...
    има и в Германия, Сащ и няколко други страни....но в тях може да влезе и да се моли представител на която и да е религия. самите бахаи нямат някакви специални религиозни церемонии...така че тези места са не толкова "култови съоръжения" колкото молитвени домове...
    Последно редактирано от Ivo_G : 29-08-2010 на 20:36

Град
    Varna
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Ivo_G Виж мнението
    хах аз нищо не плащам, пък и няма на кого - май забравих да кажа че Бахаулла забранява съществуването на т.н. "клир" (или както там се казва), т.е. свещеници, епископи и подобни...
    Нали не мислиш, че Бахаулла строи сам от нищото "молитвените домове" и градинките около тях? Всяка държава взема по някакъв начин (данъци най-често) средства от населението, за да финансира вярата и религията в държавата, за да може да се манипулират последните по утвърден начин. Малко наивен ми се струваш...

Цитирай Първоначално написано от Ivo_G Виж мнението
    защото както казах арабския е езика на откровението защо християните използват "амин" а не просто превода му?
    А защо арабския е езика на откровението, а не арменския примерно или унгарския даже? А българския?

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Всяка държава взема по някакъв начин (данъци най-често) средства от населението, за да финансира вярата и религията в държавата, за да може да се манипулират последните по утвърден начин.
    за каква държава говориш?

а иначе за средствата за строежа на молитвени домове и т.н. (не че сме се скъсали да строим молитвени домове има 4-5 в целия свят) - до колкото знам са само от дарения...ако се интересуваш предполагам може да се намери инфо, но за мен честно казано не е от особен интерес и до сега не съм се интересувал...

А защо арабския е езика на откровението, а не арменския примерно или унгарския даже? А българския?
    хах нали осъзнаваш колко е несериозен този въпрос? това е все едно да питаш, защо Исус е говорил арамейски?
    Последно редактирано от Ivo_G : 30-08-2010 на 00:10

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 15
    Последно мнение: 03-04-2011, 17:40
  2. Отговори: 46
    Последно мнение: 30-12-2007, 12:18

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •