Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 12 от общо 12
    Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Exclamation Съдят НЗОК в Люксембург за отказ да плати лечение

Семейство от Благоевград заведе безпрецедентно дело в Люксембург срещу Националната здравноосигурителна каса, заради отказ да заплати лечението на 57-годишния Георги Елчинов, който е имал тумор в окото. Спешната операция, направена в Германия, струва на семейството 25 000 евро, които Касата отказва да плати, въпреки изпратените необходими документи.
    Мъжът се разболява от тумор в окото, който се оказва злокачествен. Лекари в България му казват, че трябва да извадят окото, в противен случай смъртта е неизбежна. Семейството обаче започва да търси алтернативи. Намира германска клиника, в която туморът е отстранен, а окото - спасено.
    След първоначалната еуфория от това, че Георги остава жив, семейството решава да потърси правата си и да получи полагащите се за подобна операция средства. Със задачата се заема съпругата Мила, която е дългогодишен адвокат.
    "В Здравната каса бях известна като нахалницата от Благоевград, която настоява да се дадат документи, за да може човекът да упражни правата си", каза Мила Коновска.
    От Касата отказват да издадат необходимите документи и препращат Мила Коновска в Здравното министерство. От там отговарят, че парите ще бъдат преведени само ако пациентът е напълно сляп.
    "На въпроса ми, когато има рак, който заплашва живота му, какво става, ми отговориха: ами, ще извадим окото, ще го оправим. Е, рекох, благодаря, да ви се връща. Довиждане", допълни съпругата.
    Семейството завежда дело срещу Здравната каса, а от клиниката в Германия изпращат формулярите по казуса до различни европейски институции.
    "Да се срамуваме, че в нашата страна, когато има здравен проблем, на човека му вадят окото, а в Европа на човека му лекуват окото. Ние не се молим, ние искаме, ние имаме права, които са ни гарантирани от европейските регламенти и докато нашата държава не се научи да спази тези европейски регламенти, бъдете сигурни никой няма да ни приеме сериозно", отбеляза жената.
    Междувременно с казуса Георги Елчинов се зае и новото правителство. Позицията на кабинета е, че разходите по лечението на пациента в Германия трябва да бъдат възстановени от НЗОК, ако ги покрива германската осигурителна система. Тази позиция ще бъде представена пред Съда на европейските общности.
    Здравният министър Божидар Нанев уточни пред bTV, че пациентът има право да получи парите си, които е платил за лечението в чужбина, след като такова не е било възможно у нас. Нанев се ангажира да помогне за бързото решаване на казуса още преди да се произнесе съдът.

Изглежда здравеопазването в България сдава багажа...

Колко лесно е да се извади око? Ако не е твоето, разбира се...
    Не поглеждай с гняв назад.

2. БЛАГОДАРЯ Мила, Constantine, евелина, RNOH, zmei4o_pk and 1 others thanked for this post
    Старо куче Аватара на RNOH
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Съдят НЗОК в Люксембург за отказ да плати лечение

Позицията на кабинета е, че разходите по лечението на пациента в Германия трябва да бъдат възстановени от НЗОК, ако ги покрива германската осигурителна система. Тази позиция ще бъде представена пред Съда на европейските общности.
    това е абсурдно
    системата тук позволява лечение за неработещи в германия само при 3 положения:
    1. спешен случай на територията на германия без значение откъде сте
    2. пациента си плаща лично
    3. ползване на Еуропеан Health Insurance Card която покрива определен пакет от услуги. подобни операции обаче не.
    ако ви направят операция тук и вашата каса не го поеме, тогава остава за сметка на болницата. тук държавни болници почти няма.
    а след като в бг не могат да предложат лечение, касата поема разходите за лечение в чужбина, само че мисля че пациентите трябва предварително да кандидатстват за одобрение...
    дано да успеят да получат финансиране, сумата хич не е малка за джоба на обикновения българин...
    Winners Are Driven Роденият да пълзи няма как да полети!

The Pope might be french, but God is english...

Точно това имах предвид, че ако акъла е колкото на крава не може да се пият 700 таблетки!!!!

4. БЛАГОДАРЯ Wolf thanked for this post
    taken Аватара на gomorrah
    Град
    at home
    Post Thanks / Like

Мисля, че се има в предвид, ако на германци тази операция е покрита от здравната им каса, ще бъде платено и от българската каса на семейството. Както със европейските карти - ако лечението по принцип е покрито от здравната каса на дадена държава, тогава ще бъде покрито и от касата на съответната държава, чийто гражданин се е лекувал.
    Friends don't let friends get friends haircuts.

6. БЛАГОДАРЯ Wolf thanked for this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Аз не знам дали като идеш с тази карта някъде, ще ти направят операция. Мисля, че тя е само за екстремни случаи и спешна помощ?

Град
    at home
    Post Thanks / Like

Да, карата е точно за това, но не пречи да ти се спука апендисит или нещо друго докато си на почивка, нали? Което пак си е спешна помощ.

9. БЛАГОДАРЯ Arthur's Sword EXCALIBUR, Zara thanked for this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от gomorrah Виж мнението
    Да, карата е точно за това, но не пречи да ти се спука апендисит или нещо друго докато си на почивка, нали? Което пак си е спешна помощ.
    Но в техния случай туморът не се е получил и развил докато са били в Германия, а са отишли там с цел операция. Аз съм напълно съгласен, че след като няма лечение в Бг за това заболяване - трябва да се оперира там където е възможно, но се питах, ако както те казват са имали всички документи от БГ страна, защо сега им правят въртели за заплащането? Или те са отишли на своя глава само с тези карти?

Град
    at home
    Post Thanks / Like

Доколкото четох са отишли сами и са си платили операцията. Картите нямат значение в тази ситуация. Не знам дали в България има уредена система за лечение в чужбина, при такива случаи, но дано да се въведе, както тук - ако си на листа за чакащи повече от определено време имаш право да си избереш къде в чужбина да се лекуваш и здравната каса плаща.

12. БЛАГОДАРЯ Arthur's Sword EXCALIBUR thanked for this post
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

...
    bla bla

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR Виж мнението
    Аз не знам дали като идеш с тази карта някъде, ще ти направят операция. Мисля, че тя е само за екстремни случаи и спешна помощ?
    Картата е само за спешни случаи ,дори се споменава,че в държавата където ще се ползва може да поискат и да се заплати.
    По конкретния случаи,доколкото разбрах от интервюто по бТВ те само отиват в Германия, плащат си за операцията и сега искат пари от Здравната каса.
    Доколкото знам Здравната каса може да заплати лечение в чужбина,но само ако в БГ не могат да се справят с проблема.

В случая операцията не е по спешност в смисъла,които повелява здравната ти карта.
    Операция от апандисит според мен би трябвало да се покрие,защото е винаги по спешност...

15. БЛАГОДАРЯ Arthur's Sword EXCALIBUR thanked for this post
    Град
    at home
    Post Thanks / Like

Щом като в България са им казали, че ще вадят окото, защото не можели да го оперират, а в Германия са го оперирали би трябвало да им я платят, дори да е без съгласие на касата.

17. БЛАГОДАРЯ Arthur's Sword EXCALIBUR thanked for this post
    Старо куче Аватара на RNOH
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от gomorrah Виж мнението
    Мисля, че се има в предвид, ако на германци тази операция е покрита от здравната им каса, ще бъде платено и от българската каса на семейството. Както със европейските карти - ако лечението по принцип е покрито от здравната каса на дадена държава, тогава ще бъде покрито и от касата на съответната държава, чийто гражданин се е лекувал.
    мадам, това не е бг!
    тук всяка операция, която е практически изпълнима се прави - няма ограничения от здравните каси!
    просто ако е по-сложна и трябва в uni-клиника да се изпрати пациента, може да се наложи да поизчака за appointment. проблема със здравните каси идва при по-дълъг престой на пациента или при ползване на скъпи изследвания като MRI и etc. но ние имаме помощници, които само с кодиране на диагнозите се занимават точно с тази цел.
    така че пак няма логика това да искат да кажат.
    според мен проблема при тези хора е, че реда за лечение в чужбина е друг - първо трябва касата да одобри молбата и тогава.
    ако в бг са им предлагали само изваждане на окото, трябвало е да пробват с писмо от клиниката в германия, предлагаща по-добро решение на ппроблема. и тогава да направят скандала за неплащането. сега е малко след дъжд-качулка.
    ако им одобрят сега молбата има опасност да стане много по-голям проблема. или ще им я одобрят, но ще подчертаят че за всеки друг който има подобен проблем, трябва първо одобрение от касата и тогава.
    Winners Are Driven Роденият да пълзи няма как да полети!

The Pope might be french, but God is english...

Точно това имах предвид, че ако акъла е колкото на крава не може да се пият 700 таблетки!!!!

Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

А ако им одобрят, предполагам ще завалят молби и от други хора да им се възстановят парите...

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Костеливата ръка на Партията се протегна и към НЗОК
    От trakon във форум Да запазим българското. Въпроси ОТ и ЗА България.
    Отговори: 2
    Последно мнение: 14-11-2013, 18:48
  2. Кой формуляр се попълва като доказателство за платен NIN пред НЗОК
    От sisikik във форум Пари, Финанси, Счетоводство, Mortgages, Застраховки
    Отговори: 32
    Последно мнение: 22-11-2012, 16:50
  3. Идеи за интересни места за посещение Люксембург & others?
    От RNOH във форум Авто-мото, транспортни, пътуване
    Отговори: 18
    Последно мнение: 05-04-2010, 17:26
  4. Който не си плати дълговете го съдят. И после какво?
    От zmejche във форум Пари, Финанси, Счетоводство, Mortgages, Застраховки
    Отговори: 12
    Последно мнение: 25-11-2006, 07:33

Етикети за тази тема

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
Top Worktops