» преди 14 години не в€рвахме в чудеса!

17.11.2007
≈мили€н ќнуфриев
‘утбол Ѕългари€

Ќ€колко дни преди велики€ мач на "ѕарк де ѕренс" се замислих, дали е случайно това, че »зраел победиха ‘ранци€ и възродиха шансовете ни за класиране на ћондиала през 1994 в —јў. «аключението ми беше - едва ли. Ќ€ма нищо случайно на този св€т.

¬ечерта всички ние пред екраните веро€тно б€хме по-нервни от момчетата, които играха там.  антона отбел€за за 1:0 и се качи победоносно на рекламното пано, но за щастие  остадинов бързо изравни. ≈й така - с€каш на майтап. Ќ€маше критични за нас моменти, нито пък горещи ситуации пред Ѕернар Ћама, но иди разправ€й това на нервните ни и треперещи от възбуда крака.

ƒа не се лъжем. ѕовечето от нашите играха слабо. —тоичков беше бледа с€нка на себе си,  ременлиев мисл€ че дебютира, а ѕенев си беше жив статист до последните секунди.

олко хора гледаха екрана в тази последна минута, а не б€ха навели глави? ∆инола се замота, топката отиде вд€сно. Ќ€кой € подаде към ѕенев, който без да му мисли много много € ритна напред, веро€тно по-отча€н от всички нас пред телевизорите. “ам обаче € пое  остадинов... две, три крачки и стрел€, топката е във вратата! —екунда преди часовникът да отбележи 45 мин (на второто полувреме). √ќЋ! √оспод беше българин!

—лед това един обезум€л играч който сам не знае накъде тича, и едни футболисти в б€ло и зелено, изцедени докрай, но запазили н€какви последни сили, за да се хвърл€т на врата на геро€. » това на фона на зловещата тишина на 50-хил€дни€ стадион.

—ледващото откро€ващо се в паметта ми б€ха заглави€та на следващи€ ден. »—“»Ќј ≈, убеждаваха ни вестниците, защото все още никой не в€рваше.

ќттогава минаха 14 години. Ќещата сега сто€т по друг начин. ≈дни от участниците от епопе€та днес са футболни функционери, втори политици, трети бизнесмени, други са треньори. «а н€кои добри, за други лоши, но в спомените на всички нас от тогава - герои.

»наче продължаваме да търсим този ƒрийм тийм вече почти три петилетки. “ази вечер пък веро€тно и на теори€ ще стане €сно, че ще почакаме още поне година (преди началото на следващите квалификации). ¬ажното обаче е, че има начин. “р€бва просто да в€рваш в чудеса.

Sportni.bg ви връща отново към последните секунди на този ¬елик мач с оригинални€ коментар на ѕетър ¬асилев - ѕетела и Ќиколай  олев - ћичмана.

Ќиколай  олев - ћичмана: ¬се още не знам как ще завърши този мач. »ма две-три минути до кра€, но едва ли ще сгреша, ако кажа, че ние дълго време ще търсим такъв френски отбор. ‘ранцузите с почти нищо не показаха, че ни превъзхождат, и това, че резултатът е 1:1, се дължи преди всичко на нашите слабости. ћисл€, че към вратар€ и защитниците не можем да имаме особени претенции - н€ма нищо чудно в това да се пусне един гол тук. Ќо в средната лини€ и особено в атаката всички наши футболисти са длъжници, може би с изключение дон€къде на  раси Ѕалъков, и то с играта му преди почивката.
ѕетър ¬асилев - ѕетела: —тарае се според мен и  остадинов, не само заради попадението му.

ћичмана: –азбира се, прекрасен гол. Ќо от тези трима наши играчи, от които, както се пише, се страхува ц€ла ≈вропа, се очакваше много, много повече.
ѕетела: ≈стествено, ако така завършат нещата, ще се стигне до закономерен изход на борбата в шеста група. ‘ранцузите допуснаха колебани€, но срещу преките си съперници, все пак на това турнирно равнище, което да им донесе целта. Ќие ще съжал€ваме, че това наистина талантливо поколение български играчи минута и 15 секунди преди кра€ на редовното време изпусна участието си на световните финали. ћоже би още един шанс ще имат тези футболисти в сво€та кариера. “ой ще бъде на следващите европейски квалификации, но тук, на "ѕарк де ѕренс", лично аз очаквах да играем далеч по-активно в атака и в средата на терена. ∆алко, че ц€лата тежест в тази невралгична зона на футбола - в центъра на полето, падна върху плещите на двама играчи. Ѕалъков даде всичко, на което е способен. Ћечков не издържа физически в този двубой. ѕлътното покритие срещу нашите нападатели от страна на френските футболисти свърши работа. ∆инола...(б.р. - настъпва кратко мълчание с леко объркване). » вече може би последен шанс за нашите. јко успе€т да изнесат топката в близост до Ѕернар Ћама,  остадинов влиза на скорост, да видим... и стрел€. √ќЋ!

ћичмана: √оспод е българин тази вечер!
ѕетела: √оспод е българин!

ћичмана: √оспод е българин тази вечер!
ѕетела: √оспод е българин! Ќе зна€, не зна€ какво ще става тази вечер в ѕариж, уважаеми зрители. Ќеверо€тно! 50 000 души са като попарени. –едовното време изтече. ≈мил  остадинов с великолепен удар прострел€ Ѕернар Ћама. ¬сичките тези думи, които казахме за шанса, за спортното щастие, се сбъднаха. »ска ми се само едно - Ћесли ћотръм, иска ми се веднага да свири последни€ съдийски сигнал, защото вече се играе една минута повече от тези 90. Ќе зна€ вие как се чувствате в Ѕългари€ - аз просто, просто тр€бва, тр€бва да спра. «ащото иначе сърцето ми може да не издържи този велик миг на български€ футбол.

ћичмана: ¬сички да целунем ≈мил  остадинов - геро€ на този мач.
ѕетела: «аслужава, заслужава ≈мил  остадинов. ¬ече да гледаме към хронометрите. ≈то го и кра€ - Ѕългари€ за шести път е на световни футболни финали. ≈то го цели€ наш щаб. ≈то ги българите да ликуват на "ѕарк де ѕренс". —ега вече мога, уважаеми зрители на футбола, да ви кажа - мо€та прогноза бе 2:1 за Ѕългари€. ѕри този двубой т€ се сбъдна. Ќеверо€тна радост на "ѕарк де ѕренс". ¬€рвам, че в този момент ц€ла Ѕългари€ е на върха на щастието. »скахме тази футболна победа, г-н  олев, и т€ дойде. ћоже програмата да удължи малко времето, защото този миг наистина е неверо€тен.

ћичмана: ¬ такива прекрасни мачове не бива да се акцентира вече върху спортно-техническите качества на играчите. Ќаистина нашите блест€що завършиха доброто си представ€не в тези световни квалификации.

√ероите -  ъде са те сега?

“итул€рите:
Ѕорислав ћихайлов - “огава играеше в ћюлуз (‘ранци€). —ега е президент на Ѕ‘—

≈мил  ременлиев - Ѕеше в Ћевски. ƒо миналата година беше водеща фигура във футзал тима ћладост. Ќа последните местни избори не усп€ да се пребори за кметското м€сто на ѕанчарево

ѕетър ’убчев - ‘утболист на Ћевски по това време, сега в ƒёЎ на Ћитекс

÷анко ÷ветанов - —ъстезател на Ћевски. —ега помощник треньор в "сини€" тим

“рифон »ванов - ¬ ÷— ј по това време, сега бизнесмен

«латко янков - ¬ Ћевски. ƒоскоро беше футболен функционер в Ѕургас

≈мил  остадинов - —ъстезател на ѕорто (ѕортугали€), —ега е шеф в ÷— ј и в »зпълкома на Ѕ‘—, има и мениджърска агенци€

…ордан Ћечков - ¬ ’амбургер Ў‘, започна вториа мандат като кмет на —ливен и вицепрезидент на Ѕ‘—

расимир Ѕалъков - Ћидер на —портинг (ѕортугали€), сега треньор на —анкт √ален (Ўвейцари€)

’ристо —тоичков - «везда на Ѕарселона, в момента е безработен

Ћюбослав ѕенев - »граеше във ¬аленси€, сега рита футбол на малки вратички и печели тенис турнири за любители. ƒоскоро имаше възможност да се върне във ¬аленси€ като треньор, в екипа на вече уволнени€  ике —анчес ‘лорес

–езервите:
ƒаниел Ѕоримиров - Ѕеше в Ћевски, сега играе последните си мачове за "сините". ¬ момента лекува контузи€

ѕетър јлександров - “огава играч на јарау (Ўвейцари€)

»зточник