Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 25 от общо 25
    Старо куче
    Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

По подразбиране Здравно осигурен в UK и в БГ едновременно.

Разделът не е много посещаван, но да питам, надявам се да има компетентни...
    Вече съм пенсионер и в двете държави. До сега повечето време съм бил в UK, но заради вируса не можах да се прибера март месец от БГ и останах до сега в БГ, т.е . вече ще прекарвам времето си по ред причини 50/50 на двете места.
    Идеята е да съм осигурен и на двете места. Някои казват, че щом взимаш БГ пенсия, трябва да си здравно сигурен, но това едва ли е вярно, не съм внасял осигуровки през цялото време и за да си възстановя правата, вероятно ще трябва да платя огромна сума.
    В Англия също нямам пълен стаж, но съм пенсиониран пропорционално на стажа и съм си осигурен..
    Ходих в Здравната каса, обясних, но май не ме разбраха добре и изпратиха някакво запитване до Англия колко/кога съм бил осигуряван.
    От Англия върнаха някаква форма да попълня и да изпратят обратно, но от нея личи, че е за хора напускащи завинаги Англия, което не е моят случай и не я попълних.
    Говорих със служителката и накрая заключи, че не може и на двете места да съм осигурен, единственият начин е да имам Европейска здравна осигурителна карта от Англия, която важи за спешни случаи. Мънка нещо, че и за други случаи, но едва ли е вярно, защото ако я ползвам в БГ, би трябвало Здр. Каса да си иска парите от Англия...(отдавна имам такава карта, но не съм я ползвал)
    Джипитата в БГ не са много запознати с тая карта, не са наясно с документацията, която трябва да попълват и избягват...
    Излиза, че няма как да съм осигурен и на двете места.
    Някой знае ли нещо по такъв казус?

2. ХАРЕСВАМ! DONALD TRUMP liked this post
    Не модерирам този форум Аватара на Мила
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Здравно осигурен в UK и в БГ едновременно.

Цитирай Първоначално написано от cibik Виж мнението
    Разделът не е много посещаван, но да питам, надявам се да има компетентни...
    Вече съм пенсионер и в двете държави. До сега повечето време съм бил в UK, но заради вируса не можах да се прибера март месец от БГ и останах до сега в БГ, т.е . вече ще прекарвам времето си по ред причини 50/50 на двете места.
    Идеята е да съм осигурен и на двете места. Някои казват, че щом взимаш БГ пенсия, трябва да си здравно сигурен, но това едва ли е вярно, не съм внасял осигуровки през цялото време и за да си възстановя правата, вероятно ще трябва да платя огромна сума.
    В Англия също нямам пълен стаж, но съм пенсиониран пропорционално на стажа и съм си осигурен..
    Ходих в Здравната каса, обясних, но май не ме разбраха добре и изпратиха някакво запитване до Англия колко/кога съм бил осигуряван.
    От Англия върнаха някаква форма да попълня и да изпратят обратно, но от нея личи, че е за хора напускащи завинаги Англия, което не е моят случай и не я попълних.
    Говорих със служителката и накрая заключи, че не може и на двете места да съм осигурен, единственият начин е да имам Европейска здравна осигурителна карта от Англия, която важи за спешни случаи. Мънка нещо, че и за други случаи, но едва ли е вярно, защото ако я ползвам в БГ, би трябвало Здр. Каса да си иска парите от Англия...(отдавна имам такава карта, но не съм я ползвал)
    Джипитата в БГ не са много запознати с тая карта, не са наясно с документацията, която трябва да попълват и избягват...
    Излиза, че няма как да съм осигурен и на двете места.
    Някой знае ли нещо по такъв казус?
    Не знам точно как ще ти се получи с пребиваването 50/50, защото в Кралството здравното осигуряване не е чрез плащане на осигуровки, а по местоживеене. Ако живееш в Кралството законно и се смяташ за постоянно пребиваващ в Кралството, ще си здравноосигурен. От друга страна, дори британските граждани, които са живели в други страни, при връщането си трябва да докажат, че вече живеят постоянно в Кралството.

В България трябва да се плащат осигуровки, но за неработещите пенсионери ги плаща държавата. За изчистване на здравноосигурителните задължения назад можеш да вземеш от Кралството друг документ, който казва, че си бил осигуряван всичките тези години, който не е този документ за напускащите завинаги Англия, обади се на HMRC и си го поискай.

Не мисля, че европейска здравноосигурителна карти е вариант след 1 януари 2021, но ако искаш, може да опиташ. Тя обаче е само за спешни и неотложни лечения, а не за нормално здравно обслужване. Виж тук за тези карти от ЮК след края на тази година. ББС са го обяснили по-човешки.

Консултации с Help4Bg Услуги за българи в UK от Help4Bg
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Гугъл търсачка на форума

4. ХАРЕСВАМ! jhoro liked this post
    Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Не знам точно как ще ти се получи с пребиваването 50/50, защото в Кралството здравното осигуряване не е чрез плащане на осигуровки, а по местоживеене. Ако живееш в Кралството законно и се смяташ за постоянно пребиваващ в Кралството, ще си здравноосигурен.[/URL]
    Само допълвам - в ЮК няма отделна партида „Здравно осигуряване“ (както в Бг) и този статут не се проверява, за достъп до някои услуги - Emergency, някои не-спешни манипулации, регистрация при GP ...
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Старо куче
    Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението

В България трябва да се плащат осигуровки, но за неработещите пенсионери ги плаща държавата. За изчистване на здравноосигурителните задължения назад можеш да вземеш от Кралството друг документ, който казва, че си бил осигуряван всичките тези години, който не е този документ за напускащите завинаги Англия, обади се на HMRC и си го поискай.
    От здравната каса искаха от Равенюто такъв документ, те върнаха отговор със запитване:
    There is a gap in employment 2008 and 02009.
    Please advice us if the customer left the UK and returned. Their last employment ended on ...2017.
    When did they last leave the UK? Please advice of all the details customer lived in the UK.

От касата ме извикаха и ми дадоха да попълня документ, който не знам дали от Равенюто са им изпратили или те са си го свалили от някъде по тяхно усмотрение без да гледат подробности...

HM Revenue Information we need to send a statement of NICs

Започнах да го попълвам и според някои точки излиза, че все едно напускам завинаги...

1 Name...
    2. Where you live?
    Country of residence after leaving the UK.
    3. Your time in UK
    What date did you arrive in UK?
    What was the last date you left UK to live in an EEA country?
    Did you live in the UK continuously between these dates?
    4. Your last employer.
    5. Your UK employers (last 3 years)
    6. ...
    7. ...
    8. More information
    Give more details of any of questions.
    9...
    10. Check list
    Have you applied for portable document U1 or form E301?
    Have you enclosed?
    -Final payslips ...last 3 years
    -Have you enclosed P60 for last 3 years?

- P45 last 3 years...
    [/I]

Всичката тая информация Равенюто я има, защо ме питат? (от БГ нама как да им я дам)
    Мислиш ли, че от касата са ми дали грешен документ да попълвам или е същият, който ти предлагаш да питам HMRC?

За европейската здравна карта прочетох- след като изтече, трябва да се поднови (моята изтича 2023г)

P.S. Отново нямам уведомление за нови отговори по маркирани теми, за това не отговарям веднага (знам, че не си вече админ)
    Последно редактирано от cibik : 28-12-2020 на 15:48

user Аватара на iliyavv
    Град
    Bournemouth
    Post Thanks / Like

Това не е информация относно здравното осигуряване, но е хубаво да имате предвид, че ще има промени по тези точки, които най-вероятно ще започнат да се прилагат след Юни месец 2021

Receiving a UK State Pension abroad
    You are allowed to live in another country and receive the UK State Pension. However you will only receive pension increases each year if you live in:

the UK for 6 months or more each year;
    the European Economic Area (EEA);
    Switzerland;
    A country that has a social security agreement with the UK that allows for increases.
    If you live outside these areas, you won't get yearly increases. However, if you return to live permanently in the UK, your State Pension will be increased each year.

If you move overseas after you have started to receive your State Pension you should inform the pension service when you are going to leave.

To find out more about State Pensions and benefits if you live or have lived overseas, and to claim your benefits, go to www.gov.uk/international-pension-centre.
    Едно от най-опасните изречения е: ”Всички правят така.” Л.Н. Толстой

user Аватара на iliyavv
    Град
    Bournemouth
    Post Thanks / Like

Проблема с тези здравни осигуровки е никакъв!
    Последно редактирано от iliyavv : 28-12-2020 на 17:18

user Аватара на iliyavv
    Град
    Bournemouth
    Post Thanks / Like

КАК СЕ ОСИГУРЯВАТ ПЕНСИОНЕРИТЕ?
    Всички пенсионери, независимо от основанието за пенсиониране, се осигуряват за сметка на държавния бюджет.

Как се възстановяват прекъснати здравноосигурителни права в България след 2016 година?

Според промяната в Закона за здравното осигуряване, прекъснатите здравноосигурителни права на гражданите ще се възстановяват при условие, че се заплатят всички дължими осигурителни суми за последните 5 години (60 месеца), а не както до 2015-та – три години. Това обаче не важи за пациентите на здравната каса, които са неосигурени по вина на работодателя, а за здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка. Т.е. това са вноските внасяни от безработните и неосигурявани от никого. Когато сте обезщетени от бюрото по труда, тези вноски се поемат от държавата.

За последните 5 години от 2010 до днес сумата, която трябва да внасят тези лица, е не по-малко от 16,80 лв. на месец, а за невнесените се начислява и лихва. Всеки един гражданин е възможно да направи справка за своя осигурителен статус на страницата на НАП, както и да провери каква е сумата, която дължи за евентуалните невнесени задължителни здравни осигуровки.

=> Липсващите ви осигурителни вноски в ЮК за 2008 - 2009 са много назад във времето, за да са проблем при възстановяване на здравни права в България, тъй като по българския закон се изискват 5 пълни години от днешна дата, които вие имате от ЮК считано 2017 - 5 = 2012 година
    /дори при положение, че от Здравната каса вземат предвид само вноски от работодател или самоосигуряване, което не би трябвало да е така по принцип - ако сте пенсионер от 2017 държавата е длъжна да внася здравни осигуровки от датата, от която имате решение за пенсия.
    По тази логика решението за пенсия се явява документ за здравни осигуровки./
    Последно редактирано от iliyavv : 28-12-2020 на 17:14

Старо куче
    Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от iliyavv Виж мнението
    -------------
    По тази логика решението за пенсия се явява документ за здравни осигуровки./
    Писах ви на лични...

Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Напипваш нещата, ама ... с пропуски!
    КАК СЕ ОСИГУРЯВАТ ПЕНСИОНЕРИТЕ?
    Всички пенсионери, независимо от основанието за пенсиониране, се осигуряват за сметка на държавния бюджет.

Как се възстановяват прекъснати здравноосигурителни права в България след 2016 година?
    Според промяната в Закона за здравното осигуряване, прекъснатите здравноосигурителни права на гражданите ще се възстановяват при условие, че се заплатят всички дължими осигурителни суми за последните 5 години (60 месеца), а не както до 2015-та – три години. Това обаче не важи за пациентите на здравната каса, които са неосигурени по вина на работодателя, а за здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка. Т.е. това са вноските внасяни от безработните и неосигурявани от никого. Когато сте обезщетени от бюрото по труда, тези вноски се поемат от държавата.
    За пенсионерите - това е само за НЕРАБОТЕЩИТЕ пенсионери. Работещите - ги осигуряват или се самоосигуряват допълнително!

За здравноосигурителните права.
    Губят се, при повече от 3 (три) липсващи вноски, за 36 месеца назад.
    Възстановяват се, при плащане на всички липсващи вноски, за 60 месеца назад!
    Причината за липсата може да е неплащане (от СОЛ), а може да е неплащане и неподадени декларации (обр. 1 и 6) от страна на работодателя!
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"

user Аватара на iliyavv
    Град
    Bournemouth
    Post Thanks / Like

Здравно осигуряване в страната, в която живеете
    Ако получавате пенсия от страната, в която живеете, вие и вашето семейство сте обхванати от системата за здравно осигуряване на тази страна — дори ако получавате пенсии от други държави.
    Ако не получавате пенсия или друг доход от страната, в която живеете, вие и вашето семейство ще получавате медицинско обслужване в страната, в която живеете, ако имате право на медицинско обслужване в страната, която плаща пенсията ви.

Лична история
    Уверете се, че знаете коя здравна система покрива вашите разходи
    Никола е живял и работил във Франция почти през целия си професионален живот, с изключение на няколко години като по-млад, през които е работил като сервитьор в Италия.

Когато се пенсионира, Никола се мести в Италия. Пенсията му се състои от две части: „италианска" пенсия, отразяваща годините, през които е работил в Италия, и „френска" пенсия за годините, през които е работил във Франция.

Тъй като Никола живее в Италия И получава пенсия за старост от Италия, страната ще покрива неговите здравни разходи. Той вече не е обхванат от френската система.

Поискайте формуляр S1 (предишен формуляр E106) от вашата здравноосигурителна институция в страната, от която се местите.

Когато пристигнете в новата ви страна на пребиваване, предайте формуляра S1 на съответния компетентен орган. Този документ определя правото ви на пълно здравно осигуряване във вашата страна на пребиваване.

Здравно осигуряване в страната, в която сте работили
    По принцип вие и вашето семейство имате пълно право на медицинско лечение само в страната, в която живеете. Ако обаче страната, която ви плаща пенсия, е една от изброените по-долу, вие и членовете на вашето семейство имате право на здравно обслужване както в страната, която плаща вашата пенсия, така и в страната, в която понастоящем живеете:

Австрия

Германия

Нидерландия

Белгия

Гърция

Полша

България

Унгария

Словения

Кипър

Исландия

Испания

Чехия

Лихтенщайн

Швеция

Франция

Люксембург

Швейцария

Ако сте плащали осигурителни вноски в страна, която не е включена в горния списък, ще имате право на пълно здравно осигуряване само в страната, в която живеете понастоящем.

Ако сте бивш трансграничен работник
    Ако последната ви работа е била като трансграничен работник — т.е. сте живели в една страна, а сте пътували до друга, за да работите — и сте се пенсионирали поради старост или инвалидност, за вас важи следното:

Продължаване на лечение
    Можете да продължите да получавате лечение, което е започнало в страната, в която сте работили, дори след като се пенсионирате.

Това важи и за лицата на ваша издръжка, ако лечението им е започнало в:

Австрия

Гърция

Нидерландия

Белгия

Унгария

Полша

България

Италия

Португалия

Кипър

Латвия

Румъния

Чехия

Лихтенщайн

Словакия

Естония

Литва

Словения

Франция

Люксембург

Испания

Германия

Малта

Швейцария

За да продължите да получавате лечение, започнало в страната, в която сте работили преди, трябва да изпратите формуляр S3 на здравните органи в тази страна.

Осигуряване в страната, в която сте работили преди, и в страната, в която живеете
    Ако сте работили като трансграничен работник поне 2 години през последните 5 години преди пенсионирането си, имате право на здравни грижи както в страната, в която живеете, така и в страната, в която сте работили.

Вие и лицата на ваша издръжка имате право на здравно обслужване в страната, в която сте работили преди, ако тази страна и страната, в която живеете в момента, са в тази група:

Австрия

Германия

Испания

Белгия

Люксембург

Франция

Португалия

Ако пътувате до страната, в която сте работили преди, за да получавате лечение там, и органите в тази страна вече не отговарят за покриването на разходите ви за здравно обслужване, трябва да им представите формуляр S3. Можете да получите формуляр S3 от вашата здравноосигурителна институция.

-> може да се обърнете към
    http://www.solvit.government.bg/

Как работи СОЛВИТ
    СОЛВИТ е безплатна услуга, предназначена да помага на гражданите и фирмите в ЕС да намират прагматични решения на своите проблеми, възникнали в резултат от неправилното прилагане на законодателството на ЕС в областта на вътрешния пазар от администрациите на държавите-членки. Като механизъм за решаване на презгранични спорове СОЛВИТ се занимава с разглеждане на въпроси, свързани с отношенията гражданин - държавна администрация или фирма - държавна администрация, което изключва решаването на проблеми в частната сфера.

13. БЛАГОДАРЯ Kearny thanked for this post
    Recommend Kearny recommended this post
    user Аватара на iliyavv
    Град
    Bournemouth
    Post Thanks / Like

Говорейки за пропуски, а да видим фактологията на случая:

1. Вече съм пенсионер и в двете държави. /няма дадени подробности относно работещ пенсионер/

2. От здравната каса искаха от Равенюто такъв документ, те върнаха отговор със запитване:
    Please advice us if the customer left the UK and returned. Their last employment ended on ...2017.
    When did they last leave the UK? Please advice of all the details customer lived in the UK.

От касата ме извикаха и ми дадоха да попълня документ, който не знам дали от Равенюто са им изпратили или те са си го свалили от някъде по тяхно усмотрение без да гледат подробности...

/от Здравната каса правят проблем за някакви хипотетични липсващи вноски в ЮК от 2008-2009 година -> 11 години назад във времето
    -> последни данни за осигуряване в ЮК от 2017 година може да означава много неща, предполагаме, че тогава е отпусната пенсия тъй като няма друга информация
    -> т.н. справка, която от Здравна каса правят е за работещ/осигуряващ се, а не за пенсионер/

Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

....
    Хубаво цитираш, ама ... файда - йок!

Старо куче
    Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

Говорейки за пропуски, а да видим фактологията на случая:

1. Вече съм пенсионер и в двете държави. /няма дадени подробности относно работещ пенсионер/

2. От здравната каса искаха от Равенюто такъв документ, те върнаха отговор със запитване:

/от Здравната каса правят проблем за някакви хипотетични липсващи вноски в ЮК от 2008-2009 година -> 11 години назад във времето
    -> последни данни за осигуряване в ЮК от 2017 година може да означава много неща, предполагаме, че тогава е отпусната пенсия тъй като няма друга информация
    -> т.н. справка, която от Здравна каса правят е за работещ/осигуряващ се, а не за пенсионер/
    1. Неработещ пенсионер и на двете места (работа ще има и след 100г, нас няма да ни има, та да работи който иска и ще живее още 100г )
    2. Последно живея и работих в Англия и се пенсионирах 2017, в БГ 2018. Англ. пенсия си върви в англ. банкова сметка, българската в българска б. сметка, та нямат нищо общо.
    В Англия стажа е 13г, в БГ е приравнен на 22г
    В Англия не са ми искали/изисквали стажа от БГ, защото пенсионират по възраст, а размерът определят според стажа в Англия, пропорционално. Не знам дали не е трябвало, защото пък в БГ изискаха стажа от Англия, което вероятно оказва някакво влияние на размера, (прибавят ли го към БГ стаж? ) А защо в Англия не прибавят БГ стаж?
    За липсващото осигуряване 2008-2009 (бил съм в Австралия) питаха не от Здр. Каса, а от Равенюто, в документа, който изпратиха на Здр. Каса, която пък ме кара да попълня и да го върнат на Равенюто.

Старо куче
    Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

Дублиране

Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

В Англия не са ми искали/изисквали стажа от БГ, защото пенсионират по възраст, а размерът определят според стажа в Англия, пропорционално. Не знам дали не е трябвало, защото пък в БГ изискаха стажа от Англия, което вероятно оказва някакво влияние на размера, (прибавят ли го към БГ стаж? ) А защо в Англия не прибавят БГ стаж?
    Вероятно защото - когато си „трупал стажа в България“ - още си нямал нищо общо с Великобритания.

Все едно сега - с 3 години с „full contributions“ в ЮК и 20 години в България - да искам британска пенсия?

Старо куче
    Post Thanks / Like

Писах ви лично съобщение да ми се обадите,но после осъзнах,че сте в България.Аз говорих с международни регламенти-накратко,защото в случая по-важно е,как стоят нещата в България.Така,от момента на получаване на пенсия в България вие сте здравно осигурен,но за да получите здравно осигурителен статуст,трябва да сте осигурен 5 години.Или,за да ползвате безплатна помощ,трябва да минат 5 години от деня в,който сте получили пенсия.

Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от katiogi Виж мнението
    Писах ви лично съобщение - да ми се обадите, но после осъзнах, че сте в България. Аз говорих с международни регламенти - накратко, защото в случая по-важно е, как стоят нещата в България. Така, от момента на получаване на пенсия в България вие сте здравно осигурен, но за да получите здравно осигурителен статус, трябва да сте осигурен 5 години. Или,за да ползвате безплатна помощ, трябва да минат 5 години от деня в, който сте получили пенсия.
    В голяма грешка си!!! Има разлика, между условията за губене и възстановяване на здравноосигурителни права!
    Самият аз нямам никакви вноски за 2016 г, но съм „С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА“!
    Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка (упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност по регистрация; еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества; регистрирани земеделски стопани или тютюнопроизводители; лицата, осигурени по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване и др.) се прекъсват, ако не са внесени повече от три месечни здравноосигурителни вноски за период от 36 месеца. Периодът се брои до началото на месеца, предхождащ месеца, в който на лицето е оказана медицинска помощ, платена от Националната здравноосигурителна каса.
    Когато здравноосигурителните права са прекъснати, т.е. за последните 36 месеца липсват повече от три вноски за здравно осигуряване, за да бъдат възстановени правата трябва да са заплатени всички задължения за здравно осигуряване за последните 60 месеца.
    cibik може да си провери статуса от тази страница - Здравноосигурителен статус - Справка

Тук има една друга подробност:
    Чл. 40а. Българските граждани, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след подадено заявление до Националната агенция за приходите.
    (2) Здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 след завръщането им в страната се възстановяват след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по реда на чл. 40.
    (3) Извън случаите по ал. 2, здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 след завръщането им в страната могат да се възстановят след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, определени по реда на чл. 29, ал. 3 върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към момента на внасянето на вноските.

(4) Сумите по ал. 3 се внасят по реда на чл. 41 след подадена декларация по ред, определен с наредба на министъра на финансите.
    (5) До възстановяване на осигурителните права лицата по ал. 1 заплащат стойността на оказаната им в страната медицинска помощ на изпълнителите.
    Закон за здравното осигуряване

Старо куче
    Post Thanks / Like

Не знам кой е в грешка,но по различен начин стоят нещата за лица получаващи пенсия.Това,което написах не съм си го измислила,а направих справка в София.

Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от katiogi Виж мнението
    Не знам кой е в грешка,но по различен начин стоят нещата за лица получаващи пенсия.Това,което написах не съм си го измислила,а направих справка в София.
    Не знам какви справки правиш и къде?
    Първо - често се занимавам с подобни въпроси и постоянно контактувам с НОИ.
    Второ - майка ми също е пенсионер и СОЛ.
    Отделен въпрос (от НАП), че при наличие на основание за осигуряване, невнесени осигуровки и неподадени декларации Обр. 1, 6 и по чл. 50 - следват АУАН и санкции (глоби и лихви).

Старо куче
    Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението
    cibik може да си провери статуса от тази страница - Здравноосигурителен статус - Справка
    Това ми е статуса.
    Даже не знам, защо за 2015 само 12 месец не е осигурен, като съм в Англия от 2001... (дали пък тогава не съм ходил в здр. каса да си спра осигуровките, не помня)
    Обърках се от толкова много информация, която всички писахте...
    От този статус, значи ли, че като пенсионер от средата на 2018, вече съм осигуряван и ще получа автоматично здравно осигуряване след 5г , т.е от средата на 2023 без да се занимавам с всякакви документи?

Кликни върху изображението за по-голяма версия

Име:	Осигуряване.jpg
Разглеждания:	31
Размер:	222,8 КБ
ID:	9025
    Последно редактирано от cibik : 04-01-2021 на 20:59

user Аватара на iliyavv
    Град
    Bournemouth
    Post Thanks / Like

Здравейте,

- 12 месец, Декември 2015 -> защото системата отчита 5 години назад

- 6 месец 2018 -> защото тогава ви е излязло решението за пенсия

- Да -> това означава, че системата поетапно ще изчиства месец по месец задълженията

Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Това ми е статуса.
    Даже не знам, защо за 2015 само 12 месец не е осигурен, като съм в Англия от 2001... (дали пък тогава не съм ходил в здр. каса да си спра осигуровките, не помня)
    Обърках се от толкова много информация, която всички писахте...
    От този статус, значи ли, че като пенсионер от средата на 2018, вече съм осигуряван и ще получа автоматично здравно осигуряване след 5г , т.е от средата на 2023 без да се занимавам с всякакви документи?
    Ти не знаеш, но ... ще ти кажа! Защото се наблюдават само последните 60 месеца - от 2001 година до ноември 2015 - вече никой не го интересува.
    Ето снимка на моят статус - в моментаКликни върху изображението за по-голяма версия

Име:	Здравноосигурителен статус_2021-01-04_222757_inetdec.nra.bg.png
Разглеждания:	30
Размер:	44,4 КБ
ID:	9026

Явно - от юли 2018 година си „под юрисдикцията на НОИ“ и си осигурен от тях.

Съобщението „ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА“ ще видиш след още 4 месеца - през май 2021 година. Тогава ще имаш 34 - тоест по-малко от три не внесени месечни здравноосигурителни вноски, за период от 36 месеца.

Старо куче
    Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението
    Явно - от юли 2018 година си „под юрисдикцията на НОИ“ и си осигурен от тях.

Съобщението „ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА“ ще видиш след още 4 месеца - през май 2021 година. Тогава ще имаш 34 - тоест по-малко от три не внесени месечни здравноосигурителни вноски, за период от 36 месеца.
    Е нали от пенсионирането 2018 нататък 60м/5г.
    Как го изчисли май 2021, не е ли 2023?
    Нещо пак не разбрах с не внесените вноски, 36 месеца, 34 месеца...

Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Е нали от пенсионирането 2018 нататък 60м/5г.
    Как го изчисли май 2021, не е ли 2023?
    Нещо пак не разбрах с не внесените вноски, 36 месеца, 34 месеца...
    Не от пенсионирането (или някакъв друг момент) напред! Гледа се от сегашния момент - назад!
    Първо се гледат 36 месеца назад. Ако няма повече от 3 (три) месеца без здравни осигуровки - всичко е ОК.
    Ако има има повече от 3 месеца - тогава се търсят месеци без здравни осигуровки за 60 месеца назад.

Когато провериш през май 2021 - страницата ще е разделена на две. Отгоре ще пише
    ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА

„Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от МАЙ/2018 до АПРИЛ/2021“
    ГОДИНА МЕСЕЦИ
    2018 5, 6

„Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от МАЙ/2016 до АПРИЛ/2018“
    ГОДИНА МЕСЕЦИ
    2016 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
    2018 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ,8 ,9 ,10 ,11, 12
    2018 1, 2, 3, 4
    Пп. Синът и дъщеря ми в момента живеят и работят в ЮК. При справка от НАП - се получава отговор ЛИЦЕТО Е С ПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА, но това е само за България! Защото нямат данни от ЮК!

Старо куче
    Post Thanks / Like

Здравейте, има въпрос свързан със здравните права след Брекзит- възможно ли е човек да се осигурява здравно и в страна от ЕС, след излизането на ЮК? Т.е. освен здравно осигурителни права в ЮК да се плаща здравно осигуряване в България например? И втори въпрос- остават ли след брекзит възможностите за лечение в страна от ЕС по правилата на S2 формата?

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Здравно осигуряване
    От olymp във форум Пари, Финанси, Счетоводство, Mortgages, Застраховки
    Отговори: 0
    Последно мнение: 24-03-2015, 11:03
  2. Здравно осигуряване
    От albatros във форум Здраве, Kрасота и Мода
    Отговори: 1
    Последно мнение: 06-01-2014, 22:59
  3. Здравно осигуряване
    От albatros във форум Общ форум
    Отговори: 1
    Последно мнение: 06-01-2014, 22:59
  4. Здравно подсигоряване
    От kvasilev76 във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 4
    Последно мнение: 29-03-2008, 13:20
  5. Здравно осигуряване
    От piglet във форум Общ форум
    Отговори: 30
    Последно мнение: 02-08-2007, 09:55

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си