Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 3 от общо 3
    Напреднал
    Post Thanks / Like

По подразбиране Доказване на здравни осигуровки в България

Здрвейте,

Ще се опитам да бъда възможно най-кратък. От 2011 - 2015 учих в английски университет и завърших. През това време, като се прибирах към България веднъж годишно, носих бележки от университета, които потвърждават че съм студен в UK като доказателство към НАП. По този начин в България си стоях с непрекъснати здравноосигурителни права.

От 2015 - 2019 работих full-time за английска фирма и през този период не съм носил нищо на НАП. По тази причина от 2015 до 2019 съм с прекъснати осигурнителни права в България. Това на времето не беше проблем, така като си живеех в Англия и бях осигурен там. През 2019 обаче се прибрах да живея в България за постоянно. Съответно от НАП ми поискаха доказателство, че през дадения период съм бил здравно осигурен в UK. Като доказателство ми казаха, че приемат единствено формуляр S1 и нищо друго. Съотвено попълних форма за изискване на такъв формуляр online през Government Gateway. След няколко седмици от HRMC ми изпратиха писмо със следния отговор:

Thank you for your application for a healthcare Portable Documet S1.

As you are no longer under UK social security legislation, as you have moved to Bulgaria, the UK is no longer responsoble for providing healthcare cover for you. This means we cannot give you a Protable Document S1. You should contact the social security authorities in Bulgaria for information about healthcare there.

Това за мен е доста странен отговор. Излиза, че като не живея вече в UK, те не са длъжни да ми издадът S1 формуляр. Но същевременно, това е единственият документ, който НАП приема като доказателство, че съм бил осигуряван в UK. Не знам дали това има някакво значение, но също имам английско гражданство.

Имате ли някаква идея какво мога да направя в тази ситуация, за да може да си възтановя здравно осигурителните права в България?

Благодаря,
    Мирослав
    MEng Electronic Engineering
    The University of Sheffield 2015'

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Доказване на здравни осигуровки в България

Здравейте Мирослав.
    Пиша набързо и нямам възможност за подробни проверки, затова ще е малко по памет.
    1. Във Великобритания няма отделно здравно осигуряване - за разлика от България!
    2. Стандартните формуляри за социалноосигурителни права са доста.
      Специално (виж на страницата) S1 (бивши E 106, E 109 и E 121) e
      Удостоверение за право на медицинско обслужване, ако не живеете в страната, в която се осигурявате. Полезно за командировани работници, трансгранични работници, пенсионери и държавни служители и лицата на тяхна издръжка.
      Тоест - ако още си осигурен в ЮК, а живееш в БГ - ще ти трябва за пред българските здравни власти.
    3. На теб ти е необходим U1 (бивш E 301)
      Удостоверение за социалноосигурителни периоди
      Доказва, че през минали периоди сте били осигурен (за всички рискове - то друг вариант няма) в ЮК!
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Напреднал
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Доказване на здравни осигуровки в България

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението
    Здравейте Мирослав.
    Пиша набързо и нямам възможност за подробни проверки, затова ще е малко по памет.
    1. Във Великобритания няма отделно здравно осигуряване - за разлика от България!
    2. Стандартните формуляри за социалноосигурителни права са доста.
      Специално (виж на страницата) S1 (бивши E 106, E 109 и E 121) e

Тоест - ако още си осигурен в ЮК, а живееш в БГ - ще ти трябва за пред българските здравни власти.
    3. На теб ти е необходим U1 (бивш E 301)

Доказва, че през минали периоди сте били осигурен (за всички рискове - то друг вариант няма) в ЮК!
    Много благодаря за информацията!

От една година живея, работя и се осигурявам в България, така че вече не съм осигурен в UK. Проблема както казах е, да докажа на НАП, че съм бил осигурен в UK в периода 2015 - 2019 година, за да ми марикрат липсващите години в системата и да ми възтановят непрекъснатите здравно осигурителни права.

От НАП ме увериха 2 пъти, че ми е нужен формуляр S1 за тази цел, но изобщо няма да се изненадам ако грешат, като се има предвид колко са компетентни много от служителите!

Ще проуча как мога да си извадя U1 и ще пробвам да го представя в НАП.

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Признаване на трудов стаж от UK и здравни осигуровки - в България
    От freezingskull във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 40
    Последно мнение: 05-10-2017, 19:03
  2. Връщане на здравни осигуровки от България
    От Mi6liev във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 18
    Последно мнение: 04-11-2013, 13:02
  3. Запитване за неплатени здравни осигуровки в България?
    От b60_460 във форум Здраве и здравеопазване
    Отговори: 4
    Последно мнение: 13-07-2012, 15:24
  4. Отговори: 5
    Последно мнение: 31-05-2010, 22:42
  5. Здравни осигуровки в България
    От gerita във форум Пари, Финанси, Счетоводство, Mortgages, Застраховки
    Отговори: 0
    Последно мнение: 06-03-2010, 18:00

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми