Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 15 от общо 15
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Здрависване със жена мюсюлманка ?

Здравейте,

Днес на работа ми се наложи да отида в друг отдел, като целта беше да разбера как работи друг сегмент от организационният апарат.

Там ме посрещна жена мюсюлманка, със кърпа на главата и покрити крака.

Подадох й ръка за да се здрависаме, но тя се усмихна и не отвърна със подаване на ръка за здрависване, както е нормата при бизнес среди и запознанства. За първи път ми се случи нещо такова. Със мъже мюсюлмани не ми се е случвало.

Тъй като разнообразните култури са важни за мен, въпроса ми е, имали ли сте такива случки? Как реагирахте? Аз първоначално се стъписах, чудейки се дали съм направил нещо нередно, но после се замислих и се сетих те четох някъде, че жени мюсюлманки не е редно да се здрависват със мъже. Проверих и във интернет, но не разбрах за всичи мъже ли се отнася. По между си съм виждал жени да се докосват.

Някой знае ли нещо повече, за да мога да съм адекватен, разбира се. Все пак искам да съм и уважителен, както и крачка напред занапред.

Старо куче Аватара на dimi_m
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Здрависване със жена мюсюлманка ?

Цитирай Първоначално написано от marto9304 Виж мнението
    Здравейте,

Днес на работа ми се наложи да отида в друг отдел, като целта беше да разбера как работи друг сегмент от организационният апарат.

Подадох й ръка за да се здрависаме, но тя се усмихна и не отвърна със подаване на ръка за здрависване, както е нормата при бизнес среди и запознанства. За първи път ми се случи нещо такова. Със мъже мюсюлмани не ми се е случвало.

Тъй като разнообразните култури са важни за мен, въпроса ми е, имали ли сте такива случки? Как реагирахте? Аз първоначално се стъписах, чудейки се дали съм направил нещо нередно, но после се замислих и се сетих те четох някъде, че жени мюсюлманки не е редно да се здрависват със мъже. Проверих и във интернет, но не разбрах за всичи мъже ли се отнася. По между си съм виждал жени да се докосват.

Някой знае ли нещо повече, за да мога да съм адекватен, разбира се. Все пак искам да съм и уважителен, както и крачка напред занапред.
    Жени без грам самочувствие и собствено мнение , възпитавани от малки, че единственото нещо което трябва да правят , е да обслужват мъжете си и да цвъкат деца, докато могат
    Ако си забелязъл по улиците, жената винаги ходи зад мъжа.
    С такива жени незнам какво може да си говориш, по простата причина, че те си живеят в един техен свят,където мнението на мъжа е по важно от всичко и незнам изобщо дали мястото им е тука, между жени,които се обличат с къси поли, а не с някакви черни дрехи, и като ходят по улиците, плашат хората
    Последно редактирано от dimi_m : 12-02-2019 на 01:32

3. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! mate liked this post
    I see you... Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Здравейте,

Някои жени мюсюлманки не се здрависват и не се прегръщат. Има и жени немюсюлманки, които имат същите правила, както и мъже, които не го правят по други причини, много пъти - хигиенни или тези с OCD (ОКР). Поради тази причина, аз никога не подавам ръка първа - или поне гледам дали човекът отсреща прави жест, че ще подаде ръка. Особено ако по облеклото е видно, че жената е мюсюлманка, там съм особено внимателна. Има и други правила - например, аз имам куче и когато видя хора в традиционно мюсюлманско облекло, вече зная, че трябва да ги обикалям отдалече с кучето, за да няма възможност да ги докосне. Традициите са си традиции. Ако искам да се отнасят с уважение към това, че съм българка, от друг етнос и религия (не че съм особено религиозна, но все пак), смятам за нормално да се отнасям с уважение към избора на другите. Какво мисля за религията им не е особено важно в случая, особено ако искам да имам добри колегиални и други отношения с хората. Не ми се е случвало, но ако ми се случи да подам ръка и да не ми отговорят, бих си прибрала ръката и бих се усмихнала. Хора - разни.
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

5. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от dimi_m Виж мнението
    Е, това беше преди да изобретят противопехотните мини, в Афганистан жената ходи отпред (стар виц )

Иначе който иска подава ръка в отговор, а който не иска да не подава. Япоците като се кланят за довиждане по 20 пъти, аз да не би да им се кланям и аз, протягам лапа, а пък който както ще.

7. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Мила liked this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

На мен пък ми се случи да паникьосам една мюсюлманка веднъж без да искам . Тя беше клекнала нещо до мен оправяше на една машина и аз си работех на линията когато трябваше да се пресегна да взема не помня какво , но ръката ми беше над нея и тя се паникьоса , че едва ли не ми минава под ръката или нещо такова . Усетих се навреме и си махнах ръката . Търсих после в нета да не би на тия да им е забранено да минават под ръката на мъж ма нищо не намерих .

9. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Мила liked this post
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Някои жени мюсюлманки не се здрависват и не се прегръщат. Има и жени немюсюлманки, които имат същите правила, както и мъже, които не го правят по други причини, много пъти - хигиенни или тези с OCD (ОКР). Поради тази причина, аз никога не подавам ръка първа - или поне гледам дали човекът отсреща прави жест, че ще подаде ръка. Особено ако по облеклото е видно, че жената е мюсюлманка, там съм особено внимателна. Има и други правила - например, аз имам куче и когато видя хора в традиционно мюсюлманско облекло, вече зная, че трябва да ги обикалям отдалече с кучето, за да няма възможност да ги докосне. Традициите са си традиции. Ако искам да се отнасят с уважение към това, че съм българка, от друг етнос и религия (не че съм особено религиозна, но все пак), смятам за нормално да се отнасям с уважение към избора на другите. Какво мисля за религията им не е особено важно в случая, особено ако искам да имам добри колегиални и други отношения с хората. Не ми се е случвало, но ако ми се случи да подам ръка и да не ми отговорят, бих си прибрала ръката и бих се усмихнала. Хора - разни.
    Страно разсъждение, ако отидеш в арабска държава, някой ще се съобразява ли с твоите традиции.? Чак ги подминаваш с кучето, май са ти взели страха

11. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    Contrarian Аватара на mate
    Град
    Glasgow
    Post Thanks / Like

Мнението на Мила може да служи и като дефиницията на думата "изродена толерантност". Даже това си е чиста дискриминация към останалите. Един вид, си признава, че с мюсюлманите обикновено е по-внимателна, отколкото с представители на други религии.

Интересно дали Мила е заобикаляла с кучето, докато го е разхождала в България, където също живеят доста мюсюлмани. Даже повече като бройка и като % от населението спрямо Шотландия и дори Великобритания.

Мен например хич не ме е еня на кой какво му забранява религията. Щом е в UK и не работим или живеем в църква, джамия, синагога, манастир или друго учреждение под юрисдикцията на религиозна организация, то значи той е приел да спазва светските норми на живот и поведение. Православието като една от най-старите религии в света, да не би някой да ни прави специални реверанси във всекидневния живот?

13. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! DONALD TRUMP, treven liked this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Жени без грам самочувствие и собствено мнение , възпитавани от малки, че единственото нещо което трябва да правят , е да обслужват мъжете си и да цвъкат деца, докато могат
    С такива жени незнам какво може да си говориш, по простата причина, че те си живеят в един техен свят,където мнението на мъжа е по важно от всичко и незнам изобщо дали мястото им е тука, между жени,които се обличат с къси поли, а не с някакви черни дрехи, и като ходят по улиците, плашат хората
    Може, дамата обаче хич не беше без самочувствие. Определено си разбираше работата и определено не се притесняваше. Колкото за други за които говориш, там вече според мен зависи до това колко са консервативни. Трябва според мен да се вземе под внимание и хора израснали тук и такива които са новодошли, както и географският регион където са живели преди това, защото се различават. При всички положения, дори поколения да минават, хора израстнали тук, дори и да са си стоели във затворени общества, също биват афектирани по някакъв начин от начина на живот който ги заобикаля и където и те са част?

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Да, определено си права. Това какво мислят едни за други хората от различно потекло не е от значение, защото така или иначе това са културни навици които са наложени както на нас, така и на други хора и то не по избор. Просто това са неща които са част от нас. Там където се налага обаче да се общува така или иначе със различни хора, включително и със колеги, важно е да има зачитане за да има разбирирателство, както и толерантност. Това за кучето не го знаех? Само за мюсюлмани ли важи или и за други?

Цитирай Първоначално написано от Motovilkov Виж мнението
    Е, това беше преди да изобретят противопехотните мини, в Афганистан жената ходи отпред (стар виц )

Иначе който иска подава ръка в отговор, а който не иска да не подава. Япоците като се кланят за довиждане по 20 пъти, аз да не би да им се кланям и аз, протягам лапа, а пък който както ще.
    Ето, това е още една интересна перспектива.

Цитирай Първоначално написано от bmwww Виж мнението
    На мен пък ми се случи да паникьосам една мюсюлманка веднъж без да искам . Тя беше клекнала нещо до мен оправяше на една машина и аз си работех на линията когато трябваше да се пресегна да взема не помня какво , но ръката ми беше над нея и тя се паникьоса , че едва ли не ми минава под ръката или нещо такова . Усетих се навреме и си махнах ръката . Търсих после в нета да не би на тия да им е забранено да минават под ръката на мъж ма нищо не намерих .
    Получило ти се е и на теб трагикомично. Интересно е обаче и това как такива необичайни / нестандартни ситуации ни карат да добием интерес.

Страно разсъждение, ако отидеш в арабска държава, някой ще се съобразява ли с твоите традиции.? Чак ги подминаваш с кучето, май са ти взели страха
    Това е интересното, че хора от арабските страни имат правото да си сменят дрехите ако отидат извън мюсюлманските консервативни региони, докато ако други хора отиват там - трябва да се адаптират спрямо местното. Все пак, до колкото знам (не съм ходил във Дубай, другаде имам интереси), обаче, знам че източно европейците си ходят доста отпуснати по същият начин по който и на Запад? Или ?

Цитирай Първоначално написано от mate Виж мнението
    Мнението на Мила може да служи и като дефиницията на думата "изродена толерантност". Даже това си е чиста дискриминация към останалите. Един вид, си признава, че с мюсюлманите обикновено е по-внимателна, отколкото с представители на други религии.

Интересно дали Мила е заобикаляла с кучето, докато го е разхождала в България, където също живеят доста мюсюлмани. Даже повече като бройка и като % от населението спрямо Шотландия и дори Великобритания.

Мен например хич не ме е еня на кой какво му забранява религията. Щом е в UK и не работим или живеем в църква, джамия, синагога, манастир или друго учреждение под юрисдикцията на религиозна организация, то значи той е приел да спазва светските норми на живот и поведение. Православието като една от най-старите религии в света, да не би някой да ни прави специални реверанси във всекидневния живот?
    Независимо дали във организации или не, правилата за толерантност въжат. Всъщност, прочетох след като пуснах темата, че във Швеция преди година е имало казус където мъж е отказал интервю на мюсюлманка която също е отказала да се здрависа с него. Тя е апелирала във съда, като съда е оповестил че жената е била права, тъй като си е сложила ръката на сърцето и е обяснила че не може да се здрависа с него заради вярванията си. Всъщност, жената е трябвало да работи като преводач и от дистанция, занимавайки се със телефон и компютър. Работната среда не изисква де факто хората да имат дори допир, защото в него случай тя отива там да работи. Друг е въпроса, че обикновено повечето хора под-съзнателно обичат да бъдат побутвани / докосвани (не сексуално) и че това пък изгражда вид допълнително отборно сближаване - психологически погледнато. Сложни са човешките създания.

Post Thanks / Like

Може, дамата обаче хич не беше без самочувствие. Определено си разбираше работата и определено не се притесняваше. Колкото за други за които говориш, там вече според мен зависи до това колко са консервативни. Трябва според мен да се вземе под внимание и хора израснали тук и такива които са новодошли, както и географският регион където са живели преди това, защото се различават. При всички положения, дори поколения да минават, хора израстнали тук, дори и да са си стоели във затворени общества, също биват афектирани по някакъв начин от начина на живот който ги заобикаля и където и те са част?

Да, определено си права. Това какво мислят едни за други хората от различно потекло не е от значение, защото така или иначе това са културни навици които са наложени както на нас, така и на други хора и то не по избор. Просто това са неща които са част от нас. Там където се налага обаче да се общува така или иначе със различни хора, включително и със колеги, важно е да има зачитане за да има разбирирателство, както и толерантност. Това за кучето не го знаех? Само за мюсюлмани ли важи или и за други?

Ето, това е още една интересна перспектива.

Получило ти се е и на теб трагикомично. Интересно е обаче и това как такива необичайни / нестандартни ситуации ни карат да добием интерес.

Това е интересното, че хора от арабските страни имат правото да си сменят дрехите ако отидат извън мюсюлманските консервативни региони, докато ако други хора отиват там - трябва да се адаптират спрямо местното. Все пак, до колкото знам (не съм ходил във Дубай, другаде имам интереси), обаче, знам че източно европейците си ходят доста отпуснати по същият начин по който и на Запад? Или ?

Независимо дали във организации или не, правилата за толерантност въжат. Всъщност, прочетох след като пуснах темата, че във Швеция преди година е имало казус където мъж е отказал интервю на мюсюлманка която също е отказала да се здрависа с него. Тя е апелирала във съда, като съда е оповестил че жената е била права, тъй като си е сложила ръката на сърцето и е обяснила че не може да се здрависа с него заради вярванията си. Всъщност, жената е трябвало да работи като преводач и от дистанция, занимавайки се със телефон и компютър. Работната среда не изисква де факто хората да имат дори допир, защото в него случай тя отива там да работи. Друг е въпроса, че обикновено повечето хора под-съзнателно обичат да бъдат побутвани / докосвани (не сексуално) и че това пък изгражда вид допълнително отборно сближаване - психологически погледнато. Сложни са човешките създания.
    шведите не ми ги давай за пример, уредена държава, ама имам чувството, че голям процент от местното население му хлопа дъската. Учат децата на полово неутрално възпитание, демек момичетата не са момичета, момчетата не са момчета, те сами щели да се определят- хахаха.
    И това даже се прави в детските градини, на това се вика- откачени работа

16. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    Contrarian Аватара на mate
    Град
    Glasgow
    Post Thanks / Like

Виж, това е философски въпрос. Не става въпрос за толерантност, а за нормално поведение на публично място. Все пак не съм им отишъл на гости, нито пък се намираме в мюсюлманска страна, за да спазваме техните порядки. В този ред на мисли - спорно е кой е проявил нетолерантност - ти или тя, която не е приела ръкостискането. Имайки предвид, че и двамата не се намирате в родната си страна, т.е. сте на неутрална територия, по-скоро тя проявява нетолерантност към твоя приятелски секулярен жест. С други думи, твоето подаване на ръка би било нетолерантно, ако се намирахте в неформална обстановка или живеехте в джамахирия. В случая обаче, вие се намирате в една светска държава и то на работното си място, където е прието двама души да се ръкостискат при запознанство.

Преди две години, една жена във форума беше забравила за толерантността си и коментираше с явна неприязън и насмешка пичовете от Северна Ирландия, които са по-консервативни протестанти и симпатизанти на DUP, обаче с мюсюлманите тутакси става прекомерно внимателна и ги заобикаля с кучето. Класически двоен стандарт, характерен за всеки, който си формира мнението и поведение по това, какво приказват по BBC или пишат в Guardian.

18. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Преди време работих в голяма организация където имаха и multi-faight room. Веднъж отидох там да медитирам (да си подремна), после HR ми обясняваха, че тази стая всъщност е за мюсюлманите и трябвало да е свободна за обедния намас.

20. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    Yes! I am promiscuous. Аватара на korry
    Post Thanks / Like

Че То и не подавам свит юмрук когато купувам “тютюн” от дилъра си

Макар че сигурно се обижда ама на мен ми е все тая

Да не съм тийнейджър я!
    борбата (която губим и сигурно ще изгубим) сега е за повече директни долари в ес без посредничеството на паунда...

22. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    I see you... Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Не знам за други, но съм свидетел, как не всички мюсюлмани реагират така на кучето. Това се случи в Женева, Швейцария, никога не ми се е случвало нито в Кралството, нито в България или в коя да е друга европейска страна. Момичетата бяха очевидно местни. Стана на крайбрежната алея за разходка покрай езерото до този фонтан и там го видях за пръв път, но после се повтори пак в Женева с други групи мюсюлмани, мъже и жени. Аз отначало не разбрах какъв е проблемът, помислих, че се плашат от кучето, защото си мислят, че може да ги ухапе - той ходи с отворена уста, като е топло и зъбите му се виждат доста, макар че е много дободушен и послушен. Прочетох, че някои мюсюлмани смятат кучето за нечисто животно и според религията им, ако кучето ги докосне, трябва всичките им дрехи да отидат за пране и те да се преоблекат и да вземат душ - което няма как да стане на публично място, затова реших да не им създавам излишни безпокойства.

Кликни върху изображението за по-голяма версия

Име:	tour_img-1360460-92.jpg
Разглеждания:	54
Размер:	26,9 КБ
ID:	8769

Когато тръгнахме да се разхождаме по това мостче, което беше към 2 метра широко на по-тесните места, имаше едни стълбички, където може да излезеш от мостчето. Едно голямо мюсюлманско семейство се връщаше оттам към брега, а ние отивахме към фонтана. Тогава вече кучето го водехме на повод и като видях как те се спряха нерешително, слязох 2-3 стъпала надолу и прибрах кучето до мен да седне, за да могат да минат необезпокоявани. Много ме впечатли това, че всички от групата, минавайки покрай мен, ми благодариха, един по един.

Доколкото съм чела (не претендирам за дълбоки познания по темата), специално за жените в Европа е личен избор дали да носят или да не носят хиджаб, но не че ислямът им разрешава, а че те имат избор дали да се носят така, че религията им да е видима или не. Много често това се определя от традициите в семейството, но не винаги е така. Ето тука една история на една инфлуенсърка, която на 17 години решила да почне да носи хиджаб, като нейното обяснение е, че този акт я свързва по-духовно с религията й.

Когато ходих за пръв път в Турция, като ученичка, изрично ни предупредиха, че не бива да ходим по улиците по потници или блузки с презрамки и къси поли, защото това не е прието и могат да ни сметнат за жени с леко поведение, меко казано.

Иначе на едно обучение за това, как да разпознаем sexual harassment на работното място и какво да се прави по този въпрос, една HR-ка разказа история за това, как се видяла с една колежка, която отсъствала дълго и се върнала на работа в отдела - и като се видели, тя я прегърнала спонтанно и колежката както била с отворени обятия, се обърнала към друг техен колега, който изобщо не се вдъхновил от идеята да я прегръща, а напротив, дръпнал се и се свил с изражение, което много ясно показвало, че не иска да бъде прегръщан - тя изобщо не знае каква е причината, религия изобщо не беше спомената - но жената каза - това ме накара да се замисля и да осъзная, че е възможно някои хора да не виждат прегръдката единствено като проява на топли чувства и че може прегръдката да ги кара да се чувстват зле, затова не трябва да се втурваме да прегръщаме всеки, като предполагаме автоматично, че това е ОК.

Така че, както ти казваш - хора разни и всеки си избира поведение, което смята за подходящо.
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

24. БЛАГОДАРЯ marto9304 thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Sarah, никанор, deijei liked this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Всичко става с образование. Това обаче отнема време, а понякога и поколения.
    Последно редактирано от marto9304 : 21-02-2019 на 23:07

26. ХАРЕСВАМ! Мила liked this post
    Post Thanks / Like

Не се съобразявам с никой, камо ли в България. В България има закон, ако се носи бурки или други дрехи закриващи лицето, глобата е 500лв. Така че, ако видя някоя с бурка, моят граждански дълг е, да потърся полицай, за да и съставят акт.

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 4
    Последно мнение: 08-09-2005, 10:29
  2. Жена - мечта
    От Don_Toni във форум Вицове, забавни истории и линкове
    Отговори: 3
    Последно мнение: 30-05-2005, 23:06

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове