Важна информация за писма и пратки във Великобритания.
Ако знаете инфомацията в този пост може да спестите много когато пращате пратки в Обединеното кралство.

Във Великобритания Royal Mail – Кралските пощи са единствената компания, която има право да изпраща писма. Относно колетите обаче може да бъдат доставяни от всяка една друга компания.
Писмата тук на Острова се разделят на две основни класи. Първа класа, която е по-скъпа и по принцип се извършва доставката за един ден и втора класа която е по-евтина и отнема 2-3 дни.
Според размер и големина дали и писмото е първа или втора класа имаме различни цени за малко и тънко писмо, над 100 грама вече е голямо писмо, а ако имаме по дебела пратка над 2.5 сантиметра е малък колет.

Писмо до 100 грама първа класа е 65 пенса а втора 56 . Голямото писмо има максимална тежина от 750 грама. Малкия колет максимална тежина от 2 килограма .
Ако имате колет от 2 килограма и го пратите 1 класа ви струва 5.50 а втора класа 2.90 паунда.

В зависимост от вида пратка и класа и има и различни компенсация която бихте получили ако пратката се загуби.

За обикновените писма и пратки е 20 паунда. Ако имате загубено писмо за да ви изплатят максимума 20 паунда, ще трябва да докажете, че е имали нещо, което е струвало 20 паунда. Ако не може да докажете цената на документа или предмета в пратката, ще ви върнат парите, които сте платили за пратката.

Най-скъпите и сигурни пратки са тези наречени Специална доставка – Special delivery .
Писмо от 100 грама е с цена от 6.45 паунда и има компенсация до 500 паунда и гарантирана доставка на следващия работен ден до 1 часа. Имат и услуга , която е близо 3 пъти по-скъпа, която гарантира доставка на следващия ден до 9.00 сутринта
Ако изпращате много важни документи, паспорти, лични карти и подобни, ви съветвам да използвате този вид пратка . Имате опция да изберете и компенсация до 2500 паунда.

Сега нека уточним ще кралските пощи и пощенските клонове( Post Office) са различни компании. Пощенските офиси много често са франчайз и се взимат доста от азиатци. Те работят на принципа по голям оборот по-голяма печалба.

По тази причина, когато отидете в пощенския офис служителя умишлено ще се опита да ви продаде най-скъпите услуги, за да може да изкара повече пари от вас.
Примерно няколко писма и малко колетче аз като ги изпращам ми струват около 10 паунда. Наскоро като бях на почивка поръчах на мой познат да отиде и ги пусне, за същите неща са го таксували 3 пъти повече.
Служителите са му продали умишлено по скъпи и бързи услуги без да е имал нужда.

Като цяло ако нямате спешна пратка и нещо важно за губене втора класа пратка е Ок да се използва.
За колети до 2кг няма по добра цена от тази на Кралските пощи. Ако си принтирате етикет в къщи ще ви струва с няколко пенса по евтино и по бързо да я предадете в пощата.
Ако имате пратка над 2 килограма другите компании ще ви предложат много по добри цени от Royal Mail .
Аз използвам този сайт за да намеря най-изгодната цена за доставка в рамките на Великобритания https://uk.interparcel.com/