Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 98
    администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

Доста хора се интересуват от Permanent Residence и взимането на британско поданство, нека разясня някои неща и какво мисля аз по тях.
    Ако да предположим сте тук 6 години в Англия и през целия период сте упражнявали правата си на европейски гражданин, работили сте примерно през цялото време нает или самонает , или комбинирано какви са вашите възможности относно статута.

Вариант 1
    Живеете си тук без никакви документи за статут нямате ПР нямате британско гражданство.

Плюсове,
    Не сте похарчили 65 паунда за да получите ПР. Не сте си губили и време да събирате документи, нито сте плащали на някой ако ви се е налагало да ви съдейства за попълване на ПР.

Минуси

Особеното е, че след Брексит нямате ясното с статута ви, какво ще се иска от вас за да покриете дадени изисквания. Вероятно в един момент на граждани от ЕС ще изискват документи доказват, че имат право за това или онова. Предстои ви да събирате документи и отговаряте на изисквания, които не знаете какви ще са. Ако ви се роди бебе за да му вземете британско гражданство ще трябва да доказвате много неща около какво сте правили последните 5 години.

Вариант 2

Имате ПР от една година.

Минуси спрямо вариант едно са.

Похарчили сте пари за ПР такса 65 паунда, играли сте си дни да събирате документи. Може би сте платили на някого и за да помага с попълването. Трябвало е да платите в пощата за колет специален, трябвало е да се снимате. Ако вашият ПР е в паспорта ще трябва да искате като си подменяте бГ паспорта да ви оставят и стария.

Плюсове гледайки вариант 1 са
    Имате право на всички видове помощи , по същия начин като англичанин. Ако ви се роди дете в Англия веднага може да вземе британски паспорт без да плаща над 900 паунда за форми и такси. Ако решите да кандидатствате за виза за САЩ и други държави, които са визови за българи ще имате плюс. На други места това че имате ПР ще е плюс за работодатели, за банки… и подобно. Не казвам, че ако го нямате ще ви откаже банка, но с неяснотата около Брексит и заем за 5 години, някоя банка, като обмисля дали да ви даде заем може да каже този човек няма опасност да се наложи да се прибира след дадена дата.

Вариант 3

Вие сте си направили натурализация, вече сте британец.
    Минуси спрямо предните вариант са.
    Дали сте 1082 паунда за натурализация,( цените се покачват постоянно, ако искате такава по-добре по скоро да се изкара, че ще е по-евтина). Дали сте пари за изпит по английски и B1 сертификат, ( И тук цените се покачват постоянно). Ходили сте на изпит за Life in the UK учили сте и сте дали 50 паунда. Знанията не могат да са минус, само сумата, ама цената за този изпит няма да се понижи никога.

Плюсове спрямо предните два варианта. Може да си пътувате по света като британец без визово в много повече държави, може и да използвате помоща на британски посолства по света. Брексит или не на вас не ви пука. Не трябва да се притенсявате много дали няма да ви глобят за превишена скорост, дали няма да ви фалира компанията която имате или, ако направите нещо друго с което да си нарушите имиджа като човек без проблеми със закона. Ако сте с ПР или Без него трябва да сте с чисто криминално минало за да станете британец. Ако ви се роди дете, независимо дали във Великобритания или другаде по света то става британец.
    Плюс е , че не трябва да си подновявате българския задграничен паспорт като изтече, понеже може да пътувате само с английския. Плюс и че не трябва да се притеснявате, че вашия ПР може би няма да важи след Брексит и пак трябва да попълвате форми и показвате неща.

Ако съм пропуснал нещо очаквам вашите мнения

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

Само една корекция (засега), че от телефона ми е трудно с дългия пост.

Цитирай Първоначално написано от lordm Виж мнението
    ...Ако вашият ПР е в паспорта ще трябва да искате като си подменяте бГ паспорта да ви оставят и стария....
    При подмяна на паспорт, служителите питат - "Ще задържите ли стария?"
    Във формуляра си има поле, където се тиква.
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

3. ХАРЕСВАМ! zhb liked this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

ммм така както си го написал излиза че дай да взимаме ПР за да взимаме помощи. не че няма и такива но не мисля че юзерите в този форум са дошли тук заради бенефитете
    мдаа май си пропуснал 4-ти вариант
    какво мислиш дали няма да е по добре да се изчака новата система/само след 2-3 месеца би трябвало да я пуснат/ и тогава да се аплайва? отпадат тези задължителни здравни застраховки и човек би могъл от по рано да вземе ПР и веднага да аплайва за гражданство? казват по лесно щяло да бъде а и мотовилков го потвърди
    Последно редактирано от deijei : 26-03-2018 на 21:26
    Или вдигаш прах, или гълташ прах. — Хенри Кисинджър

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението
    Само една корекция (засега), че от телефона ми е трудно с дългия пост.

При подмяна на паспорт, служителите питат - "Ще задържите ли стария?"
    Във формуляра си има поле, където се тиква.
    Да да , то ще те попитат с формата не на 4 очи!.

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

Цитирай Първоначално написано от deijei Виж мнението
    ммм така както си го написал излиза че дай да взимаме ПР за да взимаме помощи. не че няма и такива но не мисля че юзерите в този форум са дошли тук заради бенефитете
    какво мислиш дали няма да е по добре да се изчака новата система/само след 2-3 месеца би трябвало да я пуснат/ и тогава да се аплайва? отпадат тези задължителни здравни застраховки и човек би могъл от по рано да вземе ПР и веднага да аплайва за гражданство? казват по лесно щяло да бъде а и мотовилков го потвърди
    Не съм за помощи, не съм взимал никога такива, но представи си да се случи нещо и на Клеър, дето не плаща никакви данъци да и дават помощи дето пуши кат комин, а на мен да откажат щото не съм имал ПР.

Старо куче
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: За: Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

Не съм за помощи, не съм взимал никога такива, но представи си да се случи нещо и на Клеър, дето не плаща никакви данъци да и дават помощи дето пуши кат комин, а на мен да откажат щото не съм имал ПР.
    тука си прав че дадения човек е по осигурен откъм неприятни моменти
    а по втория абзац какво мислиш? сигурен съм че има и други на които им е любопитно

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: За: Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

Да да , то ще те попитат с формата не на 4 очи!.
    Това не го разбрах - какви четири очи???
    Това е институция, МВР - "Документи за самоличност", а не някакви черноборсаджии.
    Формата ти се дава почти попълнена - само няколко отметки и подпис се искат от теб!
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Re: За: Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението
    Това не го разбрах - какви четири очи???
    Това е институция, МВР - "Документи за самоличност", а не някакви черноборсаджии.
    Формата ти се дава почти попълнена - само няколко отметки и подпис се искат от теб!
    Под 4 очи имам предви пред гише да си говориш с някоя лелка.

Град
    Post Thanks / Like

Не не може по рано да вземеш ПР и аплайваш за гражданство, в смисъл трябва да имаш 1 година да си без ограничения за престой. При натурализация няма значение ПР или ИЛР.
    Същите правила са, а дали ще е по лесно не мога да знам. Сега имаме цена 65 за ПР заради ЕС, ИЛР цената въпреки че отнема същото като работа от Хоум Офис е над 1000 паунда. Знам ли дали няма да я направят по скъпа, да кажат и трябва нещо друго. Не им вярвам може да говорят едно после да направят друго за да ограничат хора. Проблема им идва с помощите дето може да се клеймват. Понеже ИЛР и ПР са в една графа settled , те ще се опитат да направят нещо да ги разграничат споре мен.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Не не може по рано да вземеш ПР и аплайваш за гражданство, в смисъл трябва да имаш 1 година да си без ограничения за престой. При натурализация няма значение ПР или ИЛР.
    Същите правила са, а дали ще е по лесно не мога да знам. Сега имаме цена 65 за ПР заради ЕС, ИЛР цената въпреки че отнема същото като работа от Хоум Офис е над 1000 паунда. Знам ли дали няма да я направят по скъпа, да кажат и трябва нещо друго. Не им вярвам може да говорят едно после да направят друго за да ограничат хора. Проблема им идва с помощите дето може да се клеймват. Понеже ИЛР и ПР са в една графа settled , те ще се опитат да направят нещо да ги разграничат споре мен.
    бих казал че може. може да аплайваш за стар период. примерно имаш 6 г престой в ук и първо аплайваш за ПР за първите 5г и като го получиш да аплайваш за гражданство, поне за момента е така. не съм спец по тия въпроси но поне с такова впечетление и инфо съм останал

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Re: За: Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

бих казал че може. може да аплайваш за стар период. примерно имаш 6 г престой в ук и първо аплайваш за ПР за първите 5г и като го получиш да аплайваш за гражданство, поне за момента е така. не съм спец по тия въпроси но поне с такова впечетление и инфо съм останал
    Всъщност ПР не ти го дават от датата когато си кандидатсвал, а от датата в която ти си е полагало, напрвил си времето и си отговярял на условията.

13. ХАРЕСВАМ! deijei liked this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: За: Re: За: Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

Всъщност ПР не ти го дават от датата когато си кандидатсвал, а от датата в която ти си е полагало, напрвил си времето и си отговярял на условията.
    да, това исках да кажа ама се оплетох .

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

ИЛР и ПР са едно и също нещо. Разликата е в онованието на което се дава...Имиграцинните и ЕУ законите.

Град
    Post Thanks / Like

Да да и цената едното 65 паунда другото над 2000 и срока който да го чакаш максимум 6 месеца за ПР и при ПР немогат да ти откажат ако си визмал помощи защото си имал право за ИЛР ако си бел статут на помощи и си взимал гориш нали?

Цитирай Първоначално написано от Zara Виж мнението
    ИЛР и ПР са едно и също нещо. Разликата е в онованието на което се дава...Имиграцинните и ЕУ законите.

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: За: Re: За: Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

Да да и цената едното 65 паунда другото над 2000 и срока който да го чакаш максимум 6 месеца за ПР и при ПР немогат да ти откажат ако си визмал помощи защото си имал право за ИЛР ако си бел статут на помощи и си взимал гориш нали?

Брексит майна......това е положението ...

I see you... Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Аз когато кандидатствах за ИРЛ, имах печат в паспорта No recourse to public funds - няма как да се взимат помощи с този печат, та да откажат ИЛР на тая база след това...
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

19. БЛАГОДАРЯ Zara thanked for this post
    променящ се Аватара на Mariana Dimitrova
    Post Thanks / Like

Българският задграничен паспорт ще си подновявам, не само защото с него възнамерявам да пътувам (че ако мога и да уча) в друга европейска държава и да ползвам роуминг и тн., но и защото винаги ще бъда лице с двойно гражданство и като такова паспортът от 'другото' ми гражданство винаги ще бъде разглеждан и ще трябва да го снимам и показвам на властите при пътуване.

Относно Comprehensive Sickness Insurance: Може да не я искат при постоянно пребиваване и settled status, но все още не се знае дали ще я има при кандидатстване за гражданство/поданство. И как ще се 'пипа' там относно good character test.

Аз бих си имала едно наум...

Аз съм британски гражданин от две години и големи разлики с преди не виждам. И да, достъпът до помощи като Job seeker's (£57,90 на седмица) и Universal Credit (£317,82 на месец с постепенно връщане на предварително изплатена сума, ако е поискана такава) е много по-лесен, защото не се налага да показваш три тона документи.

Ама, с цялото уважение, аз искам хубавите работи, дето са добре платени и дето ги заслужавам с 4 години тукашно образование, а не помощи. Ама си знам, че туй нема са случи...
    Be prepared to walk the extra mile...

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Re: За: Re: За: Сценариите, ако сте повече от 6 години във Великобритания!

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Аз когато кандидатствах за ИРЛ, имах печат в паспорта No recourse to public funds - няма как да се взимат помощи с този печат, та да откажат ИЛР на тая база след това...
    Всичко е ставало печат не печат....

Град
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Mariana Dimitrova Виж мнението
    Българският задграничен паспорт ще си подновявам, не само защото с него възнамерявам да пътувам (че ако мога и да уча) в друга европейска държава и да ползвам роуминг и тн., но и защото винаги ще бъда лице с двойно гражданство и като такова паспортът от 'другото' ми гражданство винаги ще бъде разглеждан и ще трябва да го снимам и показвам на властите при пътуване.

.
    Е то същото нещо в Европа се постига с лична карта.

Post Thanks / Like

При пътуване в страна, извън Европейския съюз, Америка, Австралия, и тн., винаги ще трябва да показвам българския си паспорт (не лична карта) и да обяснявам как, кога, защо във всяка апликация за пътуване.

Ако искам да уча във Франция (което искам!), личната карта едва ли ще е достатъчна.

Дори при подаване на документи тук, в Англия, ще се изискват двата документа и, разбира се, с 'Брексит, майна' личната ми карта ще цани едно голямо нищо.

Град
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Mariana Dimitrova Виж мнението
    При пътуване в страна, извън Европейския съюз, Америка, Австралия, и тн., винаги ще трябва да показвам българския си паспорт (не лична карта) и да обяснявам как, кога, защо във всяка апликация за пътуване.

Ако искам да уча във Франция (което искам!), личната карта едва ли ще е достатъчна.

Дори при подаване на документи тук, в Англия, ще се изискват двата документа и, разбира се, с 'Брексит, майна' личната ми карта ще цани едно голямо нищо.
    Никога не ми е трябвало да показвам български документ в САЩ английския си е вършил страхотна работа. Според мен няма нищо, което да изпусна извън ЕС, ако имам британски а не български документ за самоличност. Изключение прави турция, там за българи не трябват визи, за англичани трябват.

Post Thanks / Like

Браво на теб, че не ти се е налагало!

Моят опит и на приятели от други (европейски) страни, не е такъв.

След/при Доналд (Тръмп) проверките по летищата са страшни. Ако си лице с двойно гражданство, ти не си британски гражданин. Ти си лице с двойно гражданство.

За Австралия, където подаваш документи онлайн преди пътуване, дори не е нужно да обяснявам. Вторият ти паспорт се снима и подава. На летището се проверява.

Ако искаш да си смениш името в Англия, на властите показваш британския паспорт (със старото име) и българския паспорт (с новото име) преди да си получиш паспорта с новото име.

Имената в двата паспорта трябва да съвпадат. И да съвпадат с deed polla, разбира се това е така сега, сто процента ще е така след 'Брексит, майна'.

Линк: https://www.gov.uk/changing-passport-information
    If you have a non-British passport

If you have dual citizenship (‘dual nationality’) and have a non-British passport, the name on your non-British passport must match the name and gender you want on your British passport.
    If it doesn’t, change the details on your non-British passport before you apply for a new British passport.

Ами, нали, ако имаш дете при 'Брексит, майна' ситуация, ще трябва да подаваш документи с Хоум офис за гражданство на детето и да доказваш, че си 'лице с двойно гражданство'. Защото си лице с двойно гражданство, а не британски гражданин (само!). Правилата за лице с двойно гражданство са различни.

Ами ако се омъжваш/жениш и трябва да си смениш името, нали по-горе обяснената ситуация, важи отново при промяна на име!

Ами ако си си сменил името и искаш да промениш името си не само върху паспорта, но и върху други документи, като дипломи за завършено образование, отново показваш и двата документа, за докажеш, че не ползваш двойна самоличност (особено що се отнася до шофьорска книжка!). Засега, преди 'Брексит, майна', е много лаабаво, ама много скоро ще стане напълно различно.

Окей, мисля, че няма нужда да давам повече примери, мисълта ми е ясна, номизу (както казват гърците)...

Старо куче Аватара на Bupyc
    Post Thanks / Like

За сега в Турция, скоро и в други дуржави. Както сам казваш, Брексит, нищо не се знае.

Старо куче Аватара на cyberfan
    Град
    Walton-on -Thames
    Post Thanks / Like

Сега обясни и за роуминга. Къде си показваш паспорта?

YOU'LL NEVER WALK ALONE!

Post Thanks / Like

Радвам се, че попита, Cyberfan.

Един от въпросите, които се обсъждат като част от Withdrawal Agreement.

Ама, няма да пиша подробности. Има медии, ще информират.

Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. За 10 години България се е стопила с повече от половин милион
    От elicka във форум Новини от и за България
    Отговори: 45
    Последно мнение: 05-04-2011, 20:08
  2. Все повече българи се обучават във Великобритания
    От Suzanne във форум Новини от и за UK
    Отговори: 1
    Последно мнение: 14-02-2008, 15:21
  3. Знаете ли повече от нея (тя е почти на 2 години)?
    От Мила във форум Вицове, забавни истории и линкове
    Отговори: 4
    Последно мнение: 03-12-2007, 05:39
  4. Отговори: 0
    Последно мнение: 30-03-2006, 22:31
  5. Отговори: 3
    Последно мнение: 12-03-2006, 21:33

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове