Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 2 от 2 ПървиПърви 12
Резултати от 26 до 38 от общо 38
    Mr. Herbalist Аватара на steve
    Град
    only in your mind
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Документ за осигуровките?

абе нямаше ли нещо като не си плащал осигуровки в бг определен период те отписват автоматично ...никога нищо не съм попълвал не им търся услугите ,сега ако се окаже 4е съм здравноусигурен в БГ ще се гръмна..хахах И дори да ми пратят меил да им доказвам за какъв..прът ми е да им доказвам като не ги ползвам...според мен игнор на тези майли и това е ..spored men tova sa nqkakvi avtomati4ni e-mails

Старо куче Аватара на dimi_m
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от steve Виж мнението
    абе нямаше ли нещо като не си плащал осигуровки в бг определен период те отписват автоматично ...никога нищо не съм попълвал не им търся услугите ,сега ако се окаже 4е съм здравноусигурен в БГ ще се гръмна..хахах И дори да ми пратят меил да им доказвам за какъв..прът ми е да им доказвам като не ги ползвам...според мен игнор на тези майли и това е ..spored men tova sa nqkakvi avtomati4ni e-mails
    Значи, ако си безработен в България, Можеш и да не ги внасяш, но губиш здравните си права, след това като почнеш ти се одъргат автоматично, но пак нямаш здравни права, ако не си платиш за това време където не си плащал. Аз имах доста години неплатени, защото живях в САЩ и бях изключил да си ги спра, просто преди заминаването бях в голяма еуфория и просто не се бях се сетил. Сега обаче като заминавах за ук, веднага го направих, но дори и да бях забравил, щях да го направя при първото ми идване

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от dimi_m Виж мнението
    Значи, ако си безработен в България, Можеш и да не ги внасяш, но губиш здравните си права, след това като почнеш ти се одъргат автоматично, но пак нямаш здравни права, ако не си платиш за това време където не си плащал. Аз имах доста години неплатени, защото живях в САЩ и бях изключил да си ги спра, просто преди заминаването бях в голяма еуфория и просто не се бях се сетил. Сега обаче като заминавах за ук, веднага го направих, но дори и да бях забравил, щях да го направя при първото ми идване
    Ти пък, ако си мислиш, че има разлика между това да спреш да плащаш, и това „да си ги спреш” (йато теб) ... много се лъжеш!!!
    Въпроса е, че не постъпват пари!!!
    Сега, щом си в друга държава от ЕС и си осигурен там - пренасяш си правата.
    Неплатените вноски (без основание) се търсят 5 години назад - толкова е давността!
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Sarah Виж мнението
    Мила, не те разбрах, къде се разискват няколко въпроса едновременно и за какво объркване става въпрос. Човека в първия не пита ли за документ с който да докаже, че си плаща осигуровки в ЮК, защото от НАП му пращат писма и искат да си ги плаща там. При мен случая е същия. Според мен е въпрос 1 от твоя списък. Отвори на Жоро линка , който е за "Освобождаване от здравноосигурителни вноски в България на българите в чужбина" И човека/според мен/ а и аз имаме нужда от :А за българите, които живеят в страна-членка на ЕС?
    Жоро му дава линк, правилния , но там има различни казуси. Жоро му цитира казуса с двойно гражданство, а според мен човека не е двоен гражданин това исках да потвърдя, дали изискванията са различни, аз също не съм с ЮК паспорт. За това става въпрос. Както казах, се обадих в НАП и искат цитираните по горе документи
    Мерси за линка, предполагам е точно това и ще ми свърши работа.
    Няма да се прибирам, но ми искат документ, че се осигурявам тук в ЮК, а по едно време се осигурявах на двете места, без да знам, че е незаконно, ама това е друга тема
    Имах предвид в темата. То и оня текст е написан.... да не изказвам квалификации, ама не е много user-friendly, по български маниер.

Ето как го чета аз оня текст, дето Жоро първо го цитира.(оцветеното е от мен):

I. Освобождаване от здравноосигурителни вноски в България на българите в чужбина
    Българското законодателство предвижда, българските граждани, които живеят и работят в трети страни (извън рамките на ЕС), да могат да бъдат освободени от плащането на здравноосигурителни вноски у нас за периода на пребиваване в чужбина. От началото на 2013 г. това вече може да стане, както за бъдещи, така и за минали периоди.

За да бъдат освободени от здравноосигурителни вноски, тези граждани трябва да отговарят на няколко условия:

да са български граждани,
    да са длъжни да осигуряват себе си;
    да пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година.

Важно условие за освобождаване от плащане на вноски за здраве е подаване на заявление в офиса на НАП по постоянен адрес. От началото на 2013 г. отпадна изискването заявлението да бъде подадено преди датата на заминаване в чужбина.
    Заявлението може да се подаде лично или чрез упълномощено лице. Документът може да бъде изпратен до НАП и по пощата, с обратна разписка.

II. Как се възстановяват здравноосигурителните права при завръщане в България?

За да се възстановят здравноосигурителни права при връщане в България, в НАП се подава друго заявление - за завръщане в страната. Освен него трябва да се представят и документи, които доказват, че сте били в чужбина повече от 183 дни през една календарна година. Такива документи могат да бъдат например: копие от задграничен паспорт; удостоверение от областна дирекция на полицията; документ, издаден от компетентен орган на съответната държава, придружен с точен превод от заклет преводач на български, както и други.

Здравноосигурителните права на българи, които са били в чужбина и са подали заявление, могат да се възстановят по два начина:

- Единият е автоматично след изтичане на шест последователни месеца, през които те се осигуряват за здраве в България.
    - Ако българите, които са били зад граница искат веднага да възстановят своите здравноосигурителни права, то те трябва да платят еднократно сума равна на 12 здравноосигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица към момента на внасяне на вноските. Ако се плащат през 2018 г. това са 12 вноски по 40,80 лв.
    Преди да се преведат парите по сметка на НАП обаче, трябва да се подаде еднократно декларация – образец 9, в която се посочва, че средствата са за възстановяване на права от завръщащите се с еднократна вноска;
    Как стои въпросът за българите с двойно гражданство?

Българските граждани, които са граждани и на друга държава и не живеят постоянно (повече от 183 дни през календарната година) на територията на страната, не подлежат на задължително здравно осигуряване в България.

От 2013 г. те могат да декларират, че не дължат здравноосигурителни вноски с декларация по образец. Документът се подава в офис на НАП. Това може да стане лично, чрез пълномощник или по пощата с обратна разписка.

А за българите, които живеят в страна-членка на ЕС?

За периода след 1 януари 2007 г.

Българите, които живеят в страна-членка на ЕС трябва да имат предвид, че разпоредбите на чл. 40а от ЗЗО, не се прилагат по отношение на периоди, за които съгласно европейските регламенти се прилага законодателството на другата държава-членка на ЕС. Ако спрямо лицето през периода на трудова заетост в другата държава-членка е приложимо законодателството на съответната държава, за този период то ще бъде освободено от задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски в НЗОК.

За да се удостовери този факт пред Националната агенция за приходите, се представя формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка.Въз основа на данните, посочени в документа, месеците без данни за здравно осигуряване в България ще бъдат покрити и ще бъде коригиран здравноосигурителния му статус.

За периода преди 1 януари 2007 г.

За освобождаване от здравни вноски важат същите условия, като за останалите ни сънародници зад граница

Помощ?

Тел.: 0700 18 700 - за цялата страна на цената на един градски разговор според тарифния план на абоната.
    Чрез имейл – задавайте въпросите си на [email protected].
    Въпросите си можете да зададете и на място във всеки офис на НАП.
    Анкета за нагласите на бизнеса към контролните действия на НАП
    Анкета за активна обратна връзкa по ЗОП
    0700 18 700 помощ при деклариране и плащане
    Адреси на офиси на НАП
    +359 2 9859 6801 Информационен център - помощ при деклариране и плащане
    Според мен, тебе те интересува първо римско. Второто - още не, ако се връщаш в България - тогава.
    И аз съм подавала някакво заявление в България, но не помня къде точно. Никога не съм носила никакъв документ от ЮК. Не се водя длъжник на осигуровки в БГ и там не знаят, че имам друго гражданство, пък и то е сравнително отскоро.

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

5. ХАРЕСВАМ! jhoro, Sarah liked this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

След като си се осигурявал в Великобритания като членка на ЕС . То тогава си освободен от здравно осигуряване в България . Просто в офиса на НАП им казвате това и те сами си изискват инфото

Mr. Herbalist Аватара на steve
    Град
    only in your mind
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от dimi_m Виж мнението
    не съм запознат много с закона в БГ ,но си мисля откакто живея от 12 години в Лондон ,нито един път не съм ходил на лекар там ,не мисля и да се връщам ,но ако все пак реча да се върна да умра там след 20-30 години да речем и искам да си въстановя здравноосигурителните права за 50 години назад ли ще ми искат накуп или ще направят някакъв дискаунт..аз не виждам смисъл на хора които живеят в чужбина да се главоболят въобще за осигуровки..Отиваш плащаш като бял пич на частен лекар и тва е...един most тук е към 1200 паунда в БГ за тия пари ще си оправя всички зъби

Старо куче
    Post Thanks / Like

явно нямате никво инфо и само фантасмагори сте напяали . Ако си бил в Америка се доказва че не си бил в страната и не трябва да се дават пари . Но по лесното е без разправии да се платят за последните 5 години около 650 евро е и си готов . Няма варианти 20 години назад . 10 години назад . А ако си бил в UK не трябва да платите никаква сума . Голяма некомпетентност

9. ХАРЕСВАМ! jhoro liked this post
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от kanarinapred Виж мнението
    явно нямате никво инфо и само фантасмагори сте напяали . Ако си бил в Америка се доказва че не си бил в страната и не трябва да се дават пари . Но по лесното е без разправии да се платят за последните 5 години около 650 евро е и си готов . Няма варианти 20 години назад . 10 години назад . А ако си бил в UK не трябва да платите никаква сума . Голяма некомпетентност!
    В общи линии е така. За последното - нямаш идея колко си прав!
    Но ... как да очакваш някаква компетентност от хора, на които никога не се е налагало да решават този въпрос, при положение, че служителите, които това им е работа - гледат като извънземни.
    Лично аз - този филм съм го „играл“ два пъти. Като добавя и съпругата ми - стават три (наесен ще е четвъртия).

Няма за цитирам предишни постове, закони и наредби. Само няколко акцента:
    „... формуляр ...или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка...“
    А извадете ми такъв документ от ЮК или Германия??? (за другите не съм сигурен ). Просто в тези две държави Здравното осигуряване не е с отделна вноска, на отделна партида!
    Иначе - най-адекватен е Формуляр S041 (бивш европейски формуляр Е 104) - „Сумиране на периоди с цел непрекъснатост на правата за здравно осигуряване“

Пп. За тези, дето ще напускат/ще се връщат от/в БГ - ето ги въпросните документчета.
    Заявление за напускане на страната (за освобождаване от здравни вноски).doc
    Заявление за завръщане в страната.doc
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"

значи, много мразим някой да ми се прави на мъж, и то за нема нищо. НАП щели да си изискат, в общината....ставашест въпрос за документ от тук с който да докажа че си.плащам в юк.

12. ХАРЕСВАМ! jhoro, steve liked this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Само ако се напуска ES togawa trqbwa да им се обадите за здравното осигуряване на БГ институциите . ES zakonodatelstwoto e над БГ законодателството . Няма как в ES da se плати два пъти за едно и също нещо . Било то и здравно осигуряване . От НАП трябва да изискат инфо от друга ЕС членка независимо за здравно или пенсионо осигуряване . Да не мислите че те не я правят тази проверка и така ти признават платени осигуровки

Старо куче Аватара на zmei4o_pk
    Post Thanks / Like

Такаа, някъде около 2005 година беше.Тръгвам на Кипър с намерение да работя една година. Подавам заявление, че ще отсъствам повече от незнам си колко дни. Връщам се обаче след два месеца, пиша молба, че съм се върнала, за да канселирам предното заявление, плащам си вноските за двата месеца, през който ме е нямало и за още един месец напред.
    Веднага почвам работа и работодателят ми плаща вноска отново за месеца напред, които вече бях платила.Възпалява ми се вена, отивам на лекар и там ми казват, че съм изключена от здравно осигуряване.Показвам си квитанциите и копие от молбата за възстановяване- не, в компютъра пишело, че съм изключена.
    Започва едно ходене в общината от етаж на етаж, от кабинет на кабинет, при господин този, при господин онзи. Не и не. Шест месеца нямах достъп до лекарска помощ, независимо, че си плащах.

През 2007 тръгнах за ЮК без да знам колко ще стоя. Първата година плащах В България хей така, за всеки случай. После им теглих една и спрях. Няма да подавам никакви заявления.Там е некомпетентността...
    Исках да ги информирам, че съм придобила и друго гражданство. Пак не знаят къде, пак ходене от сграда в сграда, от врата на врата.Накрая стигам на правилното гише и двете служителки се чудят какво да правят, досега нямали такъв случай, някои доброволно ( така се изразиха) да си каже за второ гражданство.Показвам си паспорта- ауу, ми той е на английски, трябва да го преведете и легализирате. Хайде и на тези им теглих една ( наум).
    Дано не ми се наложи пак да живея там. Зле подбраният personal зад гишетата ми идва вповече.Наскоро продавах имот . Не ми се спомня колко разкарване, бумащина, такси и разправии. Това е вече съвсем извън темата,извинете ме.
    бъди добър до смърт, или ...поне се опитвай!

15. БЛАГОДАРЯ Мила thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Мила liked this post
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от zmei4o_pk Виж мнението
    Такаа, някъде около 2005 година беше.Тръгвам на Кипър с намерение да работя една година. Подавам заявление, че ще отсъствам повече от незнам си колко дни. Връщам се обаче след два месеца, пиша молба, че съм се върнала, за да канселирам предното заявление, плащам си вноските за двата месеца, през който ме е нямало и за още един месец напред.
    Веднага почвам работа и работодателят ми плаща вноска отново за месеца напред, които вече бях платила.Възпалява ми се вена, отивам на лекар и там ми казват, че съм изключена от здравно осигуряване.Показвам си квитанциите и копие от молбата за възстановяване- не, в компютъра пишело, че съм изключена.
    Започва едно ходене в общината от етаж на етаж, от кабинет на кабинет, при господин този, при господин онзи. Не и не. Шест месеца нямах достъп до лекарска помощ, независимо, че си плащах.

През 2007 тръгнах за ЮК без да знам колко ще стоя. Първата година плащах В България хей така, за всеки случай. После им теглих една и спрях. Няма да подавам никакви заявления.Там е некомпетентността...
    Исках да ги информирам, че съм придобила и друго гражданство. Пак не знаят къде, пак ходене от сграда в сграда, от врата на врата.Накрая стигам на правилното гише и двете служителки се чудят какво да правят, досега нямали такъв случай, някои доброволно ( така се изразиха) да си каже за второ гражданство.Показвам си паспорта- ауу, ми той е на английски, трябва да го преведете и легализирате. Хайде и на тези им теглих една ( наум).
    Дано не ми се наложи пак да живея там. Зле подбраният personal зад гишетата ми идва вповече.Наскоро продавах имот . Не ми се спомня колко разкарване, бумащина, такси и разправии. Това е вече съвсем извън темата,извинете ме.
    Тц-тц-тц …
    Ми ти що не поиска паспорт, написан на български???

Старо куче
    Post Thanks / Like

Никви заявления никога не попълвам . Платих си 1300 лева накуп и ми възстановиха правата . Никога от 1990 година до сега не съм платил една стотинка здравно осигуряване . Платих за 5 години . Не съм платил 23 . 9 от които сам платил НИН в Лондон . През другото време сам работил в сивата икономика от 1990 до сега . Дори ме е яд че им дадох и тези 1300 лева тъй като отивам след седмица в Германия да работя

Страница 2 от 2 ПървиПърви 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Питане за осигуровките на самонает
    От petya_28 във форум Self-Employed
    Отговори: 3
    Последно мнение: 22-11-2015, 21:07
  2. За осигуровките - в ЮК и в БГ
    От jhoro във форум Общ форум
    Отговори: 17
    Последно мнение: 28-02-2015, 10:26
  3. Свалят с 5% осигуровките
    От Suzanne във форум Новини от и за България
    Отговори: 1