Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 15 от общо 15
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Емигриране в Шотландия - как?

Здравейте на всички, обмисляме варианта за емигриране към Шотландия и съответно имам „хиляди“ въпроси и неясноти. Накратко за нас, семейство с две деца на 1г. и 6г., аз съм с висше образование работя в сферата на IT, съпругата ми е с висше икономическо образование, на по 35г. Приблизително виждането за преместването ми е аз да замина преди тях и съответно чак след като се установя тогава да дойдат и те при мен, но от тук следват и неяснотите….

Какво ми е необходимо за да мога да пристигна легално и съответно да си търся работа, наема квартира, банкови сметки и т.н.?

Тъй като едното дете ще трябва да посещава и училище, как става записването и какво ще и е необходимо, предполагам че преди да дойде ще я запишем на някой детски курс за езика, но ми се струва че ще е напълно недостатъчен. Въпроса стои отворен и за второто дете което пък съответно трябва да бъде записано на детска градина.

Имаме ли право като европейски граждани на тяхното здравеопазване?

Мисля че за сега това са по-основните ми въпроси, много благодаря на всички отзовали се.

Успешен и усмихнат ден на всички.

Старо куче
    Град
    LLandysilio,LLanymynech,Wales
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Емигриране в Шотландия - как?

Не се изискват специални документи за да имигрирате там.Трябват ви само пари.
    Като ИТ не мисля,че ще ви е проблем да намерите работа още от България.Започнете с търсенето на работа още сега.Един авер като подобен си намери работа в ЮК за около седмица - няколко интервюта по скайп и после самолета. Даже от фирмата му съдействаха за намирането на квартира и изваждане на документи(НИН,Банков Акаунт и там някакви други).Със тази професия няма от какво да се оплаквате.Вижте,ако идеята ви е да изкарвате много пари като АйТи,то мисля,че сте объркали държавата - Нова Зеландия и САЩ за пари.

Защо специално Шотландия? Ако може да попитам от чисто любопитство ?

За училище някой друг трябва да ви помогне,защото аз не съм запоззнат.

Имайте на предвид,че голяма обзвадена къща под наем е трудно да се намери - почти всичко е необзаведено.А за обзваждане трябват доста пари.
    Последно редактирано от Carlsberg : 03-11-2017 на 14:39

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Благодаря ви за мнението и съвета.
    Защо Шотландия...... не всичко е пари, на нас в момента ни липсва държава, общество, сигурност, закони, здравеопазване...... просто не виждам перспектива да възпитавам децата си в България за съжаление. Предпочитам спокойствието на Шотландия от колкото лудницата на Лондон примерно. Това е най-общо обяснено.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от CTouHoB Виж мнението
    Защо Шотландия...... не всичко е пари, на нас в момента ни липсва държава, общество, сигурност, закони, здравеопазване...... просто не виждам перспектива да възпитавам децата си в България за съжаление. Предпочитам спокойствието на Шотландия от колкото лудницата на Лондон примерно. Това е най-общо обяснено.
    Шотландия?! Климата е ужасен- вали повечето време и е студено- разлика между Шотландия и Южна Англия е 8-10 градуса Целзий. Трябва да навикнеш на шотландския диалект- това отнема известно време! Иди някъде на Юг или Щатите, че ще ви ръждясат кокалите и ставите! С твоята професия тоя мъглив остров не ти е нужен.

Старо куче
    Град
    Post Thanks / Like

Шотландия не е лошо ако не ви пречи климата. Но Англия не е Лондон да знаете.Има доста прекрасни местенца в Англия и без жестоката лудница. Ако искате на ЮГ,то по-добре Уелс(Cardiff,Newport & Swansea),защото Южна Англия доколкото знам е ужас - страшни цени и много блъсканица.
    Ай-титата като цяло навсякъде се търсят. Тук на село около мен има работа за 30-35 и рядко 40 хил на тая длъжност. В големите градове стигат до 50(ама рядко извън Лондон),но пък там наемите са страшни. Може би аз съм предубеден,но Единбург не е много евтин град,а заплатите не са впечатляващи.Как е в Глазгоу не мога да кажа.Друга Шотландия аз не знам

Иначе за липсата на държава и сигурност ви разбирам.Това беше и главната причина лично аз да се преместя.Уви,не съм АйТи и при мен нещата бяха малко по-сложни,но ако имате амбицията,то вярвам,че ще успеете.Успех в начинанието!

Със тези солени крокодили,акули,500 вида отровни паяци и змии,то лично аз не бих се преместил в Австралия,но имам позната "зелена" докторка,която ми споменава само хубави неша за Оукланд.Като прост механик тази губерня не е за мен,но за вас не би било проблем. Те самите британци бягат на там.
    Последно редактирано от Carlsberg : 03-11-2017 на 17:16

Старо куче
    Post Thanks / Like

Много е важно какво търсиш времето действително е по хладно от Англия но не вали постоянно както се казва в по горен пост. Ако търсиш добри отворени хора , това е мястото. Единбург действително е скъпичък град мисля на второ място след Лондон, в Глазгоу е по евтино, но бих препоръчал Единбург. То ит сферата е доста обширно понятие но и аз бих ти препоръчал да се пробваш от България ако е търсена специалност, много проблеми ще си ги решиш бързо и по лесно
    Или вдигаш прах, или гълташ прах. — Хенри Кисинджър

7. ХАРЕСВАМ! Мила liked this post
    Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Гледам и ... не вярвам на ушите си!!!
    Давате акъли, а нито @Transit, нито @Carlsberg сте живели in the Scottish (доколкото знам).

БашкЪ - не е въпроса как се устройват всички в ИТ сектора - глобално или средностатистически. Въпроса е - на питащия кое ще му допадне.
    Последно редактирано от jhoro : 03-11-2017 на 19:28
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

9. ХАРЕСВАМ! Мила, geleto liked this post
    I see you... Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Здравейте на всички, обмисляме варианта за емигриране към Шотландия и съответно имам „хиляди“ въпроси и неясноти. Накратко за нас, семейство с две деца на 1г. и 6г., аз съм с висше образование работя в сферата на IT, съпругата ми е с висше икономическо образование, на по 35г. Приблизително виждането за преместването ми е аз да замина преди тях и съответно чак след като се установя тогава да дойдат и те при мен, но от тук следват и неяснотите….

Какво ми е необходимо за да мога да пристигна легално и съответно да си търся работа, наема квартира, банкови сметки и т.н.?

Тъй като едното дете ще трябва да посещава и училище, как става записването и какво ще и е необходимо, предполагам че преди да дойде ще я запишем на някой детски курс за езика, но ми се струва че ще е напълно недостатъчен. Въпроса стои отворен и за второто дете което пък съответно трябва да бъде записано на детска градина.

Имаме ли право като европейски граждани на тяхното здравеопазване?

Мисля че за сега това са по-основните ми въпроси, много благодаря на всички отзовали се.

Успешен и усмихнат ден на всички.
    От писалите дотук в темата, доколкото знам, в Шотландия живее само deijei и аз. Той е в Единбург, аз съм на западното крайбрежие, южно от Глазгоу. За да пристигнеш легално, ти е необходим паспорт или (все още, преди UK да излезе от ЕС) лична карта. Можеш да започнеш да си търсиш работа дори още от България. Когато работиш, за да плащаш осигуровки, а и данъци, трябва да имаш национален осигурителен номер, изважда се, като се обаждаш по телефона за интервю, искат ти доказателство за самоличност и доказателство за адрес. В подписа ми има гугъл-търсачка, която претърсва този форум, можеш да видиш какво е доказателство за адрес, но и да не знаеш, ще ти обяснят по телефона при запазването на час за интервю. Ако не ти е ясно - питай тук. Ако вече работиш, може да донесеш и писмо от работодател, че работиш при него. С наемането на квартира първоначално е малко по-трудно, защото агенциите няма да ти дадат квартира, освен ако нямаш договор на гарантирана сериозна работа със сериозни доходи, а и в този случай може да искат да платиш наема за целия първи период на наемането, обикновено 6 месеца. Агенциите искат освен доказателство за доходите, и кредитна история и референции от други хазяи, а новодошлите обикновено нямат такива неща. Другите възможности са наемане от частно лице, трябва да се търси. Обикновено българите-наемодатели са по-благосклонни към новодошлите, но пък не знам доколко има такива в Единбург, не съм чувала за такива в Глазгоу, може и да има, не знам.

За записването на детето в училище трябва само акт за раждане, ще бъде определено в клас според възрастта, тук почват на 5 годинки в първи клас. Може да се наложи да почакате за място в училище, понякога до няколко месеца, това зависи от района, но съветът е длъжен да устрои детето. За градина нещата са по-сложни. Децата имат гарантирано право на детска градина от 3-годишна възраст нататък, по 15 часа безплатно на седмица. Ако градината има възможност, може да се доплаща за допълнителни часове, като доплащането зависи от градината, какво предлагат за храна и т.н. Някои градини (доста по-малко на брой) приемат деца и от 2 годишна възраст, че и от по-рано, но вероятността да бъде прието на тази възраст е много по-малка. Обикновено помагат писма от здравен работник (health visitor), който да мотивира сериозната необходимост детето да бъде прието по-рано - това, че не знае език, не е достатъчна причина, защото местата са много малко. И за целодневното обучение понякога също помага препоръка от здравен служител, но това ще стане вече на място. Развитието на децата от раждането се следи от въпросните health visitors, ако е малко детенцето, поесщават вкъщи младите майки отначало, за да им помагат, след това, като се убедят, че семейството се справя добре, има условия за отглеждането и детето върви добре, ще ви поканят да ходите на детска консултация и да се обаждате, ако имате проблеми. Ако детето е малко по-големичко, няма да има толкова много домашни посещения, може би само няколко, по преценка на патронажната сестра.

За здравеопазването - ако живеете в Шотландия, всички имате право на първична медицинска помощ, т.е. ще се регистрирате при джипи, в практика, където ще се обръщате за всякакви проблеми и лекарства. Посещенията при лекар са безплатни, а в Шотландия - и лекарствата с рецепта. Тези, които са без рецепта, са относително малко - болкоуспокояващи и лекарства за настинка, някои капки за очи, противоалергични средства, за мазоли и др.п. Всичко друго е с рецепта, включително и противозачатъчните. Ако един от семейството работи, ще упражнявате правата си като граждани на ЕС, което значи, че имате право и на безплатна болнична помощ. Съветвам да си вземете здравноосигурителни карти от България, за всеки случай, за спешни случаи, безплатни са - въпреки че и да нямате, няма да ви се откаже неотложна или спешна помощ. Дано не се налага де.

Ако нещо друго ви интересува, питайте. И успех!

П.П. Гледам, че се коментира времето. По-хладно е от Англия, определено, в момента температурите на западното крайбрежие са около 10-12 градуса през деня. От друга страна, доста пъти наблюдавам, че когато в Англия вали проливни дъждове, реките излизат от коритата и наводняват - в Шотландия не е така. И тук вали много, но и по-бързо се оттича. Има градове, в които определено вали доста повече, отколкото другаде, както и такива, в които има много повече слънчеви дни. Температурите не варират много през деня и нощта, но ако е ясно, се застудява, досега е стигало до 2-3 градуса при нас, при облачно време се задържа меко. На западното крайбрежие и на източното може да е различно, има разлики и в зависимост от това, колко на север сте. Зимата е мека, обикновено тревата остава зелена, както и вечнозелени растения като рододендрони и други с по-дебелшки листа. На мен миналата зима навън ми оцеля мушкатото в сандъчета на прозореца, беше доста меко - но е имало и зими със сняг. Обикновено, и да има сняг, пада и се топи почти веднага, до ден. Имаше една много студена зима, 2012-та, мисля, че беше - тогава снегът се задържа 2 седмици, имаше и заледявания. Имало е доста зими, в които се движи няколко градуса под и над нулата в най-студения период. На пристанището при нас има палми, които си оцеляват, само 2012-та короните им не издържаха, обаче ги отрязаха донякъде и те покараха - и са си живи. Вали често, дребният дъжд не го броим за нищо. Имат поговорка - ако не ти харесва времето, почакай 5 минути - ще се промени. Лятото се смята за горещо, когато температурата стигне до 25-26 градуса, а и по крайбрежието се усеща така, защото има много изпарения от морето и става душно. Над 26-27 градуса не ми се е случвало да става. Ако обичате горещо и сухо време, ще ви липсва - или ще ходите по-често на почивки навън

На двете крайбрежия има много повече слънце, отколкото по-навътре, като на източното (Единбург) е повече, отколкото на западното, но пък и духа повече, особено на западното - тук казват "оттам идва времето", т.е. промените във времето.
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

11. БЛАГОДАРЯ jhoro, deijei, beni7574 thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! jhoro, deijei, zmei4o_pk, treven, Ka 2 liked this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

с температурите ми е много странно, в по студените дни сутрин като тръгвам примерно е 2 градуса като стигна в центъра е 5-6 градуса а съм на 5-6 мин с кола зависи от трафика. дъждовете като чели заобикалят единбург, даже мисля април беше, по статистика е било най сухото време в цял ук.
    На пристанището при нас има палми, които си оцеляват, само 2012-та короните им не издържаха, обаче ги отрязаха донякъде и те покараха - и са си живи.
    верно ли??? мислех че не могат да оцелеят в шотландия. мамка му как не си донесох една да я лепна в градината щях да избия рибата в квартала

13. ХАРЕСВАМ! Мила liked this post
    Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от deijei Виж мнението
    верно ли??? мислех че не могат да оцелеят в шотландия. мамка му как не си донесох една да я лепна в градината щях да избия рибата в квартала
    Бахмааму!!!
    Знаех, че скотита сте бамбашка, ама че имати и риби у квартала...
    В Англия - най-много някой индиец, паки или арабейшън да ти изскочи!!!
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

15. ХАРЕСВАМ! deijei liked this post
    Старо куче
    Град
    Post Thanks / Like

Добре де,аз къде сравнявам живота в Щотландия? Двама ми се карат,че не живея в Щотландия а давам мнения? Говоря за ЮК като цяло.А които ми каже,че Единбург не е скъп град ще го пратя на доктор.Не е като да не съм бил там.Наш няколко дни изкарах там. И през всичките валеше,но беше Септември и това мисля беше нормално.А че на север е по-хладно,и особенно Норт-Ийст,то не мисля.че въобще трябва се споменава.

Старо куче
    Post Thanks / Like

никой не ти се кара и никой не казва че не е скъп единбург а дори напротив

18. ХАРЕСВАМ! jhoro liked this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Здравейте, изключително много съм ви благодарен за обширните мнения и препоръки който ми дадохте. За времето предполагам се свиква с постоянната влага, но пък зеленината на Шотландия е впечатляваща Самите шотландци ми направиха силно впечатление колко отворени и спокойни хора са, не знам как е по другите краища на Англия. Сега остава вече да набера кураж и да започна да разглеждам сайтове за работа и да се пробвам първо от България, след това да мисля варианти на местно ниво. Много ви благодаря отново.
    Хубав и спорен ден на всички.

20. ХАРЕСВАМ! Мила liked this post
    Старо куче Аватара на Sarah
    Post Thanks / Like

Здравейте, изключително много съм ви благодарен за обширните мнения и препоръки който ми дадохте. За времето предполагам се свиква с постоянната влага, но пък зеленината на Шотландия е впечатляваща Самите шотландци ми направиха силно впечатление колко отворени и спокойни хора са, не знам как е по другите краища на Англия. Сега остава вече да набера кураж и да започна да разглеждам сайтове за работа и да се пробвам първо от България, след това да мисля варианти на местно ниво. Много ви благодаря отново.
    Хубав и спорен ден на всички.
    Не повече от всяка друга нация бих казала. От опит бих посъветвала да поживеете и тогава да решите да правите такива генерални промени в живота си, защото лайф стайла може да бъде доста различен и да не ви допадне. Парите съвсем няма да ви оправят нещата щом става въпрос за социални контакти.

Старо куче
    Град
    Post Thanks / Like

Аз работех в фабрика до скоро.Там колектива беше от хора на моите години,и завързах приятели. Но отнема известно време. В момента съм HGV подръжка и работя с хора над 40,и хич не са отворени дори за лаф. Всичко е само на професионално ниво.Не знам как е с шотландците,но уелшците хич не са отворен народ

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 417
    Последно мнение: 01-01-2017, 14:03
  2. Съвет за емигриране на семейство - Манчестър!
    От dani0208 във форум За новодошли и кандидат-емигранти
    Отговори: 93
    Последно мнение: 11-02-2015, 08:36
  3. Отговори: 213
    Последно мнение: 11-09-2014, 22:01
  4. "Да емигрираме ли, що ли..." :)
    От Зъбаря във форум Общ форум
    Отговори: 0
    Последно мнение: 09-07-2006, 11:21

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми