Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 32
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Добър ден, положението при мен е следното:
    Имам апартамент в България, който е с договор за гледане и издръжка, от баба ми. Както предполагам знаете този договор може да бъде развален в съда по всяко време при наличието на недоброжелатели в семейството. Така или иначе без значение, че никога не съм живяла там личната ми карта посочва същият адрес, както и на мое име излизат данъците.
    Искам да закупя жилище със съпругът ми в Англия. Новият закон от 2016та гласи, че за 2ро жилище се доплаща 3% stamp duty.
    Въпросът:
    Това второ жилище ли ще ми се води и трябва ли да заплащам тези 3% след като първото не е покупко продажба и може да ми бъде отнето по всяко време?
    Предварително благодаря!

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Цитирай Първоначално написано от Roxyto Виж мнението
    Имам апартамент в България, който е с договор за гледане и издръжка, от баба ми. Както предполагам знаете този договор може да бъде развален в съда по всяко време при наличието на недоброжелатели в семейството. Така или иначе без значение, че никога не съм живяла там личната ми карта посочва същият адрес, както и на мое име излизат данъците.
    Искам да закупя жилище със съпругът ми в Англия. Новият закон от 2016та гласи, че за 2ро жилище се доплаща 3% stamp duty.
    Въпросът:
    Това второ жилище ли ще ми се води и трябва ли да заплащам тези 3% след като първото не е покупко продажба и може да ми бъде отнето по всяко време?
    Предварително благодаря!
    По принцип би трябвало да ти се води второ, както е по закони.. ама ако не им кажеш за жилището в България... няма да знаят и ще ти се води първо.
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

3. БЛАГОДАРЯ Roxyto thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Благодаря, но ако не им кажа има ли как да ме хванат?
    Не съм сигурна дали HM проверяват (тъй като тази такса отива при тях). Пишеше из нета, че ако не им кажа глобата е солидна... А иначе и това не е малко... £4 500 идват тези 3%. Не знам какво да правя, а излишни пари нямаме.

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Цитирай Първоначално написано от lordm Виж мнението
    По принцип би трябвало да ти се води второ, както е по закони.. ама ако не им кажеш за жилището в България... няма да знаят и ще ти се води първо.
    Това сериозно ли го казваш? Напротив, могат много лесно да проверят...гарантирам ти го . Да не говорим,че ако реши да скрие факта, ще подпише документ с невярно съдържание....

6. БЛАГОДАРЯ Roxyto thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! amatoria liked this post
    Recommend Ego sum recommended this post
    Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Всичко е риск, който всеки ще трябва да поеме.
    Има хора които шофират и говорят по телефона и ги хващат има и такива които го правят и не ги хващат.
    То всичко може вероятно да се разбере... но въпроса е дали ще се. Всеки си прави сам избора.
    Последно редактирано от lordm : 09-03-2017 на 18:32

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

8. БЛАГОДАРЯ Roxyto thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! steve liked this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Zara Виж мнението
    Това сериозно ли го казваш? Напротив, могат много лесно да проверят...гарантирам ти го . Да не говорим,че ако реши да скрие факта, ще подпише документ с невярно съдържание....
    Сигурна ли си, че могат да го проверят и докажат?
    Аз самата не съм сигурна води ли се мое жилище или не се води, тъй като е договор с условия.

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Re: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Аз самата не съм сигурна води ли се мое жилище или не се води, тъй като е договор с условия.
    Ако е само с някакъв договор според мен не е като да е на твое име нотариално да е .

Напреднал
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Въпросът:
    Предварително благодаря!
    Аз не съм много съгласна, че това не е второ жилище за вас. Тръгвам от изходната точка, че само вие плащате данъците за имота. Дали толкова лесно може да се оспори, това е друг въпрос как точно е формулирано в нотариалния акт. Имам предвид, в него да пишече собственик сте вие, но сте длъжен до края на живота на баба ви да осигурите нормален живот и т. Н.. В другият случай/имам познати/ в акта си пише, че живеят в имота до края на живота си тези които го даряват и след това остава на наследника. В този случай данъкът на имота плащат 1/2 наследника по негово ЕГН , а другата половина плащат двамата възрастни разделена и тя между тях по ЕГН като сума.
    Май много неясно го написах, но по това което сте описали си е чисто ваш имот в BG.

12. БЛАГОДАРЯ Roxyto thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Цитирай Първоначално написано от zhb Виж мнението
    Аз не съм много съгласна, че това не е второ жилище за вас. Тръгвам от изходната точка, че само вие плащате данъците за имота. Дали толкова лесно може да се оспори, това е друг въпрос как точно е формулирано в нотариалния акт. Имам предвид, в него да пишече собственик сте вие, но сте длъжен до края на живота на баба ви да осигурите нормален живот и т. Н.. В другият случай/имам познати/ в акта си пише, че живеят в имота до края на живота си тези които го даряват и след това остава на наследника. В този случай данъкът на имота плащат 1/2 наследника по негово ЕГН , а другата половина плащат двамата възрастни разделена и тя между тях по ЕГН като сума.
    Май много неясно го написах, но по това което сте описали си е чисто ваш имот в BG.
    Благодаря, zhb!
    Може би и аз не съм се изразила достатъчно точно. Да, имам нотариален акт на мое име, там е посочено и че е с договор за издръжка и гледане.
    Заключвам, че най-добре е да кажа за имота пред HM и да го третирам като мой 1ви имот?

Напреднал
    Post Thanks / Like

Ти сама си написала, собственоста е с условия, и реално ти не си собственик в момента, тоест жилището в Аглия ще ти е първо.

15. БЛАГОДАРЯ Roxyto thanked for this post
    sweet lady luck Аватара на Charlotte
    Град
    In the eye of the tornado
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Re: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Благодаря, но ако не им кажа има ли как да ме хванат?
    Не съм сигурна дали HM проверяват (тъй като тази такса отива при тях). Пишеше из нета, че ако не им кажа глобата е солидна... А иначе и това не е малко... £4 500 идват тези 3%. Не знам какво да правя, а излишни пари нямаме.
    Адвокат по сделката нямате ли? Те ще ви дадат най-правилен съвет.
    Аз също знам, че лесно може да се разбере дали имаш втори имот, ако решат да проверят.
    По мое мнение щом имаш нотариален акт си законов собственик, независимо, че има условия по договора, защото имаш правото да го прехвърляш и продаваш (включително условието, което се прехвърля на новия собственик да речем) следователно си е собственост както и да го погледнеш. Но най-добре адвокат би потвърдил.
    Wild is the wind

17. БЛАГОДАРЯ lordm, Roxyto thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! amatoria liked this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Адвокатите тук няма с какво да помогнат. Аз не бих се тревожил и не бих декларирал, че ще купувам второ жилище. Все пак е първо жилище в ЮК, нали?
    По-сериозно е да декларирате откъде имате пари за депозит, че законите срещу пране на пари са строги.

19. БЛАГОДАРЯ Roxyto thanked for this post
    Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Цитирай Първоначално написано от Motovilkov Виж мнението
    Адвокатите тук няма с какво да помогнат. Аз не бих се тревожил и не бих декларирал, че ще купувам второ жилище. Все пак е първо жилище в ЮК, нали?
    По-сериозно е да декларирате откъде имате пари за депозит, че законите срещу пране на пари са строги.
    Моите адвокати пък ме консултираха за всичко, включително за имоти в България. Но при такива въпроси, не ми даваха отговор веднага, казваха, че трябва да проверят или да се консултират с адвокати, с познания в областта.

Принципно става въпрос дали имаш друго жилище, независимо къде по света, не става въпрос за УК. Отговорът им беше дори да имаш една колиба на твое име в Тайланд, се води второ жилище покупката тук. Ако купуват чрез ипотека от банка, те също може да имат изисквания за първо жилище. Но всеки сам си преценява дали да укрива информация или не и какво подписва. Личен избор.
    Wild is the wind

21. БЛАГОДАРЯ lordm, Roxyto thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Мила, amatoria liked this post
    Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

23. БЛАГОДАРЯ lordm, Roxyto thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Сори, изказвам се неподготвнен по темата. Последният път като купувах през 2014 нямаше специални отстъпки за първо жилище. Нямам си представа как ще проверяват вашият случай от HMRC. Наистина попитайте адвоката, който изповядва сделката ви. Според мен се разчита на честната ви дума, така че можете да ги метнете. Но ако не ви се живее в риск си платете допълнителните 3%. аз не бих

25. БЛАГОДАРЯ Roxyto thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: За: Re: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Цитирай Първоначално написано от Charlotte Виж мнението
    Адвокат по сделката нямате ли? Те ще ви дадат най-правилен съвет.
    Аз също знам, че лесно може да се разбере дали имаш втори имот, ако решат да проверят.
    По мое мнение щом имаш нотариален акт си законов собственик, независимо, че има условия по договора, защото имаш правото да го прехвърляш и продаваш (включително условието, което се прехвърля на новия собственик да речем) следователно си е собственост както и да го погледнеш. Но най-добре адвокат би потвърдил.
    не съм адвокат ама това ми е много любопитно как ще стане
    Имам апартамент в България, който е с договор за гледане и издръжка, от баба ми
    а и отделно тя не е влязла във влдение/доколкото разбирам от първия пост/ така че не съм сигурен че може да се тълкува като собственост, но все пак не съм адвокат и да не се взима мойто мнение под внимание
    Последно редактирано от deijei : 10-03-2017 на 01:28
    Или вдигаш прах, или гълташ прах. — Хенри Кисинджър

27. БЛАГОДАРЯ Roxyto thanked for this post
    Старо куче Аватара на Ego sum
    Post Thanks / Like

Договорът за прехвърляне на имот срещу задължение за издръжка и гледане, e договор под формата на нотариален акт при който едно лице прехвърля незабавно собствеността на имота си срещу задължението на лицето, което получава имота да осигури пожизнена издръжка и гледане.
    Специално внимание на "нотариален акт" и "незабавно"!Надявам се това отговаря на единия въпрос!На другия,дали да го декларираш няма да отговоря,за да не оспамвам и аз темата.

29. БЛАГОДАРЯ zhb, Roxyto thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! zhb, amatoria liked this post
    Напреднал
    Град
    Оxford
    Post Thanks / Like

Имотът в България е ваша собственост, но просто има тежести (задължение за издръжка и гледане).

31. БЛАГОДАРЯ zhb, Zara, Roxyto thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! zhb, amatoria liked this post
    Напреднал
    Град
    Stafford
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Zara Виж мнението
    И колко лесно ще е да се провери?Държавите са има няма 200(грубо) на брой, това че по националност си българин не означава автоматично че имаш имот само в България.Та хайде сметни на ден колко имота се продават и кой ще провери в 200 държави дали питащата има имот и каквъв бюджет имат отпуснат за целта.Друг въпрос е че в някои държави като Гърция да кажем за пример нямат регистър на имотите и дори техните данъчни немогат да се оправят с плащането на данъци.Когато се подписва декларация просто едни хора си измиват ръцете за свършена работа, както като внесеш една сума в банката и декларираш че не са от пране на пари.Проверка има само когато някой реши да те натопи.
    I just wouldn’t give in, no way. Soichiro Honda
    Мисленето е най-тежката работа и това вероятно е причината толкова малко хора да я вършат.

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Re: За: Re: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Цитирай Първоначално написано от deijei Виж мнението
    не съм адвокат ама това ми е много любопитно как ще стане

а и отделно тя не е влязла във влдение/доколкото разбирам от първия пост/ така че не съм сигурен че може да се тълкува като собственост, но все пак не съм адвокат и да не се взима мойто мнение под внимание
    Ego sum е отговорил на въпроса ти. Тя притежава нотариален акт, следователно може да го дарява, продава и т.н. като това върви естествено със задължението към договора.
    Wild is the wind

Старо куче Аватара на RNOH
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

Въпросът:
    Предварително благодаря!
    ще коментирам по точки че по-прегледно

1. много е важно как е формулиран договора от бг - дали се водиш собственик, но бабата е ползвател (в какъвто случай нямаш право нито да продаваш нито да пускаш под наем без нейно писмено съгласие или наличието на смъртен акт), или е написан така че ЩЕ станеш собственик след смъртта и ако си я гледала преди това - при втория случай не си собственика

2. ако си регистрирана че живееш в един имот и плашаш данъците по имота в 10 полседователни години - имаш право на придобиване на собственост на този имот независимо от това баба ти какво е написала / подписала и при какви условия. това право щеше да имаш при плащане на данъците минимум 10 години и ако не и беше роднина

3. вземете се посъветвайте с бг адвокат който да ви разясни договора по-добре. с това ще си отговорите на въпроса дали сте собственичка или не и практически по този начин и директно на въпроса дали закупуването на имот в UK би се водило като втори имот.

4. посъветвайте се с адвокат относно формулировката на този договор - верно че има роднини в днешно време които изоставят възрастните си родители, ама аз съм виждала и другия вариант - в които възрастните родители смучат пари от децата си и хич не ги интересува как се оправят в чужбина. има ли смисъл от въпросния договор и какви са ви ползите и вредите (ако сте собственик - всичко което сте споменала при купуване на "второ жилище" в UK) от договора които сте подписала.

5. ако с удоволствие се грижите за баба си, сигурна съм че ще продължитеда го правите и без това жилище да ви е било обещано. Ако сте обаче единствен наследник, има ли смисъл да се прецаква човек при закупуване на друго жилище, само щото бабата има страхове че никoй няма да я погледне и ви е вързала със жилището. то в днешно време няма гаранции за нищо, затова най-добре се обърнете към адвокат в бг за да ви обясни реалната ситуация, с правата и задълженията ви като 2-ра страна по въпросния договор и мисля че останалото ще ви се изясни по време на консултацията.

аз на ваше място не бих споменала че живея в чужбина и ще купувам къща там, просто поискайте консултация за изясняване на условията по въпросния договор с баба ви.
    Winners Are Driven Роденият да пълзи няма как да полети!

The Pope might be french, but God is english...

Точно това имах предвид, че ако акъла е колкото на крава не може да се пият 700 таблетки!!!!

35. ХАРЕСВАМ! deijei liked this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: За: Re: За: Re: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Цитирай Първоначално написано от Charlotte Виж мнението
    Ego sum е отговорил на въпроса ти. Тя притежава нотариален акт, следователно може да го дарява, продава и т.н. като това върви естествено със задължението към договора.
    Да,но този, който иска да го купи, купува и задължението към бабата,а аз не виждам някой да би се съгласил.

37. ХАРЕСВАМ! RNOH liked this post
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

обяснила съм в горния си постинг каква е ситуацията
    ако жената е посочена като собственик но бабата като ползвател - докато бабето е живa, нито може да продава, нито може да дава под наем без съгласието на баба си а ако бабката е по-зла, дори може да не я пусне в жилището, въпреки че е писана като собственик на имота - пойнта е че ползвателя може да си прави квото си иска и както му хареса, единственото му ограничение е че не може да продава.

аз лично преживях ситуация в която баба ми се пробва да ме изнуди с апартамента, дето съм щяла да не го получа ако не направя квото иска, еми показах и един среден пръст и я пратих да изнудва някой друг.

аз лично нямам намерение да се връщам в бг и дали ще й получа заветната панелка ми беше все тая. след като почина така или иначе нямаше кой какво да каже, аз бях собственик от 17 години.

А цялото заплашване си остава такова, докато бабето не отиде при адвокат и да поиска разваляне на договора ако другата страна (вие) не си изпълнява задължението към нея (да я гледа и издържа), което струва пари с които тя вероятно не разполага, щото иначе нямаше да иска гаранция че ще има кой да я гледа.

и парите хич не са малко, защото става дума за прехвърляне на собственост, което забравих вече с колко процента от цената на имота се изчисляваше, ама става дума за същата такса която сте платили при сключването на самия договор.

затова пък ви казвам - идете при адвокат и се посъветвайте относно договора и по какъв начин формулировката му ви ангажира и дали този ангажимент си струва особено след като сте тръгнали да купувате жилище в UK.

Ако отношенията във вашето семейство са добри и няма елемент на изнудване от която и да е от 2-те страни - още по-добре, посъветвайте се как да направите нещата така че да сте олекотени при закупуването на жилище в UK.

Ако отношенията са обтегнати и не сте зависими от това жилище - бабса да прави каквото намери за добре.

Освен че развалянето на договора струва пари, което прави вероятността да го развали малка,
    при положение че сте тръгнали да купувате жилище в UK, има ли смисъл да се прецаквате заради един такъв договор?

при мен лично понеже нямаше такова споразумение с гледането, а и ми е все тая дали аз ше и получа панелката или не - изобщо не съм се оставяла да ме изнудват. идете при бг адвокат с нотариалния акт и се посъветвайте конкретно, без да може да се прочете договора всичко останало са спекулации.

Точно това имах предвид, че ако акъла е колкото на крава не може да се пият 700 таблетки!!!!

Старо куче Аватара на Ego sum
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: За: Re: За: Re: Stamp duty и Закупуване на жилище в UK след притежаване на "дарение" в БГ

Цитирай Първоначално написано от katiogi Виж мнението
    Да,но този, който иска да го купи, купува и задължението към бабата,а аз не виждам някой да би се съгласил.
    Задълженията остават на гърба на този който е подписал договора,материята е специфична и се основава се главно на съдебна практика.

40. ХАРЕСВАМ! Charlotte liked this post
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

такъв договор без съгласието на ползвателя НЯМА как да се сключи. т.е. ако бабата е в договора като "ползвател" - продажба без бабето да подпише няма как да има, дори новия собственик да се съгласи на подобно условие tq da ostane polzvatel (което е абсурдно).

другия вариант е като почине, да се предостави смъртен акт, за да може да се удостовери че фактически и практически ползвателя вече не съществува и по този начин съгласието му не е необходимо.

и предвид правата на ползвателите по бг законите - внимавайте с кого какви уговорки правите и какво подписвате "развалянето" на подобен договор, поради смяната на собствеността, изисква плащането на същите такси / данъци като при продажба на имота или даряване - според зависи как ще го направите. но таксите не са малко i v dvata slu4aq.

Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 1
    Последно мнение: 30-10-2011, 17:46
  2. Stamp Duty Exemption for first time buyers!
    От SimonaI във форум Пари, Финанси, Счетоводство, Mortgages, Застраховки
    Отговори: 1
    Последно мнение: 29-06-2010, 09:10
  3. Stamp Duty ще бъде премахнат при суми под Ј175,000
    От Suzanne във форум Новини от и за UK
    Отговори: 0
    Последно мнение: 02-09-2008, 17:23
  4. Отговори: 1
    Последно мнение: 28-05-2006, 19:15
  5. Как да избегнем Stamp Duty Land Tax при покупка на недвижим имот
    От Lil Wizz във форум Пари, Финанси, Счетоводство, Mortgages, Застраховки
    Отговори: 3