Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 18 от общо 18
    администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране Как се пише - брексит или брекзит?

Само за информация да уточним че се пише на български Брексит а не Брекзит!
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: Нов форум в сайта ни!

Цитирай Първоначално написано от lordm Виж мнението
    Само за информация да уточним че се пише на български Брексит а не Брекзит!
    Защо смяташ така?
    аз мисля,че правилното е Брекзит.

Exit го произнасяш екзит, а не ексит.....

3. ХАРЕСВАМ! Kearny liked this post
    Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Re: Нов форум в сайта ни!

Цитирай Първоначално написано от Zara Виж мнението
    Защо смяташ така?

http://sbj-bg.eu/index.php?t=32061

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Zara Виж мнението
    Защо смяташ така?

В речника пише друго:

EXIT
    ['eksit]
    I. 1. излизане

И по радиото и телевизията също казват "брексит".
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Как се пише - брексит или брекзит?

В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

7. БЛАГОДАРЯ lordm thanked for this post
    миросъздавател Аватара на Staki
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    В речника пише друго:

EXIT
    ['eksit]
    I. 1. излизане

И по радиото и телевизията също казват "брексит".
    Всъшност в повечето речници го има и в двете форми:

exit
    /ˈɛksɪt,ˈɛɡzɪt/
    noun

Според този http://www.thefreedictionary.com/exit, версията с потъмняването на с-то до з е в US english
    while (2+2 == 4) {
    drink(new Bourbon("Jefferson's" , 100));
    }
    gotoAndStop ("bed");

9. БЛАГОДАРЯ lordm, jhoro thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Мила liked this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Staki Виж мнението
    Всъшност в повечето речници го има и в двете форми:

exit
    /ˈɛksɪt,ˈɛɡzɪt/
    noun

Според този http://www.thefreedictionary.com/exit, версията с потъмняването на с-то до з е в US english
    Точно така е, американците казват и "екзит" понякога (не навсякъде), затова има и двете форми по речниците, но нали "брексит" е британски термин, затова аз мисля, че е добре да се предпочита английското произношение, особено в ЮК . Не че няма да ни разберат, ако кажем и "брекзит"... но като се пише на български, аз съм на мнение, че е правилно се пише "брексит". Точният отговор ще го разберем след една или повече години, когато излезе следващият български правописен речник и когато включат и тази дума Дотогава само си разговаряме.

11. БЛАГОДАРЯ lordm, jhoro, zhb thanked for this post
    Старо куче Аватара на Ego sum
    Post Thanks / Like

Точно така е, американците казват и "екзит" понякога (не навсякъде), затова има и двете форми по речниците, но нали "брексит" е британски термин, затова аз мисля, че е добре да се предпочита английското произношение, особено в ЮК . Не че няма да ни разберат, ако кажем и "брекзит"... но като се пише на български, аз съм на мнение, че е правилно се пише "брексит". Точният отговор ще го разберем след една или повече години, когато излезе следващият български правописен речник и когато включат и тази дума Дотогава само си разговаряме.
    По мое скромно мнение е пълен абсурт да включат тази дума в българския правописен речник.Пълен абсурТ!

13. Recommend steve recommended this post
    Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Ego sum Виж мнението
    По мое скромно мнение е пълен абсурт да включат тази дума в българския правописен речник.Пълен абсурТ!
    Да не забравяме, че става дума за Български речник - там са виждали и по-големи абсурди.
    Мила - и тук трябва да уточним - английско/British, ама... Оксфордско или някое диалектно?
    Щото от места, където четат първите букви от азбуката "ай", "бъй", "съй", "дъй" (Бляк кънтри) - всичко мога да очаквам.
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

15. ХАРЕСВАМ! Мила liked this post
    Mr. Herbalist Аватара на steve
    Град
    only in your mind
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Как се пише - брексит или брекзит?

brits don't like u ..die u mdfckn foreigner е правилно да се интерпретира това е основното няма голямо значение oт точни звуци как се пише ......... нито обществено положение И паспорти ..u sucks ure not brit !!!как очаквате да е друго с тези шовинистични полуобразовани малоумници от залязващата империя, къде е имперската гордост че си наследник на тоя рабиш модерния свят.... ....усетиха се че ние сме умните И ги използваме вместо както си мислят те нас и се страхуват .................
    Последно редактирано от steve : 18-01-2017 на 17:19

17. ХАРЕСВАМ! jhoro liked this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Какво да ти кажа... Думите-чуждици си навлизат във всеки език, независимо дали го желаем или не - например, селфи, смартфон и др. п. Официализират се, когато се включат в правописния речник - винаги речниците (науката) върви след живия език, така е във всички страни. Чуждиците се включват в правописния речник, за да се уточни как се пишат - например, да не пишат "кампютър", а "компютър", макар че на английски не се произнася с "о". Гледам, имало и специален речник за новите думи. Като чета думите, изброени от него, някои и аз не ги знам - какво е "клиентелист", например? Гледам, пишело се "супервайзЕр", според авторите от БАН Тетакивамитиработи. Та думата ми беше, че "брексит" може да влезе и като дублетна форма - "брекзит" и "брексит" - и тогава няма да има значение кой на какво мнение е бил в тази тема, речникът определя правописната норма. На българите им идва по-лесно със "з", защото казваме, например "екзит пол", предполагам. Сега гледах в Оксфордския речник, там е и двата варианта също; аз не съм чувала никой да го произнася като "егзит" в Кралството, щеше да ми направи впечатление, но пък може да се произнася така в някой район, знам ли. Аз и досега не мога да свикна защо в Шотландия казват "диЗембър" на декември, ама е факт... Тук си имат приказка "пътатоу - пътейтоу, туматоу - тумейтоу", примерно ... взех да пиша като батристьо.

19. БЛАГОДАРЯ Ego sum, jhoro thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! jhoro liked this post
    Post Thanks / Like

Какво да ти кажа... Думите-чуждици си навлизат във всеки език, независимо дали го желаем или не - например, селфи, смартфон и др. п. Официализират се, когато се включат в правописния речник - винаги речниците (науката) върви след живия език, така е във всички страни. Чуждиците се включват в правописния речник, за да се уточни как се пишат - например, да не пишат "кампютър", а "компютър", макар че на английски не се произнася с "о". Гледам, имало и специален речник за новите думи. Като чета думите, изброени от него, някои и аз не ги знам - какво е "клиентелист", например? Гледам, пишело се "супервайзЕр", според авторите от БАН Тетакивамитиработи. Та думата ми беше, че "брексит" може да влезе и като дублетна форма - "брекзит" и "брексит" - и тогава няма да има значение кой на какво мнение е бил в тази тема, речникът определя правописната норма. На българите им идва по-лесно със "з", защото казваме, например "екзит пол", предполагам. Сега гледах в Оксфордския речник, там е и двата варианта също; аз не съм чувала никой да го произнася като "егзит" в Кралството, щеше да ми направи впечатление, но пък може да се произнася така в някой район, знам ли. Аз и досега не мога да свикна защо в Шотландия казват "диЗембър" на декември, ама е факт... Тук си имат приказка "пътатоу - пътейтоу, туматоу - тумейтоу", примерно ... взех да пиша като батристьо.
    Предполагам визираш звучни и беззвучни съгласни,пишем едно-произнасяме друго,чуваме каквото можем.Не е ли абсурТно?
    Кой е батристьо?

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Предполагам визираш звучни и беззвучни съгласни,пишем едно-произнасяме друго,чуваме каквото можем.Не е ли абсурТно?
    Предполагам, ти визираш - пишем "боб", четем - "боп". Не е същото, защото в английския звук по принцип такова обеззвучаване не се наблюдава, освен в някои отделни случаи в отдени райони. По принцип се пише dog и не се чете "док", а "дог".

22. ХАРЕСВАМ! jhoro liked this post
    Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Как се пише - брексит или брекзит?

ББС пише Брексит на руски https://www.bbc.com/russian/topics/f...0-89ec01930fce

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Как се пише - брексит или брекзит?

Старо куче Аватара на DONALD TRUMP
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: Как се пише - брексит или брекзит?

Цитирай Първоначално написано от lordm Виж мнението
    ББС пише Брексит на руски https://www.bbc.com/russian/topics/f...0-89ec01930fce
    ББС пише Унгария на руски https://www.bbc.com/russian/russia/2...azprom_hungary
    EC=WC
    "If Trump is not your president, then you are an illegal resident!!!!!"
    "Some ideas are so stupid that only intellectuals believe them"
    -George Orwell
    www.whatreallyhappened.com

Старо куче Аватара на DONALD TRUMP
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: Как се пише - брексит или брекзит?

Цитирай Първоначално написано от DONALD TRUMP Виж мнението
    ББС пише Унгария на руски https://www.bbc.com/russian/russia/2...azprom_hungary
    в.енгрия!
    EC=WC
    "If Trump is not your president, then you are an illegal resident!!!!!"
    "Some ideas are so stupid that only intellectuals believe them"
    -George Orwell
    www.whatreallyhappened.com

Post Thanks / Like

Предполагам, ти визираш - пишем "боб", четем - "боп". Не е същото, защото в английския звук по принцип такова обеззвучаване не се наблюдава, освен в някои отделни случаи в отдени райони. По принцип се пише dog и не се чете "док", а "дог".
    Виж как хубаво сме си говорили в едно далечно време,чак ми стана едно мило.По темата-има много думички,които завършват на “d”,например Donald.Just sayinG.

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Повишени цени заради Брекзит
    От lordm във форум Пазаруване
    Отговори: 63
    Последно мнение: 05-07-2017, 14:37
  2. Бойкот на компании, поддържащи БРЕКСИТ
    От lordm във форум Общ форум
    Отговори: 2
    Последно мнение: 06-12-2016, 16:21
  3. Такси за пътуване след Брексит
    От Arthur's Sword EXCALIBUR във форум Общ форум
    Отговори: 16