Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 31
    Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране Парламентът забрани носенето на бурки на публични места в България

Парламентът забрани носенето на облекло, частично прикриващо или скриващо напълно лицето на публични места на територията на България. Това се случи, след като Народното събрание прие на второ четене „Законът за бурките“.

Според приетия закон облекло, прикриващо или скриващо лицето, са плътни или полупрозрачни дрехи, покривала, наметала, мрежести платки, маски или други подобни елементи, които прикриват частично или скриват напълно лицето. При носене на такова облекло на публично място наказанието е с глоба в размер на 200 лв. за първо нарушение, в размер на 1500 лв. за всяко следващо, а ако нарушителите са длъжностни лица, глобата е в размер на 500 лв. за първо нарушение и 2000 лв. за всяко следващо.

Цялата статия в bnt.bg

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

batristio
    Guest

По подразбиране За: Парламентът забрани носенето на бурки на публични места в България

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Парламентът забрани носенето на облекло, частично прикриващо или скриващо напълно лицето на публични места на територията на България. Това се случи, след като Народното събрание прие на второ четене „Законът за бурките“.

Според приетия закон облекло, прикриващо или скриващо лицето, са плътни или полупрозрачни дрехи, покривала, наметала, мрежести платки, маски или други подобни елементи, които прикриват частично или скриват напълно лицето. При носене на такова облекло на публично място наказанието е с глоба в размер на 200 лв. за първо нарушение, в размер на 1500 лв. за всяко следващо, а ако нарушителите са длъжностни лица, глобата е в размер на 500 лв. за първо нарушение и 2000 лв. за всяко следващо.

Цялата статия в bnt.bg

Ужаст, шъ ида да си пусна Ху дъ фак из алис, агейн...

ПС:
    пРОДАВАМ БУРКИ...

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Парламентът забрани носенето на бурки на публични места в България

Ох много важни закони приемат в Родината!
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

4. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Мила, няма liked this post
    batristio
    Guest

По подразбиране За: Re: Парламентът забрани носенето на бурки на публични места в България

Цитирай Първоначално написано от lordm Виж мнението
    Шеф, във форума с бурката мое ли да си влизам поне...

Старо куче Аватара на RNOH
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: Парламентът забрани носенето на бурки на публични места в България

важни са!
    и сега е времето да се драсне 4ертата и посо4и къде са границите на търпимостта (според мен толерантност ве4е просто е погрешната дума)
    Winners Are Driven Роденият да пълзи няма как да полети!

The Pope might be french, but God is english...

Точно това имах предвид, че ако акъла е колкото на крава не може да се пият 700 таблетки!!!!

7. ХАРЕСВАМ! ilianaL, strelec liked this post
    dobra i losha Аватара на ilianaL
    Post Thanks / Like

Ами те и имамите в Пазарджик не бяха важни, пък облякаха цяла махала в бурки.
    Така,че особено сега законът си е много важен и актуален, щото след има няма 50г. който жив и здрав ще чете
    имаше България ...няма я вече. Можеш ли да посочиш кой закон ти е важен на теб? Щото на мен най-важният ми е този, който никога няма да приемат....

9. БЛАГОДАРЯ RNOH thanked for this post
    Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Парламентът забрани носенето на бурки на публични места в България

Парламентът забрани носенето на облекло, частично прикриващо или скриващо напълно лицето на публични места на територията на България...
    Само не разбрах - това отнася ли се за ...

Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

11. ХАРЕСВАМ! deijei liked this post
    На почивка
    Post Thanks / Like

На теб великобритания не ти действа много добре май.

Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението

ела ти изплющя един зад врата за тоя глупав взпрос
    нали е ясно 4е специалните "отряди" се дегизират така когато е нужно, и НЕ ходят по този на4ин в рамките на ежедневието си

Точно това имах предвид, че ако акъла е колкото на крава не може да се пият 700 таблетки!!!!

14. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! deijei, няма, amigo7674 liked this post
    Recommend няма recommended this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от RNOH Виж мнението
    нали е ясно 4е специалните "отряди" се дегизират така когато е нужно, и НЕ ходят по този на4ин в рамките на ежедневието си

ама чакай сега тия в бг с бурките им плащат следователно са в работно облекло и на работа та каква е разликата с със специалните отряди? или викаш едните бият лошо
    Или вдигаш прах, или гълташ прах. — Хенри Кисинджър

16. ХАРЕСВАМ! RNOH liked this post
    batristio
    Guest

Къвто чувекъ тъкъв му и въпросъ...
    чувещинка...

18. ХАРЕСВАМ! amigo7674 liked this post
    администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Re: Парламентът забрани носенето на бурки на публични места в България

Цитирай Първоначално написано от dimi_m Виж мнението
    На теб великобритания не ти действа много добре май.
    Ами според мен въпросите от референдума който ще е скоро, бяха по-важни да се зададат за хората, ама те ги орязаха, сега буркитте са ни проблема.
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

На почивка
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: За: Re: Парламентът забрани носенето на бурки на публични места в България

Ами според мен въпросите от референдума който ще е скоро, бяха по-важни да се зададат за хората, ама те ги орязаха, сега буркитте са ни проблема.
    Лорде, а какво общо има бурките с референдума. Определено с този закон показахме на западния свят, че България не иска да се ислямизира и си държим на християнските ценности. На теб май ти е много приятно да ги гледаш по улицата тия чучула, щом така скачаш за тях.

21. ХАРЕСВАМ! musi, RNOH, madlena liked this post
    Не толкова нов потребител
    Град
    Из дебрите на виртуална реалност
    Post Thanks / Like

Бурките са си бурки. Въз основа на сегашното законодателство, тази забрана можеше да се създаде и без закон, както-стана с общинските забрани. Според мен лорда имаше предвид, че има мноого по-важни неща за създаване. Прах в очите и шум в ушите. Това е този закон.

Sent from my HTCONE using Tapatalk

23. ХАРЕСВАМ! lordm, Мила, deijei liked this post
    На почивка
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от fastdriver Виж мнението
    Бурките са си бурки. Въз основа на сегашното законодателство, тази забрана можеше да се създаде и без закон, както-стана с общинските забрани. Според мен лорда имаше предвид, че има мноого по-важни неща за създаване. Прах в очите и шум в ушите. Това е този закон.

Напротив, мен това ме касае еднакво с референдума. Толерантност към тая група хора не трябва да има,щом искат да си носят дрехите и да се гъзят на алах, да си ходят в тяхната държава или в Германия, България е християнска държава.

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението
    Цитирай Първоначално написано от deijei Виж мнението

ама чакай сега тия в бг с бурките им плащат следователно са в работно облекло и на работа та каква е разликата с със специалните отряди? или викаш едните бият лошо
    ами то си го пише в текста на статията:

Разпоредбите на закона няма да се прилагат, ако носенето на облеклото се налага по здравословни причини, от характера на упражняващата професия, в рамките на спортни, културни и образователни или други подобни прояви, в молитвените домове на регистрираните вероизповедания и когато със закон е установено друго.

Преди началото на дебата по законопроекта от ДПС предложиха обсъждането му да отпадне от дневния ред на Народното събрание, тъй като според с тях се дава повод на реваншистки, радикални и нездрави сили да търсят назидание и мъст.

Обратно предложение направи Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт, който посочи, че има радикализъм и този закон е опит да се спре разделянето на обществото и неговото противопоставяне на религиозна основа. Според него бурката е по-скоро униформа, отколкото религиозен символ.

По време на дебата Йордан Цонев от ДПС заяви, че се насажда внушението, че „Законът за бурките” касае националната сигурност, докато всъщност по думите му това е закон с ярък политически и предизборен характер, който внушава разделение в обществото и насажда религиозна, верска и други видове нетърпимост.

В знак на протест срещу приемането на „Закона за бурките“ Парламентарната група на ДПС напусна пленарната зала. За това ги призова председателят на групата Мустафа Карадайъ. Той посочи, че действията по приемане на закона са на радикални и ксенофобски настроени хора, но преди всичко на ГЕРБ.
    Интересна е и тази статия, за това, какво става след приемането на такава забрана. Оказва се, че вместо да свалят... не бурките, а никабите - въпросните жени или не излизат изобщо, момичетата спират да ходят на училище и т.н. Като четох статията, ми направи впечатление, че насилственото преименуване на българите с мюсюлманско самосъзнание го наричат "репресиите на 80-те години". Наложиха го комунистите и резултатите не бяха особено добри. Аз НЕ мисля, че става въпрос за национална сигурност - ама изобщо.
    Няма обществена належаща нужда. Това не може да е мярка срещу тероризъм, защото произволното асоцииране на жените, които носят бурки със заплахата от тероризъм, говори за антимюсюлмански предразсъдъци.
    Това заяви пред "Дневник" председателят на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев. Той цитира решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург от 2011 година, но уточнява, че в България подобен проблем не съществува. "Няма належаща нужда с възможността да се идентифицират хора". По думите му би било израз на антимюсюлмански предразсъдъци, ако жените, които носят бурка, са автоматично асоциирани със заплаха за тероризъм.
    И няколко цитата от Дневник, че е с абонамент само - статия на Лора Филева (нямам идея коя е тя, освен че е журналистка), който покрива и моето мнение - статията се казва "До какво ще доведе забраната за покриване на лицето и още няколко въпроса" - прекият отговор е още в началото:
    До абсолютно нищо, а само до посърването на много помашки села, до по-голяма изолация на мюсюлманите в обществото, както и до "поредната победа, която ще извоюва популизмът пред истеризирания от крайно десните електорат".
    И още:
    Битката с несъществуващите у нас бурки е поредната победа, която ще извоюва популизмът пред истеризирания от крайно десните електорат. Преди пък пребориха бежанците, които не се застояваха много у нас. Утре ще направят някакъв закон срещу вещиците и ще констатират пълната им ликвидация.

Задачата е ясна: да се представи ислямът като едно нещо и върху това едно да се прехвърлят всички обяснения за разпадането на съвременното общество и държави.
    Обяснено е какво е бурка и никаб - не съм знаела каква е разликата.

Замислих се над думата "истеризирания от крайно десните електорат" - първоначално я прочетох като "истерзания" - обаче става дума за истеризирал - действително това ми се струва доста истерична реакция, малко като да вадиш нож на умряло куче.

Бурката е етнически тип облекло, доста късно възникнало, характерно например за Пакистан и Афганистан. Става дума за тотално покриване от глава до пети, с мрежа пред очите, коментира пред "Дневник" професор Ивайло Дичев. Според него българските телевизии илюстрират бурката с кадри на жени, носещи никаб. При него се виждат очите на жената "и свободно – и манипулативно - прескачат към нашите шамии (бел. ред. от шамия - забрадка за глава), които скриват само косата".
    И знам, че ще ми кажат сега - да де, ама и Франция го прие.(там глобата била 150 евро, у нас стига до 1000 лева при следващи нарушения...) И след това - Белгия. И аз си мисля - дали всичко друго в България стигна до нивото на Франция и Белгия - например жизненото равнище - та изведнъж това се оказа единственото, по което трябва да ги стигнем?

Гугъл търсачка на форума

В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

26. БЛАГОДАРЯ jhoro thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! jhoro, deijei liked this post
    Recommend jhoro recommended this post
    Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Ако искаш аз ще дойда, ако не - ти ела. Ще караме на принципа - "Бий ме, обичам та." Ти ще ме плющиш, аз ща цалувам. Щото може да си медицинско лице, ама си и жена - жена не се бие.

А по темата - аз чета текста на закона. Къде видя да пише, че по работа може, по други причини - не. Подобно питане имаше още когато се обсъждаше общинската наредба в .. Пловдив (май). Тогава ставаше дума за разните маскирани - улични артисти и подобни.
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

Вижте кво бг е християнска държава - да се нагаждат!!
    Изолирането не им бива налагано от нас , сами си го правят като нежелаят да спазват законите и социалните ни норми!
    Ако в муслимска държава се пусна по къси гащи и ме арестуват - кой е виновника? Те или аз , щото не им спазвам законите??

Писна ми вече дебелоглави назадничави индивиди които не желаят да се адаптират!
    Всички други могат , само те не?? Че и жертви се изкарват

Сами се изолират , никой другне им е виновен
    и не е ок особено след толкоз атентати , да се разхожда народ увит в парцали , без да се вижда лицето. Другите парцали са в остър конфликт с нашата култура и традиции и нямат място в бг
    кото се чувстват ощетени - влака и към турция

Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

П.с. въпросите на референдума са формулирани толкоз тъпо, че минимум 50% от народа няма да разбере кво ги питат...

Старо куче
    Post Thanks / Like

Напротив, мен това ме касае еднакво с референдума. Толерантност към тая група хора не трябва да има,щом искат да си носят дрехите и да се гъзят на алах, да си ходят в тяхната държава или в Германия, България е християнска държава.

Интересна е и тази статия, за това, какво става след приемането на такава забрана. Оказва се, че вместо да свалят... не бурките, а никабите - въпросните жени или не излизат изобщо, момичетата спират да ходят на училище и т.н. Като четох статията, ми направи впечатление, че насилственото преименуване на българите с мюсюлманско самосъзнание го наричат "репресиите на 80-те години". Наложиха го комунистите и резултатите не бяха особено добри. Аз НЕ мисля, че става въпрос за национална сигурност - ама изобщо.

И няколко цитата от Дневник, че е с абонамент само - статия на Лора Филева (нямам идея коя е тя, освен че е журналистка), който покрива и моето мнение - статията се казва "До какво ще доведе забраната за покриване на лицето и още няколко въпроса" - прекият отговор е още в началото:
    И още:

Замислих се над думата "истеризирания от крайно десните електорат" - първоначално я прочетох като "истерзания" - обаче става дума за истеризирал - действително това ми се струва доста истерична реакция, малко като да вадиш нож на умряло куче.

И знам, че ще ми кажат сега - да де, ама и Франция го прие.(там глобата била 150 евро, у нас стига до 1000 лева при следващи нарушения...) И след това - Белгия. И аз си мисля - дали всичко друго в България стигна до нивото на Франция и Белгия - например жизненото равнище - та изведнъж това се оказа единственото, по което трябва да ги стигнем?
    Вие май забравяте че идват избори??? Чист предизборен ход от Боко и компания па нали знаете че закона в бг е като врата в полето
    Не бойте се преди 5 години двама си заминаха за да изберат Претендента сега е наред антиимигрантската кампания кой знае какво ще сътворят

Не толкова нов потребител
    Град
    Из дебрите на виртуална реалност
    Post Thanks / Like

Съгласен съм с теб, за носенето. Аз поне толкова пъти съм обявяван за "нетолерантен" във форума, че нямай съмнение за мнението ми. Но в темата по скоро се пита, кому бе нужен този закон. За да ме разбереш правилно, ще ти посоча моите доводи.
    Това се случва във време, в което идват избори.
    Кой ще спечели:
    ГЕРБ - защото бабите си мислят, че нещо се прави.
    Реформаторите-защото електората им си мисли, че имат някаква власт.
    ДОСТ-защото ще капсулират етническият вот, и ще отнемат гласове от ДПС, като докажат, че те не се справят. А от там печели - кой?
    Реджеп Ердоган, който ще се възползва от това за реализация на великоосманските си планове, за радикализация на мюсюлманската население в България. Тази седми-а той вече атакува Лозанския договор. А България мълчи, при все че всички съседи скочиха.
    Кой ще загуби-българският народ.
    Защо? Защото и досега всеки общински съвет можеше да гласува, подобно решение. Как губи.
    Първо раздадени са едни пари, на едни хора(специалисти), които да докажат пред парламента, че това е нужно. Комисии, специални групи и т.н. все пари на хората.
    Второ-никой не казва на хората, че проблема с бежанците,(а хората това ги притеснява), няма нищо общо с този закон. Това засяга много малка пренебрежима, част от бежанците. Просто защото повечето са мъже от Афганистан и Ирак, а те бурки не носят, те ще си правят, каквото искат и без този закон. Това се случва в момент, когато населението в районите с бежанци е настръхнало, до костите си. Но това не помага, ама хората се лъжат, че нещо се прави.
    Ама не, не се прави, бежанците ще стават повече.
    Трето, отвлича се вниманието на българите от истински наболели теми.
    - Отпадане, изцяло възможността за реална защита на границата - недовършени огради, термовизьори без батерии, уазки без акумулатори, липса на палатки, командно оборудване, хегиенно оборудване, и т.н. за българските граничари.
    - Мисията на ЕС за защита границите на Сърбия с България. Кой пазят? Пазят да не преминават бежанци от България в Сърбия. Защо тези хора не са на турската граница.
    - Състоянието на българското ВВС, ужас и падение.
    - Загубения шанс едни 600 млн. Евро да останат в България, Южен поток, отпада изцяло.
    - Решението, което осъди България в международния съд в Хага, за АЕЦ Белене. За едни милиарди. Кой ще ги плаща.
    - Как така изгубихме и малкото останало ни самоуважение, заради грозната изцепка по оста Бокова-Георгиева. Пред целия свят.
    Това , и не само това се случи тези-две седмици.
    Та въпроса на лорда бе: Това ли е най-важното в момента?
    Не дали е важно дими, не дали е правилно, а дали това е най-важното за ши....те пе....си гну.ни в парламента.

32. БЛАГОДАРЯ deijei thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! lordm, Мила liked this post
    Recommend deijei recommended this post
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

По повод "изолираните" дето се правят на жертви
    Thank God for the Aussies.*

https://www.youtube.com/embed/yZZlo0WZ_iU?rel=0

Don't bite the hand that feeds you. - YouTube

Иначе е ясно че е опит за отвличане на вниманието предизборно, НО позицията /на кандидатите/ по въпроса изобщо не е маловажна

На почивка
    Post Thanks / Like

И още:

Мила знаеш ли колко ме интересува dw какво пише, немците да си гледат бежанците,да си пазят жените и да не се бъркат в работите на другите държави. Ние сме суверенна държава и каква глоба налагаме и какви закони приемаме си е наша работа, a не на някакви журналисти

Вземи и прочети това, не глупостите на dw. После как Путин да не ми е любимец
    Последно редактирано от Мила : 03-10-2016 на 08:13 Причина: отделяне на оф топик

35. БЛАГОДАРЯ RNOH thanked for this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Мила знаеш ли колко ме интересува dw какво пише, немците да си гледат бежанците,да си пазят жените и да не се бъркат в работите на другите държави. Ние сме суверенна държава и каква глоба налагаме и какви закони приемаме си е наша работа, a не на някакви журналисти Също така чакаме да ни покажеш снимки с талибанското семейство, което беше обещала да подслониш в твоя дом. Ако пък толкова са ти малко в Шотландия, ела ги прибери тия от статията, може пък и да се чустват като у дома си в Шотландия, на нас нинджи не ни трябват в България

http://www.zarata.org/naj-kratkata-r...putin-za-myus/
    Вземи и прочети това, не глупостите на dw. После как Путин да не ми е любимец
    Дими, ако не те интересува какво е казала коя да е медия по въпроса, горе вдясно има едно хиксче - натискаш го и вече не четеш темата, в която има мнения, дето толкова те безпокоят.

Също така ще те замоля да не ми даваш акъл да чета старозагорски "медии", дето са се нарекли "новини", а всъщност новините им разказват какво Путлер бил казал през август миналата година Със здраве.

П.П. Оф топикът е отделен в Говорилнята.
    Последно редактирано от Мила : 03-10-2016 на 08:17 Причина: отделяне на оф топика

Гугъл търсачка на форума

Старо куче
    Post Thanks / Like

...................

И още:

...................
    в някоя тема бях постнал тази статия от http://www.dw.com/bg/%D0%BB%D1%8A%D0...%BE/a-19529260

Лъжата за забулването
    Пълното забулване не е позволено нито на жените, нито на мъжете. То не е религиозен акт и който твърди подобно нещо, лъже, казва шейх Халед Омран от университета Ал Азхар в Кайро и разбулва митовете за бурката и никаба.
    Облеклото на шейх Халед Омран подхожда на работното му място. Той е генерален секретар на Съвета за фатви към университета Ал Азнар в Кайро - най-важната сунитска образователна институция. Омран е облечен в тъмен кафтан. На главата си носи червен фес, обвит в бял шал. Кафтанът и фесът го обозначават като религиозен учен. Те не са част от личния му гардероб. "Личното облекло е личен избор, въпреки че и то е свързано с нравите и обичаите", казва шейхът и добавя, че що се отнася до жените, в шериата има само три предписания за женското облекло.
    "Свещеният Коран и Сунната задават рамките на женското облекло. То не бива да подчертава тялото, не трябва да го излага на показ и не бива да бъде стегнато. Към тези предписания се добавя и това, че дрехата не бива да покрива ръцете и лицето на жената", казва Халед Омран. Означава ли това, че бурката и никабът не са предписани от Корана?
    РЕДАКЦИЯТА ПРЕПОРЪЧВА

"Не остана почти нищо немско, всичко е вече арабско"
    Бад Годесберг беше преди дипломатическият квартал на Бон. Днес по улиците се разхождат забулени жени, а арабските магазини са на всяка крачка. Много от местните хора вече не се чувстват уютно. Ето какво ни разказаха: (29.08.2016)
    Жени, открийте лицата си!
    Три мюсюлманки и тяхната битка срещу забрадките
    Никабът е просто традиция
    Шейхът отговаря, че нито Коранът, нито Сунната налагат пълното забулване на лицето, нито пък задължават жените да носят т. нар. никаб. "Носенето на никаб е просто традиция, която се е превърнала в обичайно право, обвързано с нравите в някои страни. Но за това не се споменава нищо в шериата", допълва шейхът.
    Единствено жените на пророка Мохамед са били задължени да се забулват. Но това е една особеност или по-скоро изключение, което е било валидно преди 1400 години. Възможно ли е тогава мюсюлманските жени в Близкия изток или тези в Европа да искат да се доближат до Пророка и затова да твърдят, че никабът е символ на исляма?
    "Това изключение отпреди толкова много години не може да бъде оправдание за подражание. То е било валидно само за жените на Пророка. След като шериатът определя, че това специфично право важи само за Пророка и неговите жени, другите мюсюлмански жени не могат да се оправдават с това", категоричен е Халед Омран.
    Нима жената, носеща никаб, нарушава законите на своята вяра? "Една жена, израснала в общество, където носенето на никаб е традиция, от религиозна гледна точка има правото на свободен избор. Но ако реши да носи никаб, не бива да разглежда това като религиозен акт. Ако го направи, то тогава тя би имала проблеми."
    "Всичките ни проучвания за пълното забулване в исляма показват, че то е просто традиция", казва шейхът. Впрочем ислямските учени имат различни мнения за никаба. "Някои твърдят, че никабът предлага закрила на жената, а други казват, че е израз на религиозен фанатизъм. Някои учени дори твърдят, че никабът е изобретение, което няма нищо общо с религигията", посочва Омран. Той отбелязва, че носенето на никаб не е разрешено нито на жените, нито на мъжете. "Има само едно изключение: в някои области - например в пустините - носенето на никаб е позволениопри определени условия. Например ако служи като предпазно облекло в случай на пясъчна буря. Във всички останали случаи никабът трябва да бъде отхвърлен като религиозен фанатизъм."
    Халед Омран
    Пълна забрана на забулването?
    Някои ислямски учени смятат, че носенето на никаб в някои общества предлага защита на жената. "Но ако никабът вреди на едно общество и служи например като прикритие за извършването на терористичини престъпления, аз се застъпвам за неговата забрана", казва шейх Халед Омран.
    Впрочем в университета Ал Азнар в Кайро никабът е забранен официално. "Когато някоя преподавателка е изправена пред студентите, те трябва да могат да виждат лицето й, да тълкуват мимиката й. Защото именно тя лежи в основата на междучовешката комуникация. Така че нашият декан взе правшилно решение и ние го подкрепяме напълно", коментира шейх Халед Омран.
    мен лично не ми пречат кой както иска така да се облича не е мой проблем, но тук ситуацията е малко по различна. кога в бг е имало бурки та сега изведнъж се появиха? истината е че някой им дава пари за да се обличат така, имаше статия пак в тази медия как някой си милиардер им плащал глобите. ами питам аз след като в кайро в ислямитска държава в университета е забранено забулването защо трябва да се толерира нагнетяване на напрежение в европа? това едното и второто след толкова терористични атаки според мен е съвсем логично да се ограничат действия ограничаващи разпознаването на терористи. вероятно ако нямаше терористични атаки едва ли щяхме да водиме тази дискусия, хора всякакви

38. БЛАГОДАРЯ RNOH thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Мила, Ego sum liked this post
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Без бурки в Европа
    От Wolf във форум Светски новини
    Отговори: 8
    Последно мнение: 01-10-2010, 05:50
  2. Отговори: 48
    Последно мнение: 24-05-2010, 13:00
  3. Отговори: 0
    Последно мнение: 12-04-2007, 12:30
  4. Забрана пушенето в Шотландия на публични места
    От Сашо във форум Новини от и за UK
    Отговори: 0