Здравейте,

Искам да попитам за съвет в моята ситуация, която не е от най-простите, но ще пробвам да дам информация за да можете да видите случая. Като цяло целта ми е да взема максимално бързо ПР и след това гражданство.

Дойдох в UK през 2008 като студент. Края на 2009 завърших и започнах да работя. Работих като нает до декември 2014. След това заминах да работя в друга държава от ЕС (в която се намирам и в момента), но работя за британска фирма. В момента има възможност да се върна обратно в UK.

Ако побързам мога да се върна преди декември, тоест да имам по-малко от 2 години отсъствие от страната. Въпросите ми са следните:

- Получил ли съм автоматично ПР на база на предишния ми престой (или да го запазя) и упражняване на съюзни права 5 години и мога ли да извадя документ на базата на това. (разбрах че вече е нужно да имаш документ удостоверяващ ПР за да кандидатстваш за гражданство).

-При кандидастването за гражданство мога ли да получа discretion за голямото отсъствие (повече от 450 дни), на база на това че съм работил за британска компания (ако не се лъжа имаше подобно условие)

Като цяло ми е важно да си уточня възможностите за да преценя дали има смисъл да бързам да се връщам в UK. Извинявам се за дългия пост и благодаря предварително за мненията.
-