Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 8 от общо 8
    Нов потребител Аватара на EliEliEli
    Post Thanks / Like

Question Пътуване с дете

Здравейте. Какви документи са необходими за пътуване на малко дете само с единия родител към България.
    Ако някой е минал през това, ще съм благодарна да сподели опита и впечатленията си.
    Предварително благодаря за помощта

Старо куче Аватара на llyudo58
    Град
    London
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Пътуване с дете

Цитирай Първоначално написано от EliEliEli Виж мнението
    Здравейте. Какви документи са необходими за пътуване на малко дете само с единия родител към България.
    Ако някой е минал през това, ще съм благодарна да сподели опита и впечатленията си.
    Към България - само паспорт. На излизане от България - и нотариално заверено пълномощно от другия родител.
    С поп в кръчма,с патка във вода и с модератор в спор не се влиза!!!

3. БЛАГОДАРЯ lordm thanked for this post
    Gone Аватара на Katsko
    Post Thanks / Like

Предполагам, ще се върнете после обратно? Защото по принцип се изисква при напускане на държавата, при влизане е малко сива зона я ви я искат, я не, по-скоро не.

Необходима ви е специална декларация, която си е конкретно за това. Нотариално заверена. При издаване е нужен акт за раждане и валиден паспорт на детето. По принцип се подписва на място пред нотариус и от двамата родители, но аз съм издавал в консулството сам, тъй че не е фатално, ако единият си има важна работа да не отиде(шшш...) Ето линк, ама бланките са стари, ако отидете в посолството в Лондон(за там имам опит) ще ви разпечатат на място, даже май си има готови разпечатани и си има образци как се попълва, работа за нула време. Помня, че служителят ми я обърка, защото са две, не помня коя от двете е точно, а си приличат доста. Хубаво е ако отиде единият родител да имате копие от личната карта или паспорта на другия, ако е подписано и за тежест, още по-добре, макар и незадължително. Може от родителите и лични карти и паспорти, но с паспорти е по-сигурно. След издаване е хубаво да си направите едно-две копия да не ви гепят оригинала. Също декларацията, която аз попълвах и е по-осъвременена си има и срок - можете до еди коя си дата или безсрочна, за да не минавате през това упражнение сума ти пъти.

http://www.mfa.bg/bg/pages/55/index.html

Лек път !

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Дали за малко или по-голямо - щом няма 18 години ...
    Щом ще се пътува към България - необходим е само паспорт (над 14 г - "или лична карта") . За обратното пътуване ще трябва и Декларация за пътуване на деца с придружител.
    Попълва се от втория родител (като деклариращ), присъстващия родител ще е придужителя.

В този информационен бюлетин има много интересен текст:
    2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана.
    2.2 Когато детето, притежаващо българско и друго гражданство, притежава и представи само валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, декларация за съгласие, издадена по реда, описан в т. 1 ще бъде изисквана. Ако детето (респ. придружаващото го лице) не представи такава или същата не е заверена по начина, описан в т. 1, то няма да бъде допуснато да излезе от България.
    Тоест - ако детето има (примерно) БГ лична карта и бритиш паспорт - не се иска декларация.
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Gone Аватара на Katsko
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението
    Дали за малко или по-голямо - щом няма 18 години ...
    Щом ще се пътува към България - необходим е само паспорт (над 14 г - "или лична карта") . За обратното пътуване ще трябва и Декларация за пътуване на деца с придружител.
    Попълва се от втория родител (като деклариращ), присъстващия родител ще е придужителя.

В този информационен бюлетин има много интересен текст:

Тоест - ако детето има (примерно) БГ лична карта и бритиш паспорт - не се иска декларация.
    Само да вметна както казах и по-горе, че тези бланки са стари и то доста, за справка - годината. Иначе Боко ще прави електронно праевителство дето още Роско като се кандидатираше само за това тръбеше. Та новите бланки си имат и срок, но очевидно са засекретени от нас простосмъртните.

Нов потребител Аватара на EliEliEli
    Post Thanks / Like

Благодаря за подробната информация. Който е минал през това, най-добре знае какво трябва да се направи.
    Мен ме интересува на-вече документите за влизане в БГ само с единия родител, защото таткото по-късно ще дойде при нас и ще сме всички, когато излизаме (и тогава няма да ни трябват допълнителни документи).
    Разпоредбите по въпроса касаят само хиотезата на излизане от БГ само с единия родител и това прави нашите случаи неясни.
    Интересува ме, също така (ако някой го е правил), вместо да се ходи до нашето посолство в Лондон (защото ние живеем доста далече от там), да се направи такава декларация на английски език, заверена нотариално при местен нотариус, и с апостил.
    Гледам, че законовите разпоредби го позволяват това (защото и БГ, и Великобритания са страни по Хагската конвенция).
    Дали някой е пътувал така към БГ с детето си и достатъчно ли е за граничните власти?
    Благодаря много

Gone Аватара на Katsko
    Post Thanks / Like

На мен ми се струва, че спокойно може да си спестите всичко това и да си пътувате спокойно, звъннете в консулството най-добре и ги питайте за потвърждение щом е само за влизане.

Старо куче Аватара на евелина
    Град
    Lincoln
    Post Thanks / Like

За влизане в БГ не ти трябва декларация от другия родител,защото влизате в страната...а за излизане(обратно насам).Но щом таткото ще е с вас на обратно ,нищо няма да ви трябва.Така,че спокойно си тръгвайте.

По принцип изискването е когато детето излиза от БГ да има разрешение пред граничните власти и от двамата родители с цел да няма отвличания на деца извън страната.

10. БЛАГОДАРЯ Мила thanked for this post

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Пътуване на малолетно дете
    От glarusche във форум Правна
    Отговори: 5
    Последно мнение: 14-11-2009, 19:08
  2. Пътуване на малолетно дете
    От glarusche във форум Общ форум
    Отговори: 5
    Последно мнение: 14-11-2009, 19:08
  3. Пътуване на дете от BG до UK
    От monkey във форум Авто-мото, транспортни, пътуване
    Отговори: 3