Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 4 от общо 4
    Напреднал Аватара на pavlov
    Град
    Sofia
    Post Thanks / Like

По подразбиране Смяна името на латиница

Здравейте,

според този закон:

Чл. 4. (1) Имената и месторождението на българските граждани в българските документи за самоличност се изписват на кирилица и латиница чрез английска транслитерация.

(2) По искане на гражданите имената им, съдържащи характерни букви и буквосъчетания, могат да бъдат изписани на латиница по начин, различен от английската транслитерация в пръв документ за самоличност. Промяна в следващ документ може да става само след представяне на други официални документи, съдържащи исканото изписване, или след представяне на съдебно решение.
    Ако искам да си сменя как ми се изписва името на латиница ми трябва документ от държавна институция (ако под това се разбира официална институция) на който да ми се вижда как искам да ми се изписва името.

Някакви идеи предложение от къде може да взема подобен документ?

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Смяна името на латиница

Първо - кой закон цитираш? В действащия Правилник за издаване на българските лични документи има разлика в номера на члена и още инфо.
    Чл. 2. (1) Имената и месторождението на българските граждани в българските лични документи се изписват на кирилица и на латиница чрез английска транслитерация съгласно приложение № 1.
    (2) По искане на българските граждани имената им, съдържащи характерни букви и буквосъчетания, могат да бъдат изписани на латиница по начин, различен от английската транслитерация, в първи документ за самоличност. Промяна в следващ документ може да се извърши само след представяне на официални документи, съдържащи исканото изписване, или след представяне на съдебно решение.
    (3) Промяна в изписването на латиница на имената на българските граждани може да се извърши в следващ документ за самоличност, без да се представят документите по ал. 2, ако е поискано изписването да се извърши чрез английската транслитерация съгласно приложение № 1.
    (6) При издаване на български личен документ с променена транслитерация на имената се обявяват за невалидни всички български лични документи на лицето, издадени с предходна транслитерация.

Чл. 20. При подмяна на лична карта към заявлението се прилагат:
    1. при изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на личната карта - декларация по чл. 17, ал. 1 и удостоверителен документ за тези обстоятелства, ако има издаден такъв документ от компетентните органи;
    2. при промяна на ЕГН - удостоверителен документ от съответната общинска администрация по постоянен адрес на заявителя;
    3. при промяна на имената - официален документ, удостоверяващ промяната, както и удостоверителен документ от съответната общинска администрация по постоянен адрес на лицето за извършената промяна в неговия личен регистрационен картон в случаите, когато промяната не е отразена в Националната база данни "Население";
    4. при промяна на постоянен адрес - удостоверителен документ от съответната общинска администрация;
    5. при съществени и трайни изменения на образа - официален документ от съответните компетентни органи;
    6. при промяна на пола - официален документ от съответните компетентни органи;
    7. при изтичане срока на валидност на личната карта, при повреждане и в случаите по т. 2 - 6 - предходната лична карта.
    Ето ти примери за различни официални документи - според случая. Официален документ за смяна на име е примерно акт за сключване на брак.
    Другия вариант (чл.2, ал.3) е ако на сегашния документ е използвана транслитерация различна от тази в приложение № 1
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

3. БЛАГОДАРЯ pavlov thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! pavlov liked this post
    I see you... Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Вдигам темата, за да споделя как става такава промяна на практика, промяната, която описвам, е вече факт.
    Когато човек поиска да си смени изписването на имената в България, го питат може ли да представи документ от друга държава с желаното изписване, ако може - няма проблем. В общия случай, документите в Обединеното кралство се издават на базата на изписването от България, така че това не е много лесно, предполагам, е възможно, ако човекът не си е променил името чрез deed poll, но не съм сигурна. Ако не е имал паспорт и сега ще му се издава първи паспорт, служителите разглеждат това също като възможност да се промени изписването, но в случая е имало и паспорти, и лични карти с предишно изписване и не е имало чужди документи с друго изписване.

Ако желаното изписване съответства на таблицата в Приложение 1 към Закона за издаване на българските лични документи, промяната се прави без проблеми. Например, имената като Мия, Ния, Мария и т.н., преди бяха изписвани с ya накрая, - Miya, Niya, Mariya - сега, след промяната, могат да се изпишат като Mia, Nia, Maria и т.н., което води до правилно прочитане на имената в Кралството.

Унищожават се всички предишни документи и се издава(т) нов(и). Хубаво е, ако лицето има такива документи, които са в него, да кажем, предишни паспорти, да ги донесе, за да ги унищожат физически (продупчат). Ако ги няма, а служителите искат да помогнат и да свършат работа, го карат да подпише декларация, че ще ги върне в срок до (той го посочва) или при следващото си прибиране в България и на базата на тази декларация ги унищожават виртуално. Могат да издадат документ, в който да са изписани всички унищожени документи, които лицето е притежавало, с изписванията на кирилица и на латиница, за да стане ясно, че това е едно и също лице.

Когато лицето вече има български документ с променено изписване, на негово основание може да промени изписването на имената в шофьорска книжка - изпраща се формуляр D1 с новия документ за самоличност, старата шофьорска книжка, не се праща снимка и не се попълва раздел 6 и не се плаща такса, подмяната е безплатна.
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Старо куче Аватара на dimi_m
    Post Thanks / Like

Не знам, ама чужденците много ни бъркат имената, дори и да го четат на латиница . На америкаискат ми ssn ( това е като британският nin) фамилията завършва на va, не оv. Обаждах се тогава да го сменят и те казаха, че не било проблем. Скоро ми пращаха в България документи по пощата от някакви американски пенсионни фондове и имената са ми ок, та се успокох

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Смяна на името
    От Darlina във форум Registration Certificates
    Отговори: 10
    Последно мнение: 22-06-2009, 10:48
  2. смяна на името
    От kakata във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 5
    Последно мнение: 25-04-2007, 23:20

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми