Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 13 от общо 13
    Старо куче Аватара на Alxambra
    Post Thanks / Like

По подразбиране Лондон през моите очи

Тая история с Лондон започна на шега.В една обикновена вечер,в една обикновена къща,едно момиче си говореше в чата със сестра си.Това момиче бях аз.Общо взето си говорехме скучни неща.Тогава тя предложи,ей така между другото,да отида при нея в Лондон.Аз пък на шега приех.Тя на шега ми изпрати всички необходими документи.Аз пък на шега ги представих в посолството.Е,останалото е ясно - англичаните не на шега решиха да ме пуснат в страната си .
    Никога не съм имала особено желание да ходя в Лондон.Да си призная честно,мразех този град.Преди години той ми отне най-добрата приятелка,частичката от мен – сестра ми.Примами я с нещо,тогава не разбрах с какво.Сега вече знам.И смятам накратко да го обобщя……
    26.12.2005 – Летище София.Ще пътувам за Лондон.Очаквах да съм нервна , уплашена или поне развълнувана.Но не бях.В този момент мраморния под на летището имаше повече чувства от мен.Аз само исках да се кача в самолета,да затворя очи,и когато ги отворя да съм вече в Лондон.
    Пътуването размъти главата ми.Не се чувствам добре на високо,обичам да съм стъпила здраво на земята /зодия Телец,какво да се прави/.Както и да е ,преживях полета.Когато кацнахме на летище Гетуик,всички чувства които в София липсваха,сега се стовариха със всичка сила на главата ми.Аз бях в Лондон !На хиляди километри от България,в чужда страна,в друг свят…….Хората се суетяхя около мен,бързаха да се срещнат с роднини и приятели,а след това заедно с тях да потънат в прегръдките на Лондон.
    Сестра ми ме чакаше.Не я бях виждала осем месеца и вълнението ми в този момент беше обяснимо.Прегърнахме се.Топлината на тялото и ме разтърси,почувставх се силна и освежена.И тогава си казах : ”Момиче,няма шега,ти наистина си в Лондон !”. Време беше окончателно да настроя сетивата си за 16 дневения си престой.Направих го още по пътя към дома на сестра ми.Как ли ?Не беше трудно.Първо – движехме се в ляво.Второ – наоколо виждах тучни зелени ливади,със свободно пасящи на тях овце.Естествено ,че веднага си помислих как в България тези овце биха изчезнали веднага в нечий багажник на ”Жигула” или ”Москвич”.Веднага се отърсих от тези мисли,нали щях да разсъждавам като лондончанка……
    Навлизайки в града видях различни сгради,наредени като войници в редички,видях хора,светофари,птици,дървета.Видях сивото лондонско небе.Видях и себе си – една българка в Лондон.Сбъдната мечта,сън,илюзия,подарък,случайност….Какво беше това ?Как да нарека присъствието си в този космополитен град ?Може би съдба.Да,това трябва да е……

Лондонското метро – ”кръвоноснато система” на Лондон.Когато влязох за пръв път в тунелите на метрото,се почувствах като онези опитни мишки,които минават през разни лабиринти а на края ги чака сиренце.В метрото можеш да видиш всякакви хора – индийци,китайци,араби,италианци,чернокожи…..всякак ви.Всички се полюшват в синхрон като житни класове погалени от вятъра.Всеки бърза нанякъде,стиснал съдбата си под мишница…..Говорейки си със сестра ми не оставаме незабелязани.Странния език на който кореспондираме е интересен за околните.
    Излизаме от метрото.Градът ни поема в обятията си………

Определихме си един ден в който да разгледаме забележителностите на Лондон.Вече ги бях видяла от туристическото рейсче на което се возихме преди дни,но само отдалече.Сега обаче щях да се докосна от близо до душата на Лондон.Първа спирка – катедралата ”Сейнт Пол”.Бях я виждала на снимки ,но това което видях спря дъха ми.Огромна,достолепна,красива и величествена – ”Сейнт Пол” блестеше като диамант в короната на Лондон.

Мраморните и колони се извисяваха като великани над мен,почувствах се толкова малка и незабележима.Когато влязох вътре, в огромната утроба на катедралата,помислих че сънувам.Красота,стил и изящество,умело подправени със щипка тайнство.Таваните са изрисувани със сцени от Библията.Цветовете преливат във вълшебна дъга и карат картините да оживяват.Помислих си,че всеки момент някой ангел ще разпери криле и ще слезе при мен ,а Исус ще ми подаде ръка от някоя икона.Толкова истинско е всичко !Златото в рисунките придава на катедралата онзи разкош,за който пише само в книгите.
    В ”Сейнт Пол” не можеш да говориш.И не защото е забранено,а защото просто губиш дар слово.Хората сме странни същества.Как е възможно същите тези умове измислили разрушителни оръжия,да сътворят такава красота като ”Сейнт Пол ” ? Никога няма да си отговоря.Знам само,че за да създадеш такова нещо не са нужни просто умения,нужна е магия !
    Не мога да опиша подробно ”Сейнт Пол”.Още не съм дораснала толкова и трудно намирам думи..Ще кажа само,че излязох от там по-богата.Взех си от ”С. Пол” солидна доза красота и я скрих в сърцето си.Да ме топли в студените дни.А аз оставих на катедралата възхищението си.
    Следваща спирка – Трафалгар скуеър.Хареса ми.Има нещо символично във формата на фонтаните.Приличат на детелини,а те носят щастие.Когато се вгледаш във водата,те обзема странно спокойствие.Дали всички фонтани действат така ? Гълъбите се скупчват около един човек,който им дава трохички.Те са символа на Трафалгар скуеър – свободни летящи души.Живото украшение на площада.Колко лица са видели тези гълъби и от колко ръце са яли трохички…..Снимах се с тях.И не защото не съм виждала гълъби,а защото тези са специални – трафалгарски.
    Продължаваме към Бъкингамския дворец.Любопитна съм да го видя и да чуя неговото послание.Минаваме през ”Сейнт Джеймс” парк.Красиво е ,макар че е зима.Зелена трева,хубави дървета и най-различни видове птици. – патици,гълъби,лебеди,чайки….Нямаше как да не си помисля,че в България тези птици щяха да са отдавна уловени и изядени…….
    Бъкингам ! Двореца е колкото красив,толкова и уморен и тъжен.Стара,достолепна сграда,скрила зад стените си толкова усмивки и въздишки,тайни,емоции,събития.Хилядите очи на туристическите фотоапарати се взират в двореца,проблясват светкавици,суетят се туристи.Има красиви желязни порти,по които туристите се редят .Залепили са се за тях като маймуни в зоопарк.Такива сме си хората.Снимаме,щракаме,вълнуваме се……а после захвърляме снимките на дъното на някое чекмедже и ги обричаме на забрава.
    Отдалечавайки се от Бъкингам си помислих какво ли е да живееш в толкова голям дом. Всъщност думата ”голям” е слаба в случая.Решавам ,че моите си три стаички в София са напълно достатъчни ,и продължавам към Биг Бен.
    Е добре,признавам – хареса ми тоя часовник.Много ми хареса.Зарадвах му се сякаш съм видяла стар другар.Дружелюбен изглежда някак си…..Има класа в този часовник,няма как да не я усетиш.Изведнъж си представих как и след 1000 години Биг Бен ще си е на това място.Непокътнат от времето,навярно ще посреща нашите наследници.До Биг Бен е Парламента.Малко мрачна,но стилна сграда.Със собствен дух,неподвластен на промяна.Още един от символите на Лондон.Отново поглеждам към Биг Бен.Заприличва ми на верен страж,вперил часовниковото си око някъде в далечината.А може би просто иска да се огледа вТемза ?Е,няма да може ! В тая река никой не може да се огледа.Но да получи човек страхова невроза като я види,виж това може.Стъпвам на ”Уест Минстър бридж”.Отдолу е Темза.”Виновницата” за създаването на Лондон.Виждам я как влачи огромното си туловище нанякъде.Страшна е. И величесвена.Мътна,кафява река,с хиляди бели къдрички образувани от подводните и течения.Прилича на огромна змия,готова да погълне всичко пред себе си.И все пак Темза има и своята красота.Защото водата носи живот.Сигурно е уморително да си течеш нанякъде толкова години….Колко съдби и спомени са отмили водите и,колко въздишки и тъжни погледи е попила тая река.А колко ли хора е посрещнала и изпратила от мостовете си.В началото на моста изпитвах страх от Темза.В края му вече изпитвах страхопочитание.Мислено се поклоних на реката,реших че го заслужава.И и пожелах успех по пътя към безвремието и вечността.
    Лондон ай – е това чудо незнам как да го опиша !Кацнало на брега на Темза,колелото се извисява на височина,граничеща с ужаса.Или поне за мен.Не бих се качила на обикновено виенско колело,какво остава за Лондон ай.Наистина е внушително !За щастие не работи,иначе незнам как бих обяснила на родата защо не съм се качила.Биг бен,Темза,Лондон ай – странно съчетание между минало,настояще и бъдеще.Затова ми харесва този град.Защото умело съчетава в себе си всички величини,измерения и култури.Защото има за всекиго по нещо, и защото няма как да си тръгнеш без да си изпитал гордост от това,че си успял да се докоснеш до Лондон.Това не е просто град,това наистина е магия !
    Аз не видях всички забележителности,но това което видях ще ми стигна за цял живот.И тук не мога да не спомена и местата,които макар и видяни отдалече ми направиха силно впечатление:
    Марбъл арч – красива арка,която някога е била в бъкингамския дварец и която кралица Виктория заповядва да махнат от там,защото не можела да минава с каляската си.
    Хайд парк – място където всеки може да каже каквото си поиска и да си намери поне един слушател.Красив парк в сърцето на Лондон.
    Тауър бридж – най-красивият мост на Темза вдъхващ респект и удивление у всеки уважаващ себе си турист.
    Тауър оф Лондон –интересно съчетание от няколко сгради,всяка с различно предназначение.Обграден с масивна каменна отбранителна стена.Тук се намира кралската съкровищница,където се съхраняват короните.Тук е и Уайт Тауър – именно от нея идва началото на дългата история на Лондонския Тауър.

Кървавата кула – тя пък е в Тауър грийн.В Кървавата кула последните си дни са изживявали осъдените на смърт.Именно там,на Тауърската поляна са обезглавени две от жените на Хенри Viii– Анна Болейн и Екатерина Хоуърд.Тук се намират още:Кралската църква ”Св. Петър”,Кулата с камбаните,Тухлената кула,кулата Деверо,Кулата ”Св. Томас”...и още много сгради,които аз обаче не видях и затова не мога да опиша подробно.Интересна е и историята на тауърските врани.На Карл ІІ му било предсказано,че ако враните някога изчезнат,английската монархия ще падне.От тогава до ден днешен враните са неотменна част от интериора на Тауър оф Лондон.Наистина интересно място.Следващия път непременно ще го посетя.

Оксфорд стрийт – търговската улица на Лондон,кипяща от живот и енергия.
    Музеят на мадам Тюсо – царството на восъчните фигури.Място където осъзнаваш колко земни и обикновени хора са известните личности.Място където са изхабени стотици хиляди фотографски ленти.
    Не мога да пропусна и Пикадили съркъс – също емблематично за Лондон място,където едва ли има турист да не се е снимал пред огромните светещи реклами.Не успях да видя Бритиш музеум,Албърт хол,Кенсингтън палас…..а сигурно и още толкова красиви места в този невероятен град.Ето защо си обещах да дойда пак.

Следващия ден си отредихме за ходене до Гринуич.Беше ми интересно да видя този прословут меридиан а и самото място.На път за Гринуич минахме през Канари Уорф – най-високите сгради в Лондон.Внушителна гледка !Да кажа ,че пред тях се почувствах като мравка не стига.По-скоро като амеба.
    В Гринуич е красиво.Зеленината на Гринуич парк е поразителна,феерия в зелено.Как ги правят тия ливади и как така добре ги поддържат ?Това ще си остане загадка за българския ми мозък.Стигнахме обсерваторията.Ето го и меридиана,обозначен със златна нишка в земята.Почувствах се като Малкия принц в женски вариант.Незнам защо,просто така ми хрумна.
    Този ден беше страхотен.Щастлив и безгрижен ден прекаран в Гринуич.Като специален подарък от приятел,върнал усмивката на лицето ми.Няма да пиша повече за Гринуич,само ще кажа че си пожелавам повече такива дни.
    На връщане се отбихме в един пъб.Приятно и уютно заведение в типичен английски стил.Седнахме до камината да изпием по една бира.Времето навън беше мрачно и дъждовно .Гринуич,бира,дъжд…е,няма грешка,намирах се в Лондон.Обстановката около мен напълно го доказваше…..

Какво да кажа за престоя си в Лондон ?Хареса ми.Добре де,впечатлена съм и искам пак да се върна някой ден.Какво друго видях ли ?Видях усмихнати хора,зелени и поддържани паркове и градини,красиви подредени сгради,чисти улици,хубави магазини с вежливи магазинерки за които клиента е Бог.Видях европейския дух на Лондон.Друг свят,в който се чувстваш истински човек……

11.01.2006 – Тръгнах към Гетуик със смесени чувства.Оставях след себе си красота , стил,аристократичност.И сестра си разбира се.Оставях и част от себе си.Но в България ме чакаше дъщеря ми.Вече знам,че е дин ден ще и разкажа за всичко оново,което стопли сърцето ми в Лондон.И тайничко си пожелах да успее и тя да го види.
    В самолета ми стана тъжно.Не исках да си тръгвам.Бях сигурна че Лондон има какво още да ми даде.Затова обещах на облаците да се върна.Те ми обещаха да ме чакат.

Летище София !Развълнувана съм.Когато видях златните кубета на ”Александър Невски” долу в краката ми,нямаше как да не се разплача.Бях в къщи !Странно е как хората можем да изпитваме толкова противоречиви чувства в един и същи ден.Сутринта не ми се тръгваше,а сега умирах от щастие че съм в България.Някой психолог би написал дисертация върху чувствата ми.
    Не съм сигурна ,че успях да кажа всичко онова което исках.Поне се опитах.Така видях аз Лондон.Това е краткия вариант на преживяното от мен.Дългият си остава в сърцето ми………….

Таня
    14.01.2006

(Написано от сестра ми Таня Атмаджова.Всички авторски права-запазени.)
    Авторката се извинява ако има допуснати правописни грешки или неточности,но написаното тепърва подлежи на редакция......
    Последно редактирано от Alxambra : 23-01-2006 на 12:24

2. БЛАГОДАРЯ wickedness thanked for this post
    Напреднал Аватара на Божидар
    Post Thanks / Like

Smile Re: Лондон през моите очи

Хубаво е да си на гости, та било то и в Лондон. Особенно когато се срещаш с близки и познати, които са готови да те удостоят с необходимото внимание. Всичко е красиво и по-детски безгрижно.
    .....
    Но има и един друг Лондон, за който ние, решилите да живеем в него познаваме (по различному, разбира се). За този друг Лондон, ще ви разкажа един ден, когато му дойде времето. Ако някой иска да опита още сега, може да отворим специална тема, като например "другият Лондон" или "Из живота на емигранта в Англия". Сигурно ще има какво да се напише.
    :D :D :D "Vincit qui se vincit"

Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Лондон през моите очи

Така е.Всяка монета си има две страни.Но неразбирам,защо непременно,когато някой сподели хубаво впечатление за нещо,винаги трябва да му се напомни,че има и друга страна ...

Напреднал Аватара на Божидар
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Alxambra
    Така е.Всяка монета си има две страни.Но неразбирам,защо непременно,когато някой сподели хубаво впечатление за нещо,винаги трябва да му се напомни,че има и друга страна ...
    ... За да не забравяме че, живеем на земята, а не в облаците.

Иначе, написаното от сестра ти е хубаво.
    Критиката е коректив, а не отрицание.
    (но тук дори и критика нямаше)

И още нещо. Страните ("на медала") не са две, а толкова колкото са очите, който го гледат.
    Последно редактирано от Божидар : 21-01-2006 на 18:57
    :D :D :D "Vincit qui se vincit"

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Божидар,отвори една от темите за които спомена още сега-ще бьде много интересно,а по повод писмото на Таня-невероятно емоционално,стилно и написано с много чувство.

Напреднал
    Post Thanks / Like

alxambra, da vzemete da publikuvate naj-oficialno ! ia kakvi prekrasni tvorbi ste napisali tuk sus sestra ti!!! bravo, talantlivi momicheta!

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Божидар
    ... За да не забравяме че, живеем на земята, а не в облаците.

Иначе, написаното от сестра ти е хубаво.
    Критиката е коректив, а не отрицание.
    (но тук дори и критика нямаше)

И още нещо. Страните ("на медала") не са две, а толкова колкото са очите, който го гледат.
    Не исках да звуча негативно,нито критично.Приемам написаното от теб.Просто понякога наистина ми се иска да забравя,че живея на земата,или другояче казано-да избягам от действителността.Но идеята ти е добра(дори и да се получи доста мрачна тема).

Старо куче
    Град
    У нас
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Божидар
    Хубаво е да си на гости, та било то и в Лондон. Особенно когато се срещаш с близки и познати, които са готови да те удостоят с необходимото внимание. Всичко е красиво и по-детски безгрижно.
    .....
    Но има и един друг Лондон, за който ние, решилите да живеем в него познаваме (по различному, разбира се). За този друг Лондон, ще ви разкажа един ден, когато му дойде времето. Ако някой иска да опита още сега, може да отворим специална тема, като например "другият Лондон" или "Из живота на емигранта в Англия". Сигурно ще има какво да се напише.
    супер предложение

Старо куче Аватара на Зъбаря
    Град
    Leeds
    Post Thanks / Like

Аз още откакто съм дошъл се каня да си направя списък с "нещата които харесвам" и "нещата които не харесвам" в Uk. Или всичко което е странно и различно. Е, може би сега вече е малко късно, защото съм свикнал с повечето неща, и вече не ми правят впечатление, но и аз мисля че ще е интересно да има такава тема.
    Wherever you go, wherever you be, THE HOME is the best,wherever you live...

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

(Написано от сестра ми Таня Атмаджова.Всички авторски права-запазени.)
    Мерси Таня.

Това трябва да се прочете от повече хора, може ли да го пуснеш тук http://bghelp.co.uk/modules.php?name...ategory&cid=86 и http://bghelp.net/modules.php?name=C...ategory&cid=98

Ако не ти се занимава, имаш ли против да го пусна тогава аз?
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Post Thanks / Like

Lordm,опитах се ,нещо не успях да се справя със задачата.Дава ми някаква грешка.По добре ти го направи.

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

Lordm,опитах се ,нещо не успях да се справя със задачата.Дава ми някаква грешка.По добре ти го направи.
    Готово речено сторено.
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Нов потребител Аватара на rosidi
    Post Thanks / Like

Благодаря Таня, благодаря Alxambra!

Да са благословени хората, които имат очи и сърца да видят красивото.

Търсейки с широко отворени очи красивото, може изобщо да не се срещнат с грозното....
    Последно редактирано от rosidi : 23-01-2006 на 12:13

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Лили Иванова с концерт в Лондон през 2015
    От baggio12 във форум Да запазим българското. Въпроси ОТ и ЗА България.
    Отговори: 33
    Последно мнение: 19-05-2015, 01:52
  2. Три български концерта в Лондон през Ноември
    От lordm във форум Музика, концерти, партита
    Отговори: 0
    Последно мнение: 03-11-2013, 02:19
  3. София-Лондон с кола през юли 2012
    От MarinaAngelova във форум Общ форум
    Отговори: 1
    Последно мнение: 05-07-2012, 21:22
  4. Отговори: 0
    Последно мнение: 01-08-2011, 23:12