Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 13 от общо 13
    Freelance Photographer Аватара на photographer
    Post Thanks / Like

По подразбиране BR Tax Code - данък при втора работа

Здравейте,

От 5 месеца съм тук на острова, с много препядствия и проблеми след месец престой и оправяне на документи успях да започна работа. На втория месец дори започнах и втора работа. Както става ясно от заглавието искам да обсъдим въпросния tax code - BR (basic rate) при наличието на втора работа. Доколкото разбрах от прочетеното до момента - това е стандартен данък, който ти начисляват (взимат) от прихода от пейслипа при втория работодател. Проблема при мен е, че при втория работодател правя повече часове, съответно и изкарвам повече пари, но с PAYE Tax направо ме връшат в първи клас. Той е точно 20% и като добавим National Insurance (около 7%), общо стават 27% и ъкъла не ми го побира. Реално ми удържат почти толкова пари, колкото изкарвам при първия работодател, което направо е безумие. И не мога да разбера каква е тази политика да те скубят така здраво, ако имаш втора работа?!?! Аз смятам, че човек работещ на две работи не го прави, защото има прекалено свободно време и се чуди какво да прави, а защото обикновенно не е много добре финансово и се опитва да отцелее или да си осигури по-нормален стандарт на живот!
    В Тази връзка искам да попитам две основни неща:

1. Тaзи PAYE Tax, при BR tax code подлежи ли на частично или изцяло връщане в края на счетоводната година и ако да - какво следва да направя?
    2. Има ли начин да променя нещата, освен разбира се вариант да напусна първия си работодател, за да не ми удържат толкова много пари. Това, което ми хрумна на този етап е да напусна първия работодател и да бъда назначен отново пак при него, като той в случая ще ми стане втори работодател, а BR Tax удържат от пейслипа от втория работодател и така поне ще ми удържат по-малки суми, съобразени с по-ниския ми приход от този работодаел... но е много трудоемка задача, а и не съм сигурен, че работодателя ще е склонен на този вариант.

Някакви идеи, какво бихте ме посъветвали да правя?

Старо куче Аватара на zmei4o_pk
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: BR Tax Code - данък при втора работа

Според мен, няма значение кой е първи и кой втори. При единият имаш около 10 000 необлагаеми, но и при двамата данъкът е 20 %.
    бъди добър до смърт, или ...поне се опитвай!

Старо куче Аватара на merry
    Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: BR Tax Code - данък при втора работа

Изкарваш ли повече от 10к на първата работа? Ако да, значи няма значение на кой пей слип ще имаш BR code. Ако не, може би е добре да се обадиш на HMRC и обсъдените твоето положение. Само те могат да променят кодовете, изпращат писма на работодателите с новите кодове.

4. ХАРЕСВАМ! photographer liked this post
    Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

Няма значение при кой работодател ще бъде втората работа. накрая на годината се прави такс ретърн и ако е надплатеномсе се връща.

6. БЛАГОДАРЯ King thanked for this post
    Recommend King recommended this post
    Post Thanks / Like

Kакво и как се определя какво е надплатено?
    Както писах тук съм от 5 месеца, работя реално от 4 на едната и от 3 на другата. Работата не е нормирана, т.е. не е постянна 5-дневна работна седмица по 4-6-10 часа на ден. Всяка седмица е различно, съответно всеки месец дохода ми варира и за двете работи. Трудно е да кажа дали ще изкарам от първата работа 10к за година. Факт е, че ми облагат само втората с 20%, а тя е с по-големия приход. Ако нещата бяха обратно даже нямаше да ми направи впечатление....

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

Когато се сложи чертата в края на финансовата година и се види какъв е дохода от едната ти работа и този от другата както и колко данъци са удържани от едната и другата, това което си надплатил ще ти се върне. Тоест ако парите не са ти от жизнено вяжно значение можеш за оставиш нещата така както са и през април ще можеш да си вземеш надплатеното.

Ако това облагане от втората ти работа наистина ти нарушава бюджета можеш за се обадиш на данъчното и да им кажеш че втората ти работа е основната ти работа и при нея трябва да ти е код 1000 l. Кода се определя от основна и следваща работа а не от първа и втора.
    Shall we call the real life OUTERNET?

If you're talking behind my back, you are in a good position to kiss my ass!

9. БЛАГОДАРЯ photographer thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

Когато се сложи чертата в края на финансовата година и се види какъв е дохода от едната ти работа и този от другата както и колко данъци са удържани от едната и другата, това което си надплатил ще ти се върне. Тоест ако парите не са ти от жизнено вяжно значение можеш за оставиш нещата така както са и през април ще можеш да си вземеш надплатеното.

Ако това облагане от втората ти работа наистина ти нарушава бюджета можеш за се обадиш на данъчното и да им кажеш че втората ти работа е основната ти работа и при нея трябва да ти е код 1000 l. Кода се определя от основна и следваща работа а не от първа и втора.
    Shall we call the real life OUTERNET?

If you're talking behind my back, you are in a good position to kiss my ass!

11. БЛАГОДАРЯ King, jhoro thanked for this post
    Recommend King recommended this post
    Post Thanks / Like

Благодаря, ще се вслушам в съвета!

Нов потребител
    Град
    London, Walthamstow
    Post Thanks / Like

National Insurance Class 1 не е ли 12%, а не 7? За съжаление, откакто в началото на тази данъчна година правителството промени правилата, няма много смисъл да се работи на две работи и дори през уикенда, надницата + овъртайма ти отиват по дяволите, демек в хазната. По-изгодния вариант е да работиш през оод, отколкото като PAYE. Говори с работодателите си дали са съгласни, ако да намери си някои които се занимава с оод-та и не взима скъпо. Не мога да дам пример от първа ръка, защото си работя като селф все още, но някой познати така избягнаха дървото наречено PAYE, отваряки си LTD. За връщането на надплатени данъци на PAYE съм чувал от счетоводител, че трудна работа, или не връщат нищо, или много малко, не е както при селф да ти преведат 2-3к. Да плащаш данъци като нает си заслужава само, ако действително си такъв, с подписан трудов договор, постоянна работа, отпуски, болнични, обещетения и бля бля.

Post Thanks / Like

Здравейте, отново! Искам да направя малък ъпдейт по темата и да задам няколко въпроса, надявам се на вашите отговори отново. На кратко - напуснах втория си работодател (при който бях на BR tax code и ми взимаха големите данъци). Сега съм само и единствено при първия, като имам трудов договор като наето лице, плащам данъци (1000L tax code + NI), имам платен отпуск и т.н. Въпроса ми продължава да стои на дневен ред, т.е. как и по какъв начин мога да възтановя час от внесените данъци при втория работодател по време на "службата" ми при него и BR tax code? Имам издадена форма P45, която трябва да отида да си взема от него. Работих там в продължение на 4 месеца, но мисля, че платих не малки такси за този кратък период. Трябва ли да правя нещо в края на счетоводната година на 6-ти април или да чакам HRMC да се свържат с мен по някакъв начин, ако преценят, че съм надвнесъл суми? Въобще какво правите след 6-ти април, за да си върнете част от данъците...или нищо не се прави? В случай, че съм в правото си - чек ли трябва да получа по пощата или нещо друго, как въобще разбирам дали всичко е нормално и някой е погледнал таксите ми, ако не се обърна към тях? P60 нужно ли ми е търся от работодателя, за който вече не работя или само от текущия се издава такова на 6-ти април?

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

Горе долу си ги разбрал нещата...
    нищо не трябва да правиш засега. Вземи си П45 и го дай на мястото,където работиш в момента. Те ще ти включат дохода и платения данък към тези който имаш към тях и ще имаш изравняване. Т.е. Предполагам,че ползват счетоводен софтуер ,който автоматично ще го направи.
    освен това , HMRC имат инфо всеки месец какъв доход имаш и колко такси си платил.това е т.нар RTI (Real Time Information).
    Иначе п60 се издава само от работодателя при който си нает към 5 Април на приключващата година.

16. БЛАГОДАРЯ photographer thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! photographer liked this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

първо иншуранса не е 7 % а е 11% и след 5 април ще е 12%

Второ след 5 април като ти дадат п60 се прави една сметка на цялата година и ако си платил мн такси ти ги връщат.

Просто!

Ако имаш въпроси просто се обади в хмрс и за 10 мин ще ти обяснят как стоят нещата. Кво се шашкаш?

Дай си п45 на сегашния, като въведе данните ако си платил мн такси ще ти дадат нов такс код който е над 1000 и по този начин ще си ги получиш обратно

Старо куче Аватара на merry
    Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Ortega Виж мнението
    За връщането на надплатени данъци на PAYE съм чувал от счетоводител, че трудна работа, или не връщат нищо, или много малко, не е както при селф да ти преведат 2-3к.
    Аз не съм счетоводител, но редовно при смяна на работодател се получава, че съм надплатила данъци. Обикновено сумите са малки 300-400 паунда. Но миналата година нещо се замотах и над 2 к бях надплатила. Обадих се в HMRC и за по-малко от месец ми оправиха кодовете и изпратиха чек в размер неплатената сума. Ако на това му се вика трудно връщат или нищо не връщат, тогава съм съгласна :-) Не знам защо на мен ми се стори лесно и въобще не ми е минавало през главата счетоводител да занимавам с моите проблеми... HMRC са изключително любезни и отзивчиви, колкото пъти съм им звъняла, само търпение да имаш и да изчакаш да ти отговорят, над 30 мин се чака в натоварените часове за къстъмър сървис.

19. ХАРЕСВАМ! Мила liked this post

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Как и къде можем да си потърсим втора работа?
    От aqks във форум За новодошли и кандидат-емигранти
    Отговори: 4
    Последно мнение: 26-05-2014, 13:34
  2. Данъчните в България искат втора работа
    От elicka във форум Новини от и за България
    Отговори: 4
    Последно мнение: 24-03-2010, 17:15
  3. Данъци и втора работа
    От Charlotte във форум Пари, Финанси, Счетоводство, Mortgages, Застраховки
    Отговори: 6
    Последно мнение: 28-09-2007, 13:32
  4. започване на втора работа