Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 12 от общо 12
    Не модерирам този форум Аватара на Мила
    Post Thanks / Like

Lightbulb Детски надбавки (Child Benefit) в Обединеното кралство след март 2014

Гражданите от други страни на Европейския съюз може да имат правото да получават детски надбавки (Child Benefit) за децата си на възраст под 16 г. (или под 20 г., ако продължават обучението си в одобрено учебно заведение), когато пребивават на територията на Обединеното кралство.

От 1 март 2014 година настъпиха някои промени, свързани с изискванията за получаване на детски надбавки. Доста бяха стеснени категориите граждани на страни от ЕС, които имат право да ги получават.

Обикновено, за да получавате детски надбавки, трябва да отговаряте на следните условия:

• Вие и детето ви трябва да се намирате на територията на Обединеното кралство;
    • Да имате право да пребивавате в страната;
    • Да живеете в Обединеното кралство като ваш основен дом (с изключение на кратки периоди на пътувания на почивка);
    • Да носите отговорност за отглеждането на детето (което обикновено означава да живеете с детето или да плащате редовно за неговото отглеждане).

Нека разгледаме по-подробно условието за право на пребиваване в страната. Такова право имат британските граждани, гражданите на Република Ирландия, Англо-нормандските острови (Channel Islands) и Остров Ман. Гражданите на други държави от ЕС трябва да отговарят на някои условия, за да се смята, че имат право да получават детски надбавки.

Като български граждани имате право на пребиваване в Обединеното кралство, ако:

- работите като нает от работодател;
    - имате собствен бизнес (работите като самонаето лице);
    - регистриран сте като търсещ работа (jobseeker).

Трябва да имате и пълна медицинска частна застраховка за себе си и семейството си, ако не работите или не търсите работа (например, ако учите или може да се издържате сами)
    От 2016 г. само хората от горните три категории имат право на детски надбавки.

Ако вие имате право на пребиваване, вашите близки роднини също имат право на пребиваване. За близки роднини се смятат:

- съпруг/а, граждански партньор;
    - деца.
    - внуци под 21 г.
    - родители или баба и дядо, които са зависими от вас

Ако живеете в Обединеното кралство и сте гражданин на страна от ЕС, а детето ви не живее с вас, вие може да имате право да получавате детски надбавки, ако то живее в друга страна от Европейската икономическа общност (сред които е и България). За да имате право на тях, вие или вашият партньор трябва да плащате национални осигуровки (ако сте самонаети или работите като наети от работодател) или да получавате една от следните помощи:

• Помощ за безработни, основана на осигурителните вноски (Contribution-based Jobseeker’s Allowance);
    • Помощ по нетрудоспособност, основана на осигурителните вноски (Contribution-based Employment and Support Allowance);
    • Държавна пенсия (State Pension);
    • Помощ за овдовели лица (Widow’s benefit);
    • Помощ при загуба на близък (Bereavement benefit);
    • Помощ за инвалидизирани лица (Incapacity Benefit);
    • Помощ за лица с инвалидност в резултат на травма на работото място (Industrial Injuries Disablement Benefit);
    • Помощ поради тежка нетрудоспособност (Severe Disablement Allowance);
    • Законоустановено обезщетение по майчинство (Statutory Maternity Pay).

От 1 юли 2014 година ще настъпят още промени свързани с получаването на детски надбавки и детски кредити – за да имат право на тях, хората трябва да са пребивавали в страната поне 3 месеца, преди да кандидатстват. Ако отговарят на това и останалите изброени по-горе условия, те ще могат да получават детски надбавки.

Същите правила важат, ако осиновявате дете. Ако гледате дете като приемен родител (foster parent), може да получавате детски надбавки, ако местния съвет не плаща суми за квартира и отглеждане на детето.

Правилата за получаване на детски надбавки са различни, ако детето е настанено в болнично или социално заведение, както и ако не живее с вас.

Infozauk.com
    Последно редактирано от Мила : 17-10-2016 на 11:00 Причина: промени в законодателството

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

2. ХАРЕСВАМ! Валямил liked this post
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Детски надбавки (Child Benefit) в Обединеното кралство след март 2014

Вдигам темата, защото има промяна в отпускането на детските надбавки. На студентите и на хората, които се самоиздържат, се казва, че нямат право да ги получават, ако не работят или ако съпруг или партньор не работи. Текстът за задължителната здравна застраховка за неикономически активните категории си стои (в синьо), но от категориите, които дават право да се получават детски надбавки, са останали само трите - работещ при работодател, самонаето лице и търсещ работа (т.е. на бюрото по труда, което е до 6 месеца в момента). Същото се отнася за данъчния кредит (tax credit) и за помощта за наема и намаляването на общинския данък за жилище (housing benefit and council tax reduction).

Гугъл търсачка на форума

В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Напреднал
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Детски надбавки (Child Benefit) в Обединеното кралство след март 2014

Оригинален източник?

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от kolata Виж мнението
    Оригинален източник?
    https://www.gov.uk/right-to-reside

Преди с точки бяха изброени четирите категории, сега с точки са отделени само първите 3. Отдолу си пише отново, че неактивните икономически категории трябва да имат пълни здравни застраховки, но категориите са останали само 3.

Гугъл търсачка на форума

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Здравейте, за детски надбавки трябва ли да се показва документ от Българските институции, че семейството не получава тази помощ в България? В някои други държави това се изисква.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Longy Виж мнението
    Здравейте, за детски надбавки трябва ли да се показва документ от Българските институции, че семейството не получава тази помощ в България? В някои други държави това се изисква.
    Тук проверката се прави по служебен път - съответната служба пише писмо до българските институции и чака отговор от тях, лицето не се занимава с това.

Гугъл търсачка на форума

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Здравейте, задължително ли трябва да си спрем детските надбавки в Бг, преди да кандидатстваме за такива в Ук? Разбирам, че по служебен път правят проверка, но възможно ли е предварително да разбера имам ли право на бенефити и ако нямам да не кандидатсваме изобщо. Проблем ли е ако живеем в Ук, но не сме спрели детските в БГ, защото в Ук може да нямаме право на такива? Имам дете с Телк и в Бг получавам обезщетение за телка му. Ако в Ук нямаме право да получаваме бенефити, дали ще ми спрат телка в Бг?
    Последно редактирано от didoliniq : 01-03-2017 на 17:59

Старо куче
    Град
    Essex
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от didoliniq Виж мнението
    Здравейте, задължително ли трябва да си спрем детските надбавки в Бг, преди да кандидатстваме за такива в Ук? Разбирам, че по служебен път правят проверка, но възможно ли е предварително да разбера имам ли право на бенефити и ако нямам да не кандидатсваме изобщо. Проблем ли е ако живеем в Ук, но не сме спрели детските в БГ, защото в Ук може да нямаме право на такива? Имам дете с Телк и в Бг получавам обезщетение за телка му. Ако в Ук нямаме право да получаваме бенефити, дали ще ми спрат телка в Бг?
    Не мога да съм ти особено полезен с инфо. Само мога да ти кажа че в UK всяко дете до 16 годишнината си възраст има право на детски ( има минимални изисквания, по-нагоре в темата ги имаше), които са в размер на 20.40 на седмица. Оттам нататък дали можеш да ползваш допълнителни бенефити по отношение на детето и идея си нямам.

Post Thanks / Like

Ако дойдете тук, кандидатствате за детски надбавки, за да имате право, трябва да не получавате детски надбавки в друга страна, т.е. ще декларирате това и те пращат служебно писмо, с което молят съответните служби в БГ да потвърдят, че никой не получава детски надбавки за това дете. Изискванията, на които трябва да отговаря гражданин на ЕС, за да получава детски надбавки в UK в момента, са да е живял по-дълго от 3 месеца тук и да работи, като като изкарва поне £150 на седмица, което е еквивалент на 24 часа работа на седмица на минималната работна заплата, така е по сегашното законодателство. По принцип, ако детето се премести да живее извън България, вероятно там ще му спрат и ТЕЛК-а, което предполагам е обезщетение по инвалидност? Аз мисля, че обезщетенията се изплащат само на живущите в страната, поне тук е така?

Гугъл търсачка на форума

11. БЛАГОДАРЯ jhoro thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Благодаря Ви за отговорите!

А има ли ограничение на дохода или има изискване само за минимален доход? В началото ще работи само съпруга ми, но заплатата му е висока 45к и незнам дали в този случай имаме право на тези детски.
    Последно редактирано от didoliniq : 02-03-2017 на 07:34

Post Thanks / Like

Благодаря Ви за отговорите!

А има ли ограничение на дохода или има изискване само за минимален доход? В началото ще работи само съпруга ми, но заплатата му е висока 45к и незнам дали в този случай имаме право на тези детски.
    Ограничение в смисъл на това, което има в България, тук няма. За тези, които печелят £50 000 годишно или повече преди данъци, получаването на детски надбавки се обезсмисля до голяма степен, защото те трябва да декларират доходите от детски надбавки и данъците ги изяждат.

Гугъл търсачка на форума

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Благодаря много за отговорите!

15. БЛАГОДАРЯ Мила thanked for this post

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 419
    Последно мнение: 02-06-2014, 21:25
  2. Въпроси за Child Benefit - Детски надбавки
    От mitko_vt във форум Benefits - Помощи
    Отговори: 1
    Последно мнение: 01-11-2012, 12:36
  3. Въпрос за детски надбавки (child benefits)
    От Калоян-Борис във форум Benefits - Помощи
    Отговори: 13
    Последно мнение: 14-07-2009, 21:22
  4. Въпрос за детски надбавки (child benefits)
    От Калоян-Борис във форум Правна
    Отговори: 3
    Последно мнение: 25-05-2008, 14:43
  5. Child Benefit след 01.01.2007
    От nadka78 във форум Правна
    Отговори: 20
    Последно мнение: 20-12-2006, 15:50

Етикети за тази тема

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми