Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 8 от общо 8
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Британско гражданство

Здравейте,

В Англия съм от 2008 и съм упражнявала права като селф-емплойд до януари 2014. Имам 5 приключени счетоводни години.

След като прочетох няколко статии във форума разбрах, че за граждантво са нужни 6 години и че е препоръчително първо да се вземе PR, защото дава повече сигурност че ще получиш паспорт.

Проблемът с който се обръщам е разликата в това как се разглеждат излизането извън страната за PR и за гражданство. През 2012, на мен ми се събира тотал от около 7 месеца извън страната, докато излизанията по отделно не надвишават 6 месеца (5.5 месеца, 1 месец, 2 по около 1 седмица). Петте месеца работих в друга страна с договор за компания, за която работих тук като селф-емплойд. Досега знаех, че се гледа всяко излизане поотделно, но за ПР се оказва, че е тотал за годината.

Има ли въобще смисъл да кандидатсвам за PR? Дали ако кандидатсвам за РR, и ми откажат, пак ще си заслужава, ако предоставят обяснение и поне ми е ясно дали е само заради това изискване? Или те не обясняват каква е причината за отказ? Или да чакам да изминат 6 години и да рискувам и кандидатсвам направо за гражданство?

Ще се радвам да получа каквито и да било съвети или мнения. Благодаря предварително!

Старо куче
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Британско гражданство

Без придобити права от PR неможеш да кандидатстваш за натурализация.
    Дали правата от PR ще си ги удостовериш предварително с документ ("карта") или не, не е решаващо.

3. БЛАГОДАРЯ mariya_ thanked for this post
    Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от mariya_ Виж мнението
    Здравейте,

В Англия съм от 2008 и съм упражнявала права като селф-емплойд до януари 2014. Имам 5 приключени счетоводни години.

След като прочетох няколко статии във форума разбрах, че за граждантво са нужни 6 години и че е препоръчително първо да се вземе PR, защото дава повече сигурност че ще получиш паспорт.

Проблемът с който се обръщам е разликата в това как се разглеждат излизането извън страната за PR и за гражданство. През 2012, на мен ми се събира тотал от около 7 месеца извън страната, докато излизанията по отделно не надвишават 6 месеца (5.5 месеца, 1 месец, 2 по около 1 седмица). Петте месеца работих в друга страна с договор за компания, за която работих тук като селф-емплойд. Досега знаех, че се гледа всяко излизане поотделно, но за ПР се оказва, че е тотал за годината.

Има ли въобще смисъл да кандидатсвам за PR? Дали ако кандидатсвам за РR, и ми откажат, пак ще си заслужава, ако предоставят обяснение и поне ми е ясно дали е само заради това изискване? Или те не обясняват каква е причината за отказ? Или да чакам да изминат 6 години и да рискувам и кандидатсвам направо за гражданство?

Ще се радвам да получа каквито и да било съвети или мнения. Благодаря предварително!
    Ами то и за гражданство се гледа за годината, че и за целия 5-годишен период. Към молбите за ПР и за гражданство има обяснения за разрешения престой. За гражданство има следното изискване - в Guide-а:
    To satisfy the residence requirement you should not have been absent for more than 90 days in the last 12 months. And the total number of days absence for the whole 5 year period should not exceed 450. If you are married to or in a civil partnership with a British citizen the total number of days absence for the whole 3 year period should not exceed 270.
    Обаче има и случаи, в които може да се направи изключение - виж AN Booklet, както и горния документ, сваля се от сайта на ХО, там са описани случаите, в които МОЖЕ да се напарви изключение, по усмотрение на отговорното лице, което ти разглежда молбата.
    There is discretion to disregard absences in excess of the limits. The circumstances in which discretion would be exercised is explained in the Booklet AN.
    Последно редактирано от Мила : 25-03-2014 на 08:58

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

5. БЛАГОДАРЯ lordm, mariya_ thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Благодаря за отговорите!

Мила, не знаех за тези допълнителни изисквания, но за щастие мисля, че ги покривам. Не съм отсъствала повече от месец през последната година и сега ще знам да внимавам с това докато кандидаствам. А що се отнася до 450 дни, с изключение на това по-продължително отсъствие, не съм била извън страната повече от месец през всяка от другите години, така че по груби сметки, мисля, че покривам и това изискване.

Просто сега ще знам, че май няма смисъл да се пробвам за ПР картата, а ще си изчакам да изтекат шестте години за гражданство и ще се пробвам тогава.

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от mariya_ Виж мнението
    Благодаря за отговорите!

Мила, не знаех за тези допълнителни изисквания, но за щастие мисля, че ги покривам. Не съм отсъствала повече от месец през последната година и сега ще знам да внимавам с това докато кандидаствам. А що се отнася до 450 дни, с изключение на това по-продължително отсъствие, не съм била извън страната повече от месец през всяка от другите години, така че по груби сметки, мисля, че покривам и това изискване.

Просто сега ще знам, че май няма смисъл да се пробвам за ПР картата, а ще си изчакам да изтекат шестте години за гражданство и ще се пробвам тогава.
    Един съвет от мен - не прави "груби сметки" - направи много точни сметки, защото тук рискуваш доста по-голяма сума.
    На датата на подаване на молбата за гражданство, 5 години назад трябва да си била тук, в ЮК, иначе автоматично я отхвърлят.
    После, обърни внимание на отговора на Z1 също, той е важен. Освен това, много подобни са изискванията за престой за ПР:

For your residence in the United Kingdom to be considered continuous, you should not be absent from the United Kingdom for more than six months each year. Longer absences for compulsory
    military service will not affect your residence. Additionally, a single absence of a maximum of 12
    months for important reasons such as pregnancy, child birth, serious illness, study, vocational
    training or posting overseas will not affect your residence

https://www.gov.uk/government/upload...3/guideeea.pdf
    Аз не виждам сериозна разлика в разглеждането на периодите на отсъствие, ти къде я виждаш?

Гугъл търсачка на форума

В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Направих точните сметки и ми излиза, че съм била 273 дни извън UK, откакто съм пристигнала преди 5 години и 5 месеца. Само за една дата на връщане не съм сигурна с точност. Ако се разминава с ден или два, фатално ли е за апликацията?

Прочетох отново изискванията и линка, който приложи и не знам, явно от много ровичкане из форума и питане на различни хора съм се оплела. Някой, който ще кандидатсва ми каза, че за паспорта е важно да нямаш повече от 6 месеца за едно излизане извън страната на година. А за ПР прочетох, че е тотал за годината и явно съм се подвела. Наистина като се замисля сега, то няма много смисъл в това да е само на едно излизане. Хората тогава могат да излизат по 3 пъти по 3-4 месеца и пак да покрият изискването.. хаха. Прекалено се надявах да е истина за да го видя по-рано.

За Z1 мисля, че разбрах какво ми каза. Че така или иначе ще трябва да доказвам, че съм упражнявала права и съм пребивавала в страната постоянно за тези 5 години, нали? Аз просто се надявах, че това може да стане първо с ПР карта, за да съм по-сигурна в документите си за паспорта. Все пак таксата не е малка, а за картата а само 55.

И тези 6 години... Те се изискват само ако имам ПР карта и искам да кандидатсвам с нея, така ли? 1 година след придобиването и? Ако кандидатвам направо за натурализация, мога да кандидатсвам направо след 5... Което май ще се наложи да направя освен ако не реша да се опитам да докажа това отсъствие като posting overseas...

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Защо не прочетеш двете молби - за ПР и за натурализация, заедно със съпровождащите ги документи? За ПР има един, а за натурализация са два? Всичко си пише вътре - какво се изисква, кога може да се кандидатства и какво се доказва. Виждам, че нямаш проблем да се справиш с английския? Иначе си преразказваме всичко...

Аз мисля, че можеш наистина да пробваш първо с ПР, наистина там рискът е далеч по-малък във финансово отношение.

Доколкото чета из форума, разминаване от ден-два във влизането и излизането не е фатално за апликацията, но не мога да дам гаранция, разбира се.

Гугъл търсачка на форума

10. БЛАГОДАРЯ mariya_ thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Може би ще се пробвам с ПР все пак. Трябва да ги прочета по-добре наистина.

Мерси за търпението и помощта.

12. БЛАГОДАРЯ Мила thanked for this post

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 6
    Последно мнение: 27-12-2013, 15:25
  2. Британско гражданство - проблеми
    От vankata777 във форум Британско поданство
    Отговори: 16
    Последно мнение: 12-06-2012, 10:26
  3. Документи за британско гражданство
    От srs във форум Британско поданство
    Отговори: 0
    Последно мнение: 04-08-2010, 11:37
  4. Британско гражданство