Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 81
    Старо куче
    Post Thanks / Like

По подразбиране Документи за пребиваване във Великобритания.

Много питат какви документи са ми необходими да работя и живея на острова.
    Отговора е повече от елементарен, но аз ще разгледам едни документи които може да се определят като генерални и в същото време не са "чак толкоз знай какво си".
    Та генерални са защото са въведени с основополагащ документ за ЕС-директива 2004/38 (наричана понатам директивата), определяни най-вече в ранния етап на присъединяване на България към ЕС като "лична карта", "разрешително за работа", "карта позволяваща получаване на помощи" и т.н., а в същото време не са задължителни и не определят работен статут или статут на пребиваване, а са следствие на него.
    Стигаме до документите:
    1. Удостоверение за регистрация.
    Издава се на основание чл.8 на директивата.
    Издава се при пребиваване във Великобритания по-дълго от три месеца, това не означава че не може да го поискате и на първия си ден.
    Обикновенно се очаква че такова удостоверение ще се пожелае при установяване обичайното пребиваване на острова.
    2. Документ удостоверяващ постоянно пребиваване.
    Издава се на основание чл. 19 на директивата.
    Издава се след петата година на пребиваване, има и изключения при които това става на втората или третата година.
    Обикновенно това е необходимо когато трябва да се доказват придобити права и някой ги оспорва.

I see you... Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Документи за пребиваване във Великобритания.

Цитирай Първоначално написано от Z1 Виж мнението
    Отговора е повече от елементарен, но аз ще разгледам едни документи които може да се определят като генерални и в същото време не са "чак толкоз знай какво си".
    Та генерални са защото са въведени с основополагащ документ за ЕС-директива 2004/38 (наричана понатам директивата), определяни най-вече в ранния етап на присъединяване на България към ЕС като "лична карта", "разрешително за работа", "карта позволяваща получаване на помощи" и т.н., а в същото време не са задължителни и не определят работен статут или статут на пребиваване, а са следствие на него.
    Стигаме до документите:
    Издава се при пребиваване във Великобритания по-дълго от три месеца, това не означава че не може да го поискате и на първия си ден.
    Обикновенно се очаква че такова удостоверение ще се пожелае при установяване обичайното пребиваване на острова.

Издава се след петата година на пребиваване, има и изключения при които това става на втората или третата година.
    Обикновенно това е необходимо когато трябва да се доказват придобити права и някой ги оспорва.
    Както си формулирал началото - излиз, че тези два документа са НЕОБХОДИМИ, за да работи и живее един българин на Острова.

Може ли да поясниш за какво точно е необходим първия документ?
    А и вторият - кога е необходим?

Може ли и без тях?
    Благодаря.
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

3. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Както си формулирал началото - излиз, че тези два документа са НЕОБХОДИМИ, за да работи и живее един българин на Острова.

Може ли да поясниш за какво точно е необходим първия документ?
    А и вторият - кога е необходим?

Може ли и без тях?
    Благодаря.
    Казах какво питат хората, а ето и отговора:

Стигаме до документите:

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

От източника, за документ номер 1 от твоя списък:

Registration Certificates

A registration certificate is a document issued to an EEA national that confirms that person’s
    right of residence under European law as at the date of issue. You are not required to have
    a registration certificate to enter, live or work (or exercise any other treaty right) in the United
    Kingdom.
    https://www.gov.uk/government/upload...3/guideeea.pdf

На български:
    Регистрационен сертификат е документ, който се издава на гражданин от Европейската икономическа Зона, който потвърждава правото на лицето да пребивава [във Великобритания] в съответствие с Европейското законодателство към датата на издаването.

Не се изисква да имате регистрационен сертификат (удостоверение), за да влезете, живеете или работите (или да упражнявате някакви други права по законодателството на ЕС) във Великобритания.
    Таксата за издаване на такова удостоверение (сертификат) за едно лице е 55 британски паунда.

От указанието за издаване на този документ.
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

6. БЛАГОДАРЯ King thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

От източника, за документ номер 1 от твоя списък:

На български:

Таксата за издаване на такова удостоверение (сертификат) за едно лице е 55 британски паунда.

От указанието за издаване на този документ.
    Именно, "в съответствие с Европейското законодателство".

За да продължи по-пълно темата те моля да сложиш и националния текст за документ номер 2 от моя списък.

batristio
    Guest

Колега стига си ги стряскал хората с твойте директиви и врели некипели!От 1 януари ни пускат навсякъде с една лична карта съм аз и си я вадя като пич,и въобе ми не дреме за нищо да ти кажа

Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от batristio Виж мнението
    Колега стига си ги стряскал хората с твойте директиви и врели некипели!От 1 януари ни пускат навсякъде с една лична карта съм аз и си я вадя като пич,и въобе ми не дреме за нищо да ти кажа
    Благодаря че отговори с отговора който определих в началото на първото си мнение като повече от елементарен.
    Определено има нужда и от неговото присъствие в тази тема под формата "написано черно на бяло"!

Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

И въпреки всичко в един момент човек се сблъсква с необходимоста да покаже паспорт, щото личната карта, макар че е легитимна, не се приема от всеки.
    Не поглеждай с гняв назад.

batristio
    Guest

Кой не ти е приел картата!?
    Пита ли го познава ли кори?

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Ай стига празни приказки - когато кандидатствах за "уорк пермит" от ХО ми казаха буквално следното:
    1. Не сте одобрен понеже ...
    2. Въпреки това не сте длъжен да напуснете ЮК, защото сте ЕС гражданин.
    Никакви "документи за пребиваване".
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението
    Ай стига празни приказки - когато кандидатствах за "уорк пермит" от ХО ми казаха буквално следното:
    1. Не сте одобрен понеже ...
    2. Въпреки това не сте длъжен да напуснете ЮК, защото сте ЕС гражданин.
    Никакви "документи за пребиваване".
    Я помосли пак!

Документа по точка 2 масово се вади, справка: http://www.bghelp.co.uk/forums/threa...B8%D1%82%D0%B5 пък и не само.

Тези по точка 1 известни като: "жълта карта", "синя карта",... масово се вадиха до 01.01.2014, справка:
    безброй теми също в този форум.

Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от batristio Виж мнението
    Кой не ти е приел картата!?
    Пита ли го познава ли кори?
    Слава Богу никoй не познава Кори. А иначе го казвам съвсем сериозно. Има ситуации, в които личната карта я пренебрегват.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Четейки сега Артур се сещам, ако не греша, че той дори беше пуснал (разгорещена) тема с заглавие нещо такова: "Защо се тръби че картите са ненужни". Тогава освен на основание чл.8 от директивата те се издаваха и на основание трудовите ограничения. Сега след 01.01.2014 никoй не им е променял статута в частта от чл.8.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR Виж мнението
    Слава Богу никoй не познава Кори. А иначе го казвам съвсем сериозно. Има ситуации, в които личната карта я пренебрегват.
    Аве то може некой джингитаец да ти пренебрегне и кръщелното, кво, акушерката ли да му водим...

Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Четейки сега Артур се сещам, ако не греша, че той дори беше пуснал (разгорещена) тема с заглавие нещо такова: "Защо се тръби че картите са ненужни". Тогава освен на основание чл.8 от директивата те се издаваха и на основание трудовите ограничения. Сега след 01.01.2014 никoй не им е променял статута в частта от чл.8.
    Темата за картите беше от преди 2014, но ти разбира се и тогава не беше наясно как стои въпросът с тях във Великобритания, защото си в Холандия.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Темата за картите беше от преди 2014, но ти разбира се и тогава не беше наясно как стои въпросът с тях във Великобритания, защото си в Холандия.
    Е да, но съм наясно та ако ще и на Луната да съм.
    А дори и сега след 31.12.2013 има случаи в които съвета е да се направи регистрация и вземе удостоверение (сертификат):

[COLOR=#333333]... Фактически, пребиваваш като човек, който има достатъчно средства да съществува (съпругат ти те издържа), но за да ти се зачита това като упражняване на съюзни права (exercising treaty rights)\, трябва да имаш comprehensive health insurance. Ако желаеш, можеш да подадеш след това за регистрационен сертификат, който да потвърждава, че си self-sufficient, т.е. финансово самодостатъчна. Така ти ще си спокойна, че си "легална". Този сертификат, по спомени, струва 55 лири, не е задължителен, защото само потвърждава състоянието ти. Би трябвало, като изтекат годините, необходими за постоянно жителство или гражданство, само застраховката да ти е достатъчна.

Аз съм щастлив татко Аватара на Татко Барба
    Град
    В нас
    Post Thanks / Like

Има ситуации, в които личната карта я пренебрегват.
    Наложи ми се да пращам пари не отдавна, с Мъни грам и момата вика дай паспорт.Викам ама аз си имам лична карта,от новите,Европейци сме,а тя вика системата не я приема.А сега де.
    Когато видиш някъде да ядат и пият - приближи се, ако видиш, че работят -тръгни си да не пречиш !
    Щедрият човек забравя какво е дал,но помни какво е получил.
    БЕБО Е МЪЖКАР
    Ако немаш проблеми,провери дали имаш пулс.-Пинко розовата пантера.
    "Като умреш, не знаеш, че си умрял и не ти е тежко на теб, а на другите. Същата работа е и като си тъп!"
    http://www.youtube.com/watch?v=MUjpNdOBImc

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Е да, но съм наясно та ако ще и на Луната да съм. А дори и сега след 31.12.2013 има случаи в които съвета е да се направи регистрация и вземе удостоверение (сертификат):

... Фактически, пребиваваш като човек, който има достатъчно средства да съществува (съпругат ти те издържа), но за да ти се зачита това като упражняване на съюзни права (exercising treaty rights)\, трябва да имаш comprehensive health insurance. Ако желаеш, можеш да подадеш след това за регистрационен сертификат, който да потвърждава, че си self-sufficient, т.е. финансово самодостатъчна. Така ти ще си спокойна, че си "легална". Този сертификат, по спомени, струва 55 лири, не е задължителен, защото само потвърждава състоянието ти. Би трябвало, като изтекат годините, необходими за постоянно жителство или гражданство, само застраховката да ти е достатъчна.
    Ти си наясно, но както го изваждаш от контекста и го обясняваш, ударението излиза поставено на съвсем друго място и се изкривява посланието - сякаш съветваме хората да си изваждат ненужни документи.... Нямам представа дали го правиш нарочно, за да заблуждаваш или защото така умееш да се изразяваш.
    Този съвет е даден в много конкретна ситуация, в която жената пише, че държи да си има някакви местни документи и точно това е попитала, как да процедира, за да се сдобие с тях - иначе без тях се чувства несигурна:

Цитирай Първоначално написано от mu6morok Виж мнението
    Аз в момента стоя все едно нелегално и незнам какви процедури да предприема, така че престоя ми тук да е легален и да имам нормален статут. ...<...>
    Със съпруга ми решихме, че така и така не работя може през това време да помислим и за второ дете, но ме притеснява факта че съм чужда държава без никакви документи и идея си нямам какви права и задължения имам. За помощи не съм се интересувала, защото не ми е идеята да ги цоцам за пари. Просто искам да се интегрирам и да спазвам правилата на тази държава. Ако някой има представа какъв е реда по който трябва да поема моля нека сподели, ще съм му много благодарна. Благодаря за отделеното време предварително.
    Затова получава отговор, който ти си цитирал, но аз пък ще удебеля други места:
    [COLOR=#333333]... Фактически, пребиваваш като човек, който има достатъчно средства да съществува (съпругат ти те издържа), но за да ти се зачита това като упражняване на съюзни права (exercising treaty rights)\, трябва да имаш comprehensive health insurance. Ако желаеш, можеш да подадеш след това за регистрационен сертификат, който да потвърждава, че си self-sufficient, т.е. финансово самодостатъчна. Така ти ще си спокойна, че си "легална". Този сертификат, по спомени, струва 55 лири, не е задължителен, защото само потвърждава състоянието ти. Би трябвало, като изтекат годините, необходими за постоянно жителство или гражданство, само застраховката да ти е достатъчна.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Аве, Мила, текста който цитирах е толкоз кратък, ясен..., че просто е елементарен за възприемане, какво го нашари сега...

Интересно е друго, липсата на административна адресна регистрация и непълното здравно осигуряване.
    Някои хора търсят установяване и съответно с нещо да заместят липсващото познато им например от БГ обвързване с новата държава, други които искат само да изкарат некой и друг лев, а в същото време предпочитат да си се водят в БГ неискат и да чуят за нещо такова...
    Факт е че директивата дава възможност за регистрация след третия месец (може и по-рано) и удостоверяване на PR след 5 години (в общия случай). Но това не е административната, позната например на българина адресна регистрация и неможе нито както е законно дефинирана нито на практика да я замести.

Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Татко Барба Виж мнението
    Наложи ми се да пращам пари не отдавна, с Мъни грам и момата вика дай паспорт.Викам ама аз си имам лична карта,от новите,Европейци сме,а тя вика системата не я приема.А сега де.
    Пред подобни ситуации доводите на Z1 и Кори не важат.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Пред подобни ситуации доводите на Z1 и Кори не важат.
    И какви доводи предлагаш за да се вкара нарушителя (не Татко Барба) в правилния път?

и бивш platini i kanaritenapred
    Post Thanks / Like

Артур , това със системата пак е ингилизки номер , много номера взеха да опитват , което е супер гадно И се излагат ингилизите

Старо куче
    Post Thanks / Like

Де гиди ми Го, Камерън вдигна много високо топката (преди пак се беше опитал). Сега май си търси оправдание като слезне от сцената. Просто невиждам как ще прокара прокламираните идеи.

diaboli4no
    Guest

Ако питате мен ако смятате да живеете в UK и не сте тук само за няколко месеца най добре е да си изкарате всички възможни документи- без значение задължителни или не. Всички възможни рег. сертификати и т.н. Като се има предвид, че правилата за достъп до помощи, откриване на банкова сметка и т.н се променят постоянно и то не в полза на емигрантите не се знае в кой момент този рег. сертификат ще ви послужи.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от diaboli4no Виж мнението
    Ако питате мен ако смятате да живеете в UK и не сте тук само за няколко месеца най добре е да си изкарате всички възможни документи- без значение задължителни или не. Всички възможни рег. сертификати и т.н. Като се има предвид, че правилата за достъп до помощи, откриване на банкова сметка и т.н се променят постоянно и то не в полза на емигрантите не се знае в кой момент този рег. сертификат ще ви послужи.
    То на българина неможеш му угодиш. Ще стане така че от уста на уста, от ръка на ръка та в поредния джоб. Знаеш ли колко е малка крачката до "Ела брато да те уредим с една карта и си парче англичанин"...

28. БЛАГОДАРЯ BG_London thanked for this post
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 70
    Последно мнение: 25-09-2014, 20:52
  2. Пребиваване в UK с испански документи
    От Ferio във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 10
    Последно мнение: 22-08-2013, 14:56
  3. Документи от България за Великобритания?
    От ZGZ във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 11
    Последно мнение: 10-12-2012, 12:21

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
Top Worktops
eXTReMe Tracker