Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 2 от 2 ПървиПърви 12
Резултати от 26 до 49 от общо 49
    Старо куче
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: За: Ще имам ли проблем за британски гражданство - студент, без застраховка в началото, сега без работа?

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Преразказано накратко, за да се зачете един период от пребиваване за "упражняване на права като европейски гражданин" здравна застраховка се изисква само за категориите, които не работят, съответно не плащат осигуровки - това са self-sufficient и student. Self-sufficient си, ако живееш в Кралството, без да работиш - или имаш достатъчно средства да се издържаш, или някой друг те издържа. Този някой друг (съпруг, родители), не трябва да получават доходите си от помощи в Кралството. Обикновено тук е класически примерът с домакинята, издържана от съпруга (партньора) си, докато отглежда децата или просто защото няма финансова нужда да работи. Както и студентите, издържани от родителите си, докато учат.

В тези случаи, за да ти се признае престоят за "квалифициращ", т.е. "да се зачете" за упражняване на права като гражданин на ЕС - изискват частна здравна застраховка - comprehensive sickness insurance.

Ако човекът е работил през цялото време, независимо като нает или самонает и е плащал осигуровки, никаква допълнителна застраховка не се изисква. Ако е останал без работа, след като е работил поне една година, трябва да се регистрира като търсещ работа или безработен, за да не трябва да плаща тази застраховка. Според това, което се пише, че се въвежда сега, може да остане като търсещ работа до 6 месеца, без да изгуби правата си на гражданин от ЕС, освен при някои допълнителни условия.
    Източник на краткия преразказ е чл.7 от 2004/38, то фактически и самия той не е чак толкоз дълъг:

Член 7

Право на пребиваване за повече от три месеца

1. Всички граждани на Съюза имат право да пребивават на територията на друга държава–членка за срок, по-дълъг от три месеца, ако те:

а) са работници или самостоятелно заети лица в приемащата държава–членка; или

б) притежават достатъчно средства за себе си и за членовете на семейството си, с цел да не се превърнат в тежест за системата за социално подпомагане на приемащата държава–членка през времето си на пребиваване и притежават пълно здравно застрахователно покритие в приемащата държава–членка; или

в) - са записани в частно или държавно учебно заведение, акредитирано или финансирано от приемащата държава–членка въз основа на нейното законодателство или административна практика, с основната цел да преминат курс на обучение, включително професионално обучение, и

- притежават пълно здравно застрахователно покритие в приемащата държава–членка и убедят съответните национални власти, посредством декларация или други равностойни средства, избрани от тях, че притежават достатъчни финансови средства за себе си и за членовете на семейството си, с цел да не се превърнат в тежест за системата за социално подпомагане на приемащата държава–членка през времето си на пребиваване; или

г) са членове на семейството, придружаващи или присъединяващи се към гражданин на Съюза, който отговаря на условията, посочени в букви а), б) или в).

2. Правото на пребиваване, предвидено в параграф 1, обхваща и членове на семейството, които не са граждани на държава–членка и които придружават или се присъединяват към гражданина на Съюза в приемащата държава–членка, при условие че този гражданин на Съюза отговаря на условията, посочени в параграф 1, букви а), б) или в).

3. За целите на параграф 1, буква а) гражданин на Съюза, който вече не е работник или самостоятелно заето лице, запазва статуса си на работник или самостоятелно заето лице при следните обстоятелства:

а) той/тя временно не е в състояние да работи поради болест или злополука;

б) той/тя се намира в надлежно регистрирана принудителна безработица, след като е бил/а зает/а в продължение на повече от една година и се е регистрирал/а като търсещо работа лице в съответното бюро по труда;

в) той/тя се намира в надлежно документирана принудителна безработица, след като е изтекъл срочен трудов договор със срок по-кратък от една година или след като е станал/а принудително безработен/на през първите дванадесет месеца и се е регистрирал/а като търсещо работа лице в съответното бюро по труда. В този случай статусът на работник се запазва за не по-малко от шест месеца;

г) той/тя започне професионално обучение. Освен ако той/тя не е принудително безработен/а, запазването на статуса на работник изисква обучението да бъде свързано с неговата/нейната предишна заетост.

4. Чрез дерогация от параграф 1, буква г) и параграф 2 по-горе, единствено съпругът/съпругата, регистрираният партньор, посочен в член 2, параграф 2, буква б) и децата на издръжка имат право на пребиваване като членове на семейството на гражданин на Съюза, отговарящ на условията на параграф 1, буква в) по-горе. Член 3, параграф 2 се прилага за неговите/нейните преки роднини по възходяща линия на издръжка и тези на неговия съпруг/неговата съпруга или регистриран партньор.
    Да не забравяме че след 5тата година важи ето тази част от чл.16, а чл.7 е именно онази част с условията от глава III:

Граждани на Съюза, които са пребивавали законно в приемащата държава–членка в продължение на непрекъснат срок от пет години, имат право на постоянно пребиваване в тази държава. Това право не зависи от условията, предвидени в глава III.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Съвети, ако един ден кандидатствате за британско гражданство?

Здравейте, имам 2 въпроса относно здравната застраховка за студенти и селф-съфишънт. Ако съм бил тук 6 години и през първите 5 и половина съм работил и съответно са ми отдържали пари за осигуровки и в последната половин година съм останал без работа и за тази половин година съм бил селф-съфишънт НО БЕЗ ТАЗИ ЗДРАВНА ЗАСТРАХОВКА и без да съм взимал помощи мога ли да кандидатствам за гражданство? С 2 думи след като вече 5 години съм работил и съм си плащал осигуровките вече 6-тата година би трябвало да няма значение или аз нещо се бъркам?

И вторият ми въпрос е ако се стигне до най-лошото и за тези 6 месеца е трябвало да я имам тази застраховка има ли начин да платя за 6 месеца назад?

Старо куче
    Град
    Herts
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Съвети, ако един ден кандидатствате за британско гражданство?

И аз също имам 2 въпроса засягащи половинката ми. Аз и моята половинка сме женени от над 3 години но тя още не е направила 5 години престой в UK. Тя има синя карта която е получена чрез моята натурализация след брака ни. Може ли сега да кандидатства на основа 3 години брак или трябва да изчака до края на годината когато навърши пълни 5 години престой в UK. Също така трябва ли да минава някакви тестове по английски имайки в предвид че е part time студент и е покривала изискванията на юнито за IELTS.Благодаря ви

Старо куче
    Post Thanks / Like

Можеш, ама дали си струва (не е много ясно от мнението ти каква точно е ситуацията).
    За езика има ли някакъв документ за ниво?

Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от vencitu Виж мнението
    Здравейте, имам 2 въпроса относно здравната застраховка за студенти и селф-съфишънт. Ако съм бил тук 6 години и през първите 5 и половина съм работил и съответно са ми отдържали пари за осигуровки и в последната половин година съм останал без работа и за тази половин година съм бил селф-съфишънт НО БЕЗ ТАЗИ ЗДРАВНА ЗАСТРАХОВКА и без да съм взимал помощи мога ли да кандидатствам за гражданство? С 2 думи след като вече 5 години съм работил и съм си плащал осигуровките вече 6-тата година би трябвало да няма значение или аз нещо се бъркам?

И вторият ми въпрос е ако се стигне до най-лошото и за тези 6 месеца е трябвало да я имам тази застраховка има ли начин да платя за 6 месеца назад?
    "Ако" или действително е така?
    Над твоето мнение едно и също е казано по два начина. Това е законодателството за законно пребиваване или "упражняване на съюзно право" в твоя случай. От там нататък си тръгва натурализацията.

Старо куче
    Град
    Herts
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Z1 Виж мнението
    Можеш, ама дали си струва (не е много ясно от мнението ти каква точно е ситуацията).
    За езика има ли някакъв документ за ниво?
    Ситуацията е следната.Женени сме от над 3 години, аз имам британско гражданство,а тя има само синя карта която е издадена преди 3 години на основа че е омъжена за мен. Тя няма също така все още 5 години престой в UK тъй като пристигна в края на 2009та.Относно документ за английски има сам IELTS сертификат но незнам какъв level,предполагам че е минимум 6.5 тъй като това са езискванията на повечето университети при кандидатстване,иначе и остават 2 години до завършване на образованието си

Старо куче
    Post Thanks / Like

Това "синята карта" няма никакво значение (повтаряш го два пъти, затова ти обръщам внимание).
    След като скоро прави 5 години и ти е съпруга по-лесно е да си мине по общият ред за натурализация. Пак има подробности, както зависящи от теб, така и от нея.
    За езика май имаше тема в която има препратка към сравнителна таблица, дано някой се сети коя е темата.

8. БЛАГОДАРЯ Tralala thanked for this post
    Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: За: Ще имам ли проблем за британски гражданство - студент, без застраховка в началото, сега без работа?

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Един често срещан въпрос, затова го пренасям и тук:
    Няма такъв телефон или институция, за съжаление. Има фирми, които казват, че могат да предоставят тези дати, но те могат да изпълнят това само за граждани, които имат нужда от визи, съответно така или иначе имат печати в паспортите си - да кажем, ако паспортът е загубен и кандидатът не може да възстанови тези дати. На граждани на ЕС тези фирми не могат да помогнат.

Един начин да се запази информацията е да не се изтриват имейлите, които обикновено авиокомпаниите и другите компании за превоз изпращат на имейл за потвърждение на купен билет - ако се пътува с кола, това е билет за ферибот или Евротунела. С автобус не знам как става, не съм купувала билет и не зная дали пращат такъв имейл, ако някой знае - да каже.
    Един от начините е, да се изиска справка от гранична полиция в София, или там както се казва ведомството на Мария Луиза, където се издават и експресни паспорти. Аз съм правил такава преди, когато ми трябваше във връзка със здравните осигуровки в БГ.
    Не поглеждай с гняв назад.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Здравейте , Имам въпрос относно гарантите.Може ли мъжът на братовчетка ми които е от друга европейска държава,но живеят и двамата тук и отговаря на изискванията за гарант да ми стане такъв, притесненията са ми да не го считат за роднина.Благодаря.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Съвети, ако един ден кандидатствате за британско гражданство?

Здравейте,питанката ми е следната.Имам предишен брак в България и развода ми е в България.Трябвали да превеждам документа за развод и да упоменавам за предишния брак?Мерси,ще съм благодарен за съвет.

Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: Съвети, ако един ден кандидатствате за британско гражданство?

Цитирай Първоначално написано от kan4o Виж мнението
    Здравейте,питанката ми е следната.Имам предишен брак в България и развода ми е в България.Трябвали да превеждам документа за развод и да упоменавам за предишния брак?Мерси,ще съм благодарен за съвет.
    Има ли във формуляра въпрос за предишни бракове? Ако има - попълваш, ако няма - не е нужно да го споменаваш.

Колкото за братовчедката - какво се "притесняваш да не я считат за роднина"...
    - ми тя ти е роднина Имай предвид, че ако се установи на който и да е по-късен етап, че си придобил гражданство, а в молбата си излъгал нещо, гражданството може да ти бъде отнето. Аз не бих рискувала и бих си потърсила човек, който категорично не ми е никаква рода.
    Последно редактирано от Мила : 24-01-2014 на 15:22
    Не поглеждай с гняв назад.

13. БЛАГОДАРЯ kan4o thanked for this post
    Нов потребител
    Град
    Oxford
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: Съвети, ако един ден кандидатствате за британско гражданство?

Здравей,
    аз имах същата дилема преди време. Преведох го без да го легализирам, но никъде, за нищо не са ми го искали,
    а си сменях и фамилията тук

15. БЛАГОДАРЯ kan4o thanked for this post
    Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Re: За: Ще имам ли проблем за британски гражданство - студент, без застраховка в началото, сега без работа?

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR Виж мнението
    Един от начините е, да се изиска справка от гранична полиция в София, или там както се казва ведомството на Мария Луиза, където се издават и експресни паспорти. Аз съм правил такава преди, когато ми трябваше във връзка със здравните осигуровки в БГ.
    Някой дали го е проверявал скоро този път? Аз също съм го ползвала, ама за съвсем трето пък - и то в България ми трябваше.

И друго - този път удостоверява само пътувания извън Великобритания, които са до България, затова на него не може да се разчита стопроцентово. Например, моите са, грубо казано 2/3 до други страни и 1/3 до България, в един период всичките са до България, а след това стават 3/4 до други страни и 1/4 до България. Т.е. това го обяснявам не за да ти разказвам за моите обстоятелства, а за да натвърдя на кандидатстващите оттук нататък, че по този начин евентуално може да удостоверят (дори не знам сега дали може) влизанията си и излизанията си от България, които може да съвпадат с всички пътувания извън ЮК, а може и изобщо да не съвпадат с тях, както е при мене.
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Съвети, ако един ден кандидатствате за британско гражданство?

Канчо, този въпрос има ли връзка с евентуалното ти британско гражданство?
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Applicationfor naturalisation as a British citizen
    1.38 Previoushusband's/wife's/civil partner’sdateof birth
    1.39 Previoushusband's/wife's/civil partner’s
    village/town/cityandcountryof birth
    1.40 Previous husband's/wife's/civil partner’snationality
    1.41 Date andplaceof yourpreviousmarriage/civil partnership
    1.42 Date , place and reason for the ending of your previousmarriage/civil partnership
    1.43 Datesof anymarriage(s)over thelast 5years (continueonpage13if needed)

копирах от формата за попълване

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Applicationfor naturalisation as a British citizen
    1.38 Previoushusband's/wife's/civil partner’sdateof birth
    1.39 Previoushusband's/wife's/civil partner’s
    village/town/cityandcountryof birth
    1.40 Previous husband's/wife's/civil partner’snationality
    1.41 Date andplaceof yourpreviousmarriage/civil partnership
    1.42 Date , place and reason for the ending of your previousmarriage/civil partnership
    1.43 Datesof anymarriage(s)over thelast 5years (continueonpage13if needed)

копирах от формата за попълване
    И аз не разбрах какво питаш... дали трябва да попълниш това, което от тебе иска UKBA или...? Ами да - щом са сложили графа, да, трябва да го попълниш.

По повод на документите, ако в указанията от теб не се иска изрично да дадеш тези документи, даваш документите, които искат, за да потвърдиш правото си да бъдеш натурализиран.

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Още съвети:

1. Не разчитайте изцяло на Nationality Checking Services да ви проверят компетентно молбата и документите. Каквото можете, си проверете сами и ако имате съмнения, питайте предварително, преди да стигнете дотам. Сигурна съм, че има и компетентни служители, но част от тях се затрудняват, ако молбата е мааалко по-различна от средно-статистическите и най-чести случаи, за които са обучавани. Предимството им е, че имат пряка линия с Home Office и при съмнение, се обаждат по телефона и получават компетентен съвет.

Понякога, обаче, се престрават, а има и такива с комплекси, които се държат като най-лошите примери, които сме виждали из Българско... Явно имат вече оплаквания, че са некомпетентни, затова се опитват да си застраховат службиците и, например, ако не са сигурни, настояват да пишат по молбата изгъзици от сорта - "Кандидатът беше уведомен, че не е представил достатъчно доказателства за присъствие в страната за последната календарна година". Който текст едва ли ще подпомогне молбата на кандидата. Запитани какви други доказателства би могъл кандидатът да представи, се получават идиотски отговори от сорта: "Ами писмо, че е посещавал лекар" - "Кандидатът е здрав и не е ходил на лекар често". Следва изумен отговор - "Ама поне да му мерят кръвното не е ли ходил?" Ами не, не е ходил, нямал е проблеми с кръвното си досега, защо да ходи...

2. Ако не живеете в столицата или в голям град, имайте предвид, че в областния ви град може да се организират церемонии по-нарядко и ако не уцелите дата, която да ви е удобна, може да се наложи да платите още около 80 паунда за частна церемония, без всъщност да искате такава. Има райони, в които има само по една дата за периода от три месеца, следващ датата на писмото за одобрение на молбата. Церемонията трябва да бъде извършена в рамките на тези три месеца, иначе се кандидатства наново. Ако живеете в такъв район, помислете дали няма да ви е по-удобно да помолите за церемония в по-голям град, който ви е наблизо, където церемониите ще бъдат провеждани по-начесто и ще може по-лесно да си изберете удобна дата. Това трябва да се впише в молбата предварително, още при подаването на документите за гражданството.

Случват се такива неща: Кандидатът е определен по местоживеене да отиде на церемония в гр. Х, оттам му предоставят само една дата. Той е запланувал да е извън страната на тази дата и не може да я посети. Тогава му се предлага да си плати за частна церемония, защото друга дата за обща церемония в този град няма, просто има малко чужденци, които се натурализират. На всичкото отгоре, служителка му казва, че не е трябвало да планира пътуването, докато не приключи цялата процедура по получаване на гражданството и твърди, че така пишело в инструкциите им. Следва кореспонденция с Home Office, от която става ясно, че това не е така, предоставя се втора дата.

Теоретично, е възможно да се поиска преместване на мястото на церемонията и след получаването на писмото за одобрение, но тогава трябва да се изтъкнат сериозни мотиви. Мотивите, които знам, че се уважават, са - или кандидатът междувременно се е преместил да живее в другия район, или е започнал работа в него. При евентуално одобрение на искането за прехвърляне на церемонията в друг град от Хоум Офис, процедурата е такава - от Hоme Office се свързват с град Х, където са изпратени документите за церемонията на кандидата и нареждат документите да бъдат изпратени (по пощата) в град У, където се пренасочва церемонията. След това кандидатът получава ново писмо-покана за церемония от новия град с новия адрес на церемонията на него. Това писмо е необходимо да се покаже при самата церемония, за удостоверяване на самоличността на кандидата.

21. БЛАГОДАРЯ musi thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Здравейте,искам да попитам ,къде във формуляра за натурализация се изисква да представяме доказателств за престой през последната 1 година.Аз не намерих,питат само колко сме отсъствали.поправете ме ако греша.Благодаря!

Нов потребител
    Град
    Birmingham
    Post Thanks / Like

Много полезна тема,която ще следя.Още повече,че от тук разбирам,че спадам към графата нуждаещи се да се застраховат.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от mu6morok Виж мнението
    Много полезна тема,която ще следя.Още повече,че от тук разбирам,че спадам към графата нуждаещи се да се застраховат.
    Застраховка срещу риска да напуснеш мъжо си...

Старо куче
    Post Thanks / Like

аз искам да попитам какви привилегии би ми спечелило едно бритънско гражданство?

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от spaz78 Виж мнението
    Здравейте,искам да попитам ,къде във формуляра за натурализация се изисква да представяме доказателств за престой през последната 1 година.Аз не намерих,питат само колко сме отсъствали.поправете ме ако греша.Благодаря!
    В зависимост от това, по какъв начин кандидатстваш за натурализация, има различни неща, които могат да се доказват. Присъствие не доказват всички кандидати в смисъла, в който го разбираш ти, някои доказват упражняване на treaty rights в продължение на еди-колко си години.

redhotman, твоят въпрос е обсъждан многократно - виж в тази тема, например - и моля дискусията по тоя въпрос, ако има такава, да продължи там: http://www.bghelp.co.uk/forums/%C1%F...%F2%E2%EE.html

27. БЛАГОДАРЯ redhotman thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Благодаря за отговора,в моят случай акандидатствам с Permanent residence card ,която доказва че съм упражнявал Treaty rights za 5 години.а за последната 6та година съм споменал отсъствието от УК и като какъв съм бил през тази 6та година.за 5те предходни също съм описал като какъв съм бил в УК и колко дни съм отсъствал по дати за тези 5 години.Това дали е достатъчно?
    Мисля че не трябва да им доказвам с документи освен ако те не поискат не6то допълнително.

Нов потребител Аватара на urania3
    Post Thanks / Like

Здравейте. Ще попълвам формата за british cityzenship. Някои моменти са доста объркващи, въпреки че се ровя из форума, гугъл и разни сайтове. Опитах да се справя сама, но явно имам нужда от малко помощ. Затруднява ме преброяването на датите на отсъствие от UK през тези 5 години . Не съм пазила архив от потвърждени яза самолетни билети. Имам от евротунела, но не включват всичките ми пътувания извън страната. Тук прочетох, че няма начин да изискам от някъде информация за губещите ми се дати. Ако пиша ПРИБЛИЗИТЕЛНИ дати това ще навреди ли на апликацията ми? Те вероятно имат начин да проверят ТОЧНИТЕ дати, ще бъде ли проблем ако е на лице някакакво разминаване от няколко дни да речем? Освен това, четейки изискванията за броя дни на отсъствие се натъкнах на 480 total number of absences normaly disregarded. При какви обстоятелства се допуща надхвърляне на определения лимит от 450 дни. В случая имам съмнения дали не сме го прехвърлили, тъй като дъщеря ми трябваше да се върне в България за да завърши средното си образование и матури, а това отне време от 270 дни извън UK през първата от изискваните 5 години на пребиваване в страната - тя също кандидатства за гражданство. Омъжена съм за британец. Ако някой може да коментира и даде разяснение или съвет ще бъда много благодарна.

Страница 2 от 2 ПървиПърви 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Преди да кандидатствате за Британско поданство
    От lordm във форум Британско поданство
    Отговори: 142
    Последно мнение: 22-03-2019, 06:37
  2. Британско гражданство - проблеми
    От vankata777 във форум Британско поданство
    Отговори: 16
    Последно мнение: 12-06-2012, 10:26
  3. Документи за британско гражданство
    От srs във форум Британско поданство
    Отговори: 0