Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 17 от общо 17
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Права на неевропейски гражданин с резиденс пермит

Инфо: Съпругът ми е бангладешец. Сключили сме брак в Англия. Той има резиденс пермит, получен на база брака си с мен, в моето качество на settled person (със синя карта). От 21.01.2013 аз съм извън страната, на едногодишна мисия в Индия към Международния комитет на Червения кръст (т.е. не британски работодател). Договорът ми приключва на 23.01.2014, след която дата ще се върна в Англия. В момента съпругът ми е в Бангладеш.

Въпрос 1: Законът позволява ли той да се върне в Англия без мен?
    Въпрос 2: Ако аз се върна в страната след повече от една година пребиваване извън (но само с няколко дни повече), изгубвам ли статута си на settled person и съответно той правото да влезе в страната заедно с мен или след мен.

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Права на неевопейски гражданин с резиденс пермит

Като казваш settled със синя карта имаш предвид че имаш permanent residence така ли. Или имаш синя карта разрешаваща работа
    Shall we call the real life OUTERNET?

If you're talking behind my back, you are in a good position to kiss my ass!

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Имам синя карта, разрешаваща работа.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Kuchalo Виж мнението
    Имам синя карта, разрешаваща работа.
    Сеттлед се води човек с ИРЛ или PR. Общо взето израза селлтелд е за хора с ИРЛ/PR без да имат Брит. гражданство. Ако имаш такова - ИРЛ или PR по EU правилата, си сеттлед и не се губи освен с отсъствие за повече от 2 години. Другто както пишес малко не е ясно имаш ли нямаш ли, или кво имаш кво нямаш...С тая синя карта си duhai du du...но може да се водиш нещо от сорта на постед worker, с мобилен статус etc...другата дума е ordinary resident с която може си се объркала..

Yes! I am promiscuous. Аватара на korry
    Post Thanks / Like

Ако МК на БЧК е базиран в Швейцария (според Уикипедия), то работодателя ти е най-вероятно швейцарски.
    Синята карта в УК ти дава право на работа в Швейцария (каквото иначе май нямаш).
    Демек, смятам, че си наета в Швейцария и командирована оттам за Индия.

Допълнително смятам, че резидънс пърмит издаден в УК дава право на достъп до абсолютно целия ЕС.
    (много ясно, щом ти можеш да отидеш на почивка в Испания, остава той да не може да те придружи)

Понеже си командирована от Швейцария (дали?) ти всъщност упражняваш европейско право.

След като упражняваш европейско право, съпругът ти може да посети всяка една държава от ЕС с този резидънс пърмит.

Но Защо?

мисля, че граничните власти в УК, когато им се покаже резидънс пърмит ще действат в режим ТЕ ДА ДОКАЖАТ ЧЕ НЕ МОГАТ ДА ГО ПУСНАТ - ТЯХНА ТЕЖЕСТ НА ДОКАЗВАНЕ. Няма с лека ръка да го качат на самолета обратно, а ще се потрудят.
    (и доста вероятно хич няма да задават въпроси, ами направо при показан резидънс пърмит и пускат човека)

ще трябва да докажат че са отпаднали основанията, които са послужили за издаване на резидънс пърмита за УК.
    Тоест трябва да докажат.
    - вече няма брак.
    ИЛИ
    - ти не упражняваш европейско право.

Да, ама ти упражняваш европейско право, като командирована от Швейцария служителка. Напиши едно писмо в тоя смисъл заедно с телефони на централи в Швейцария и Индия (и твоя).

Това само да видят някое писмо подпечатано от МК на БЧК (освен резидънс пърмита) и след половин час с най-любезната усмивка и изпотени мишници ще поканят човека да влезе в УК.

ДОПЪЛНЕНИЕ: И брачното свидетелство. Предполагам че е УК-ско. Но не съм сигурен, дали без него граничните имат възможност да проверят веднага онлайн дали е валидно.
    Писмо , удостоверяващо че си служителка на МК на БЧК, копие от паспорта ти, оригинал брачно свидетелство (евентуално копие), резидънс пърмита Му. И влиза.

Ако са ми правилни разсъдъците.
    Последно редактирано от korry : 15-11-2013 на 18:32
    за теп откъснах цвете
    Но то омря

6. БЛАГОДАРЯ Kuchalo thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

Кори не съм съгласна.

Тя не упражнява съюзно право в ук в момента и съответно съпругът няма как да живее или влезе в ук на тази база. А той няма друга база освен тази.

в друга страна от ес маже и да влезе ако пътумат заедно но не и в ук.

но както и да е вероятвостта да го питат и да проверят дали жена му в момевта упрагнява съюзно право е почти нулева. Просто си влиза и това е. Въпреки че ако е бил дълго време извън ук ще му задават въпроси и то доста и чоже да се схигне дотам че да се разбере че жената не е тук
    Shall we call the real life OUTERNET?

If you're talking behind my back, you are in a good position to kiss my ass!

Старо куче Аватара на BMW6
    Post Thanks / Like

А данъците в коя държава плащаш?
    It takes 42 muscles to frown, but only 4 to lift your middle finger….

Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от korry Виж мнението
    ...
    Синята карта в УК ти дава право на работа в Швейцария (каквото иначе май нямаш)...
    За този извод какви са ти източниците?
    Швейцaрия има споразумение с ЕС (вкл. с нас) и за българи прилага седем годишен период от датата на подписване на споразумението.
    При нашето включване в ЕС разрешение за работа или не необходимоста от него в седем годишния период си важи само за държавата в която е издадено.
    Та обясни за Швейцaрия, там седемте години не приключват на 31.12.2013, така че не е точно от без значение.

Та като питат за данъците аз да попитам Kuchalo, къде и се плащат осигуровките? И къде ще си запази мястото на обичайно пребиваване.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Инфо: Съпругът ми е бангладешец. Сключили сме брак в Англия. Той има резиденс пермит, получен на база брака си с мен, в моето качество на settled person (със синя карта). От 21.01.2013 аз съм извън страната, на едногодишна мисия в Индия към Международния комитет на Червения кръст (т.е. не британски работодател). Договорът ми приключва на 23.01.2014, след която дата ще се върна в Англия. В момента съпругът ми е в Бангладеш.

Въпрос 1: Законът позволява ли той да се върне в Англия без мен?
    Въпрос 2: Ако аз се върна в страната след повече от една година пребиваване извън (но само с няколко дни повече), изгубвам ли статута си на settled person и съответно той правото да влезе в страната заедно с мен или след мен.
    Та конкретно на питането:

На съпруга ти е било позволено влизане във Великобритания на основания глава III на 2004/38.
    След което на основание на същата е издадена и карта (истинска карта) за правото му на пребиваване.
    Тази му карта му осигурява безпроблемно пресичане границите на острова.

Втория въпрос от глена точка на право на влизане и пребиваване е почти без значение, след 31.12.2013 и от гледна точка на трудови права.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Благодаря на всички, които се включиха с разсъждения по моя случай.

И да отговоря на изикналите въпоси:

Предполагам, че не съществува правов термин settled person или, ако съществува, съм го употребила без да съм сигурна какво означава. Счетох, че мога да се нарека settled, тъй като съм живяла за около 3 години в ЮК и работила в същия период.

Въпросът за данъците ме хваща неподготвена. Не плащам данъци и не знам дали ще трябва да плащам. Работодателят ми е в Швейцария, местоработата Индия, а заплатата ми се превежда по банковата ми сметка в ЮК.

Не съм използвала синята си карта, за да бъда наета от организацията. Мисля, че МКЧК има екслузивни права да наема служители от всякакви националности за хуманитарните си мисии из света.

Осигурявам се в Швейцария за времето, в което съм на мисия към МКЧК. В МКЧК съм регистрирана с постоянно местожителство България.

След като пет месеца бях работила в Индия, със съпруга ми се срещнахме в Швейцария. Когато той се върна в ЮК, са го задържали за един час на летището и са го разпитали обстойно за връзката ни, за цялата ни история заедно от датата на запознаване. Било е доста стресиращо. Той им е показал атестация от МКЧК, че съм наета от тях. Една от разпитващите му е казала, че ако аз отсъствам повече от шест месеца от страната, той няма право да остане там без мен. Тези шест месеца се удължават до една година, ако съм на командировка в чужбина. Само че не ми е ясно дали това правило важи само за назначение от британски работодател. След съвещание с колеги, разпитващите са го пуснали да влезе. Аз вече десет месеца не съм се връщала.

Да видим какво ще се случи при новия му опит да влезе. Ще пиша.

Старо куче Аватара на BMW6
    Post Thanks / Like

Ако не плащаш данъци и осигуровки в Англия, то ти не упражняваш съюзно право в Англия.
    It takes 42 muscles to frown, but only 4 to lift your middle finger….

13. БЛАГОДАРЯ Kuchalo thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Благодаря на всички, които се включиха с разсъждения по моя случай.

И да отговоря на изикналите въпоси:

Предполагам, че не съществува правов термин settled person или, ако съществува, съм го употребила без да съм сигурна какво означава. Счетох, че мога да се нарека settled, тъй като съм живяла за около 3 години в ЮК и работила в същия период.

Въпросът за данъците ме хваща неподготвена. Не плащам данъци и не знам дали ще трябва да плащам. Работодателят ми е в Швейцария, местоработата Индия, а заплатата ми се превежда по банковата ми сметка в ЮК.

Не съм използвала синята си карта, за да бъда наета от организацията. Мисля, че МКЧК има екслузивни права да наема служители от всякакви националности за хуманитарните си мисии из света.

Осигурявам се в Швейцария за времето, в което съм на мисия към МКЧК. В МКЧК съм регистрирана с постоянно местожителство България.

След като пет месеца бях работила в Индия, със съпруга ми се срещнахме в Швейцария. Когато той се върна в ЮК, са го задържали за един час на летището и са го разпитали обстойно за връзката ни, за цялата ни история заедно от датата на запознаване. Било е доста стресиращо. Той им е показал атестация от МКЧК, че съм наета от тях. Една от разпитващите му е казала, че ако аз отсъствам повече от шест месеца от страната, той няма право да остане там без мен. Тези шест месеца се удължават до една година, ако съм на командировка в чужбина. Само че не ми е ясно дали това правило важи само за назначение от британски работодател. След съвещание с колеги, разпитващите са го пуснали да влезе. Аз вече десет месеца не съм се връщала.

Да видим какво ще се случи при новия му опит да влезе. Ще пиша.
    Ха интересно.
    В същото положение са и работещите за институциите на ЕС (неплащат данъци...), при тях даже и здравното осигуряване е по специален ред, мисля че и при теб е така.
    Не бъркай обаче положението си с правото на ЕС. Имаш същите право като всеки един, включително и съпруга ти. Ако има издадена карта за пребиваване и не е отсъствал от Великобритания за повече от 6 месеца няма как да му направят проблем.
    Не беше лошо да те водят с адрес от острова, не е от голямо значение, но ще дойде време да уреждаш пенсионни права, впрочем нямате ли си и отделна система за пенсии? Както и да е, не това те интересува сега. Установявайте се където искате, проблеми няма да имате.

15. БЛАГОДАРЯ Kuchalo thanked for this post

Post Thanks / Like

Предполагам, че не съществува правов термин settled person
    Нидеи мисли...сакън.
    Недей и да предполагаш, има...
    UK Border Agency | Introduction

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Нямаше никакъв проблем за него да влезе в Англия, тъй като аз пристигнах няколко дни преди него. Първият въпрос на служителката на летището е бил: "Къде е съпругата ви". После само са го попитали кога аз ще посетя Бангладеш, а той България.

Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Нямаше никакъв проблем за него да влезе в Англия, тъй като аз пристигнах няколко дни преди него. Първият въпрос на служителката на летището е бил: "Къде е съпругата ви". После само са го попитали кога аз ще посетя Бангладеш, а той България.
    Значи не смятат, че бракът ви е по сметка?
    Не поглеждай с гняв назад.

title removed Аватара на CanBoy
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR Виж мнението
    не .по любоф.тя на единия край на света,той на другия .балъците от имиграционните ряпа да ядат.
    За жалби и оплаквания tel.0696969-Holy Armenian Church.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR Виж мнението
    Може и да смятат, но няма как да го докажат.

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 1
    Последно мнение: 23-09-2013, 15:48
  2. От Перманент резиденс до натурализация
    От moLLeo във форум Британско поданство
    Отговори: 2
    Последно мнение: 16-05-2012, 22:25
  3. какви права имам като партньор на английски гражданин?
    От rosepetal във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 11
    Последно мнение: 29-02-2012, 18:18
  4. автомобилна застраховка и УК резиденс
    От vilain във форум Авто-мото, транспортни, пътуване
    Отговори: 16
    Последно мнение: 17-07-2010, 22:10
  5. Фемили пермит - моля за съвет :)
    От angelz във форум Присъединителни визи
    Отговори: 25
    Последно мнение: 16-02-2010, 14:25

Отметки

Правила за публикуване