Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 15 от общо 15
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Детски и майчинство след преместването в UK

Здравейте! Приятелят ми (с който нямаме брак, но имаме две деца на 11 год. и на 3 месеца) е в Англия. До два месеца ще сме при него с децата, а въпросът ми е тук след като си спра детските и майчинството трябва ли да взема уверение за там? Ще ми е необходимо ли? Благодаря Ви предварително!

Старо куче Аватара на rosbg
    Град
    Kent
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Документи за деца!

Няма да ти е необходимо защото няма да ти плащат....
    Don't dream your life, live your dreams.

По-страшен от СПИН -а, по-опасен от рака...сега за сега си остава простака!

Има ли смисъл, като няма значение....

Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Не пречи да вземеш удостоверение, че не получаваш детски, за да почнете да получавате тук Child Benefit (детски добавки), макар че тяхната практика е да пращат официално запитване за децата на социалните служби в България по техен си път, но може пък и да уважат твоето, кой знае - и да получите детските по-бързо.

За да вземеш майчинство в Англия, трябва да си работила определен брой седмици преди раждането, затова не знам дали си струва да си го спираш от България, не съм чувала да има начин да се "пренесе" майчинството от една страна в друга, но може и да има, а аз да не зная. Ето по принцип, какви са условията, това е написано за британци. Обърни внимание, че се плаща общо 39 седмици:

Има два вида "майчинство":
    Statutory Maternity Pay (SMP) is paid for up to 39 weeks. You get:

90% of your average weekly earnings (before tax) for the first 6 weeks
    136.78 GBP or 90% of your average weekly earnings (whichever is lower) for the next 33 weeks
    SMP is paid in the same way as your wages (eg monthly or weekly). Tax and National Insurance will be deducted.

https://www.gov.uk/calculate-your-maternity-pay
    Това се плаща от работодателя, ти няма да имаш такъв - значи не се отнася за теб.
    Maternity Allowance is usually paid to you if you don’t qualify for Statutory Maternity Pay.

You could get either 136.78 GBP a week or 90% of your average weekly earnings (whichever is lower). It’s paid for up to 39 weeks.

You might get Maternity Allowance if:

• you’re employed, but you can’t get Statutory Maternity Pay
    • you’re self-employed and paying Class 2 National Insurance contributions
    • you’re self-employed and have a Small Earnings Exception certificate
    • you’ve recently stopped working

Also, you must have:

• been employed or self-employed for at least 26 weeks in the 66 weeks before the week your baby is due
    • been earning at least 30 GBP a week over any 13 week period
    • You may still qualify if you’ve recently stopped working and it doesn’t matter if you had different jobs or periods of unemployment

.
    Може би си струва да пишеш един имейл тука, макар че отново материалът е написан за британки, които са живели в чужбина, преди да станат майки.
    Maternity Allowance (MA) - DWP

Чети и тук:
    Maternity Allowance in EEA countries - DWP

Успех!

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

4. БЛАГОДАРЯ siqnka_si thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Не пречи да вземеш удостоверение, че не получаваш детски, за да почнете да получавате тук Child Benefit (детски добавки), макар че тяхната практика е да пращат официално запитване за децата на социалните служби в България по техен си път, но може пък и да уважат твоето, кой знае - и да получите детските по-бързо.

За да вземеш майчинство в Англия, трябва да си работила определен брой седмици преди раждането, затова не знам дали си струва да си го спираш от България, не съм чувала да има начин да се "пренесе" майчинството от една страна в друга, но може и да има, а аз да не зная. Ето по принцип, какви са условията, това е написано за британци. Обърни внимание, че се плаща общо 39 седмици:

Има два вида "майчинство":

Това се плаща от работодателя, ти няма да имаш такъв - значи не се отнася за теб.

Може би си струва да пишеш един имейл тука, макар че отново материалът е написан за британки, които са живели в чужбина, преди да станат майки.
    Maternity Allowance (MA) - DWP

Чети и тук:
    Maternity Allowance in EEA countries - DWP

Успех!
    Много ти благодаря за отговора!

6. БЛАГОДАРЯ Мила thanked for this post
    Напреднал Аватара на pavlov
    Град
    Sofia
    Post Thanks / Like

За да вземеш майчинство в Англия, трябва да си работила определен брой седмици преди раждането, [/B]:
    Има ли значение преди какъв период от раждането е работено?
    В смисъл ако жената е работила лятото на 2011 а е родила ( в БГ ) Февруари 2013 - ще има шанс за Child Benefits?

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Детски и майчинство след преместването в UK

Цитирай Първоначално написано от siqnka_si Виж мнението
    Здравейте! Приятелят ми (с който нямаме брак, но имаме две деца на 11 год. и на 3 месеца) е в Англия. До два месеца ще сме при него с децата, а въпросът ми е тук след като си спра детските и майчинството трябва ли да взема уверение за там? Ще ми е необходимо ли? Благодаря Ви предварително!
    Хайде първо да уточним нещата - поне за България. Ти говориш за две плащания (детски и майчинство), но трябва да се имат предвид три:
    1. парично обезщетение при бременност и раждане, които се изплащат за срок от 410 календарни дни;
    2. парично обезщетение за отглеждане на малко дете до навършване 2-годишна възраст на детето;
    3. месечна помощ за дете до завършване на средното образование, но не повече от 20-годишна възраст - т.нар. "детски". Определят се ежегодно и спирането им става с неподаване на декларация. За текущата година (не знам до коя дата ти е заповедта за отпускане) ще ти ги плащат без въпроси.

За другите две виж
    Начин и срокове за изплащане на паричните обезщетения при бременност и раждане и за отглеждане на малко дете
    Паричните обезщетения се изплащат на правоимащите лица в срок 15 работни дни от представяне на необходимите документи в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт. Изплащането на обезщетението се извършва само по банков път. Полагащите се суми се превеждат от НОИ по декларираните от лицата лични разплащателни или спестовни безсрочни банкови сметки в лева.
    Когато правоимащото лице пребивава в държава – членка на Европейския съюз или в държава, с която Република България има договор за износ на парични обезщетения, предоставяни от ДОО, обезщетението може да се преведе по посочена банкова сметка в държавата по пребиваване. В този случай разноските по преводите са за сметка на лицето.
    (чл. 23 и чл. 30, ал. 3 от НИИПОПДОО)

НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ - Парични обезщетения за майчинство
    Министерство на Труда и Социалната Политика - Семейни помощи за деца

Казано на прост език - ти имаш право на тези пари от началото (45 дни преди раждането) до навършване на 2 годишна възраст на детето, независимо дали си в България или във Великобритания. Не е нужно да спираш нищо.
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

и бивш platini i kanaritenapred
    Post Thanks / Like

спираи в бг и съпруга ти , въпреки без брак да пуска тук в УК детски бенефит , детски кредит или направо универсал кредит , за да пуснете тук , там трябва да е спряно , за да не ви откажат

Нов потребител
    Град
    Sofia
    Post Thanks / Like

Здравейте, искам да попитам (понеже от прочетеното не успях да намеря отговора) трябва ли преди да замина за Великобритания да си спра здравните осигуровки и майчинството?Синът ми като заминем ще е на годинка и 7 месеца.
    Благодаря

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от gretalinka Виж мнението
    Здравейте, искам да попитам (понеже от прочетеното не успях да намеря отговора) трябва ли преди да замина за Великобритания да си спра здравните осигуровки и майчинството?Синът ми като заминем ще е на годинка и 7 месеца.
    Благодаря
    Ако не смяташ да се лекуваш в България и да ползваш услугите на здравната каса, си спираш здравните осигуровки - особено ако ще живееш тук с пълни права на гражданка на ЕС, т.е. ти или член от семейството ти ще работи. Майчинството не се сещам защо да го спираш?

Гугъл търсачка на форума

В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Нов потребител
    Град
    Sofia
    Post Thanks / Like

Ако не смяташ да се лекуваш в България и да ползваш услугите на здравната каса, си спираш здравните осигуровки - особено ако ще живееш тук с пълни права на гражданка на ЕС, т.е. ти или член от семейството ти ще работи. Майчинството не се сещам защо да го спираш?
    Aз след като напуснах тук работа ми спряха и майчинството.Така че няма нищо да взимам.
    Мерси за отговора.Значи трябва да се затътря до НАП.

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от gretalinka Виж мнението
    Aз след като напуснах тук работа ми спряха и майчинството.Така че няма нищо да взимам.
    Мерси за отговора.Значи трябва да се затътря до НАП.
    Ако разгледам по-детайлно ситуацията, се виждат няколко неща:
    1. Ти казваш "майчинство", но това е отпуск - първо "за бременност и раждане" - 410 дни, а после - "отпуск за отглеждане на дете до навършване 2-годишна възраст на детето".
    2. После - как е станало напускането? По КТ, работодателя може да ти прекрати договора само със съгласието на Инспекцията (Чл. 333.ал.1 т.1), а в твоя случай (детето е на 3 месеца) - само при закриване на предприятието (Чл. 333. ал.6).
    3. Ако обаче ти си пуснала молба за напускане ...
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

14. БЛАГОДАРЯ ruhl thanked for this post
    Recommend ruhl recommended this post
    Lifestyle designer
    Post Thanks / Like

@jhoro отново разцепи с полезни отговори!
    В тоя ред на мисли,че темата е приятна за семейства да попитам и аз нещо.
    Тези дни чета,чета но явно не чета достатъчно в gov.co.uk.
    Както може би знаете от предходните теми, жена ми и детето са вече тук от 2 месеца. Все още получава майчинство в бг, но се чудим (въпросът ми) дали ще може да ни одобрят за tax free childcare и child benefit?
    Детски в Бг не взема. Аз съм на заплата под 50,000 годишно за момента, но съм на път да ме повишат и отделно си отварям фирма.

Благодаря за включването предварително и Честита Нова Година!
    Г.
    Съдбата обича смелите.

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от ruhl Виж мнението
    @jhoro отново разцепи с полезни отговори!
    В тоя ред на мисли,че темата е приятна за семейства да попитам и аз нещо.
    Тези дни чета,чета но явно не чета достатъчно в gov.co.uk.
    Както може би знаете от предходните теми, жена ми и детето са вече тук от 2 месеца. Все още получава майчинство в бг, но се чудим (въпросът ми) дали ще може да ни одобрят за tax free childcare и child benefit?
    Детски в Бг не взема. Аз съм на заплата под 50,000 годишно за момента, но съм на път да ме повишат и отделно си отварям фирма.

Благодаря за включването предварително и Честита Нова Година!
    Г.
    Щом ти работиш, ще имате право на детски надбавки (child benefit) - тук всички имат право, независимо от доходите. На тези с доходи над 50 000 не им се получава кой знае каква надбавка финансово заради данъците, а над 60 000 - данъкът ги изяжда, напълно, но пък майката може да получи осигурителни кредити за държавна пенсия, докато получава детски надбавки до 12-годишна възраст на детето. За tax-free childcare зависи от конкретните обстоятелства.

Гугъл търсачка на форума

17. БЛАГОДАРЯ ruhl, jhoro thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! jhoro liked this post
    Recommend ruhl recommended this post
    Lifestyle designer
    Post Thanks / Like

Благодаря @Мила.
    Вероятно регистрацията ще отнеме поне месец заедно със създаването на банков акаунт за тази цел и т.н. А ние сме в детската градина още в понеделник, за да оставим депозит тъй като местата свършат бързичко. Въпросът ми: Връщат ли със задна дата за tax free, т.е като ни одобрят,а ние вече ще сме направили месец, дали ще ни върнат тези 2£ върху всеки 8ми?
    Съдбата обича смелите.

Glitchy Pigeon Аватара на Pusher
    Post Thanks / Like

Не зная за tax free child care .

Но масово всички ползват друга опция за ясла. 15 часа фрее за деца над 2 г и 30 часа за деца над три години. Стига да получаваш годишен доход под 100 000. Яслата би трябвало да ви даде изчерпарешен отговор на тези въпроси.
    “I'm not strange, weird, off, nor crazy, my reality is just different from yours.”

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 23
    Последно мнение: 05-02-2016, 18:19
  2. Как стоят нещата с документи за детски и майчинство
    От Viktoriq Petkova във форум Бъдещи майки
    Отговори: 12
    Последно мнение: 28-06-2013, 17:16
  3. Осигуровки след майчинство
    От djmurguli във форум Правна
    Отговори: 12
    Последно мнение: 24-04-2013, 15:13
  4. след майчинство