Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 60
    Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Question Знаете ли какво е расизъм, реч на омразата, клевета и др. п. и какви са наказанията за това?

Напоследък се наложи да почета повечко за изброените в заглавието престъпления и в частност - когато се извършват в интернет и съм доста изненадана. Оказва се, че в Обединеното кралство законово нещата са поставени доста сериозно, като за част от тези престъпления има категорични текстове и вече отсъждания на съдилища, т.е. прецеденти...

Аз далеч не съм приключила със самообразованието си в тази посока, споменах в "Говорилнята", че ще се опитаме да подготвим материал за това, но докато ми се избистря мътилката по въпроса, реших да ви попитам - какво знаете и какво предполагате? Както на семинарите - отначало казваш какво знаеш по въпроса, после- какви са ти очакванията - и накрая, след цялото обучение - пак правим рекапитулация. Та предлагам да видим - къде сме ние?

Знаем ли кога има налице някое от тези престъпления и какво наказание се полага? За кои от тези престъпления осъждането става много лесно, защото "пътят е доста утъпкан", а за кои - нещата са спорни и биха зависели от адвокатите?

Предполагам, се досещате, че в първата група е расизмът... Тази тема не е за това, да кажем, че не ни харесва как е гледа по света на расизма. Тази тема е за това, да научим какво е позволено от закона и какво - не (в Обединеното кралство, би трябвало да подчертая)

Причина да отворя тази тема е и това, че напоследък се сблъсквам с вече няколко случая, в които български граждани попадат в затвор или много трудна ситуация, дори стигаща до отнемане на дете - и нямат и идея какво са направили, т.е. непознаването на правните норми на страната, в която живеем, е като цяло опасно и не се препоръчва.
    What Are Typical Hate Speech Targets?

Hate speech is typically directed towards another person or group on the grounds of race, nationality, gender, sexual orientation, colour, ethnic origin and religion.

Hate speech can be shown in many forms, typically verbal abuse, written speeches, harassment or gestures.

The intention of hate speech is to harass and distress the intended target.

In many cases the use of hate speech can incite violence from one group towards another.

И така? Какво знаем за престъпленията от този тип - на речта на омразата - и в частност - знаем ли дали това е наказуемо в интернет?

----------------------

Допълнение: Моля да се има предвид, че целта на темата е образователна и има за цел да уточни съществуващите положения по тези въпроси в Обединеното кралство. Тя НЕ ПРЕДСТАВЛЯВА дискусия на тема "смислени ли са и харесват ли ми законите против речта на омразата и др.п. или не". Всички постове, опитващи се да я превърнат в дискусия "за или против" ще бъдат отстранявани, а упоритите нарушители на това условие ще получат наказателни точки.
    Последно редактирано от BGHelp : 17-12-2016 на 17:05

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

2. БЛАГОДАРЯ jhoro thanked for this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Знаете ли какво е расизъм, реч на омразата, клевета и др. п. и какви са наказанията за това?

Да мразиш или да не мразиш
    Това е въпросът, който мнозина на Острова си задават, докато българи и други източноевропейци биват заливани от надигналата се ксенофобия

"Не разбирам защо се тревожиш, ти си толкова интелигентна. На теб сигурно ще ти разрешат да останеш." Два дни след съдбовния референдум, с който британците гласуваха да напуснат ЕС, моят съсед, 73-годишният Джеймс Аксфорд, ликуващ от резултата и неспособен да скрие доволството си, ме среща на улицата и се опитва да ме окуражи с тези думи. Питам го дали смята, че ако се стигне до депортации, правителството ще подложи всички европейски имигранти на IQ тест, преди да реши кои да запази. Той отвръща през смях, че "парче лют джинджифил" като мен с лекота ще омае "местен момък", за когото да се ожени, за да получи право да остане на Острова.

В този момент край нас минава 68-годишният Роджър Шиърър, съседът от юг, който седмици наред неуморно раздаваше листовки за каузата на оставането в ЕС. "Как смееш да се подиграваш така с Мария! Такива като теб съсипаха живота й", прогърмява Роджър и неочаквано попадам в кръстосания огън на разгорещена свада. Двамата пенсионери напълно забравят вездесъщата английска дискретност и си разменят остри реплики на много висок глас, докато дъщерята на Джеймс не се показва на прозореца и не го смъмря да престане да се излага. Преди да затръшне вратата зад гърба си, Джеймс изсъсква на Роджър: "И престани да внушаваш на Мария, че съм прикрит ксенофоб! Нямам нищо против чужденците, просто не съм съгласен те да контролират мен и страната ми. Би трябвало да е обратното!"

Започнало е да ръми. Роджър избърсва очилата си и въздъхва: "Не знам какво да ти кажа, Мария. С този проклет референдум лудите превзеха психиатрията."

Горната сцена се разиграва в Оксфорд, един от малкото проевропейски бастиони извън Лондон. Жителите на самия град са космополитни и високо образовани - малко над 70% от тях гласуваха за оставането на Великобритания в ЕС. Оксфордшир обаче е обширно графство, с множество малки населени места със застаряващо заможно население и българска диаспора, неофициално наброяваща над 2000 души. В дните след референдума на 23 юни крехките устои на това ту хладно, ту радушно паневропейско съжителство започват да се пропукват.

"Стегна ли си багажа"

Този въпрос посреща от упор Христина Бакърджиева, която работи в един от колежите на Оксфордския университет, при влизане в местен магазин. Задава й го бегъл познат, който е наясно, че тя не е британка. "Нищо лично, но тук просто няма място за всички ви." Христина разказва, че в този миг за пръв път се е почувствала нежелана в кралството: "Очите ми се напълниха със сълзи. Тук имам много английски приятели, които ме уважават заради личността ми, а не заради произхода ми, но този човек успя да ме наскърби. Приемам резултата от референдума, дори и да не съм съгласна с него, но не мога да приема глупостта и грубостта на хора, които просто обвиняват чужденците за своите собствени грешки."

Седмица по-късно друга българка в Оксфорд става жертва на ксенофобска агресия. В един от редките слънчеви следобеди на юли графичният дизайнер Сабина Радева разхожда шестгодишната си дъщеря и няколкомесечното си бебе в парка и разговаря с майка си по телефона. Разминава се с възрастна двойка и е смаяна, когато мъжът рязко се приближава към нея и с гневно изражение изкрещява: "Какъв език говориш!? Тук се говори само английски! Връщай се, откъдето си дошла!" Сабина моли мъжа да не крещи, защото плаши децата й, на което той отвръща с "Fuck you". Българката запазва самообладание и звъни в полицията. Отзовават се три патрулни коли. Случката обаче е травмирала голямата й дъщеря и Сабина няма да я забрави скоро: "Старецът беше толкова близо до мен, че можех да преброя зъбите му. Много съм гневна, защото този страхливец си позволи да ме нападне, докато съм сама с децата. Това е положението в Обединеното кралство в момента. Май отново е време да се местим."

Британската общественост започна да осъзнава, че духът на нетърпимостта е изпуснат от бутилката месеци преди самия референдум. Журналисти като Бен Джуда от Politico публикуваха тревожни дописки от различни точки на страната, цитирайки реч на омразата, безцеремонно разпространявана от местни избиратели, които често не са имали контакт с имигранти, но ги обвиняват за различни аспекти от влошеното си ежедневие. Веднага след обявяването на резултата от всички краища на кралството в социалните мрежи бликнаха разкази на очевидци и потърпевши от публични прояви на злорадство и откровена ксенофобия.
    Цялата статия може да прочетете тук.

Гугъл търсачка на форума

В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

4. БЛАГОДАРЯ jhoro, zmei4o_pk thanked for this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Знаете ли какво е расизъм, реч на омразата, клевета и др. п. и какви са наказанията за това?

Съдебната практика при език на омразата: еволюция в Европа и застой в България

Свобода на изразяване vs. слово на омразата

Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) в своята обширна практика е идентифицирал множество форми на изразяване, които са считани за противоречащи на принципите на едно демократично общество и на разпоредбите на Европейската конвенция за правата на човека (Конвенцията). Въпреки че не съществува универсално приета дефиниция за език на омразата, чрез своята практика ЕСПЧ (Съда) установява критериите, които позволяват да се прокара разделителна линия между понятието „език на омразата” и свободата на словото, гарантирана от Конвенцията в чл.10:
    Βсеки има право на свобода на изразяването на мнения.Това право включва свободата на всеки да отстоява своето мнение, да получава и да разпространява информация и идеи.
    Това право важи не само за информация и идеи, които намират благоприятен прием или се считат за безвредни, но и за такива, които „шокират или смущават държавата или която и да е друга част от населението”
    Според чл.10 от Европейската конвенция за правата на човека и чл.19 от Международния пакт за гражданските и политическите права, както и чл.41 от Конституцията на България, гражданите имат право да получават и разпространяват свободно информация и идеи. Това право важи не само за информация и идеи, които намират благоприятен прием или се считат за безвредни, но и за такива, които „шокират или смущават държавата или която и да е друга част от населението” (Хендисайд с/у Обединено кралство и др., ЕСПЧ; Конституционен съд на България, решение № 7 от 4 юни 1996 г. по конституционно дело № 1/1996 г.). Когато става дума за медии, тези принципи, изградени в практиката на Съда, са особено валидни, тъй като те (медиите) имат задачата да разпространяват информация и идеи, която кореспондира и с правото на обществото да получава тази информация, да бъде информирано (Лингенс и др. с/у Австрия, ЕСПЧ).

Същевременно, правото на свободно изразяване не е абсолютно в европейското право. Според Европейската конвенция за правата на човека и по-специфично чл.10, пар.2, правото на свобода на изразяване може да ограничава от националното законодателство с цел да се защитят „репутацията и правата на други хора”, както и „националната сигурност, териториалната цялост, обществената безопасност”.

В своята практика по дела, третиращи враждебна реч, Съдът в Страсбург изключва езика на омразата от защитата на Конвенцията чрез два основни подхода:

1. Чрез прилагането на чл. 17 от ЕКПЧ – обявявайки жалбите на лица, които проповядват или подбуждат към вражда, омраза или дискриминация, срещу решения на национални съдилища за ограничение на свободата им на изразяване, за недопустими заради злоупотреба с права. Този подход се наблюдава още в най-ранните решения на страсбургските институции, които обявяват за несъвместимо словото на омразата с разпоредбите на чл.17:

„Никоя от разпоредбите на тази Конвенция не може да се тълкува като предоставяща правото на някоя държава, група или лице да осъществява дейност или действия, имащи за цел разрушаването на което и да е от правата и свободите, предвидени в тази Конвенция, или ограничаването им в по-голяма степен от предвидената в Конвенцията.”

2. Чрез прилагането на ограничения в правото на свободно изразяване (чл.10) и сдружаване (чл.11), „които са предвидени от закона и са необходими в едно демократично общество в интерес на националната и обществената сигурност и на териториалната цялост, за предотвратяването на безредици или престъпления, за защита на здравето и морала, както и на репутацията или правата на другите...”

Ето и някои от емблематичните дела на ЕСПЧ по темата:

Норууд с/у Великобритания

В светлината на надигналите се настроения срещу бежанци и мигранти у нас през последните месеци, важно място заема решението на ЕСПЧ по делото Норууд с/у Великобритания. Основните националистически сили в България използваха националния ефир за насаждане на страх и омраза срещу лицата, потърсили закрила в България, главно базирайки своите твърдения на тяхната различна религия и произход. Търсещите закрила бяха поставени под общ знаменател от представители на властта и медиите, които им приписваха различни престъпления като инстинктивни, присъщи, вродени.

Делото Норууд с/у Великобритания е пример за решаване на дело за език на омразата, чрез прилагане на чл.17 от Конвенцията и обявяването на жалбата за недопустима.

Жалбоподателят е регионален администратор на Британската национална партия (БНП) - крайнодясна политическа формация, наследник на Националния фронт. Между ноември 2001 г. и януари 2002 г. г-н Норууд разпъва на един от прозорците в дома си голям постер, изработен от БНП, на който има снимка на кулите близнаци в пламъци, придружена от надпис – „Вън ислямът от Британия – да защитим народа на Великобритания” заедно с полумесец и звезда в забранителен знак. Плакатът е премахнат от полицията след сигнал от съседи.

В резултат г-н Норруд е обвинен и осъден за нарушение на Закона за запазване на обществения ред поради излагане на знаци и писания, съдържащи обидни и агресивни квалификации срещу определена расова и/или религиозна група. Г-н Норууд твърди пред ЕСПЧ, че правото му на свободно изразяване е нарушено от съдилищата в родината му. Той е категоричен, че свободата на словото включва и провокативна, недружелюбна, отцепническа реч, стига тя да не насажда омраза и да не подбужда към насилие. Освен това Норууд настоява, че живее в отдалечен район и няма свидетелства, че дори един мюсюлманин е видял постера.

Съдът може да се тълкува като даващо право на държава, група или индивид да извършва или да се включва в каквато и да е дейност, целяща разрухата или ограничението на някое от правата и свободите, закрепени в Конвенцията.

Съдът, от своя страна, се обръща към разпоредбите на чл. 17 на Конвенцията и твърди, че нищо в нея неможе да се тълкува като даващо право на държава, група или индивид да извършва или да се включва в каквато и да е дейност, целяща разрухата или ограничението на някое от правата и свободите, закрепени в Конвенцията. Основната цел на чл.17, казва Съдът, е да предотврати отделни лица или групи с тоталитарни цели да експлоатират в свой интерес принципи и свободи, залегнали в Конвенцията. ЕСПЧ се съгласява с изводите на местните съдилища, че думите и изображенията, използвани в плаката, са публична атака и обида срещу всички мюсюлмани. Те ги поставят под общ знаменател и обявяват всички мюсюлмани, живеещи във Великобритания, за принадлежащи към терористична група. Подобна всеобща, яростна атака срещу религиозна група, свързваща групата като цяло с брутален акт, какъвто е тероризмът, е несъвместима с ценностите, прокламирани и гарантирани от Конвенцията, и в частност – с идеите за толерантност, социален мир и антидискриминация.
    Още съдебни случаи и примери по темата прочетете в цялата статия, публикувана в AEJ - Асоциация на европейските журналисти - България

Гугъл търсачка на форума

6. БЛАГОДАРЯ jhoro thanked for this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

The Daily Express: ЕС нарежда на британската преса да не разкрива кога терористите са мюсюлмани

The Daily Express: ЕС нарежда на британската преса да не разкрива кога терористите са мюсюлмани
    [Снимка: Информационна агенция "Фокус"]

Брюксел. Според доклад на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността (ЕКРН) във Великобритания е отбелязан ръст на расизма и на нетолерантната реч в периода между 2009 и 2016 г., пише The Daily Express.

Според председателя на ЕКРП Кристиан Алунд за това е виновна пресата. „Не е случайно, че расисткото насилие расте във Великобритания, докато ние виждаме притесняващи примери на нетолерантност и реч на омразата във вестниците, в интернет и дори сред политиците“, смята той. Според него референдумът за Брекзит е довел още повече до ксенофобските настроения в страната. Той заяви, че британските власти трябва да предприемат действията, препоръчани от доклада и да „дадат повече обучение на репортерите“.

„ЕКРН смята, че фактът, че мюсюлманите са във фокуса в резултат на свързаните с „Ислямска държава“ терористични актове по света, които разгарят предразсъдъците срещу мюсюлманите, показва безразсъдно пренебрегване, не само за достойнството на по-голямата част от мюсюлманите в Обединеното кралство, но и за тяхната безопасност“, пише в дългия 83 страници доклад. Организацията препоръчва „властите да създадат независим медиен регулатор и строго обучаване на журналистите, за да може те по-точно да спазват етичните стандарти“.

Но докато Великобритания напуска разпадащия се Европейски съюз, правителството на страната е готово да защити свободата на словото. В писмено послание на ЕКРН британското правителство пише, че „е държи на свободна и открита преса и не се меси в дейността и публикациите ѝ, стига те да са според закона“.

ЕКРН е организация за човешките права към Съвета на Европа, съставено от независими експерти, която наблюдава проблемите свързани с расизма, ксенофобията, антисемитизма, нетолерантността и расовата дискриминация.

Превод и редакция: Виктор Турмаков
    6 Октомври 2016 | Агенция "Фокус"

Гугъл търсачка на форума

Yes! I am promiscuous. Аватара на korry
    Post Thanks / Like

аз предполагам че използването на печатни медии за внушаване на стереотипи е в някаква степен разрешено в ук в смисъл че има "свобода на словото" дори да внушава омраза. това за вестници и въобще печатно слово, сигурно книги, брошурки и подобни

всички знаем за манипулациите в таблоидите дейли мейл и другите

обаче по тв и радио изглежда е по-строго

колкото за интернет - не съм сигурен въобще.

идеята ми е че в името на свободата на изразяването на идеи (дори да са абсурдни глупави незаконни клеветнически и тн) изглежда вестниците имат повече права от ТВ
    за теп откъснах цвете
    Но то омря

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Знаете ли какво е расизъм, реч на омразата, клевета и др. п. и какви са наказанията за това?

Аз смятам, че светът е много объркан и няма да се оправи никога....нещата стават по зле и по зле....особено с тези социални медии.

Вече не ги мисля нещата...гледам да съм по настрани кой какъв бил.... ако не ми е в къщата дето се казва.... не ми е проблем......
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

10. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Мила, няма, valeria_north liked this post
    Recommend няма, valeria_north recommended this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Осъдиха крайнодесния Герт Вилдерс за подбуждане към дискриминация
    Холандският крайнодесен политик и противник на исляма Герт Вилдерс беше осъден за обида на група хора и подбуждане към дискриминация, съобщава БиБиСи.
    Съдът не е наложил практичесто съдебно наказание със затвор или глоба от 5000 евро. Според съдът това е "изключителен случай" и като политик, самото получаване на присъда е достатъчно наказание за него.

Присъдата дойде след продължил три седмици съдебен процес, започнал след като полицията получила 6 400 оплаквания от граждани за негови коментари по време на кампанията за местните избори в Хага.

По време на предизборен митинг той попитал привържениците си дали искат "по-малко или повече мароканци във вашия град и в Холандия". Когато тълпата извикала "По-малко! По-малко!", Вилдерс с усмивка отговорил: "Ние ще се погрижим за това."

По време на процеса прокурорите са взели показания от холандци от марокански произход, които са изтъкнали, че коментарите на политика ги накарали да се чувстват като "граждани трета категория".

Вилдерс е бил разследван през 2011 г. заради коментари против исляма, приравнявайки го с нацизма и призовавайки за забрана на Корана. Той беше оправдан, а казусът беше масово разглеждан като даване на тласък на популисткия политик.
    Видео с въпросния случай от ББС

Отговорите на тълпата "по-малко, по-малко" не са спонтанни отговори, те са предизвикани от "подготовката" или може би "насъскването" от неговата партия, това е предварително подготвен сценарий, предназначен да привлече вниманието на медиите.

В отговор на присъдата той твърди, че не е расист и че никога няма да го накарат да замълчи. Политическата система в страната е такава, че винаги има коалиция. Другите политически групи са заявили, че не желаят коалиция с него, но той е с 10 пунта напред от предишната си популярност и ако това продължи, може да се окаже трудно да бъде държан далеч от властта. Анализаторите, обаче, казват, че той винаги се е затруднявал да "преведе" цифрите от социологическите проучвания в реални гласове. Двата урока от "брексит" и избирането на Тръмп, обаче, показаха, че никакви изненади не бива да бъдат изключвани.

Гугъл търсачка на форума

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Знаете ли какво е расизъм, реч на омразата, клевета и др. п. и какви са наказанията за това?

Вчера гледах Междузвездни войни новия епизод. Гледам ги различни същества, хора и някакви си там подобни и си викам, ние хората тук с раси не можем да се разберем, че сме хора, смятай какво би станало, ако живееха и други разумни същества както е в Междузвездни войни... забрави да няма проблеми от рода на расовите.
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

13. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Мила, anix liked this post
    На почивка
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от korry Виж мнението
    аз предполагам че използването на печатни медии за внушаване на стереотипи е в някаква степен разрешено в ук в смисъл че има "свобода на словото" дори да внушава омраза. това за вестници и въобще печатно слово, сигурно книги, брошурки и подобни

всички знаем за манипулациите в таблоидите дейли мейл и другите

обаче по тв и радио изглежда е по-строго

колкото за интернет - не съм сигурен въобще.

идеята ми е че в името на свободата на изразяването на идеи (дори да са абсурдни глупави незаконни клеветнически и тн) изглежда вестниците имат повече права от ТВ
    Измамно чувство!

Старо куче Аватара на dimi_m
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Осъдиха крайнодесния Герт Вилдерс за подбуждане към дискриминация
    Съдът не е наложил практичесто съдебно наказание със затвор или глоба от 5000 евро. Според съдът това е "изключителен случай" и като политик, самото получаване на присъда е достатъчно наказание за него.

Видео с въпросния случай от ББС

Отговорите на тълпата "по-малко, по-малко" не са спонтанни отговори, те са предизвикани от "подготовката" или може би "насъскването" от неговата партия, това е предварително подготвен сценарий, предназначен да привлече вниманието на медиите.

В отговор на присъдата той твърди, че не е расист и че никога няма да го накарат да замълчи. Политическата система в страната е такава, че винаги има коалиция. Другите политически групи са заявили, че не желаят коалиция с него, но той е с 10 пунта напред от предишната си популярност и ако това продължи, може да се окаже трудно да бъде държан далеч от властта. Анализаторите, обаче, казват, че той винаги се е затруднявал да "преведе" цифрите от социологическите проучвания в реални гласове. Двата урока от "брексит" и избирането на Тръмп, обаче, показаха, че никакви изненади не бива да бъдат изключвани.
    Мила, аз призовавам всички да загърбим расизма най накрая и да заживеем, като бели хора

Старо куче
    Post Thanks / Like

Ако цветнокож влезе в къщи и ме обере, аз автоматично почвам да го мразя, значи това ме прави расист.
    Ако мангасар изнасили дъщеря ми, аз автоматично ставам расист.
    Ако бял бандит застреля родителите ми, аз отново съм расист.
    Ако е расистко да не харесваш някого, независимо от цвят, пол, сексуална, религиозна принадлежност и т.н, защото този някой е направил нещо директно или индиректно спрямо теб или близките, значи всички хора, а и някой видове животни са расисти и аз си мисля, че с целия тоя расизъм прекалено много се спекулира!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

17. БЛАГОДАРЯ tt_tt_tt thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! tt_tt_tt liked this post
    Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от redhotman Виж мнението
    Ако цветнокож влезе в къщи и ме обере, аз автоматично почвам да го мразя, значи това ме прави расист.
    Ако мангасар изнасили дъщеря ми, аз автоматично ставам расист.
    Ако бял бандит застреля родителите ми, аз отново съм расист.
    Ако е расистко да не харесваш някого, независимо от цвят, пол, сексуална, религиозна принадлежност и т.н, защото този някой е направил нещо директно или индиректно спрямо теб или близките, значи всички хора, а и някой видове животни са расисти и аз си мисля, че с целия тоя расизъм прекалено много се спекулира!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Като начало - не виждам да мислиш.

Започни - после ще говорим за другото.
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Post Thanks / Like

интересна статия, също така доказва, че каквото и професия да имаш, колкото и добре да говориш езика, ти просто си един чужденец тук и голям процент от англичаните не ни желаят.

20. ХАРЕСВАМ! Virginblack, valeria_north liked this post
    ГРОБАРИ+ПЗ Аватара на captain caveman
    Град
    harrow on the hill,след моста първата у десно
    Post Thanks / Like

това,което се набива най-много на очи от прочетеното до тук е , че интеграцията в обществото , при първото поколение емигранти , е много по-трудно нещо от колкото да намажеш една филия с лютеница!
    ГРОБАРИ+ПЗ
    БРАТ ДО БРАТА
    ПАЗАРДЖИК-СЛАВА,СЛАВА,СЛАВА!

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от captain caveman Виж мнението
    това,което се набива най-много на очи от прочетеното до тук е , че интеграцията в обществото , при първото поколение емигранти , е много по-трудно нещо от колкото да намажеш една филия с лютеница!
    Аз ще ти дам пример, живея в една къща с румънци и англичани, румънците въобще не знаят английски, естествено англичаните си късат нервите, защото като искат да ги пита нещо, тия въобще не захапват, за англичаните това е hard work. В този случай за каква интеграция говорим.
    Последно редактирано от dimi_m : 27-12-2016 на 06:54

Град
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от dimi_m Виж мнението
    Аз ще ти дам пример, живея в една къща с румънци и англичани, румънците въобще не знаят английски, естествено англичаните си късат нервите, защото като искат да ги пита нещо, тия въобще не захапват, за англичаните това е hard work. В този случай за каква интеграция говорим.
    от първо поколение емигранти,не се очаква особенно много,нали?а и ако някой държи и му е важно да комуникира,ще намери начин.щом аз мога да се оправям добре на полски и румънски,значи и англичаните ще могат! стига да искат де
    ГРОБАРИ+ПЗ
    БРАТ ДО БРАТА

24. ХАРЕСВАМ! tt_tt_tt liked this post
    Напреднал
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от captain caveman Виж мнението
    .... е много по-трудно нещо от колкото да намажеш една филия с лютеница!
    Проблема на бг-ТАТА е че всичко сравняват с '' филия с лютеница '' и се получава грешка която е несъвместима с живота тук !
    нещо като вица с чукча, как да му обясниш какво е лъв като знае само лос / не е сложно / , ами как да му обясниш крокодил какво е ?

Град
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Deer Street Виж мнението
    Проблема на бг-ТАТА е че всичко сравняват с '' филия с лютеница '' и се получава грешка която е несъвместима с живота тук !
    нещо като вица с чукча, как да му обясниш какво е лъв като знае само лос / не е сложно / , ами как да му обясниш крокодил какво е ?
    ти ревностен радетел на интеграцията ли си бил,мойто момче?
    хубаво е,че има кой да ни ги обеснява нещата,щото иначе съвсем ще я закъсаме!
    и между другото,незнам дали се усети,но много деликатно повдигна въпроса,защо некой българи съвсем тендециозно избягват родната диаспора.дори и изненадващо даваш и отговори...
    ГРОБАРИ+ПЗ
    БРАТ ДО БРАТА

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Когато преди петнадесет години пристигнах в ЮАР, попитах един българин, кое е най-лошото в тази страна.
    „Ще си имаш работа с черни“ – бе отговорът му.
    „Не съм расист“ – засмях се аз.
    „Знаеш ли каква е разликата между расиста и туриста в ЮАР“ – засмя се на свой ред приятеля.
    „?“ – повдигнах рамене в знак на невежество.
    „Две седмици“ – бе отговорът.

Приех го като виц, до момента в който трябваше да си имам работа с черни.
    Не, не станах расист след две седмици.
    Дори и след петнадесет години не съм станал такъв.

В Уикипедията попадам на страницата, която ни обяснява какво е расизъм:

Расизмът е предразсъдък, основан на вярата, че човешките раси имат физиологични особености, които предопределят тяхната култура и способности. Обикновено расизмът включва идеята, че една раса е по-висша и има правото да управлява и доминира над другите.

Ако интелектът е физиологична особеност и се предполага, че след петнадесет години общуване с черните все още имам предрасъдъци, значи аз съм расист.

Но, аз съм НЕОБИКНОВЕН расист, който не смята, че една раса е по-висша от друга и има правото да управлява и доминира над другите раси.
    Целият материал и коментарите към него четете тук.

Интересно четиво, макар че авторът се шегува с "неравноправието". Не убеждението, че расите/етносите са различни, прави човека расист - а убеждението, че една раса/етнос/религия и т.н е по-висша или по-нисша от друга.

Гугъл търсачка на форума

28. БЛАГОДАРЯ jhoro thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! jhoro, zmei4o_pk, никанор liked this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Какво е “реч на омразата”?

Според онлайн допитване, проведеното от Съвета на Европа през 2012 г., 78% от анкетираните считат, че ежедневно срещат реч на омразата в онлайн пространството. Какво представлява всъщност този световно разпространен феномен?

Факт е, че няма универсално прието определение за това какво представлява „речта на омразата". Според Препоръка № R (97) 20 на Комитета на министрите до държавите членки на Съвета на Европа относно „речта на омразата" под този термин би следвало да се разбира всяко явление, обхващащо форми на изразяване, които разпространяват, подбуждат, улесняват или оправдават расовата ненавист, ксенофобията, антисемитизма или други видове омраза, основаващи се на нетолерантност включително афиширана като агресивен национализъм и етноцентризъм, дискриминация и враждебност срещу малцинства, мигрантите и хора с имигрантски произход. Препоръката сама по себе си не представлява обвързващ документ, задължаващ държавите да следват нейните указания, а по-скоро ги подпомага да създават подходящо законодателство по отношение на забраната за насаждането на омраза в общество, защото „речта на омразата" представлява сериозен проблем, който неизбежно води до нарушаване на човешките права, включително до физическо насилие.

„Речта на омразата" се състои от думи, жестове, отношение, които се използват с цел унижение и подтисничество или за да провокират насилие срещу определени хора на база принадлежността им към дадена социална или етническа група. Тук става дума за нещо повече от това да не харесваш някого, да се подиграеш или да осмееш друг човек или пък от това да изкрещиш грозна дума в момент на гняв и неудовлетвореност. В повечето случаи „речта на омразата" е в устите на хора, които са част от мнозинството. Тяхното послание обикновено е насочено директно към хора, които са част от малцинството.

За да обясним по достъпен и разбираем начин термина е важно да обърнем внимание на това, че речта на омразата намира проявление в различни форми. На първо място това са действия, които не са защитени по силата на международното право за правата на човека или по силата на законите на демократичните общества (например подбуждане към определени действия, най-вече попадащи в обсега на наказателното право - ксенофобия и антисемитизъм, създаване на атмосфера на нетърпимост към бежанци, мигранти, малцинства и др.). След това идва ред на различни типове изказ, които могат или не да бъдат защитени в зависимост от степента на важност за дадената държава (например свободата да се самоопределиш), където властите са оставени да преценят според текущата ситуация и отношението на обществото в тях какво може или не може да бъде считано за омраза. И на последно място идва ред на речта, за която се предполага, че е под защита независимо от морално противоречивия й характер (напр. негативни стереотипи за малцинствата).

Освен това за да се установи, че определено действие е всъщност реч на омразата е много важно да се вземат предвид не само изискванията, установени в Препоръката на Съвета на Европа (т.е. действителна принадлежността на жертвата към определена група се счита за предпоставка), но също и намерението на лицето, отговорно за изречените думи. Хората казват неща, обикновено онлайн, без наистина да ги мислят. Често се случва да засегнем някого без да го целим, след което съжаляваме и вероятно дори искаме да върнем думите си назад. В този ред на мисли в следващите два примера и двете твърдения са нетолерантни и неприятни, но едното е изречено с цел да засегне другата страна. За да се различат двата изказа е важно да се отчете и реакцията към всяко от примерните изречения.

presentation1.png
    Реакцията към всяко от примерните изречения е изразена чрез интензивността на червената стрелка отдолу.

Най-тежките прояви на словото на омразата сами по себе си са форма на дискриминация и нарушаване на човешките права. Тези думи отчуждават, маргинализират и подкопават личното достойнство, често на тези, които вече са засегнати по един или друг начин. И докато обектът на омразната реч при кибертормоза е персонализиран, то в друга ситуация същите тези думи биха могли да стигнат по-далеч и да нарушат правото на личен живот и дори да доведат до нехуманни, унизителни заплахи спрямо цели групи хора, които не са част от първоначално възникналата ситуация. Затова е важно да познаваме различните проявление на омразното говорене, да му противодействаме и сигнализираме при появата му във виртуалното пространство.

Източник

Гугъл търсачка на форума

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Реч на омразата се дефинира като изразяване на омраза към друг човек или група от хора чрез различни средства, като например, писане, говорене или всяка друга форма на общуване. В Обединеното кралство има редица закони, създадени за осигуряване на защита на гражданите от речта на омразата.

Кои са типичните жертви на речта на омразата?
    Речта на омразата обикновено се насочва към друг човек или група, на базата на раса, националност, пол, сексуална ориентация, цвят на кожата, етнически произход и религия. Речта на омразата може да бъде изразена в много форми, обикновено като словесни обиди, писана реч, тормоз или жестове. Намерението на речта на омразата е да тормози и причинява страдание на лицето, срещу което е насочена. В много случаи използването на реч на омразата може да подбужда насилие от една група хора спрямо друга.

Какви британски закони предлагат защита срещу речта на омразата?
    В Обединеното кралство няма създаден специален закон срещу речта на омразата. Юридическата защита се осигурява чрез различни законови разпоредби. Законът за обществения ред от 1986 г. забранява расовата омраза срещу лица или групи хора, като включва цвят на кожата, раса, етнически произход или народност. Проявите могат да включват заплашително поведение и писмени материали, създадени, за да причинят тормоз и страдание. През 2006 г. Законът за обществения ред е променен, за да се включи и религиозната омраза. През 2008 г. Законът за имиграцията и наказателното правосъдие променя Закона за обществения ред, за да забрани подбуждане на омраза, основана на сексуална ориентация.

Какви са наказанията за тези, които са уличени в реч на омразата?

Санкциите и глобите ще варират в зависимост от случая, но лишаване от свобода е един от вариантите за тези, обявени за виновни за това престъпление. Всеки, който използва заплахи или обидно поведение по този начин, може да се изправи пред лишаване на свобода за срок до 7 години, което е максималната присъда. Глоби също могат да бъдат добавяни към присъдите за затвор, а могат и да бъдат налагани самостоятелно. Редица хора във Великобритания са арестувани и признати за виновни в различни форми на този вид престъпление.

Източник

Гугъл търсачка на форума

31. БЛАГОДАРЯ lordm thanked for this post
    Старо куче Аватара на Virginblack
    Post Thanks / Like

Да поговорим за така наречения reverse racism. Има ли го? Щото в училищата ги учат, че няма. Аз считам, че го има.
    As for those of you not related to me, as sloshed as I may be, you may sod off.

33. ХАРЕСВАМ! jhoro, valeria_north liked this post
    На почивка
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Virginblack Виж мнението
    Да поговорим за така наречения reverse racism. Има ли го? Щото в училищата ги учат, че няма. Аз считам, че го има.
    Разбира се,че има,но не е прието да се говори за това.Понякога е много трудно да го обясним на децата,излиза така че сме в конфликт с учителите.За мен най-доброто е личния пример,колкото и да го обяснявам няма тежест,покажа ли го-става друга бира.

35. БЛАГОДАРЯ Virginblack thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! RNOH, jhoro, valeria_north liked this post
    На почивка
    Post Thanks / Like

Наскоро ми попадна това в омразния фейсбук:

Текстът по-долу се приписва на писателя Артуро Перес-Реверте.
    "Напоследък животът ми се усложни.
    Благодаря на всички приятели, които все още смеят да общуват с мен въпреки всичките ми недостатъци, които са както следва:
    - роден съм бял, което ме прави расист;
    - не гласувам за левицата, което ме прави фашист;
    - християнин съм, което ме прави измамено куче;
    - мисля, без да вярвам на всичко, което ми казват медиите, което ме прави опасен реакционер;
    - ценя идентичността и културата си, което ме прави ксенофоб;
    - бих искал да живея в сигурност и да видя престъпниците в затвора, което ме прави копеле мъчител;
    - мисля, че всеки трябва да бъде възнаграждаван според заслугите си, което ме прави антисоциален егоист;
    - гордея се, че съм испанец, което нарушава свободата и правото да решават демократично съдбата на потиснатите народи;
    - възпитан съм в ценности и принципи, което ме прави ретрограден тип, който е против социалното добруване;
    - мисля, че отбраната на страната ми е дълг на всички граждани, което ме прави милитарист убиец.
    Толкова. Това беше кратко изложение на лошата ми репутация

37. БЛАГОДАРЯ RNOH, valeria_north thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Virginblack, jhoro liked this post
    Recommend RNOH recommended this post
    Contrarian Аватара на mate
    Град
    Glasgow
    Post Thanks / Like

Войната се печели в класната стая.

Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Какво искате да знаете/научите за UK?
    От lordm във форум Общ форум
    Отговори: 1
    Последно мнение: 15-12-2012, 16:50
  2. Какво знаете от Библията за раждането на Иисус?
    От Georgii във форум Християнство
    Последно мнение: 06-02-2010, 23:30
  3. Какво знаете за NVQ???
    От djovanito във форум Registration Certificates
    Последно мнение: 02-12-2009, 20:29
  4. Ех това футбола голяма работа ще знаете!
    От BaiBradur във форум Вицове, забавни истории и линкове
    Отговори: 0
    Последно мнение: 13-02-2006, 23:02
  5. Знаете ли какво точно се празнува на Великден?
    От dpreacher във форум Християнство
    Отговори: 2
    Последно мнение: 22-03-2005, 00:29

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
Top Worktops
eXTReMe Tracker