Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 71
    Architectural Assistant Аватара на Scorpzou
    Град
    Scotland, UK
    Post Thanks / Like

По подразбиране Бъдещи студенти във Великобритания - багаж и документи

Правя темата по молба на няколко потребители

Ако се сетите за нещо, което мога да добавя и да е от полза за останалите, пишете в коментарите отдолу

Всеки нов студент е леко стресиран заминавайки за Великобритания, не само заради емоцията от промяната, но и покрай подреждането на багажа. Ето и един бърз checklist с няколко съвета за това какво да сложите и какво да не слагате в багажа си при първото ви заминаване.

Храна

Първото нещо, което баба или мама ще искат да ви натъпчат в куфара е тенекии сиренце и еднолитрови буркани лютеница. Предвид факта, че това е първото ви занимаване и сте ограничени (в повечето случаи) от килограмите на багажа, е желателно да се фокусирате върху дрехите и електрониката в багажа си. Така или иначе повечето от вас ще имат възможността да се върнат за Коледа с полупразен куфар и да го напълнят с българските вкусотии.

Все пак, удобно би било ако сложите нещо малко, което да ви стигне за вечеря/обяд, в зависимост от това кога пристигате. Така няма да стоите гладни, докато разопаковате багажа си и се запознавате с новите съквартиранти. Повече не е нужно, така като първото нещо, което ще направите, е да посетите близкия супермаркет така или иначе.

Дрехи

Без да влизам в подробности, така като това си е строго индивидуална тема, просто няколко съвета:

- Не се подлъгвайте от хубавите септемврийски температури в България преди да тръгнете. Тук ще ви посрещне малко по-различна обстановка, която през цялата година няма да се доближи до време подходящо за тънки рокли или къси гащи . Съсредоточете се върху плътните топли дрехи;
    - Не разчитайте на чадър. Виждал съм предимно възрастни хора да ползват, но особено в крайбрежните градове има постоянни силни ветрове и използването на чадър изглежда по-скоро комично отколкото практично. Ако решите да вземете такъв, то поне се снабдете с някой издържлив;
    - Алтернативно си вземете непромукаеми дрехи и ботуши за по-мокри дни;
    - Предвид природата на партитата тук и фактът, че месец-два след като пристигнете е Halloween, може да искате да си вземете някаква дрешка/аксесоар/костюм, които да използвате в такива моменти, където има странен dress-code.

Документи

Лична карта

Паспорт

Документ за заем - SAAS/SLC

Документ за общежитие

Всякакви документи, които са ви пращани от университета

UCAS Letters

TOEFL/IELTS/CAE/CPE Test Certificate

Паспортни снимки - не е лоша идея да си вземете две-три паспортни снимки, в случай, че искат да ви издадат карта от някоя общност/society или искате да си запишете membership в някой gym/sports union. В други случаи ги искат, за да ви издадат студентската карта.

Пълномощно от нотариус - това е нещо, което мен посъветваха да направя, когато пристигах, и от тогава аз също съветвам другите да го направят. Пълномощно от нотариус, което упълномощава ваш родител/близък да ви представлява пред институции в България. Така в случай, че се налага да направите нещо в България - напр. банка или здравни осигуровки и подобни, може да не се връщате в България и да спестите подобни неудобства.

European Health Insurance Card - Европейска Здравноосигурителна Карта - издава се безплатно и онлайн от България. Тази карта ви дава преференции за безпроблемното ползване на здравеопазването в страни от ЕС.

Карта на града - може да ви е изключително удобно първите дни, когато опознавате града.

Кредитни/Дебитни карти

Други

Лаптоп

Телефон

Фотоапарат

Зарядни устройства

АДАПТЕРИ - Имайте предвид различната мрежа в UK. Няма да можете да ползвате електроника с накрайник от България. Снабдете се с поне един адаптер за британската мрежа, за да не се ядосвате, че оставате без лаптоп/телефон първите дни. Ако не намирате такъв в България, то се свържете с някой познат, който вече е в университета и може да ви донесе такъв, когато пристигнете.

USB Stick - Вземете usb памет. Ще ви е от изключителна важност за пренасянето на информация - напр. до библиотеката, за да принтирате нещо. Хубаво е да са поне две, защото често се забравят по компютрите из университета (въпреки че аз 10 пъти съм ги забравял , всеки път хората са ме търсили по имейл, за да ми ги върнат или ги пазят).

Съдове и канцеларски принадлежности - не пълнете куфара си с подобни неща. В повечето случаи това го има в общежитието или квартирата. По време на Freshers Week в почти всеки университет се организира безплатното раздаване на подобни неща, оставени от други студенти. Там можете да намерите много тетрадки, химикали, моливи, чаши, чинии и подобни.

Чаршафи / Калъфки - това също не е задължително и отново зависи до нещата, които включва общежитието/квартирата ви. Понякога самите общежития предлагат да закупите такъв комплект при нанасянето. Със сигурност едно от първите неща ще е да посетите някой супермаркет или магазин за дрехи и подобни, където ще можете да се снабдите с това. Така ще спестите място за по-важни неща в куфара си.

Лекарства - тук също можете да си набавите основните такива, но ако има нещо по-характерно за вас или просто сте доволни от нещо конкретно, не забравяйте да го сложите в багажа.
    Последно редактирано от Scorpzou : 22-03-2013 на 21:32

Напреднал
    Град
    London
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Бъдещи студенти във Великобритания - багаж и документи

Огромни благодарности на Scorpzou за отделеното време и за полезния труд, който върши винаги.
    Последно редактирано от roniko : 22-03-2013 на 21:11

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Едно допълнение към казаното - предполагам, че повечето ще се ориентират към общежития. Когато моят син още от България си запази място в едно такова - бяха му предложили закупуване на комплект съдове (не помня точно какви) и спален комплект. Вярно не са евтини, но спестяват носенето.
    А за адаптерите - има ги на много места в България и даже са по-евтини. Някой ако иска мога да му кажа как да мине и без адаптер.
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Мерси за темата!
    Имам въпрос, кога започва попълването на документите за заем - в Интеграл ми казаха, че април идват бланките, но аз съм скептична. Също така, кога получаваме писмото за настанява в общежиетие, когато Британците (края на август) или преди това тъй като ние завършваме по-рано? ЮКАС писмата - от нас ли се очаква да ги принтираме?

Град
    Scotland, UK
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от megts Виж мнението
    Мерси за темата!
    Имам въпрос, кога започва попълването на документите за заем - в Интеграл ми казаха, че април идват бланките, но аз съм скептична. Също така, кога получаваме писмото за настанява в общежиетие, когато Британците (края на август) или преди това тъй като ние завършваме по-рано? ЮКАС писмата - от нас ли се очаква да ги принтираме?
    Да, бланките за заеми излизат през април. Общежитията вече зависят от теб и конкретния университет - кога кандидатстваш за общежитие и каква е политиката им за подобни неща като срокове. Но обикновено става много бързо. UCAS писмата би трябвало да си ги получаваш по пощата (истинската, не email), въпреки че ме съмнява да потрябват реално, но пише, че е препоръчително да се носят.

Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Само да напомня, че освен университетските има и частни общежития. Даже на места са по-евтини.
    Една съществена разлика е, че не разделят студентите на "английски" и "не-английски".
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Благодаря, ще трябва да пиша мейл на Кингс за повече информация относно общежитията. Не съм получавала писма, защото Интеграл бяха сложили техния адрес, което деяние аз видях преди две седмици. Така де, Интегралска му работа.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Здравейте отново! Имам още един въпрос, който вчера не ми дойде на акъл да задам, съжалявам за двойния пост. European Health Insurance Card ли е едиственото, което ни трябва за да посещаваме лекар? Също така, с European Health Insurance Card полагат ли ти се безплатни куп лекарства и противозачатъчни например, както на самите британци? Мерси.

Град
    Scotland, UK
    Post Thanks / Like

Здравейте отново! Имам още един въпрос, който вчера не ми дойде на акъл да задам, съжалявам за двойния пост. European Health Insurance Card ли е едиственото, което ни трябва за да посещаваме лекар? Също така, с European Health Insurance Card полагат ли ти се безплатни куп лекарства и противозачатъчни например, както на самите британци? Мерси.
    Здравей, и без EHIC, като студент ти ще имаш право на същите преференции като местните. Но картата сама по себе си доказва, че си здравноосигурена в собствената ти държава и е приложима в по-спешни случаи, което се надявам да не се налага.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Scorpzou Виж мнението
    Здравей, и без EHIC, като студент ти ще имаш право на същите преференции като местните. Но картата сама по себе си доказва, че си здравноосигурена в собствената ти държава и е приложима в по-спешни случаи, което се надявам да не се налага.
    Благодаря за изчерпателния отговор!
    Сигурно ще стана пословична с мойте въроси и ще спрете да ми отговаряте много скоро, но ще си позволя един последен (силно се надявам) оточняващ въпрос. Как стоят нещата със сметките на всички ви? Дебитна карта в Английска банка ли имате, това ли е за предпочитане пред използването на българска такава?

Град
    Scotland, UK
    Post Thanks / Like

Благодаря за изчерпателния отговор!
    Сигурно ще стана пословична с мойте въроси и ще спрете да ми отговаряте много скоро, но ще си позволя един последен (силно се надявам) оточняващ въпрос. Как стоят нещата със сметките на всички ви? Дебитна карта в Английска банка ли имате, това ли е за предпочитане пред използването на българска такава?
    Ами всички, които познавам ползват сметка в британска банка. Самото наличие на такава ще ти бъде и от полза за доказване на адрес и/или по-нататъшното наемане на квартири и подобни. Хубавото е, че обикновените студентски сметки нямат такси в повечето случаи, пък и не се притесняваш дали ще ти бъде приемана картата и какви такси ще плащаш ако теглиш от банкомат с българска карта. И все пак изборът си е твой Ако пък и работиш някъде без такава сметка не може

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Ами всички, които познавам ползват сметка в британска банка. Самото наличие на такава ще ти бъде и от полза за доказване на адрес и/или по-нататъшното наемане на квартири и подобни. Хубавото е, че обикновените студентски сметки нямат такси в повечето случаи, пък и не се притесняваш дали ще ти бъде приемана картата и какви такси ще плащаш ако теглиш от банкомат с българска карта. И все пак изборът си е твой Ако пък и работиш някъде без такава сметка не може
    Да, благодаря, със сигурност ще ми се наложи да използвам сметка в британска банка.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Здравейте, аз искам да питам как стоят нещата с телефоните. Кои оператори са по-известни и кои се предпочитат от чужденците? И по изгодно ли е да си взема телефон на сметка там, вместо да си купувам нов тук?
    Мерси предварително

Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Darkness92 Виж мнението
    Здравейте, аз искам да питам как стоят нещата с телефоните. Кои оператори са по-известни и кои се предпочитат от чужденците? И по изгодно ли е да си взема телефон на сметка там, вместо да си купувам нов тук?
    Мерси предварително
    Тъкмо от известно време си мислех, че не е лошо малко инфо по този въпрос.

Според мен (и не само) - най добрият вариант като избор на оператор е 3 - 3 Official Site - Mobile Phones, Mobile Broadband & 3G from Three
    Говоря като предлагани услуги. Това е единствения оператор в света, който предлага АБСОЛЮТНО безплатен Skype - не се плаща нито за услугата, нито трафик. Лошото е, че техните sim карти са 3G и не стават за повечето апарати. Ако имате съвместим - може да си го ползвате, но ако нямате - най-добре да си купите тук, на място.
    Моят син като дойде си беше купил ZTE F107 за 15-20 паунда на предплатена услуга.

Друго което се сещам, че ще ви е от полза - освен адаптер за контакт, не е лошо да се купите по 1-2 разклонителя - тип "тройник". Ще го разберете, особено ако имате повечко неща с "Шуко" щепсели.

Град
    Scotland, UK
    Post Thanks / Like

Мерси предварително
    С приятелите и колегите тук решихме да ползваме giffgaff. Много малко хора са го чували, но с карти от този оператор, не се обвързваш с договори, на принципа pay as you go e и говориш безплатно с всички, които са на този оператор, а тарифите към останалите оператори са двойно по-ниски от всички останали оператори. Добър вариант е, ако имаш някого с когото да говориш мноооооого и не толкова други И понеже като пристигнахме една група , решихме всички да сме с този оператор и сега парите ми си се трупат, понеже няма с кого да ги изговоря извън мрежата и си звъня до България like a boss.
    Последно редактирано от Scorpzou : 22-04-2013 на 17:22

Напреднал
    Post Thanks / Like

Още 2 гласа за giffgaff - много разговори, много sms за никакви пари (10 паунда на месец, автоматично презареждане след регистрация в сайта)!
    След горчив опит на единия глас с pay as you go на Orange (много пари, никакви разговори, парите свършват в най-важния момент от важен разговор).

По някаква причина много хора търсят телефон с евтини възможности за разговори до България.
    Напълно излишно според мен - освен безценния Skype, роуминга е само 0,18 стотинки на минути и се отчита всяка секунда (това за МТел, предполагам другите не се различават). Къде по-евтино от разговор в БГ с друг мобилен оператор.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Извинявам се ако въпросът е глупав но трябва ли да си преведа акта за раждане и защо? Чух че трябвало но така и не ми се обясни точно за какво ще ми послужи... БЛАГОДАРЯ ЗА ТАЗИ ТЕМА -> Изключително потребна е! И също така много ще съм благодарен, ако някой друг също се сети нещо, да каже какво мисли да вземе на там И ЗАЩО!(за какво очаква да му притрябва) Аз лично мисля да следвам съветите на Скорпи... доверявам се и това е :D

Град
    Scotland, UK
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от undeadko Виж мнението
    Извинявам се ако въпросът е глупав но трябва ли да си преведа акта за раждане и защо? Чух че трябвало но така и не ми се обясни точно за какво ще ми послужи... БЛАГОДАРЯ ЗА ТАЗИ ТЕМА -> Изключително потребна е! И също така много ще съм благодарен, ако някой друг също се сети нещо, да каже какво мисли да вземе на там И ЗАЩО!(за какво очаква да му притрябва) Аз лично мисля да следвам съветите на Скорпи... доверявам се и това е :D
    Акт за раждане не мисля, че ще ти трябва изобщо за нещо. Пък и оставиш ли това пълномощно на човек в България, няма да имаш грижи за такива неща, дори нещо да е останало в България. Ако искаш ме добави в скайп да си пишем, ако те интересува нещо конкретно

Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Акт за раждане не мисля, че ще ти трябва изобщо за нещо. Пък и оставиш ли това пълномощно на човек в България, няма да имаш грижи за такива неща, дори нещо да е останало в България. Ако искаш ме добави в скайп да си пишем, ако те интересува нещо конкретно
    @ undeadko
    Акт за раждане се иска при кандидатстване за док за фемили мембър - за доказване на родствената връзка между двамата.
    Като се има предвид, че след 6 месеца разрешителните за работа отпадат (а и ти самият още нямаш уорк пермит) - едва ли ще ти трябва акт за раждане.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Здравейте Искам да попитам, кой документ да нося, за да покажа, че съм приета в университета? Принтирано копие на имейла с безусловната оферта ли?

Град
    Scotland, UK
    Post Thanks / Like

Здравейте Искам да попитам, кой документ да нося, за да покажа, че съм приета в университета? Принтирано копие на имейла с безусловната оферта ли?
    А кому е нужно да доказваш, че си приета в университета, при положение, че именно университетът те е приел? Би трябвало да ви кажат какво да носите предварително, но обикновено е достатъчен паспорт за идентификация. Αз държах в себе си и писмото от SAAS, от UCAS, дипломата си и теста по английски, за всеки случай, но освен от паспорта, от друго не се интересуваха.

22. БЛАГОДАРЯ Darkness92 thanked for this post
    Нов потребител
    Град
    Plovdiv
    Post Thanks / Like

Не знам дали е тук мястото да питам, но все пак: Фърмнал съм Плимът юни, превел и легализирал съм диплома, взех си писмото от TOEFL, но нямам представа на какъв мейл да им ги пратя. Разрових целия сайт, но такова нещо не видях. Ще бъда много благодарен на всеки, който може да помогне

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Имам въпрос. Получих писмо от университета в което искат аcademic reference-това справка за оценки ли е или препоръка?

Нов потребител Аватара на theSpecialOne
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от sisis Виж мнението
    Имам въпрос. Получих писмо от университета в което искат аcademic reference-това справка за оценки ли е или препоръка?
    Препоръка, мисля

Град
    Scotland, UK
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от sisis Виж мнението
    На английски академичната справка за оценки е transcript. В случая става въпрос за препоръка, и то академична - т.е. от човек, който пряко е участвал в образованието ти. Мога само да гадая каква е причината за това - примерно ако препоръката, която си приложила в UCAS, не е от твой пряк учител или просто искат допълнителна. Ако това те притеснява - не се страхувай изобщо да им се обадиш или да им пишеш обратно мейл, за да поискаш повече информация за това. Няма нищо лошо в това да попиташ.

Цитирай Първоначално написано от tehpr0 Виж мнението
    Не знам дали е тук мястото да питам, но все пак: Фърмнал съм Плимът юни, превел и легализирал съм диплома, взех си писмото от TOEFL, но нямам представа на какъв мейл да им ги пратя. Разрових целия сайт, но такова нещо не видях. Ще бъда много благодарен на всеки, който може да помогне
    Ем, имат си цяла страница с графи за контакти - Contact the University По-надолу има поле с препратки към различните факултети - предполагам ти знаеш към кой си. Прикачи си нещата и поискай да бъдат препратени към релевантния admissions team по твоята специалност и поискай обратен отговор, че са препратени, за да не се чудиш дали са го видяли мейла ти или не. Ако мислиш, че трябва да има имейл, на която чакат специално българските дипломи - няма

Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Бъдещи студенти в Шотландия
    От nsabkov във форум Образование в UK
    Отговори: 198
    Последно мнение: 03-02-2013, 18:38
  2. University of Bristol-минали, настоящи и бъдещи студенти
    От deshi във форум Университети в UK
    Отговори: 6
    Последно мнение: 05-11-2012, 01:03
  3. University of Bristol-минали, настоящи и бъдещи студенти
    От deshi във форум Търся българи наблизо
    Отговори: 2
    Последно мнение: 11-04-2012, 09:06
  4. Форумна среща на бъдещи студенти в УК
    От nynicks във форум Образование в UK
    Отговори: 13
    Последно мнение: 08-01-2010, 10:17
  5. На вниманието на MBA бъдещи студенти!
    От Mona във форум Образование в UK
    Отговори: 2
    Последно мнение: 01-11-2009, 14:02

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
Top Worktops
eXTReMe Tracker