Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 19 от общо 19
    Старо куче
    Post Thanks / Like

По подразбиране Англия свежда знамена пред български генерал през 1936 г.

През 1936 г. вЛондон е организирана среща на ветераните от първата световна война. Българската делегация се води от специално поканения о.з. генерал Владимир Вазов. На гара Виктория я посреща лично лондонският кмет, носител на най-високиото английско благородническо звание. Гнерал Вазов е настанен в замъка на лорд Харболи, където е пребивавал Наполеон. На парада на ветераните участват 3000 запасни войни и 200 бойни знамена. При появата на нашата делегация фелдмаршал лорд Милн командва: "Свалете знамената! Минава генерал Вазов - победителят от Дойран!"

Българската победа при Дойран - най-голямата в цялата ни 14-вековна история - се изучава във всички военни академии. Тя е записала една невероятна статистика: близо 70 хиляди убити от Антантата срещу по-малко от 500 загинали българи. Седем дивизии - напълно унищожени от една.

Първият щурм на съглашенците започва на 09.08.1916 г. След мощна артилерийска подготовка 3 френски дивизии тръгват на атака срещу българските позиции. Главният удар е насочен срещу височината Дуб. Нашата артилерия открива бесен преграден огън и сериозно разстройва атакуващите вълни. Оределите френски вериги са помитани от картечните ни роти на стотина метра от окопите. Когато оглушалите и обезумели от ужас френцузи все пак успяват да се доберат до нашите окопи /само 2-3 пъти за 9 дни/, идва редът на българската пехота и нейния "патент" - "На нож!". На десетия ден 60 процента
    от французите са убити и ранени. Щурмът е прекратен.

На 3.3.1917 г. дойранските позиции са заети от 9-а плевенска дивизия, командвана от генерал Владимир Вазов. Използвайки затишието, той изгражда пет паралелни позиции, инженерно оборудвани с бетонни и скални укрития, които да приберат всеки боец при артилерийски обстрел. Близо 35 000 войници и офицери се трудят денонощно, понякога на 17 метра под земята, ругаейки командира си. След войната, обаче, той всеки ден ще получава по 2-3 баници от Плевенско, Ловчанско и Троянско - скромен знак за женска признателност, че е опазил мъжете им.

Английският корпус, сменил изложилите се френцузи, започва втори щурм на Дойран с две дивизии на 21 април. За три дни те буквално разорават българските окопи със 150 000 снаряда и тръгват смело в атака - там не би трябвало да е останал жив човек. Укритията на генерал Вазов обаче са свършили работа - българските щети са .. трима ранени. И когато английските вериги са само на няколко метра от "мъртвите" окопи, там ги посреща плътна картечна и пушечна стрелба. На места български роти и полкове се хвърлят и в контраатака на нож. Към 3.00 часа на 25 април атаката на англичаните е отблъсната по целия фронт. На бойното поле те оставят 8000 трупа и стотици пленници.

На 8 май английското командване предприема нов щурм на Дойран, този път с три дивизии. Сега българската артилерия открива огън преди пехотната атака и избива цели роти още в окопите. До 6.00 часа на следващия ден англичаните ще атакуват 6 пъти и 6 пъти ще отстъпват с огромни загуби. Само пред окопите на 34-ти троянски полк ще бъдат преброени 3300 противникови тела. По английски военни данни трите им дивизии губят от 75 до 90 процента от състава си. 9-та плевенска е непокътната и според английските историци, ако в този момент би тръгнала в контранастъпление към Солун, лесно би превзела главната база на Антантата на Балканите.

През есента на 1918 г. обаче Антантата решава да приключи с малка България. Замисълът е чрез два пробива при Добро поле и при Дойран 600-хилядната ни армия в Македония да попадне в "чувал" и да бъде ликвидирана, а страната ни окупирана и извадена от войната. Румънците искат всичко до Стара планина, Гърция - всичко до Пловдив, а Сърбия - до Места и Искър. Планът тръгва успешно - французите успяват да пробият нашата отбрана при Добро поле. В този момент, когато фронтът рухва, а в тила избухва метеж, една-единствена българска дивизия ще спаси страната си от смъртна опасност. 34 500 мъже от Плевен, Ловеч, Троян и околиите им ще нанесат най-страшното поражение на английската армия в цялата й история.

Край красивото Дойранско езеро Антантата е струпала колосални сили - 4 английски, 2 гръцки и една френска дивизия. Девета плевенска е сама. Резерви няма. Знаейки съотношението на силите, нашите се готвят да умрат. Много офицери обличат парадните си униформи, войниците слагат приготвените за последно бели ризи. На 16-ти септември по тях са изстреляни 350 000 снаряда, включително и газови, но фортификациите на генерал Вазов пак си казват думата - даваме 9 убити и 40 ранени. В 5.00 ч. на 18 септември три английски и една гръцка дивизия тръгват в атака. В този момент 220 артилерийски дула запчват да бълват огън. Генерал Вазов не пести снарядите - няма вече закога. 400 български минохвъргачки превръщат скатовете на хълмовете в ад. 440 картечници направо косят настъпващите. Измъкналите се от бункерите българи поддържат такъв плътен огън, че до окопите стигат едва 20-30 процента от атакуващите. А там пък ги посрещат с ужасна и съкрушителна контраатака на нож.

Противникът е спрян и обърнат в бягство, което скоро обхваща целия Дойрански фронт. На бойното поле остават повече от 10 000 трупа в британски униформи. Отчаяният британски генерал Милн праща резервните две дивизии в обход през Беласица да опитат пробив между 9-та плевенска и 11-та македонска дивизия. Нашите ги пускат на 50 метра и ги избиват от упор с картечниците и огнехвъргачките си. 10 000 гърци изгарят по скатовете на Беласица.

На 19-ти септември генерал Милн събира всичко , което може да носи оръжие, за да попълни оределите си части. Но и последната атака е удавена в кръв. Побеснялата българска артилерия коси с барабанен огън, за първи път използва и газови снаряди. Това е най-кръвопролитното сражение в цялата Първа световна война, с най-голяма плътност на убитите на километър фронт. В никоя война англичаните не са давали наведнъж толкова много жертви, както при Дойран.
    В цялата тая сеч Девета плевенска дава само 494 убити и 1208 ранени. На 20 септември разузнаването докладва на генерал Вазов, че пред него няма вражески части. Той пита София да настъпи ли към незащитения вече от никого Солун. Не му разрешават. Благодарение на Дойранската победа, обаче, в подготвяното там споразумение за примирие, загубилата войната България е спасена от окупация

2. БЛАГОДАРЯ fastdriver, Мила, forumec, BMW6, deijei and 2 others thanked for this post
    Старо куче Аватара на rosbg
    Град
    Kent
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Англия свежда знамена пред български генерал

Кога трябваше да ръкопляскаме ????
    Don't dream your life, live your dreams.

По-страшен от СПИН -а, по-опасен от рака...сега за сега си остава простака!

Има ли смисъл, като няма значение....

4. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    Не толкова нов потребител
    Град
    Из дебрите на виртуална реалност
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от rosbg Виж мнението
    Кога трябваше да ръкопляскаме ????
    Всеки ден в който не се казваш Хасан, а да пазиш кръстче от прадядо ти и да знаеш, че не си точно турчин.
    Всеки ден в който не се казваш Георгиус и да знаеш, че прадядо ти е убит в погърчването през 50 защото се е титулувал българин.
    Всеки ден в който не се казваш Миле и да знаеш, че всъщност си Милен ама сърбите не признавали българското малцинство.
    Всеки дем в който не се казваш Мамалигаро и да знаеш, че всъщност нямаш нищо общо с циганите и не си румънец.

Ако не го знаеш не си достоен/на да си жива и да пишеш в този форум и на този език.

6. БЛАГОДАРЯ Stanley9, wickedness thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

От тази тема личи каква нация сме сега в 21 век,никакво отношение по темата на имигрантската мишка с изключение на някои друг отзовал се.Как не ви е СРАМ.Запомнете от мен винаги ще си останете мишлета.

8. БЛАГОДАРЯ forumec thanked for this post
    shit disturber Аватара на Ivan II
    Post Thanks / Like

Сетих се за две неща.
    Първо за онзи футболен запалянко, де то коментирал след мач дето отбора му загубил с 10:1.
    - Ма да знаете само какъв гол им вкарахме!

И за монолога на Джоко Росич.

Фейсбук-група "ДА" на шистовия газ, "НЕ" на монопола на Газпром!

The big trouble with dumb bastards is that they are too dumb to believe there is such a thing as being smart.

Глупакът на висок пост е като човек на върха на висока планина - всички му изглеждат дребни и той изглежда дребен на всички.

GalyaR
    Guest

Болезнена тема... Благодаря за материала!

Мисля си... Възмущаваме се от ксенофобската политика на англичаните относно българите, а ние самите така се оплюваме, че не ни е нужно някой да ни върши работата. Преди години, когато бях по Каймакчалан и Дойран, безпардонно написах относно липсващите следи за нашата памет. Само англичаните бяха оставили своя ‘подпис’ – Remembrance, върху нашите руини. Умишлено разбитите гробове няма да коментирам. Срам и дълга тема. А сега с нас се подиграва куцо, кьораво и сакато...

Знам, че тук хората се вълнуват от други неща основно, но за някои може би ще бъде интересно да прочетат и видят още един текст, така както за мен беше удоволствие този... Поздрави.

HuLite.net Forums-viewtopic-Каймакчалан помни, а ние...

11. БЛАГОДАРЯ mila_2, fastdriver thanked for this post
    Град
    Kent
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от fastdriver Виж мнението
    Всеки ден в който не се казваш Хасан, а да пазиш кръстче от прадядо ти и да знаеш, че не си точно турчин.
    Всеки ден в който не се казваш Георгиус и да знаеш, че прадядо ти е убит в погърчването през 50 защото се е титулувал българин.
    Всеки ден в който не се казваш Миле и да знаеш, че всъщност си Милен ама сърбите не признавали българското малцинство.
    Всеки дем в който не се казваш Мамалигаро и да знаеш, че всъщност нямаш нищо общо с циганите и не си румънец.

Ако не го знаеш не си достоен/на да си жива и да пишеш в този форум и на този език.
    Благодаря за пояснението.....
    Ти историк ли си или фаст драйвър ???

Напреднал
    Град
    София
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Ivan II Виж мнението
    Сетих се за две неща.
    Първо за онзи футболен запалянко, де то коментирал след мач дето отбора му загубил с 10:1.
    - Ма да знаете само какъв гол им вкарахме!
    И какво, да махнем с ръка и да го забравим ли? То така ако тръгнеш, смъртта на Списаревски сигурно още по-безмислена - един пилот умрял. Нищо, че с цената на живота си, все пак попречил на Чърчил да превърне София в картофена нива, а?

Някой дали ще се навие да направи качествен английски превод на този текст?
    Кажи на Господ, че имаш планове, за да го разсмееш!

14. БЛАГОДАРЯ forumec thanked for this post
    Born to be alive Аватара на Constantine
    Град
    Room at the top
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от joro-joro Виж мнението
    От тази тема личи каква нация сме сега в 21 век,никакво отношение по темата на имигрантската мишка с изключение на някои друг отзовал се.Как не ви е СРАМ.Запомнете от мен винаги ще си останете мишлета.
    Не обръщай голямо внимание на еничарите...повечето от тях и без това не са българи,а турци,помаци,цигани,македонци,такива като тях намират горещ прием в този форум.
    The Dark Side clouds everything.Impossible to see the future is.

16. БЛАГОДАРЯ forumec, Stanley9, fastdriver thanked for this post
    Напреднал Аватара на bakari
    Град
    London
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Англия свежда знамена пред български генерал през 1936 г.

Аз обожавам българското средновековие. Книгите за Калоян и Иван-Асен ме изправяха на нокти. Затова и отидох да уча история в СУ.
    Реалността в България ми удари шамар след като родих...Но това няма нищо общо с темата...
    Респект за описанието на битката- аз все още не съм имунизирана срещу величието на българският воин...
    За съвремието не желая да коментирам

18. БЛАГОДАРЯ няма, wickedness thanked for this post
    myse
    Guest

От праисторията е факт комуналния ефект, който е обобщен в събиране около огъня в ожесточени дебати за деди...
    в този ред на мисли, и отегчението от цялата тая простотия витаеща около българина като цяло - мога ли да ви пратя на майната Ви, или по просто казано, при прадедите Ви нейде из историята.

Ама започвам да се питам каква ми е ползата и самата цел в губене на ценното днес време, около този огън?

Ама какви глупости ми пишете бе мъници?
    Не са ми нужни коментарите Ви с нападки и глупости, но най-ме жегна това защо трябв да се умопомрачява сам човек, като си мисли за долно да е мисюлманин, че и с точно определено име...

Ама големи сте ми българи да Ви кажа...
    ама всичко знаете и Ви е ясно, ама от всичко разбирате, се нервите, хулете... само за история ми говорите, ехооо 21 век след христа!

Така ли малко са българите в тоя форум?

Да Ви имам историята... да се гаврят с нея по реклами предразполагащи простащина за да Ви поробват и грабят, да Ви е*ат всички и навсякъде, поединично да се хвалите че сте "българи", мразите.
    Да Ви имам и гордостта, 5 века спасители и апостоли да имате, и толкова късно да ги последвате (добре че беше Иван, че инак юожеби повече).

Без думи и от днешния разговор с Българи, хвала на един от 10 беше тя.

myse
    Guest

Нито на света, нито на малката ни територия дори е нужен деспот, тирания и самозатваряне. Отчаяно, целият свят се нуждае от хармонични Лидери, хора които да вдъхновяват другите в супер ум... не се нуждае от хора които не разбират себе си, те не разбират и другите.

В днешно време, пазарна икономика и време без времеза личността като цяло, съпроводена в труд и стрес, задоволяване на корема и покрива над главата с мисли в цифри, пари. Виждам само братоубийства, кавги и цигания. Онази група по свободни хора като предприемачите един друг се надбягват и лъжат, експлоатират дори някои са користни, какво ли щеше да е в историята този период...това юодерно иго управлявано от политика и банки... ако се поо единят малко, комитети ала бала. Взаимопомощ, пробиване на дупки в империята, съединяването на войски от работници, работодателите им... чифликчии. Хана отново изпрати синовете си във всички посоки ма света, нашата група е на този остров, има и в други държави и континенти, докато родната земя е черна, и гори.
    вярвайте, изпускате правилната нишка някой, тя ще коства първо семето ви в друго, ще изчезнете като дърва без корени, докато в целия си живот не сте знаели какви сте, и ще бъдете.

Респект за темата
    Твърде уморен да пиша повече, НЕ се извинявам на тия които не ме харесват, ответни коментари НЕ ме интересуват.
    Стойте си там където сте, и такива за каквито се имате, и си кротувайте... повечето хора са били някога, сега и ще бъдат лъвове във времена на мир и без заплахи, във война елени!
    Имате си пълното право да живеете, енджой.

Град
    Kent
    Post Thanks / Like

И квооо......това ли беше само

myse
    Guest

Ой ти всевишни разуме, Благодаря за диагнозата, но хора на които речника им е препълнен с думи като "пич"....
    не мисля че е толкова евтино времето Ми.

Бягай пред телевизора, Брейниак
    ...Българино Велик

(Виж колко е просто, не харесваш някого НЕ се занимаваш да го обибдаш, мразиш или...трепеш.)
    незнам как ти хрумнаха и от коя дупка ги извади, ама те братята Мюслими от такива като тебе им е дотегнало, дето ги пишат дяволи, после невонни горят, че и земи.

Град
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от rosbg Виж мнението
    Благодаря за пояснението.....
    Ти историк ли си или фаст драйвър ???
    Не! Обикновено съм лунатик , но по стечение на обстоятелствата футуристик. И колкото и да не ми харесва понякога съм и критик.

П.С. Имаш як подпис, а и е много истински!

myse
    Guest

Прости ми Господи (Аллах или др.), не знаех че имаш регистрация тук.
    Прости ми че накърних Ваша светлост, стаена в дебрите на виртуалността.

Град
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от myselfmonev Виж мнението
    Прости ми Господи (Аллах или др.), не знаех че имаш регистрация тук.
    Прости ми че накърних Ваша светлост, стаена в дебрите на виртуалността.
    Простено да ти е, ако се върнеш в правата вяра.

myse
    Guest

Мене ме оставяй, в изблик на умопомрачение един ден отидох на едно местенце и поправих грешката... вярата в която са ме посветили без съгласие, докато съм бил невръстен.

Предпочитам да не съм посредствен, както обичам да казвам, "Най-трудното на тоя свят е да полудееш, от там нататък всичко е толкова лесно..."

Прекалено съм малък, но извиниме за глуповатата наивност, коя е правилната вяра?
    В какво се интерпретира тя, и с какво се различава по характеристики с коя да е друга мащабна секта?

(Един бог, 1пророл, една свещена книга, един божи веатител, 12 апостола, мъченици, закони и канони, идеали и тн. И тн.
    Последно редактирано от myse : 11-01-2013 на 21:55 Причина: допълнение

27. БЛАГОДАРЯ zemonti thanked for this post
    Напреднал Аватара на zemonti
    Град
    Montreal
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от fastdriver Виж мнението
    [moderated](прочети правилно коментара). Последните години не виждам друга религия да се опитва да завладее насилствено света?????e
    Тъпо!
    Българите са насилствено покръстени -доста бързо и лесно. Част от елита се е опитал да надигне недоволните българи, но е бил лесно потушен и поради липса на много такива.

Литературата внушава на плиткоумните читатели, че османлиите много са искали да ислямизират българите. Опитвали са се 5 века, но нашите твърдо са отстоявали. Смехория. Няколко милиона Балканджи Йововци, които са били готови да умрат, но да не предадат "скъпата" си вяра. Всъщност обратното - имало е немалко българи-натегачи, слагащи феса за да бъдат по-угодни на властта.

Безспорно за 5 века османско управление е имало някой-друг управник с по-националистични наклонности, мераклия да наложи ислямизацията на локално ниво, но политиката на империята е била да си прибира данъците, без да закача кроткото население. Ако някой от императорите беше решил, всички да сме резняци. Ама не сме.

Без да изпитвам никакви лични симпатии към мюсюлманите, трябва да призная, че 5-те века османско управление са били най-мирните и спокойни за България. Виж руснаците колко поразии направиха за 10 пъти по-малко време!
    Последно редактирано от BGHelp : 13-01-2013 на 23:20

29. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Български стоки в Англия
    От lordm във форум Пазаруване
    Отговори: 88
    Последно мнение: 06-08-2014, 19:30
  2. Отговори: 14
    Последно мнение: 26-10-2008, 18:18
  3. Отговори: 0
    Последно мнение: 12-10-2008, 23:54
  4. Отговори: 1
    Последно мнение: 14-01-2008, 15:53
  5. Български лекари в Англия ?