Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 346
    Старо куче Аватара на musi
    Post Thanks / Like

По подразбиране Смяна на БГ шофьорска книжка категории C /D за английска такава.

От 1 януари 2007 година с влизането на България в Европейския съюз българските шофьорски книжки станаха валидни в целия Европейски съюз, в това число и Великобритания.
    Може да се смени българска шофьорска книжка с британска, независимо от статута - работник, самоосигуряващ се, студент и т.н.
    Много от българите предпочитат да сменят своята българска шофьорска книжка, защото британската шофьорска книжка е официално признат документ за самоличност във Великобритания и доказателство за адрес. Другата, може да се каже, най важната причина за смяната, особено на т.н. "професионална "книжка или книжка с категории над B е , че да се започне работа като шофьор категория HGV, ако книжката е българска, е доста трудно.
    Валидността на сменената HGV шофьорска книжка е до навършване на 45 годишна възраст, след което се подновява на всеки 5 години ,а след 65 години - всяка година .

" Тъп си ,че слушаш чалга,а слушаш чалга защото си тъп."

Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Смяна на БГ шофьорска книжка категории C /D за английска такава.

За да се смени българска шофьорска книжка категория С /D (т.н.професионална в BG) за британска, трябва човек да има:

1. Българска шофьорска книжка, която е валидна в момента на подаването;
    2. Формуляр D2;
    3 Формуляр D 9;
    4. Паспорт или лична карта;
    5. Такса от 50 лири;
    6. Една снимка паспортен формат;
    7. Формуляр D4 - само ако шофьорът е по-възрастен от 45 години.

Адрес - на формата го пише:
    Swansea
    SA 991BT

Срок на получаване на сменената книжка: до 2 седмици (има изключения)
    .................................................. .................................................. .................................................. ..

Допълнителни указания:

1. Българска шофьорска книжка - изпраща се само БГ книжка без талона
    2. Формуляр D2 - Може да се поръчва по интернет от сайта на DVLA. Може да се вземе директно от офис на DVLA
    3 Формуляр D 9 - може да се свали оттук:
    Downloadable forms

Application for a GB counterpart licence (For Northern Ireland and European Community/European Economic Area (EC/EEA) licence holders only. This form is not applicable for GB licence holders).
    Още в Д9 са показани много добре с картинки всички категории-не може да има объркване –Vehicle category descriptions
    PP
    Някои от участниците не са попълвали форма Д9 и са си получили сменената шофьорска книжка без проблеми.

4. Паспорт или лична карта:
    - на място в офис на ДВЛА се прави копие на паспорта и се връща на притежателя веднага, а ако е лична карта, се оставя с документите.
    -по пощата - изпраща се паспорт или лична карта по избор.Паспорта или личната карта се връщат отделно от шофьорската книжка - обикновено ден преди или след получаването на шофьорската книжка. ДВЛА изрично предупреждава да не се изпращат документи, които може да са необходими на лицето в близкия един месец

5 Такса от 50 лири:
    -Чек, изпратен по пощата
    -postal order Ј6.50
    -може да се отиде на място в офис на DVLA и там да се плати

6. Една снимка паспортен формат:
    Смяна на снимката - цена Ј20 -ако книжката ви се нуждае от смяна на снимката -изтекли са 10 години от издаването и (записано е до коя дата е валидна в точка 4б) важи и за всички категории.

7. Формуляр D4:
    Това е медицинско свидетелство, необходимо само ако шофьорът е по-възрастен от 45 години
    Downloadable forms
    Попълва се от вашето GP, валидно е за 4 месеца от датата на издаване и цената му е различна в различните поликлиники - ние платихме Ј 80
    .................................................. .................................................. ..............

След като се получи британската шофьорска книжка, се подава апликация за Tachograph card

Tachograph card

Всички шофьори на LGV(HGV) са задължени да имат и Digital Tachograph card
    За Digital Tachograph card е необходим формуляр D777B - може да се свали от сайта на DVLA: Downloadable forms

Може да се поръча по пощата или от сайта на DVLA, а може направо да се вземе от офис на DVLA.
    Попълнената форма, чек за Ј38 (може и пощенски ордер) се изпращат на посочения адрес. Не е необходимо да изпращате шофьорската книжка или снимка, ако шофьорската книжка e британска.
    Адресът,записан във формата е:
    Swancea
    SA991ST
    Заявлението за тахо-карта може да се подаде и на място в офис на DVLA.
    .................................................. .................................................. .................................................. .......

От 2013 влиза в действие задължително CPC.

CPC-Certificate of Professional Competence

От 2013 влиза задължително CPC - всички шофьори с категория LGV/HGV над 3,5 т. трябва да са го минали, не само в UK, a и в целия ЕС
    http://www.transportoffice.gov.uk/cr...vers.htm.
    На всеки 5 години трябва да се кара CPC
    cpc

3. БЛАГОДАРЯ saver, Tim23 thanked for this post
    Recommend Tim23 recommended this post
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Смяна на БГ шофьорска книжка категории C /D за английска такава.

Въпроси:
    1-Мога ли да подам за тахо карта-не съм живял в UK повече от 185 дни ?
    Отговор :Да,можеш,като представиш доказателство за адреса ти-изредени са 6,като е необходимо да имаш поне 2от тях-написани са във формата.

Един участник във форума е написал,че след като е получил UK книжка е отишъл на място в офис на DVLA ,където е подал апликация за тахо карта без да го питат за тези прословути 185 дни -не са искали "Proof if your UK address"
    2-същото се отнася за D2 *в точката за 185 дни -ако нямате тези дни в UK подавайте на място в**офис на DVLA
    Има участници във форума сменили шофьорска книжка преди са са живяли тези дни в UK. Aз лично подадох на 2българи преди да са направили тези дни 185 дни *в UK *-и двамата си получиха GB книжки

3- Мога ли да подам BG шофьорска книжка за смяна,но да не "тикна"на всичките категории ,които имам защото не съм карал или няма да карам с дадена *категория ?
    Отговор :Не,не може.Книжата,която се изпраща е копие на категориите,които имаш и ако не си отбелязал всичките ще ти бъде върната апликацията за да я *поправиш.
    4Трябва ли да карам допълнителни курсове или да искат "допълнителен лиценз" за LGV/HGV за да ми се признаят категориите от BG?
    Отговор: Не,всички категории от BG се вписват в сменената GB книжка и те са валидни.

5 Мога ли да изпратя едновременно с формата за смяна на шофьорската книжка и формата за тахо картата.
    Отговор :Не може.Трябва да се получи първо GB книжката след което се пуска D777B за тахо картата в която форма се записва N на GB книжка.

6 Номера на новата GB книжка същият ли е ,както номера на BG ми книжка?
    Отговор :Не,номера на GB книжка е различен от серийният номер на BG книжка.

7 Притеснявам се да изпратя паспорта по пощата /паспорта ще ми трябва ,какво да направя?
    Отговор :Ако се подаде апликацията на място в DVLA паспорта се снима и се връща веднага .Личната карта обаче независимо,че се подава на място в DVLA офис остава с апликацията и се връща по пощата 1 ден преди или след получаване на шофьорската книжка.

8 Къде мога да видя категориите за да ги сравня с BG?
    Отговор :В D9 на 2- ра страница има подробна таблица с картина на превозното средство и тонажа

9 Мога ли да работя ,като шофьор LGV/HGV с BG шофьорска книжка в UK?
    Отговор: По принцип -да ,книжката ти е валидна в целият EU в това число и UK.
    Можеш да караш и работиш с BG книжка стига работодателя да е съгласен.

10 Мога ли са изкарам допълнителни категории в BG след,като съм си сменил книжката за GB такава?
    Отговор: Да.В BG записваш и изкарваш курса.След успешното минаване пред ДАИ изчакваш няколко дни и отиваш до МВР където се водиш на адресна регистразия.Подаваш заявление за нова шофьорска книжка и като си вземеш документите си даваш GB книжка (те ти я искат)В UK подаваш за смяна новата BG книжка с D2 до DVLA.

11 Колко време е валидна GB шофьорска книжка?
    Отговор:Валидноста на сменената BG LGV/HGV шофьорска книжка е до навършване на 45 годишна възраст след което се подновява на всеки 5 години ,а след 65год -всяка година .
    От 19/01/2013 влизат нови правила за професиоталните шофьори
    Bus and lorry drivers-new driving licence validity periods: Directgov-Motoring
    От тази дата ще започне поетапна смяна на шофьорските книжки за всички категории.
    http://p11d.taxplex.co.uk/en/Motorin...DG_201187.html

12 CPC-Certificate of Professional Competence-професионална компетентност

От 2013 влиза задължителто CPC -всички шофьори с категория LGV/HGV над 3,5 т. трябва да са го минали, не само в UK ,a и в целия ЕС
    http://www.transportoffice.gov.uk/cr...vers.htm.
    на всеки 5 години трябва да се кара CPC
    cpc

Съпруга ми няма CPC и затова не мога да пиша нищо
    повече.
    Надявам се хората,които имат информация да допълнят тази точка.
    Аз ще напиша няколко въпроса ,който бяха зададени в предишната тема:
    - От кога е задължително CPC за камиони?
    -Видях дата септември 2014 ,а мой колега ми каза септември 2013.
    -Имам CPC от BG -валидно ли е в UK ?Трябва ли да го изпратя в DVLA ?
    -Колко струва курса CPC в BG и колко в UK?
    -Има ли някой,който скоро е карал курса в UK ?
    Последно редактирано от musi : 23-11-2012 на 21:56

5. БЛАГОДАРЯ bakari, saver, Tim23 thanked for this post
    Recommend Tim23 recommended this post
    Polar Bear Аватара на Me4oka
    Град
    London Zoo
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Смяна на БГ шофьорска книжка категории C /D за английска такава.

ще си позволя да подложа на съмнение това:

Всички шофьори на LGV(HGV) са задължени да имат и Digital Tachograph card

Доколкото ми е известно текста на закона е че АКО водача има ДИГИ , трябва да я носи дори и да кара само шайба.

Не е казвано че всички водачи трябва да имат карта

виж за CPC ситуацията е друга: нямаш ли като дойде датата категорията ти е невалидна

В БГ CPC е по-евтино, докато тахо картата е по-скъпа.

Аз имам 21 часа въздушни с курса за опасни товари. Ако си имплойд фирмата трябва да ти го плати и ти плащат заплата докато посещаваш курса
    Последно редактирано от Me4oka : 23-11-2012 на 23:21 Причина: допълнение

7. БЛАГОДАРЯ musi thanked for this post
    Старо куче Аватара на rosbg
    Град
    Kent
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Смяна на БГ шофьорска книжка категории C /D за английска такава.

В денят в който, СРС стане задължително /не казвам кой, защото не съм сигурен но ще проверя / от тогава започва и подмяната на книжките за всички професионални водачи на всеки 5 години, независимо от тяхната възраст. Казвам това, заради тези, които от Бг са взели книжки с фалшиви медицински, че тук фалшиви няма, така, че да мислят преди да ги подменят с британски.....
    Don't dream your life, live your dreams.

По-страшен от СПИН -а, по-опасен от рака...сега за сега си остава простака!

Има ли смисъл, като няма значение....

9. БЛАГОДАРЯ musi thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Относно: Смяна на БГ шофьорска книжка категории C /D за английска такава.

Здравейте, при положение че съм изкарал СРС в България, дали ще ми се признае във Англия. Дали ги подменят със Английски такива и изобщо някой има ли инфо за това.

Post Thanks / Like

По подразбиране За: Относно: Смяна на БГ шофьорска книжка категории C /D за английска такава.

Само да подсетя PCV и HGV шофьорите :
    Driver CPC - Training qualifications for PCV (PSV) and LGV (HGV)

Проверихме за CPC в нашият район- може да се изкара курса наведнъж(5 дни отпуск от работата)и цена -425 или weekend courses /събота "проточено" във времето.
    Съпруга ми реши да го кара в съботите-3 съботи ще изкара до нова година и 2 догодина(той е HGV )
    От центъра му казаха,че може да кара по 1 ден курс на година,за 5 години прави5 дни- 35 часа -така ще го направим следващият път -по безболезненно и финансово и времево.
    Не знам дали изкаран CPC в България е валиден тук.Мисля,че трябва да е валиден,но срешнах следното:

"If some of your periodic training was done in another EU member state you need to write to the Driving Standards Agency (DSA) to apply for your DQC and must have done at least the last 7 hours of your periodic training in the UK to apply to do this."

Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Имам един въпрос (не се отнася за мен, но засяга много хора)

Необходимо ли е след придобиване на британско свидетелство за управление на МПС след това да се ходи на някакви процедури.
    Питам, защото в България за категория С и следващите е необходимо на 3 години човек да се явява на психотест.
    Да не се окаже, някой като отиде от тук - там че не му е валидно свидетелството за управление на МПС.
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението
    Имам един въпрос (не се отнася за мен, но засяга много хора)

Необходимо ли е след придобиване на британско свидетелство за управление на МПС след това да се ходи на някакви процедури.
    Питам, защото в България за категория С и следващите е необходимо на 3 години човек да се явява на психотест.
    Да не се окаже, някой като отиде от тук - там че не му е валидно свидетелството за управление на МПС.
    Преди промените тук трябваше да ходят за"медицинско"само шофьорите над 45 години(говоря за кат С/D)на всеки 5 години.
    С влизането на новите правила от 19 January 2013 шофьорите под 45 години ще трябна да подпишат декларация за да потвърдят ,че влизат в медицинските стандарти за шофиране-не е необходимо медицинско за тях от GP.
    Прочети тук:
    Bus and lorry drivers - new driving licence validity periods | nidirect
    Това е за UK.
    Не знам дали в България ще трябва да се ходи на психотест.
    Другото е CPC за което писах по-горе.

Старо куче
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Смяна на БГ шофьорска книжка категории C /D за английска такава.

аз изкарах професионалната компетентност в бг преди около година и ми струваше 300лева, сега почнаха да ме питат тук и там като кандидатствам дали имам цпц карта и като им кажа, че е от българия ми казват , че не знаят как стоят нещата. интересувам се и аз дали може да се замени тая карта за английска тук? аз поради тая причина я изкарах в бг. в крайна сметка става въпрос как да ползваме диги тахографа, които и в българия и в англия е един и същ....?

Post Thanks / Like

По подразбиране За: Смяна на БГ шофьорска книжка категории C /D за английска такава.

Картата ти е валидна до изтичането на срока и.
    Можеш да я замениш(ако искаш)за UK такава,ако си си сменил и книжката за UK,но това е ако ти желаеш.

Exchanging your driving licence for a UK licence
    You can exchange your Driver CPC qualification if you exchange your non-UK country or EU member state driving licence for a UK licence.

Your Driver CPC qualification will still last until the date it was due to run out when you first got it.
    PS CPC не е само за тахограф

16. БЛАГОДАРЯ redhotman thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

как става точно смяната на бг с английска такава? пращаме я като диги тахо картата в двла с попълнена някаква форма или нещо друго? за какво друго е cpc? нали е Карта за квалификация на водач на мпс? driver qualification card
    Последно редактирано от redhotman : 28-02-2014 на 13:38

Напреднал
    Post Thanks / Like

Здрасти! Ако си изкарал курса за компетентност в Бг ,мисля /да не кажа 4е съм 100 процента сигурен/,трябва от Бг в ДАИ да ти издадат СПС пластик карта която е задължителна след септевмри т.г.

Старо куче
    Post Thanks / Like

аз имам пластмасова карта, но на нея пише - Карта за квалификация на водач на мпс

Напреднал
    Post Thanks / Like

Опссс,сега про4етох наново въпроса.Ти имаш пластик СПС карта издадена от Бг,в такъв случай си е валидна до датата и на изтичане,няма проблем да се използва тука.Ако ти правят проблеми им кажи да се свържат с DSA и да проверят.Иначе тука в УК няма да ти я сменят с "тукашна" както мисля че си питал в поста си.Успех

21. БЛАГОДАРЯ musi thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

в DSA да не би да имат връзка с българските даu? може би трябва аз лично да се свържа с DSA и да ги питам как стоят нещата?

Напреднал
    Post Thanks / Like

Имах в предвид,4е спс картата е валидна в Юк, и трябва да я приемат наравно с другите които са издадени тука например.ако искаш това е добра идея и потърси инфо от извора т.е. свържи се с DSA и питай.

24. БЛАГОДАРЯ musi thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

според този линк https://www.gov.uk/driver-certificat...icence-holders , който е цитирала Мила по-горе излиза, че след като си изпратиш българската Driver qualification card на посочения адрес с номера на UK driving licence, те ти пращат нова DQC, но накрая пише, че from then on, след иъзвършването на 35часа periodic training in UK, ще си получиш driver CPC qualification???? аъ лично сзм объркан отново, хем ще ти дадат нов DQC, хем след това трябва да караш 35часа periodic training....???

Exchanging your driving licence for a UK licence

You can exchange your Driver CPC qualification if you exchange your non-UK country or EU member state driving licence for a UK licence.

Your Driver CPC qualification will still last until the date it was due to run out when you first got it.

When you exchange your licence, DVLA will tell DSA for you.
    If you already have a DQC

You’ll need to send your DQC to DSA if you already have one. You’ll need to include your driving licence number in a short letter.

Driver CPC
    Driving Standards Agency

PO Box 280

Newcastle-Upon-Tyne

NE99 1FP

DSA will send you a new DQC with the same number as your UK driving licence.

From then on, after doing 35 hours of periodic training in the UK, you’ll get your Driver CPC qualification for 5 years.

Post Thanks / Like

Защо не се обадиш и попиташ директно в DVLА
    Тук ние само правим предположения поради факта ,че това CPC влиза в сила ,като задължително изискване от септември 2014-ново нещо е.
    Аз мисля(това не значи,че съм сигурна),че след сменена книжка с UK можеш да си подмениш BG-CPC за UK -CPC ,като след * 5 години от валидността на му трабва да изкараш курса ,който е 35 часа.
    До кога ти е валиднaBG-CPC карта?

PS Тъй,като влезна в сила от 2009 и *стана задължително- казах по-горе-09:2013/2014 BG карта CPC не може да е по стара от 2009 .

Старо куче
    Post Thanks / Like

Аз изкарах картата миналата година като си бях в БГ. Инъче книжката отдавна съм я сменил с ЮК. Вчера пак ми се обадиха за работа като шофьор на камион и като стигнах до пращането на бг DQC направо спряха контакта с мен. Не знам дали това е причината, но миналата седмица се случи нещо подобно и започвам да си мисля, че ме дискриминират поради факта, че сзм българин... мисля, че DSA отговарят за картите, не DVLA.... пратил съм запитване вчера и чакам отговор. Ще взема да си пратя БГ DQC заедно с номера на шоф. книжка да видя какво ще стане. Ще пиша пак тук като има някакво развитие

Post Thanks / Like

Да,имаш право да замениш BG CPC за UK CPC
    Ето го тук:
    http://business.wales.gov.uk/govuk/d...icence-holders
    Успех и пиши ,когато имаш резултат

Град
    Kent
    Post Thanks / Like

Как се вас ви дискриминират не става ясно.....
    За да смениш източноевропейска СРС за западноевропейска трябва да изкараш двудневен курс....

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от rosbg Виж мнението
    ....
    За да смениш източноевропейска СРС за западноевропейска трябва да изкараш двудневен курс....
    Не си прав.
    Ако имаш DQC -карта от изкаран курс CPC в с EU страна ,може да я замениш за UK без да караш курс тук.За целта преди това трябва да си сменил ЕU шофьорска книжка с UK такава.

"Exchanging your licence if you already have a DQC
    If you exchange your foreign licence for a UK licence and already have a DQC, you need to send your DQC to DSA so that:

it can be recorded on the DSA database
    DSA can issue a DQC with the same number as your UK driving licence
    DSA recommends that you send your DQC to DSA using special delivery postage.

Where to send your DQC
    You need to write your UK driving licence number in a short letter and send it with your DQC to:

Driving Standards Agency
    Driver CPC Team
    PO Box 280
    Newcastle-Upon-Tyne
    NE99 1FP

Цитирай Първоначално написано от redhotman Виж мнението
    ....мисля, че DSA отговарят за картите, не DVLA.... пратил съм запитване вчера и чакам отговор. Ще взема да си пратя БГ DQC заедно с номера на шоф.
    Da ,DSA отговарят за DQC -картите.Точно това трябва да направиш.Още веднъж успех и пиши след резултата.

PS съпруга ми изкара CPC -последният ден-5-тият беше на 22/03-миналата събота и вчера си получи DQC картата
    Последно редактирано от musi : 29-03-2014 на 10:12

Град
    Kent
    Post Thanks / Like

Не чети какво пише по книгите....
    На мен ми признаха 2 дена от АДР-а и после ми ги извадиха....
    Третото ниво го карах два пъти защото не го бяха отбелязали в системата....
    15 април съм на последния ще видим с какво ще ме сюрпризират.
    Половинат ми колеги са посещавали двудневен курс преди смяната а половината не са....явно зависи дали си в шенген или не

Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от rosbg Виж мнението
    Не чети какво пише по книгите....
    На мен ми признаха 2 дена от АДР-а и после ми ги извадиха....
    Третото ниво го карах два пъти защото не го бяха отбелязали в системата....
    15 април съм на последния ще видим с какво ще ме сюрпризират.
    Половинат ми колеги са посещавали двудневен курс преди смяната а половината не са....явно зависи дали си в шенген или не
    Аве пич, ти вече си правиш бъзик! Източна, Западна Европа, Шенген...

Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Смяна на БГ шофьорска книжка категория В с британска такава.
    От musi във форум Авто-мото, транспортни, пътуване
    Отговори: 246
    Последно мнение: 09-05-2018, 07:23
  2. бг шофьорска книжка или английска
    От deijei във форум Авто-мото, транспортни, пътуване
    Отговори: 12
    Последно мнение: 09-08-2012, 21:19
  3. Отнета английска шофьорска книжка
    От Varna във форум Авто-мото, транспортни, пътуване
    Отговори: 24
    Последно мнение: 04-09-2011, 21:17
  4. При смяна на БГ шоф.книжка за ЮК такава изискват ли медицинско ?
    От frendy във форум Авто-мото, транспортни, пътуване
    Отговори: 23
    Последно мнение: 20-05-2011, 20:56
  5. англииска шофьорска книжка и точки
    От Naughty във форум Авто-мото, транспортни, пътуване
    Отговори: 0
    Последно мнение: 18-04-2007, 22:19

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове