Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 29
    Напреднал Аватара на Canadaboy
    Post Thanks / Like

По подразбиране „Да си млад тарикат в България означава ...

ГОРЧИВАТА ИСТИНА ЗА милата ни родина . А как ли ще бъде след 10- 20-30 години когато днешните младежи трябва да възпитават тяхните деца и по късно да се песионират ..страшно е да се мисли .... бомба със закъснител
    http://www.dnes.bg/obshtestvo/2012/1...lgariia.172111

всеки четвърти българин на възраст до 30 години не прави абсолютно нищо - нито работи, нито учи, нито стажува. По този показател България "изпреварва" дори закъсалата си южна съседка, пише Дойче веле.

Това, за съжаление, не е единственият печален рекорд. Рекорден е и относителният размер на издръжката, която българското общество изплаща на младите безработни. Тази издръжка се равнява на близо 3,5 процента от БВП на страната, което пък е съпоставимо с размера на помощите, които се отпускат ежегодно на България по европейските оперативни програми - над 3 милиарда лева.

Да си тарикат в България

Около 260 хиляди българи на възраст между 15 и 29 години не правят абсолютно нищо - нито учат, нито работят, нито стажуват. Те съставляват почти една четвърт от поколенията, на които бяха възложени всички надежди за някаква промяна в България през идните 2-3 десетилетия.

„Простото обяснение е тежката икономическа ситуация. По-задълбоченият анализ обаче разкрива развихрилата се през прехода младежка субкултура на тарикатлъка“, казва в тази връзка социалният антрополог Харалан Александров. И добавя: „Да си млад тарикат в България означава да знаеш как да изкараш пари без работа. Порасналите синове на мой приятел например ми казаха, че предпочитат да „ударят келепира” с някоя далавера, вместо да „киснат” на работа за няколкостотин лева месечно“, казва Харалан Александров.

Според него у значителна част от младите се е установил бедняшкият вариант на хедонизма, при който бащиното наследство и наличието на минимални суми за алкохол, цигари и други „развлечения“ обезсмислят иначе присъщия за младежкия дух стремеж към развитие. Всичко е подчинено на принципа: “Вземи колкото можеш - сега и веднага!“.

"Гледаме си кефа"

Около 60 хиляди от нищонеправещите млади българи живеят в селски райони с пословично висока безработица. Официално тя се оценява на около 30 процента, но реално достига 80-90 на сто.

„Маргинализацията на селската младеж има още по-тревожни измерения. Моми на село няма - порасналите момичета са първите, които напускат селата. Сред селските младежи се оформят цели поколения стари ергени, които живеят ден за ден, като поработват тук-там за прехрана. Трябва да отбележим също така, че в селата се пие много, често от сутринта. А новото е, че тези млади и не толкова млади „чичковци“ започват да си взимат циганки за булки, като по този начин самите те се „циганизират“. Тоест, наблюдава се една своеобразна интеграция по полов път“, твърди Александров.

Той е потресен от срещата си с млади българи в казанлъшкото село Копринка, които се похвалили, че жените им проституират в Италия и им изпращат солидни за местния стандарт суми. С тези пари те отглеждали децата си и си „гледали кефа“. Младежите с нескрита гордост заявили, че това, което жените им изкарват за една нощ, на село не може да се спечели с месеци.

Новите лица на българското безделничество

Особено тежък е проблемът с младите българи, които са дълготрайно безработни. От влизането на страната в Европейския съюз броят на обезкуражените да търсят работа млади хора е нараснал двойно. 70 на сто от младите българи, които не правят абсолютно нищо, нямат дори минимален трудов опит. За Европейския съюз този показател е 50 на сто. Делът на неквалифицираните сред младите „безделници” е също по-висок от средните за Евросъюза стойности.

96 на сто от анкетираните трайно безработни твърдят, че биха могли веднага да започнат трудова дейност, но никога не са имали такова желание. В Германия делът на подобни „безделници по убеждение” е едва 30%.

Единственият факт, който сближава профилите на българските и германските безделници, е изключително ниският процент на висшистите сред тях. За разлика от Гърция, където делът на висшистите сред младите безработни е стигнал зашеметяващите 30 процента, в България и Германия той е под 5 на сто.

„Този факт оборва разпространения стереотип, че няма значение какво си учил - важно е за какво те бива“, казва социалният антрополог Харалан Александров.

„Хората с високо образование имат повече шансове за житейска сполука - това навсякъде е така. Самият факт, че младежите търсят високо образование, вече ги поставя в графата на активните. Тези, които спират да се борят и да се квалифицират, попадат в ъндърграунда или в групата на лузърите. Наричаме ги „обезкуражени”, но това всъщност е нелогично. За да се обезкуражиш, би трябвало преди това да си имал кураж. Факт е обаче, че много от „обезкуражените“ никога не са го притежавали“, обобщава Харалан Александров.
    По добре здрав и богат -- отколкото болен и беден

myse
    Guest

По подразбиране Относно: „Да си млад тарикат в България означава ...

Ам че да, само в България някой като го питат по телефона "какво правиш" отговаря "Аааа ми нищо, на работа съм"

Работливи безделници им казвам аз.
    Имат време за почивки, за пиене, за кръчми - приоритет.

Не работят - искат
    Работят - искат тройно

Не че ме грее особено слънцето БЪлгарско, ама тебе как те огря чак в Канада ?

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от myselfmonev Виж мнението
    А
    Не че ме грее особено слънцето БЪлгарско, ама тебе как те огря чак в Канада ?
    абе грее то слънцето и на младежта им е изгоряло мозъците та нищо не им е останало под косата,,само кючек на масата и ефтин алкохол ...кой ще ги храни тия като родителите им си отидат ??? Това е много много сериозен проблем и ако взема да се замислям и се нервирам много,, ама много ти казвам ..... как изпросте толкоз тази малка нация , комунистите ли ни съсипаха мисленето или демокрацията .
    Толко мързелив народ ....ей ,,страшно е защото тези хора трябва да ядът и да оцеляват по някакъв начин и като станат 70% далавераджии и 30% работещи и от тези 2 групи зедно 80% пияници .... държавицата ще си е.е майката инвалиди ...

4. БЛАГОДАРЯ hadjiata thanked for this post
    myse
    Guest

Е де, все още се пиша от тая младеж.
    Никога не ми е свирила чалга, никога не ми е било хоби безделието, не ми е любимия спорт Пукницата... там където има един, има и втори/има и други.
    Всеки сам си избира.

Какво те е заболяло след тия всички години навън за Българската младеж ми стана интересно. След като виждам че за самата Родина нямаш нищо в плановете си - влака си върви, света се върти - никой не е умрял от глад, щом има за пиене забележи - По желание.

...
    „Евлогий Георгиев не е пиел, не е пушел. А първата работа на българина , като позабогатее - и то на българина полуинтелигент - е да пропуши и да почне да пие. Пиянството става национален въпрос в България..."

„Как може един народ да се гордее с трудолюбието си, като от 365 дни в годината 270 са празници...."
    ...

Атанас Буров, преди повече от век...

Послепис:
    А и самата Дойче Веле се слави с омраза към нацията ни, все негативизъм и нападки лъхат от тях за "нас". (Можеш да проучиш)

6. БЛАГОДАРЯ Canadaboy, Stanley9 thanked for this post
    Post Thanks / Like

Не знаех че Дойче Веле се слави с омраза към нацията ни. Ами аз съм си българче и си ходя за по 3 месеца всяка година

8. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    Post Thanks / Like

пак си сменил снимката ,,ама оная снощи беше жестока

аз съм на старо канадско уйски тази вечер ( но внимавам ) и чакам булката да изпече стейковете за вечера а ти ??

Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Canadaboy Виж мнението
    абе грее то слънцето и на младежта им е изгоряло мозъците та нищо не им е останало под косата,,само кючек на масата и ефтин алкохол ...кой ще ги храни тия като родителите им си отидат ??? Това е много много сериозен проблем и ако взема да се замислям и се нервирам много,, ама много ти казвам ..... как изпросте толкоз тази малка нация , комунистите ли ни съсипаха мисленето или демокрацията .
    Толко мързелив народ ....ей ,,страшно е защото тези хора трябва да ядът и да оцеляват по някакъв начин и като станат 70% далавераджии и 30% работещи и от тези 2 групи зедно 80% пияници .... държавицата ще си е.е майката инвалиди ...
    искаха прост народ който да могат да го контролират, еми направиха си го. да му мислят сега как ще решават проблемите които произтичат от това.
    това поколение трябваше да е двигател на икономиката. а сега освен пари коли и алкохол нищо друго нямат в главите
    Или вдигаш прах, или гълташ прах. — Хенри Кисинджър

11. БЛАГОДАРЯ Stanley9 thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от deijei Виж мнението
    а сега освен пари коли и алкохол нищо друго нямат в главите
    пропуснал си мобилен телефон.

онзи ден се прибрах от БГ и съм изумена колко е важно за всеки един човек какъв мобилен телефон има
    Shall we call the real life OUTERNET?

If you're talking behind my back, you are in a good position to kiss my ass!

13. БЛАГОДАРЯ RNOH, zmei4o_pk, няма, deijei, the light and 1 others thanked for this post
    Старо куче Аватара на rosbg
    Град
    Kent
    Post Thanks / Like

И то към всеки мобилен оператор по един...
    Don't dream your life, live your dreams.

По-страшен от СПИН -а, по-опасен от рака...сега за сега си остава простака!

Има ли смисъл, като няма значение....

myse
    Guest

Цитирай Първоначално написано от Canadaboy Виж мнението
    пак си сменил снимката ,,ама оная снощи беше жестока

аз съм на старо канадско уйски тази вечер ( но внимавам ) и чакам булката да изпече стейковете за вечера а ти ??
    Не съм сменял нищо.
    Пия по чаша червено вино - старая се да не пропускам вечер.
    За стеЙковете - пасив, започнах да тренирам и чета - скоро мисля да се преобразя във Вегетариан - е, не върл но все отнякъде се започва.

Бялото Виктори е важно, ученик съм но пуша от няколко години - Готин съм.
    На масата в кафенето или мола задължителен атрибут до модерният телефон е и кутия с цигари (Не какви да е) и запалка върху тях (Кибрита е за селяни и бедни).

Важно е да се обсъдят всички наоколо - колко са зле, ние - винаги добре.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от madlena Виж мнението

онзи ден се прибрах от БГ и съм изумена колко е важно за всеки един човек какъв мобилен телефон има
    най голямият майтап с тея модерните телефони дето ги вадят на показ по масите в кафетата е че нямат пари да си заредят минути . аз много всех да се дразня като си ида до БГ и разни ''далавераджии ''почнат да ми пращат стрелички(звънкат ми един път и затварят) и чакат аз да им звънна обратно та да демонстрират важност и тва са 80 % от хората ....

17. БЛАГОДАРЯ the light, madlena thanked for this post
    Старо куче Аватара на wickedness
    Град
    London, United Kingdom
    Post Thanks / Like

Точно...
    Познавам един, жена му докато беше в България, и купи най-нов модел "Нокиа" и всеки ден я инструктираше да не забрави да го вади в кафенето, като неизменно казваше-"Вади го, да ги е яд селяните!"
    Тя си беше похлупака на гърнето, щото, видите ли, видяла певицата Преслава с незнам си кви очила на Гучи.., за нищожните 200 паунда, дето си му бяха седмичната заплата., и му поръча такива, щото дойде да при него и да виждала надписите по автобусните спирки.
    Та и тях и купи и тя нито веднъж не ги сложи-0.25 диоптъра май и без Преславините очила не пречат.
    За пояснение, де...той бъхтеше като луд -лейбърче, ама за БГ-то си беше баровче.
    Homo sum: humani nil a me alienum puto

Две житейски правила:
    1. Не се тревожи за дреболии.
    2. Всички неща са дреболии.
    Ницше

19. БЛАГОДАРЯ няма, bakari, madlena, Stanley9 thanked for this post
    myse
    Guest

Цитирай Първоначално написано от wickedness Виж мнението
    За пояснение, де...той бъхтеше като луд -лейбърче, ама за БГ-то си беше баровче.
    Страната на мечтите, няма зн. какво работиш а къде си
    ДОбра история

Поздрави

21. БЛАГОДАРЯ wickedness thanked for this post
    Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Весело ви е на вас, ама прави са англичаните да се безпокоят от пълчищата, които ще нахлуят, след като евентуално отворят пазара... щото то ако дойдат работливи младежи - иди дойди, ама то и тук ще се напълни с родни далавераджии... за съжаление.
    Не поглеждай с гняв назад.

23. БЛАГОДАРЯ deijei, Petya88, BMW6 thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR Виж мнението
    Весело ви е на вас, ама прави са англичаните да се безпокоят от пълчищата, които ще нахлуят, след като евентуално отворят пазара... щото то ако дойдат работливи младежи - иди дойди, ама то и тук ще се напълни с родни далавераджии... за съжаление.
    според мен малко от тях ще успеят. то за да въртиш далавери трябва и акъл. тука не е като в българия, бутнеш на някой малко пари и далаверата ти е в кърпа вързана
    Или вдигаш прах, или гълташ прах. — Хенри Кисинджър

Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от deijei Виж мнението
    според мен малко от тях ще успеят. то за да въртиш далавери трябва и акъл. тука не е като в българия, бутнеш на някой малко пари и далаверата ти е в кърпа вързана
    Ама те не знаят това. Те си мислят, че са толкова хитри, че навсякъде по света биха изментили всекиго.
    Не поглеждай с гняв назад.

26. БЛАГОДАРЯ deijei thanked for this post
    Post Thanks / Like

Тотю Младенов: Няма да има ръст на безработицата догодина
    Основна цел на социалното министерство е да задържи безработицата през 2013 г. на ниво от 11-12%, заяви ресорният министър

Напреднал Аватара на bojola
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от madlena Виж мнението

Ами то и в UK са си така всеки си подновява договора и си взема по нов телефон...имидж,защо и в БГ да не е така,това че мислите че държавата е бедна и на хората не им се работи,марзеливи са,и всички работни българи са в UK не означава че и те не искат да се изфукат пред приятели..и тн.

Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от rosbg Виж мнението
    И то към всеки мобилен оператор по един...
    Това е, защото операторите не дават безплатни минути към всички мрежи, а само към собствената си и ако говориш с друга мрежа, е брадва. Поне така беше допреди година-две. Само един оператор беше с еднаква цена към всички.

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

кравоборец Аватара на stanz
    Post Thanks / Like

боже тука 100 теми кой къф телефон има и че неговия бил най-добрия и т.н и ся се смеят на другите за показност ахаха стиа бе...

fight the power!

31. БЛАГОДАРЯ krasi_sot thanked for this post
    title removed Аватара на CanBoy
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR Виж мнението
    според мен далавераджиите от българия отдавна са се дислоцирали на британския остров поне според това което чета в тоя форум.
    90% от въпросъте са как да взема хаузинг,чилдрен,ънемплоймънт,консил хаус и други разни бенефити/далаверки/
    така ,че не очаквам някакъкво кой знае какво нахлуване на пълчища на нови далавераджии.
    а ,ако има някакви смутове сред английското население ,те просто няма от йъде другаде да дойдат освен от примера който текущо настанените на острова български мушенгии дават с поведението си.
    За жалби и оплаквания tel.0696969-Holy Armenian Church.

33. БЛАГОДАРЯ hadjiata thanked for this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Абе едно е да си подновяваш телефона всяка година- година и половина с договор, друго е да си купуваш смартфон и да си на предплатена услуга с нулев интернет и да се скъсваш от писане на съобщения, щото да говориш ти излиза скъпо... мен ако питате.

Гугъл търсачка на форума

В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

35. БЛАГОДАРЯ bakari thanked for this post
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Абе едно е да си подновяваш телефона всяка година- година и половина с договор, друго е да си купуваш смартфон и да си на предплатена услуга с нулев интернет и да се скъсваш от писане на съобщения, щото да говориш ти излиза скъпо... мен ако питате.
    мен пък най ме кефят тарикатите дето изкарали някоя и друга година по чужбинско,хванали господа за шлифера и като се върнат в българия вадят смарт фоните и започват да си говорят я на фрнацуски,я на спански,английси или жермански на висок глас та да ги чуе цялата улица колко са напред с матриала,ма то не че някой ги е потърсил по сел фоня ,ами заради келешлък

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от CanBoy Виж мнението
    мен пък най ме кефят тарикатите дето изкарали някоя и друга година по чужбинско,хванали господа за шлифера и като се върнат в българия вадят смарт фоните и започват да си говорят я на фрнацуски,я на спански,английси или жермански на висок глас та да ги чуе цялата улица колко са напред с матриала,ма то не че някой ги е потърсил по сел фоня ,ами заради келешлък
    Ти колко такива познаваш? Абе много интересни познати имате

Виж, веднъж преди няколко години си умряхме от смях с един такъв подобен - викаше като луд, може би не чуваше добре събеседника си - ама беше на улицата на един крайморски град и с цяло гърло викаше "Не мога сега, на летището съм и чакам самолета!!!" и хората наоколо изпопадаха от смях. Той не се усети хич, чак като видя как всички се смеят и го гледат, се сети да намали децибелите малко

Гугъл търсачка на форума

38. БЛАГОДАРЯ wickedness thanked for this post
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Ти колко такива познаваш? Абе много интересни познати имате

Виж, веднъж преди няколко години си умряхме от смях с един такъв подобен - викаше като луд, може би не чуваше добре събеседника си - ама беше на улицата на един крайморски град и с цяло гърло викаше "Не мога сега, на летището съм и чакам самолета!!!" и хората наоколо изпопадаха от смях. Той не се усети хич, чак като видя как всички се смеят и го гледат, се сети да намали децибелите малко
    аз такива не познавам.само многократно съм бил свидетел на изцепките им.и като човек живял 2 петилетки в странство никак не ми е трудно да ги надуша.все пак съм бил от 2 те страни на бариерата и нямам големи проблеми да съм добре запознат с народопсихологията,еле кога някой се е докопал до пеша на господ на шлифера не може да ми убегне колкото и да стискам очи и уши.

Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Дискусия за Богородица
    От korry във форум Други религии
    Отговори: 11
    Последно мнение: 10-11-2012, 19:20
  2. Отговори: 68
    Последно мнение: 15-03-2011, 13:32
  3. Идеалният плаж в Кралството
    От Charlotte във форум Авто-мото, транспортни, пътуване
    Отговори: 25
    Последно мнение: 02-06-2009, 09:41

Отметки