Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 13 от общо 13

Тема: Спомени..

Старо куче Аватара на Alxambra
    Post Thanks / Like

По подразбиране Спомени..

Спомените са нещо невероятно.Уж си забравил,а точно когато ти е най-трудно или мъчно,те се съживявта в душата ти и те огряват с блаженна топлина.Връщат те години назад,когато всичко е било някак си по детски лесно и невинно.Връщат те във времето когато не си осъзнавал още колко болка,скръб и лошотия има на тоя свят.Защото си бил дете.А децата някак си игнорират лошото и съумяват да оценят само хубавото.
    Ето че пак е зима.През 2005 г.Снегът се трупа навънка и ме връща към зимите ми от детството.Но защо ли една буца е застанала в гърлото ми и не иска да се отмести....Преглътнах хиляда пъти а тя си е там.Сняг.Зима.Спомени....
    Зимата в село Бъта.Годината е 198.....и някоя си.Да речем 1989.Утрото в бабината уютна къщичка.Тя милата вече е станала и без да усетим ни е напалила печката.Огънят бумти и сякаш нещо ни разказва,ама ние поспаланите не чуваме...Баба тихичко се е изнизала долу да ни опържи хрупкави мекици.Дядо псува по двора.Опитва се да даде сено на овцете а те се лутат като загубени душици и само го спъват....Доста псувни отнесоха.Прасето грухти.Гладно е.След няколоко псувни и по негов адрес получава дажбата си.Кучето лае по минаващ човек с каруца.Котките просят от баба малко млечице а тя както винаги ги гони с думите “Ей,ненаяли се !Вървете в обора за мишки !”Долавям сладката миризма на пържещи се мекици.Ставам,на това не може да се издържи.Сестра ми още спи,явно непоблазнена от изкушението на бабините мекици.Слизам при баба чорлава.Тя ме приканва поне да се среша .После ми сипва мляко и ми поднася мекички.Боже колко са вкусни !Ям в захлас,сякаш съм изпаднала в транс.Баба е щастлива.Тя никога не сяда да яде.Винаги има много работа и яде по два-три залъка на крак.Дядо се прибира измръзнал.След като порядъчно е напсувал всички животни,отива отвъд да слуша радио и да си свирука.Дядо много обича да си свирука.Баба му занася мекици отвъд.Сестра ми също се събужда.Хапва мекици и тя и отиваме да се обличаме.Време е за пързалката !Какъв късмет,пързалката е точно на нашата улица.Хлапета от цялото село идват да се пързалят тук.Дядо вече ни е напълнил наелоновите чували със слама.Ехааа,какъв кеф !На нашата пързалака шейните не са за предпочитане.Излизаме влачейки чувалите,с хилядите заръки на баба да внимаваме да не се намокрим.постепенно идват и другите от тайфата.Първа е Нонка,нали живее на две крачки от нас.После идва Димитър.Следват Мима и Деян,Дочето,Ленка.По някое време идват Петя и Стоил,после и Светозар.Настава луда веселба !Всеки мъкне чувал пълен със слама.Спускаме се.Вятъра ни грабва и ни плъзга по пухкавия пресен сняг.Господи каква наслада!Викаме като щури,смеем се.Разбира се че не минаваме и без замерването със топки.Аз обикновено се крия,че все ме удрят по главата....Толкова шум вдигаме,а не се чува !Снегът попива емоциите ни като лакмус.Толкова е меко,бяло и ...вълшебно !Спускаме се поне хиляда пъти.Пързалката вече е утъпкана добре.По средата и си правим една бабунка от сняг.Пак се пускаме и изхвърчаме като от трамплин !Добра идея беше тая бабунка.Решаваме да се пускаме и по двойки.Двама на чувала винаги е по-забавно.Откъде намираме тая сила да се изкачим догоре толкова пъти....Време е за отпечатъците .Бухкаме се в снега кикотейки се.Лелееее,направо като истински снимки !По някое време се появява баба.Нежно ни подканва да се приберем.Разбира се че отказваме.Тя се примирява и носи на всички хлапета по една мекичка.Нека и другите деца опитат от вълшебството на бабините мекички,омесени с любов и изпържени с топлина и нежност за любимите и внуци.След като сме се подсилили продължаваме да се пързаляме.Блъскаме се един в друг,смеем се,въртим се,въргаляме се в снега....какво щастие,каква безгрижност ни е обзела !Баба ни гледа и се смее,много ни се радва милата !Когато сме се намокрили порядъчно ,се прибираме изтощени.Чака ни топъл обяд и сухи дрехи.Баба ни сервира и с най-голямата любов на света гледа как ядем.Лицето и излъчва сияние.Щастлива е.И аз съм щастлива.Защото я обичам !После сядаме при баба и дядо и си говорим.Със сестра ми със увиснали ченета слушаме историите на дядо.Милият дядо,учил е само до втори клас а какви неща знае само !По някое време казва на баба “Бабо,ела да ми разтриеш ръцете !” Никога не съм виждала жена,така нежно и с толкова топлина и обич да разтрива ръцете на мъжа си !Баба е невероятна !Тя е изградена само от обич и топлина,толкова е неземна и красива !
    Подремваме.Печката горе в стаята ни все така бумти.В леглата ни са се настанили котките-При мен лежи Мъни а при сестра ми се е гушнал Топи.Мъркат блаженно.Много обичам да ги целувам !Миришат прекрасно тия котки ! На живот,на Природа,на Господ......
    Следобед следва втори тур на пързалката.Събираме се пак всички хлапета .Щуреем до вечерта.Вече е тъмно а ние още се пързаляме.Снегът продължава да засипва пързалката ни,която вече сякаш въздиша под немирните ни крака.Някои от чувалите са се скъсали и тук-там по пързалката се вижда слама.Нищо,утре ще я почистим.Прибираме се с уговорката утре пак да се пързаляме.Баба пака ни чака са топли и сухи дрехи.Уморени сме.Бузите ни са алено червени – цветът на здравето и щастието.За вечеря баба ни е изпържила домати.Хапваме сладко-сладко.Качваме се горе.Пускаме всички видове котки горе до печката.Баба идва при нас.Малко се мръщи защо сме пуснали тия “мискинки” котките вътре.Но тя прекрасно знае колко ги обичаме и ни позволява да спят при нас.Говорим си с баба до късно.За най-различни неща.За нещата от живота.Живота на село.При баба и дядо....
    През нощта се събуждам с предчувствие.Лампата в обора свети.Нахлузвам едни цървули и слизам вътре.Една овца ражда !Баба ме вижда и казва “Тане,върви да спиш баба,студено е !” Да спя !? И да изпусна раждането ? Как не !Страх ме е от магарето.Баба ме пази докато вляза в бокса при овцата.Тя мълчаливо се опитва да даде живот на агнето си.Чакаме.Ето главичката,ражда се !Толкова е мъничко !Баба и дядо са щастливи,аз също !Даваме топла вода на овцата (на родили животни не се дава студена вода!),постиламе слама на земята.После с баба показваме на агънцето как да бозае.В този обор тази вечер всички сме щастливи.Овцата че си има бебе.Баба и дядо,че си имат агънце.Аз ли ? Аз съм щастлива че съм с баба и дядо в този обор,в това село,в тази зимна вечер....
    На сутринта агънцето е настанено в един кашон в стаята на баба и дядо защото в обора е студено.Галя го до припадък.Целувам го.Усещам силата на новия живот.
    Пак ни чакат мекички.Пак ни чака пързалката и приятелчетата.Пак е весело и пак сме щастливи до безобразие !
    В неделя татко ни взима да ни закара до Панагюрище. (в повечето случаи той е с нас в Бъта,но тази събота и неделя имаше някаква работа в П-ще...)Пита баба слушали ли сме.Тя отговаря че няма по-послушни деца от нас.Тръгваме.Около колата се скупчват другарчетата ни.Питат : “Таня,Радке,ще си дойдете ли и другата седмица пак да се пързаляме ?” Разбира се че ще си дойдем !За нищо на света не бих изпуснала магията на нашата си хубава пързалка,веселия кикот,мекия вълшебен сняг.За нищо на света не бих изпуснала поредната доза любов от баба и дядо......

Скъпи форумци,това е една малка част от щастливото ни детство(на мен и на милата ми сестричка),която реших да споделя с вас.Разказа е много личен,затова умолявам тези от вас готови с критиките да ги преглтнат.Не го пускам тука за да събирам коментари.Искам просто всеки един от вас да се докосне до това вълшебство-спомена.Сигурна съм,че всеки един от вас пази детските спомени дълбоко в сърцето си,наи-сигурното място ,където ще се съхранят завинаги.
    Бабината къща вече е пуста.Не се чуват нито кудкудякането на кокошките,нито блеенето на овце.Тихо е.На портата има голяма черна панделка,два некролога и малка изкуствена розичка.....Но спомена е жив в сърцето ми,където ще остане докато дишам!

2. БЛАГОДАРЯ lolo, markonio, bufferbobby, karton4e thanked for this post
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Спомени..

Всъщност разказа е идея и писание на сестра ми.Аз го редактирах.Само завършека е мой .Ние винаги така работим-в тандем.Понякога си разменяме ролите.Но винаги се получават доста приятни творения.
    Последно редактирано от Alxambra : 21-11-2005 на 20:43

Пичкаджия Аватара на Don_Toni
    Post Thanks / Like

Супер е , поздравления.
    Все някой трябва да върши и мръсната работа!

Напреднал
    Post Thanks / Like

Направо е страхотно.Докосна сарцето ми и ме принесе в миналото,оставяики проблемите.

мамче Аватара на Роси
    Град
    Лондон
    Post Thanks / Like

Благодаря ти Алхамбра,
    Толкова години назад ме върна........
    Благодаря ти, на теб и сестра ти.

Старо куче Аватара на lady
    Град
    London
    Post Thanks / Like

Alxambra, вие май имате доста неиздадени произведения. Поздравления!
    The greatest mistake you can make in life is to be continually fearing you will make one.
    http://www.youtube.com/watch?v=fXF_l...eature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=Ai5u5...eature=related

ГРОБАРИ+ПЗ Аватара на captain caveman
    Град
    harrow on the hill,след моста първата у десно
    Post Thanks / Like

dobre e!
    ГРОБАРИ+ПЗ
    БРАТ ДО БРАТА
    ПАЗАРДЖИК-СЛАВА,СЛАВА,СЛАВА!

Нов потребител
    Град
    Bath
    Post Thanks / Like

Наистина много силно написано!!! Защо не се опитате да публикавате някои от произведенията със сестра ви? Специално на мен този текст по нещо ми напомни на творбите на Чудомир, Йовков и други наши класици от началото на 20 век, които безкрайно обичам и уважавам! И наистина кой ли от нас не пази подобни спомени в сърцето си и вярно те ще живеят докато и ние сме живи!

Post Thanks / Like

Искранно благодаря на всички Ви за позитивните мнения,който страшно ,мого ме зарадваха.Ще се опитаме да "измъдрим" още такива творби.Стимул има,и той е прекрасното ни детство.Със сестра ми сме близначки,и никога през живота си досега не се бяхме разделяли,докато аз не реших ,че ми се живее в Лондон.И двтете изживяхме много тежко тази раздяла,и решихме ,че най-добрия начин да изразяваме чувствата си е да пишем.Тя е много добра в това(аз все още и дишам праха )За побликуване не сме се замисляли сериозно,може би защото тези съчинения са нещо ката лична кореспонденция между нас.Но сега след като се престраших да ги пусна тук.,,знам ли..

ГРОБАРИ+ПЗ Аватара на captain caveman
    Град
    harrow on the hill,след моста първата у десно
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Alxambra
    Искранно благодаря на всички Ви за позитивните мнения,който страшно ,мого ме зарадваха.Ще се опитаме да "измъдрим" още такива творби.Стимул има,и той е прекрасното ни детство.Със сестра ми сме близначки,и никога през живота си досега не се бяхме разделяли,докато аз не реших ,че ми се живее в Лондон.И двтете изживяхме много тежко тази раздяла,и решихме ,че най-добрия начин да изразяваме чувствата си е да пишем.Тя е много добра в това(аз все още и дишам праха )За побликуване не сме се замисляли сериозно,може би защото тези съчинения са нещо ката лична кореспонденция между нас.Но сега след като се престраших да ги пусна тук.,,знам ли..

що не измислите некаква история,нещо с повече движение и драма и покрай историята да навържете подобни пасторали
    ще стане готино
    Последно редактирано от lady : 03-12-2005 на 09:32 Причина: кирилица
    ГРОБАРИ+ПЗ
    БРАТ ДО БРАТА
    ПАЗАРДЖИК-СЛАВА,СЛАВА,СЛАВА!

the Wonderful Аватара на Alice
    Град
    Fulham
    Post Thanks / Like

Скъпа Alxabra!
    ti sys sigurnost tr da stanesh pisatel!
    Napomni mi za vremeto kogatoi az pisheh i posle sprqh,a si misleh 4e towa e naj silnoto mi oryjie-igrata s dumite!

The truth is the truth and all you can do is live with it

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Беше страхотно преживяване много топли спомени нахлуха в мен ,и докоснаха сърцето ми ,сгряха ме и ме натъжиха едновременно. Благодаря ти!

14. БЛАГОДАРЯ Alxambra thanked for this post
    Нов потребител Аватара на vienna
    Post Thanks / Like

Много хубав разказ,като го четох имах чувството че и аз съм там и аз се парzалям с вас.Браво наистина като го прочете човек се чувства по добър и изпълнен с надежди.Продължавайте с разказите и не се притеснявай да споделиш лични неща.Защото това прави разказа наистина ИСТИНСКИ.

16. БЛАГОДАРЯ Alxambra thanked for this post

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Спомени от социализма
    От lin-100 във форум Общ форум
    Отговори: 75
    Последно мнение: 09-03-2015, 11:09
  2. Спомени от Детството ни ..
    От Adrenaline във форум Да запазим българското. Въпроси ОТ и ЗА България.
    Отговори: 53
    Последно мнение: 28-03-2013, 17:45
  3. Спомени-2
    От Alxambra във форум Собствени творби
    Отговори: 4
    Последно мнение: 14-05-2007, 18:15
  4. Сладки спомени:)
    От anush във форум Мама
    Отговори: 1
    Последно мнение: 13-11-2006, 16:49
  5. Спомени от България
    От Aira25 във форум Фотография