Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 15 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 361
    The Rams Аватара на Wizardcraft
    Post Thanks / Like

По подразбиране Кандидатстване за британско гражданство - FAQ

Темата е за тези, на които им предстои да кандидатстват за Британски паспорт или да станат Британски граждани. Тъй като има предишни теми, които са от преди 5-6 години, а няма нови с ъпдейтната информация, то затова отварям тук нова тема.

Който има информация какво е необходимо за това да се кандидатства за британско поданство, респективно за британски паспорт, моля да я сподели с нас. Благодаря!

--------------------------------------------------------------------------
    Моля да се има предвид, че на британски паспорт имат право хора с британско гражданство - по рождение или натурализирани. Паспортът не е задължителен документ, човек може да стане британски гражданин чрез натурализация и да няма паспорт.

Добавени от модератор - линкове с отговори на често задавани въпроси:

Какво трябва да докажем чрез документи към формуляра? и още - тук.
    Последно редактирано от Мила : 29-12-2014 на 15:14

2. БЛАГОДАРЯ musi, puss, monkey, mirgad, Maskata1 and 10 others thanked for this post
    Старо куче Аватара на musi
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Кандидатстване за Британски паспорт/Британски гражданство

1-
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/si...ty/form_an.pdf

това ли е поледната издадена- September 2010 -AN форма,която трябва да попълним?
    2-
    В т 1.3 Please say when you were given indefinite leave to enter/remain in the UK (not necessary if you are a Commonwealth
    citizen with right of abode in the United Kingdom). If you are an EEA
    national, a Swiss national or a family member of an EEA or Swiss
    national you should read pages 8-10 of the Booklet AN.

-мисля да не пиша никаква дата,защото,ако запиша датата на издаването на PR то автоматично те ще счетат ,че подавам по-рано.
    Пример-:PR издаден на 01/08/2012
    Подавам на 01/01/2013 защото тогава правя 6 години
    Така ли е?

3-
    Не намирам Section 7,Section 8 i 9
    SECTION 9 Joint applications -може ли да се кандидатства с Join appl.???

Please provide here the details of your husband, wife or civil partner. (A partner who is not a British citizen and wishes to
    apply must submit a separate application.)

В един плик ли се изпращат и двете аплицации ?

Please note that each individual applying for naturalisation must complete a
    separate application form. Therefore husbands, wives and civil partners
    wishing to naturalise, must complete separate forms. For a “joint” application
    attracting a single fee the applications for a married or civil partnership couple
    must be submitted together
    4-
    Към кого можем да се обърнем за платена помош при попълването на аплицацията?

" Тъп си ,че слушаш чалга,а слушаш чалга защото си тъп."

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Кандидатстване за Британски паспорт/Британски гражданство

Цитирай Първоначално написано от musi Виж мнението
    1-
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/si...ty/form_an.pdf

това ли е поледната издадена- September 2010 -AN форма,която трябва да попълним?
    2-
    В т 1.3 Please say when you were given indefinite leave to enter/remain in the UK (not necessary if you are a Commonwealth
    citizen with right of abode in the United Kingdom). If you are an EEA
    national, a Swiss national or a family member of an EEA or Swiss
    national you should read pages 8-10 of the Booklet AN.

-мисля да не пиша никаква дата,защото,ако запиша датата на издаването на PR то автоматично те ще счетат ,че подавам по-рано.
    Пример-:PR издаден на 01/08/2012
    Подавам на 01/01/2013 защото тогава правя 6 години
    Така ли е?

3-
    Не намирам Section 7,Section 8 i 9
    SECTION 9 Joint applications -може ли да се кандидатства с Join appl.???

Please provide here the details of your husband, wife or civil partner. (A partner who is not a British citizen and wishes to
    apply must submit a separate application.)

В един плик ли се изпращат и двете аплицации ?

Please note that each individual applying for naturalisation must complete a
    separate application form. Therefore husbands, wives and civil partners
    wishing to naturalise, must complete separate forms. For a “joint” application
    attracting a single fee the applications for a married or civil partnership couple
    must be submitted together
    4-
    Към кого можем да се обърнем за платена помош при попълването на аплицацията?

Не ти трябва да плащаш,защото формата е straight forward.
    За съпруг и съпруга,за да платите joint fee, попълвате две отделни форми,но ги подавате заедно.

5. БЛАГОДАРЯ musi thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

онзи ден говорих с хоум офиса по повод тази питанка, която обсъждаме тук за момента в който се кандидатства за гражданство.

правилото е 1 година от перманент резидънс или 6 год ексерсайсинг трийти райт.

поставих ситуацията - човек упражнява правото от януари 2007, но получава перманент резидънс през август 2012. когаподава за натурализация?
    отговор:
    -ако апликацията е решена през август 2012, подава август 2013 (защото когато ние сме издали перм резидънс не сме гледали периода януари 2007 до август 2007)
    ИЛИ
    -ако желае може да изпрати документи за всикчи 6 години през януари 2013 и тогава ще се разглежда апликацията на тази база.

има логика в това и предполагам че ще бъде точно така.
    аз лично не бхх посъветвала никой да бърза за да не си изгуби парите, освен ако не му се занимава пак да си изпраща документите за 6 години
    Shall we call the real life OUTERNET?

If you're talking behind my back, you are in a good position to kiss my ass!

7. БЛАГОДАРЯ musi, puss, Silvana, Didkus thanked for this post
    Напреднал Аватара на monkey
    Post Thanks / Like

Искам да попитам ако знаете -трябва ли дъщеря ми да изкара теста "Life in ук".Тя е на 18 години и е завършила school в UK.Аз вече си bооkнах дата за мен ,но не съм сигyрна за нея.Благодаря.

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

факта че е завършила училише в ук не я освобождава от теста.

10. БЛАГОДАРЯ elektra thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

This page contains details of the knowledge of language and life in the UK that you need to have before you make an application for naturalisation as a British citizen.

You can demonstrate your knowledge of language and life in the UK in three ways:
    1.If you speak English, Welsh or Scottish Gaelic to a reasonable standard, you will need to pass the 'Life in the UK test'.
    2.If you do not have sufficient knowledge of English, Welsh or Scottish Gaelic, you will need to take and pass an English for Speakers of Other Languages (ESOL) course in English and citizenship.
    3.If you passed the Life in the UK test or completed an ESOL course to meet the 'knowledge of language and life' requirement when you applied for settlement, you will not need to show that you meet this requirement again. Simply tick the appropriate box in section 1.22 of the application form.

You cannot be exempted from this requirement because you have lived in the UK for a long time, have certain qualifications, are illiterate or are from an English-speaking country. The requirement to demonstrate knowledge of life in the UK is specified in law, and these are not grounds for exemption.

You may be exempted from the requirement if you are over the age of 65, or have a serious physical or mental condition that would prevent you from meeting this requirement for the foreseeable future. For more information, see the Exemptions page.

12. БЛАГОДАРЯ elektra thanked for this post
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от madlena Виж мнението
    онзи ден говорих с хоум офиса по повод тази питанка, която обсъждаме тук за момента в който се кандидатства за гражданство.

правилото е 1 година от перманент резидънс или 6 год ексерсайсинг трийти райт.

поставих ситуацията - човек упражнява правото от януари 2007, но получава перманент резидънс през август 2012. когаподава за натурализация?
    отговор:
    -ако апликацията е решена през август 2012, подава август 2013 (защото когато ние сме издали перм резидънс не сме гледали периода януари 2007 до август 2007)
    ИЛИ
    -ако желае може да изпрати документи за всикчи 6 години през януари 2013 и тогава ще се разглежда апликацията на тази база.

има логика в това и предполагам че ще бъде точно така.
    аз лично не бхх посъветвала никой да бърза за да не си изгуби парите, освен ако не му се занимава пак да си изпраща документите за 6 години
    Благодаря Мадлена,разбира се,че няма да се бърза(а за нас и няма как -все още чака PR съпруга ми),но аз съм решила,че независимо,когато и да се получи неговият PR ще подаваме в началото на януари на база 6 години ,като ще приложим всички документи за това.Много време става-почти 1 година да чакаме ,ако решим да използваме още недошлият PR.
    Какво означава "ако апликацията е решена през август 2012, подава август 2013 (защото когато ние сме издали перм резидънс не сме гледали периода януари 2007 до август 2007?"
    Ако аплицацията е подадена 01/01/2012 на база 5 годините 01/2007-01/2012 - няма как да не разглеждат периода от януари 2007-август 2007,който е включен в документите,които са били изпратени.
    Периода за разглеждането знаем,че е до 6 месеца и именно това е "закъснението" /издавaне PR.
    Могат да ,кажат,че не са гледали периода от датата на подаване на аплицацията януари 2012 до август 2012.
    А за 6-тата година -пак с пример ако някои има PR и иска да го използва ще трябва ли да изпраща документи само за последната 6-та година -януари 2012-август 2013 и да даде за останалите 5 години PR само без доказателства?

14. БЛАГОДАРЯ puss thanked for this post
    Напреднал Аватара на monkey
    Post Thanks / Like

Благодаря,Мадлена.Аз мислих след като има GSCE English може да се важи.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

А за 6-тата година -пак с пример ако някои има PR и иска да го използва ще трябва ли да изпраща документи само за последната 6-та година -януари 2012-август 2013 и да даде за останалите 5 години PR само без доказателства?[/QUOTE]

Точно това исках да питам и аз.

Не намирам смисъл да изпращам отново същите документи, които съм пратил за PR, а само да посоча техният референтен номер и те да си сверят и съответно да приложа картата ако е необходимо.

Някой да сподели мнение относно този казус?

17. БЛАГОДАРЯ musi thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Z1 Виж мнението
    Правата от PR може да ги придобиеш и преди да имаш 5 години, това са изключенията от общото правило и няма как да ползваш факта на PR сам по себе си като доказателство за 5 години.

Дали правилото е с "или" или "и"? С "или" се получава и възможност за националност при общо 4 години.
    bi ли споделил как някой може да се натурализира като британец след 4 години престой в УК, освен ако не пребивава по имиграционните правила и е женен за британец, каквито случаи съвсем не коментирааме в тази тема?

имаш 1 ден да отговориш, иначе смятам разбираш че ще бъдеш баннат и от тази тема

В ТАЗИ ТЕМА НЕ ОБСЪЖДАМЕ ИЗКЛЮЧЕНИЯТА ПРИМЕРНО ПРИ СИЗВАНЕ НА СЕЛФ ЕМПЛОЙМЕНТ ПО РАЗЛИЧНИ ПРИЧИНИ, СМЪРТ НА ПАРТНЬОР И НКОИ ДРУГИ ИЗКЛЮЧЕНИЯ
    Последно редактирано от madlena : 26-09-2012 на 12:52

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от nikito82 Виж мнението
    А за 6-тата година -пак с пример ако някои има PR и иска да го използва ще трябва ли да изпраща документи само за последната 6-та година -януари 2012-август 2013 и да даде за останалите 5 години PR само без доказателства?

Точно това исках да питам и аз.

Не намирам смисъл да изпращам отново същите документи, които съм пратил за PR, а само да посоча техният референтен номер и те да си сверят и съответно да приложа картата ако е необходимо.

Някой да сподели мнение относно този казус?
    да, само за последната година трябва да изпраща

20. БЛАГОДАРЯ musi, monkey, zmei4o_pk thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

Благодаря Мадлена,разбира се,че няма да се бърза(а за нас и няма как -все още чака PR съпруга ми),но аз съм решила,че независимо,когато и да се получи неговият PR ще подаваме в началото на януари на база 6 години ,като ще приложим всички документи за това.Много време става-почти 1 година да чакаме ,ако решим да използваме още недошлият PR.
    Какво означава "ако апликацията е решена през август 2012, подава август 2013 (защото когато ние сме издали перм резидънс не сме гледали периода януари 2007 до август 2007?"
    Ако аплицацията е подадена 01/01/2012 на база 5 годините 01/2007-01/2012 - няма как да не разглеждат периода от януари 2007-август 2007,който е включен в документите,които са били изпратени.
    Периода за разглеждането знаем,че е до 6 месеца и именно това е "закъснението" /издавaне PR.
    Могат да ,кажат,че не са гледали периода от датата на подаване на аплицацията януари 2012 до август 2012.
    при закона по който кандидатствате за ПР се гледат ибстоятелствата в момента на решаване на апликацията, а не в момента на апликацията, както е под местните имиграционни правила

надявам се това отговаря на въпроса ти

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

З1, умолявам те в бъдеще преди да се изказваш да обърнеш внимание какво се обсъжда в дадена тема и на какво конкретно въпроси се отговаря.
    престано с тези, АКО
    в тези теми не говорим по принцип а обсъждаме конкретни неща.

когато се обсъждат конкретно неша, няма нужда да започва да се говори за изключения които нямат нищо общо с обсъжданото.

не мо вади отговорите на конкретен въпрос от контекст, цитирайки ми изключения.

не се научихте че в този форум не пиша по принцип, а отговарям на конкретна ситуация. няма нужда да ми вадите конкретният отговор и да ми го поставяте в различни ситуации
    много сериозно ме дразниш с брътвежите си. имаш си тема, пиши си в нея
    Последно редактирано от madlena : 26-09-2012 на 13:08

23. БЛАГОДАРЯ няма, fam thanked for this post
    Нов потребител Аватара на puss
    Post Thanks / Like

Поправете ме ако греша, но ако човек вземе ПР януари 2013, а през август 2013 прави 6 години, през които е упражнявал трийти райтс може да подаде документи за натурализация, само че отново ще трябва да доказва първите 5 години + последната, защото няма ПР + 12 месеца (в който случай ще му разглеждат само последната година подробно).

И все пак риска да намерят пропуск в първите ти 5 години и да ти откажат (заради този риск изобщо се занимаваме да подаваме за ПР) ми се струва малък, защото веднъж вече са минавали през ХО първите 5 години и си ги доказал успешно (щом имаш ПР) ?

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

Nникой не може да ти отговори със сигурност, защото не е имало такива ситуации между българите

всички което говорим тук са предположения.

аз дори не вярвам на този с който говорих онзи ден в хоум офиса, въпреки че на тази линия за naionality не са малоумни като другите телефонисти

но пък преди години ми казаха че дъщеря ми не може да вземе гражданство заради определени причини, пък после се оказа че може и й дадоха като изпратих апликацията.

26. БЛАГОДАРЯ musi, fam, diana1 thanked for this post
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от puss Виж мнението
    Поправете ме ако греша, но ако човек вземе ПР януари 2013, а през август 2013 прави 6 години, през които е упражнявал трийти райтс може да подаде документи за натурализация, само че отново ще трябва да доказва първите 5 години + последната, защото няма ПР + 12 месеца (в който случай ще му разглеждат само последната година подробно).

И все пак риска да намерят пропуск в първите ти 5 години и да ти откажат (заради този риск изобщо се занимаваме да подаваме за ПР) ми се струва малък, защото веднъж вече са минавали през ХО първите 5 години и си ги доказал успешно (щом имаш ПР) ?
    Според мен има две възможности:
    1-01/2014 подаваш за натурализация
    Вземеш PR януари 2013 и го използваш,като документ удостоверяваш 5 години(изпращали сте документи и на тяхна база е издаден този PR) можеш да подадеш за натурализация след 12 месеца т.е.01/2014,като ще приложиш:
    PR + за 12 месеца( 12 payslips -01/2013-01/2014, P60-2012 -2013

2-08/2013 подаваш за натурализацая
    На 08/2013 правиш 6 години и кандидатстваш за натурализацаи,като не прилагаш PR,които си получила януари 2013 т.е. прилагаш:
    за 6 години (08/2007-08/2013)доказателства -payslips,P60 i t.н.

Както казваш " риска да намерят пропуск в първите ти 5 години и да ти откажат ми се струва малък, защото веднъж вече са минавали през ХО"Просто изпращаш всичко,което е изпратено 1-вят път за тези 5 години .

Аз съм решила да използвам за по сигурно:
    Nationality Checking Service
    ,като няма да прилагам получените PR.

28. БЛАГОДАРЯ puss, fam, Silvana thanked for this post
    Напреднал
    Post Thanks / Like

Всеки който не е сигурен има ли необходимият престой тук може да потърси съдействие от Nationality Check Service. Заплаща се Ј65. Услугата се предлага от почти всичи общини. Аз лично сам много доволна, преглеждат документите лично и те ги изпращат на Home office. Аз бях изчислила погрешно моят престой тук с 3 месеца и ако си ги бях подала сама (което смитах да направя, защото бях убедена, че съм наясно), грешката ще да ми струва Ј 815. Всеки да си прецени.

30. БЛАГОДАРЯ musi, fam, diana1 thanked for this post
    The Rams Аватара на Wizardcraft
    Post Thanks / Like

Ето информация за ТЕСТА Life in the UK за онези, на които им предстои да се явяват на този тест.

От страницата на Хоум Офиса, можете да се информирате за това къде е най-близкото и удобно за вас място, за да се явите на теста. От линка Prepare for the test, можете например да проверите как работи теста и дали сте достатъчно подготвени, за да се явите.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Wizardcraft Виж мнението
    Ето информация за ТЕСТА Life in the UK за онези, на които им предстои да се явяват на този тест.

От страницата на Хоум Офиса, можете да се информирате за това къде е най-близкото и удобно за вас място, за да се явите на теста. От линка Prepare for the test, можете например да проверите как работи теста и дали сте достатъчно подготвени, за да се явите.
    Със съпруга ми взехме теста на 11 юли т.г.
    Готвихме се по :
    https://m.waterstones.com/BookDetail...bookId=8761355
    Отне ни около 2 седмици-предимно вечер след работа и една събота и неделя.Използвахме повече СD,като ако нещо не ни беше ясно четяхме и в книжката. Хубавото на тестовете в това СD беше,че отговорите се разбъркват при повтаряне на даден тест така,че се избягва зрителното запаметаване.Ако разбереш въпроса т.е.или езика да е добър или да го преведеш добре няма начин да сбъркаш.
    Няма толкова цифри и % ,както видях в free теста online от 2007.
    Плодължитноста на изпита е 45 мин.,но още в нас времето за 1 тест беше 5-10 мин.
    Така,че ние ви препоръчваме горният учебник със CD.
    От 24 въпроса само 2 (на съпруга ми 1)не ги бяхме срещали в CD.
    Записахме час online в най-близкият център.
    Един съвет-ако не познавате града или отидете много по-рано или си направете една екскурзия за да намерите мястото на изпита/центъра.Ние отидхме 1седмица по рано за да видим къде е и......загубихме 1час и 1/2 в лутане .Такова нещо не ни се беше случвало.
    Самият изпит мина много лесно-20 човека /4 не пуснаха бяха закъснали.
    Обясненията -много добре,много симпатичен екип.А,сетих се нещо-с каквото се регистрираш online с това трабва да си на изпита.
    Свършихме много бързо,но изчакахме да приключат всички след,което ни дадоха сартификатите.

Успех на всички.

Ето този тест online НЕ използвайте:
    Life in the UK Test » Free Online Practice Questions » Test 1 » www.hiren.info
    стара информация ,има невярни отговори и е пълно с % и цифри ,който в учебника по горе 2012 са по-малко и са различни-по нова инф.
    Последно редактирано от musi : 27-09-2012 на 23:57

33. БЛАГОДАРЯ Мила, ElenaM, monkey, madlena, diana1 and 5 others thanked for this post
    Нов потребител
    Град
    for now Bulgaria
    Post Thanks / Like

Доста съм далече от "Момента" който разглеждате тук..но ви чета с интерес и все още се опитвам да свикна с "термилогията" *blush*
    Пробвах да отворя линка на Musi, обаче "Server not found Firefox can't find the server at m.waterstones.com."
    Възможно ли е защото го отварям от България?! И може ли поне заглавие да напишеш, мusi, пък аз ще пробвам да го потърся. Благодаря!

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

.А,сетих се нещо-с каквото се регистрираш online с това трабва да си на изпита.
    .
    да добавя също че с каквото id си взел теста със същото трябва да канддатсваш за натурализация или да го изпратиш и него в апликацията си

36. БЛАГОДАРЯ diana1, musi, puss, Silvana thanked for this post
    I see you... Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от fam Виж мнението
    Доста съм далече от "Момента" който разглеждате тук..но ви чета с интерес и все още се опитвам да свикна с "термилогията" *blush*
    Пробвах да отворя линка на Musi, обаче "Server not found Firefox can't find the server at m.waterstones.com."
    Възможно ли е защото го отварям от България?! И може ли поне заглавие да напишеш, мusi, пък аз ще пробвам да го потърся. Благодаря!
    Аз го отварям нормално, може да си купиш СД-то оттам, вероятно затова не се отваря от България.
    Цитирай Първоначално написано от madlena Виж мнението
    да добавя също че с каквото id си взел теста със същото трябва да канддатсваш за натурализация или да го изпратиш и него в апликацията си
    Т.е. ако си го взел с паспорт, пак с паспорт трябва. А ако е изтекъл паспортът междувременно и си го сменил, това дали ще е проблем?
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

38. БЛАГОДАРЯ fam thanked for this post
    Нов потребител
    Град
    London
    Post Thanks / Like

Мадлена, здравей!
    Имам конкретен въпрос, ако не е в темата моля за извинение.
    Вярно ли е че за PR не е нужен life in the uk test цертифицате only за идефините leave то remain - тази информация се пусна във БГ мамите in Facebook. Благодаря!

МОД. Моля, пишете на кирилица.
    Последно редактирано от Мила : 28-09-2012 на 13:27 Причина: кирилизиране

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

да, вярно е

Страница 1 от 15 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Британско гражданство
    От mariya_ във форум Британско поданство
    Отговори: 7
    Последно мнение: 26-03-2014, 21:44
  2. Отговори: 6
    Последно мнение: 27-12-2013, 14:25
  3. Британско гражданство
    От helen_b във форум Правна
    Отговори: 2
    Последно мнение: 03-11-2009, 21:03
  4. Тест за Британско гражданство