Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 13 от общо 13
    сладур Аватара на Doondie
    Град
    Плевен
    Post Thanks / Like

Question Документи при брак с рускиня

Какъв е случаят - мой приятел, който е самонает, планира да се жени за рускиня (на 20 г.), която е тук със 6-месечна Student Visitor Visa (от 11 март), за да може тя да остане тук и след изтичането на визата. Съответно тя си посещава колежа, в който учи английски за начинаещи, но ако си прекрати курса, понеже е месец за месец, ще трябва да се върне в Русия, тъй като визата зависи от това дали учи или не. Поради това че визата така или иначе изтича в началото на август, са решили формално да се вземат като крайна мярка, тъй като друг вариант на този етап като че ли няма. Въпреки че за получаването на виза тя е заявила, че не възнамерява да се омъжва, докато е тук, ето обаче, че си е променила мнението. Любов - какво да правиш?!

Та, вече са насрочили дата за брака - 22 юни. Около месец по-късно ще пратят документи за Residence Card за нея. Тя вече има банкова сметка и адресът им официално е един и същ. Той съответно ще трябва да докаже, че е селф. Chances are, че или ще ѝ дадат карта, или няма. Ако одобрят молбата, супер. Ако не, ще обжалват в зависимост от мотива за отказ и в крайна сметка тя ще се върне временно в Русия, за да кандидатства оттам за Family Permit. Тъй като паспортът ѝ ще бъде около половин година при UKBA, докато разглеждат молбата, визата ѝ ще изтече, и той се притеснява, че може да ѝ направят проблем на летището за просрочване на визата. Според мен това няма значение, понеже самите UKBA са задържали паспорта толкова време и as far as she's concerned тя си е имала право да остане и съответно е искала потвърждение. По-тегав момент ще е после при кандидатстването за Family Permit от Русия дали ще ѝ се наложи да чака много дълго и дали няма да направят проблем, че тук са ѝ отказали.

Моля за мнения и съвети дали има нещо друго, което може да се направи, за да увеличат шансовете си за по-бърза положителна развръзка и да не се налага да се разделят. Вече са му казвали за вариант с фалшив литовски паспорт, но и аз, и той сме против, затова това отпада. Четох на няколко места за случаи с партньор от страна извън ЕС, но те или са били женени в България, имат дете или нещо друго по-различно.

Благодаря!

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Документи при брак с рускиня

както вече знаеш тя НЯМА ПРАВО да кандидатства от тук. това че ще канодидатства само и усложнява положението в русия където ИМА право да кандидатства.
    щом е overstayer. а т е такава НЕ по вина на хоум офис, а по нейна собствена вина. хоум не е виновен че тя не знае че няма право да кандодатства.
    тоест в русия когато канддатства тя е overstayer. шансовете и за виза са нулеви.

по-добре да си иде да си кандидатства по реда от русия, без да става overstayer
    Shall we call the real life OUTERNET?

If you're talking behind my back, you are in a good position to kiss my ass!

3. БЛАГОДАРЯ Doondie thanked for this post
    Град
    Плевен
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от madlena Виж мнението
    както вече знаеш тя НЯМА ПРАВО да кандидатства от тук. това че ще канодидатства само и усложнява положението в русия където ИМА право да кандидатства.
    щом е overstayer. а т е такава НЕ по вина на хоум офис, а по нейна собствена вина. хоум не е виновен че тя не знае че няма право да кандодатства.
    тоест в русия когато канддатства тя е overstayer. шансовете и за виза са нулеви.

по-добре да си иде да си кандидатства по реда от русия, без да става overstayer
    Да, прочел съм го това в условията за издаване на визата - че не може да преминава в друга категория, ако не е била повече от 6 месеца, а тя няма как да е, понеже максимумът за визата е толкова. Видях го и в твои постове в друга тема още преди седмица. Те обаче искат да избегнат ходенето в Русия, освен ако няма друг изход, понеже после кореспонденцията ще е много бавна (някакви документи, които пращал, стигнали за 2-3 седмици дотам, а били с някаква бърза пощенска услуга), пак ще има чакане за отговор, разходи за самолетни билети и... you got the picture.

И аз докато пишех одеве, си мислех, че UKBA казват да не се праща паспорт, ако ще ти трябва скоро, но в същото време след брака тя вече ще е негов non-EEA family member и виза няма да ѝ трябва. Не съм 100% оптимист, че ще я одобрят (то няма и как да съм, понеже няма гаранция), но те ако искат, ще се заядат и за това, че се е оженила, не само за просрочването.

Не знам защо си категорична, че шансът е нулев, ако е overstayer (умишлено или не), след като тя ще е женена вече за EU citizen и няма да подлежи на имиграционен контрол. В смисъл не съм напълно сигурен, но правя аналогия с българи, които са си просрочвали визите преди 2007 или са имали други ограничения или каквото там за влизане в страната, но след приемането на Бългаpия в ЕС, т.е. не са подлежали вече на имиграционен контрол, тези ограничения са отпаднали. Ето го и текстът от Chapter 7, понеже малко наизуст го преразказах:
    However, if an A2 national was served papers as an illegal entrant prior to 1st January 2007 those papers no longer have effect and no further illegal entry action must be taken against the person on that particular basis. However, it is always advisable to make sure that the papers have been withdrawn.

Where an EEA national is exercising Treaty Rights in the United Kingdom his family members (who may not be EEA nationals themselves) are afforded the same rights to free movement and residence. Accordingly that family member should not normally be detained or placed on reporting restrictions.
    Интересно ми е какво е направил пичът от темата, към която дадох линк, понеже и неговата бъдеща невеста е със същата виза, доколкото разбрах от обяснението му.

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

ще ти дам един пример:
    моите кумове са в този бизнес (визовият) и се занимават с издаване на визи за русия. от тях знам следният случай.

англичанин, чистокръвен, роден и отрасъл тук. жени се рускиня преди 3 години. през 3 години и преди това ходи в русия всеки месец. на нея ОЩЕ не и дават дори туристическа виза за УК.

ти си направи сметка дали на някакви младоженци без история, младоженката overstyer кога ще й дадат виза от русия

6. БЛАГОДАРЯ Мила thanked for this post
    Град
    Плевен
    Post Thanks / Like

ще ти дам един пример:
    моите кумове са в този бизнес (визовият) и се занимават с издаване на визи за русия. от тях знам следният случай.

англичанин, чистокръвен, роден и отрасъл тук. жени се рускиня преди 3 години. през 3 години и преди това ходи в русия всеки месец. на нея ОЩЕ не и дават дори туристическа виза за УК.

ти си направи сметка дали на някакви младоженци без история, младоженката overstyer кога ще й дадат виза от русия
    Е, как така 3 години?

Трябва да има и други обстоятелства, иначе не виждам основание да не ѝ дават виза, понеже бракът им очевидно не е фиктивен.

Не знам, не знам - в този конкретен случай той е англичанин, а тя - рускиня, съответно важат имиграционните правила, понеже той си е в собствената страна, докато при моя приятел и неговата бъдеща съпруга нещата са леко по различни - той е българин в Англия и съответно за него се прилага европейското право. Поне така си мисля, ама най-много да греша.

8. БЛАГОДАРЯ dianaiv83 thanked for this post
    Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Doondie Виж мнението
    Е, как така 3 години?

Трябва да има и други обстоятелства, иначе не виждам основание да не ѝ дават виза, понеже бракът им очевидно не е фиктивен.

Не знам, не знам - в този конкретен случай той е англичанин, а тя - рускиня, съответно важат имиграционните правила, понеже той си е в собствената страна, докато при моя приятел и неговата бъдеща съпруга нещата са леко по различни - той е българин в Англия и съответно за него се прилага европейското право. Поне така си мисля, ама най-много да греша.
    И двете са рускини, т.е. гражданки на визова за ЮК страна. За когото и да са омъжени, докато нямат валидна виза, са нарушителки на визов режим. Защо да се прилага за тях европейско право, като не са гражданки на страна от ЕС?

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Град
    Плевен
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    И двете са рускини, т.е. гражданки на визова за ЮК страна. За когото и да са омъжени, докато нямат валидна виза, са нарушителки на визов режим. Защо да се прилага за тях европейско право, като не са гражданки на страна от ЕС?
    Абе, от това, което казах, излиза, че жената на българин в Англия има по-голям шанс да вземе разрешително, отколкото жената на англичанин.

Моята логика е следната: след като се оженят, тя вече има право да пребивава тук и няма причина да ѝ откажат издаване на Residence Card, ако кандидатства оттук, или на Family Permit, ако кандидатства от Русия.
    Non EEA family Members of Blue or Yellow Card holders

A non-EEA national family member of a Bulgarian or Romanian national exercising a Treaty right in the UK (by exercising a Treaty right, we mean an A2 national eligible for a ‘Blue’ or ‘Yellow’ Registration Certificate) are entitled to a Residence Card. This is sometimes referred to as the 8th vignette and applications should be made on form BR5.

In order to be issued a residence card on this basis, applicants need to meet the following requirements:

• Valid Passport for applicant and
    • Evidence of nationality establishing sponsor as a national of Romania or Bulgaria, and
    • Evidence to establish a genuine relationship between applicant and sponsor, and
    • Evidence that the A2 national (sponsor) is exempt from Worker Authorisation or exercising a Treaty right as a student, self emplоyed, or self sufficient person.

If the applicant has provided sufficient evidence to show they meet the requirements of the scheme, the application should be approved and a Residence Card (sometimes referred to as the 8th vignette) issued in the applicant’s Passport.

If the applicant is granted a Residence Card they can take any legal employment they desire.

This endorsement is valid for 5 years from date of approval.
    Горното е от Chapter 7.
    Долното пък е от Guidance-а.
    Residence cards

These can only be issued to your family members if they are non-EEA nationals and you are not subject to work authorisation. They confirm the holder’s right of residence under European law.
    Не държа да съм прав и не държа да се съгласявате. Ако откажат, ще имате основание за "Казахме ли ти?"
    Така или иначе обаче времето ще покаже, понеже те са решили да опитат, пък после ще го мислят на база резултата.

Други варианти има ли за нея да остане тук? И съответно ако нещата са на кантар с молбата за Residence Card, какво би наклонило везните? Има ли смисъл да си правят joint bank account, при положение че и без друго бракът им ще е скорошен? Според мен по-добре да имат обща сметка, но според него е достатъчно, че нейната е на същия адрес. Нещо друго има ли? Да вметна, че не се познават съвсем от вчера, но бракът е просто начин за това да може тя да остане тук при него.

11. БЛАГОДАРЯ dianaiv83 thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

ти всъщност си прав.
    по европейското право тя не е задължително да кандидатства от русия.
    така е по имиграционното.
    тоест това което казваш е точно така.

много съм тъпа. аз и мъжа ми така го прикрепих като гражданка на БГ, а не като бритиш, за да му се издаде документа от тук, а сега пиша глупости

13. БЛАГОДАРЯ Doondie thanked for this post
    Старо куче Аватара на s_nikolova
    Post Thanks / Like

И моят случаи е подобен, само че - без брак. Ако не се лъжа, когато кандидатствахме, ни бяха казали, че ако сключим брак, моят приятел не може да кандидатства от UK.
    От това, което разбирам - явно може.
    Rich people spend money in order to save time. Poor people spend time in order to save money.

Град
    Плевен
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от s_nikolova Виж мнението
    И моят случаи е подобен, само че - без брак. Ако не се лъжа, когато кандидатствахме, ни бяха казали, че ако сключим брак, моят приятел не може да кандидатства от UK.
    От това, което разбирам - явно може.
    Няма значение дали сте женени или сте заедно от над 2 години и можете да го докажете - все може от Англия, ако е вече тук.

16. БЛАГОДАРЯ s_nikolova thanked for this post
    Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Абе, от това, което казах, излиза, че жената на българин в Англия има по-голям шанс да вземе разрешително, отколкото жената на англичанин.
    И аз съм смаяна от този извод, но така излиза... Обаче не става ли дума за българин, който вече има определени права?
    Долното пък е от Guidance-а.
    Residence cards

These can only be issued to your family members if they are non-EEA nationals and you are not subject to work authorisation. They confirm the holder’s right of residence under European law.
    Едно питане тук, просто от любопитство - включена е и групата на self-employed - е ли един селф subject to work authorisation, ако иска да започне работа като нает? В смисъл, за да е самонает, не му трябва work authorisation, но ако иска да стане нает?
    И съответно ако нещата са на кантар с молбата за Residence Card, какво би наклонило везните? Има ли смисъл да си правят joint bank account, при положение че и без друго бракът им ще е скорошен? Според мен по-добре да имат обща сметка, но според него е достатъчно, че нейната е на същия адрес. Нещо друго има ли? Да вметна, че не се познават съвсем от вчера, но бракът е просто начин за това да може тя да остане тук при него.
    Според мен, си струва да направят всичко, което е възможно, за да докажат, че бракът е genuine - особено ако е скорошен - в смисъл, да съберат доказателства за общо домакинство и т.н. Не бих правила джойнт акаунт чак, ако и двата акаунта са били на един адрес от доста време и могат да представят стейтмънти назад. Колкото повече документи представят в това отношение за времето назад, толкова по-добре. Естествено, и от брака насам, но и назад. Писма до двамата (ако има -най-добре) или до единия, но на същия адрес. Доктор, църква, HMRC, ХО, всичко, каквото се сетят. Искаха от 5 различни източника, доколкото си спомням.
    Последно редактирано от Мила : 09-06-2012 на 10:50

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

18. БЛАГОДАРЯ Doondie thanked for this post
    Град
    Плевен
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Относно: Документи при брак с рускиня

Така и не писах за резултата. Забравих да го направя на момента, след което напълно изключих. До миналата седмица.

Дадоха residence card на булката без проблем. По моя препоръка изчакаха към 5 месеца след венчавката, за да не излезе, че бракът е само заради имиграционния й статут, макар реално да беше така. А и вече можеха да покажат над 8 месеца съжителство. Каквото имаше във формуляра като изискуеми документи, го пратиха.

Тази седмица ще пращат за permanent residence за него, като нея я включват като член на семейството. Формуляра вече го попълнихме. Документите са почти готови - чакат само да пристигне по пощата едно банково извлечение за 3 години назад за нея, понеже тя не получава хартиени, и ще пращат. Единствено леко притеснение имам относно въпросите за запознанство и първа среща, тъй като те се познават от Интернет, но вече са минали толкова години, а и на нея й дадоха residence card без допълнителни въпроси и документи, така че очаквам отново да няма проблем.

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    И аз съм смаяна от този извод, но така излиза... Обаче не става ли дума за българин, който вече има определени права?
    (...)
    Едно питане тук, просто от любопитство - включена е и групата на self-employed - е ли един селф subject to work authorisation, ако иска да започне работа като нает? В смисъл, за да е самонает, не му трябва work authorisation, но ако иска да стане нает?
    (...)
    Предполагам, че няма смисъл да отговарям вече. Извинявай за което.

Те joined bank account така и не си направиха. Адресите на индивидуалните им сметки винаги са съвпадали обаче. Както и на личните лекари. За последните 2+ години имат и договор за наем на тяхно име. Преди това бяха в български квартири на устна договорка. Сметка за ток имат на тяхно име също. Кореспонденция от HMRC/UKBA до тях. Дори 2 резервации за почивки в чужбина (ведно с билетите ) сложихме. Това че е регистриран в избирателния списък по настоящ адрес не помня дали го сложихме при доказателствата за съвместно съжителство или към неговите за пребиваване. Не мисля, че има особено значение като доказателство за какво формално е използван документът - банковите извлечения например могат да се използват за доказване на упражняване на съюзно право, пребиваване и съвместно съжителство. Въпреки това сме разделили документите на удовлетворяващи първо, второ, трето, четвърто изискване, без да се повтарят.

20. БЛАГОДАРЯ Мила thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! deijei liked this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Относно: Документи при брак с рускиня

ти всъщност си прав.
    по европейското право тя не е задължително да кандидатства от русия.
    така е по имиграционното.
    тоест това което казваш е точно така.

много съм тъпа. аз и мъжа ми така го прикрепих като гражданка на БГ, а не като бритиш, за да му се издаде документа от тук, а сега пиша глупости
    Здравейте Мадлена,

Исках да ви пратя това на лични, но по някаква причина не мога да го пратя като лично съобщение.
    Четох доста ваши постове относно перманент резиденс-изглежда разбирате нещата.
    Бих ли могъл да ви помоля за съвет, щото нещо се омотах с тия последни имиграционни правила дето бритишите са нацвъкали- ще почерпим/платим ако трябва стига съвета да работи.
    Значи накратко
    Аз съм с Брит гражданство, живея тук 16 години и съм и с Бг гражданство. В Бг съм работил 1.5 години общо през 2001-много преди да сме в ЕС- така, че няма как да докажа упражняване на съюзно право в др ЕС държава.
    Жена ми дойде да живее с мен през 2012, през 2013 се оженихме и скоро ни се роди първото дете, след 2 години още едно.
    Жената е с Бг паспорт, децата са Бритиши и засега не са с Бг гражданство.
    Подадохме молба за ПР Януари на база, че тя е омъжена за бритиш- Юни изпратиха отказ с довода, че не сме представили доказателства че не сме живели в Др страна членка на ЕС преди да сме дошли в ЮК. Аз подадох от името на жена ми апил пред трибунал позовавайки се, че регулация 9 никъде не споменава, че трябва да сме живели извън ЮК преди да се оженим.
    Сега виждам, че май сме сгрешили и че е трябвало да подадем все едно тя е омъжена за Бг гражданин.
    Да ама аз нямам ПР а направо брит гражданство- как да им обясня че съм българин с брит гражданство- не стигаме ли така пак до Surinder Singh pathway?
    Голяма мъгла ми е-как да кандидатстваме-коя форма да ползваме?
    Би ли могла да ни помогнеш?
    Благодаря предварително!

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 2
    Последно мнение: 20-05-2013, 22:17
  2. Отговори: 13
    Последно мнение: 16-10-2011, 20:37
  3. смяна на документи след брак в БГ
    От tanyamilova във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 19
    Последно мнение: 11-05-2010, 22:29

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
Top Worktops
eXTReMe Tracker