=Така, случаят ми е както казва народът: 'сетила се мара, да похапне попара'..

Накратко:
Влизане в ЮК - 02.2002 на 6 месечна студенстка виза.
Кандидатстване и получаване на self-emрloyed visa и status за 1 година.
Удължаване на статуса с 3 години. Тригодишната виза изтича на 26.11.2006 г., след което трябваше да се подава за ILR.
N.B. Тъй като точно в този период се чакаше над половин година да ти върнат паспорта, а бизнесът ми изискваше и да пътувам, малко преди 26.11.2006 отидох в Бг и се върнах на около 05-10.01.2007 г. (след като бяхме вече член на ЕС), т.е. доказуемо пътуване по-кратко от 2 месеца
След началото на 2007 г., си продължих бизнеса, но НЕ съм подавал за ILR, нито за сертификати, че имам право да остана, тъй като не бяха задължителни. И така до ден днешен.
И за 2006, 2007, и за 2008, и за 2009 и т.н. си имам подадени self assessment returns, плащам си NIN, имам си постоянен адрес, книжки и т.н. Също и professional insurance certificates, всякакви писма от истински клиенти, въобще бизнесът ми е лесно доказуем.
Ще се учудите, но никога не съм смятал да кандидатствам за British citizenship или ILR, но второто се налага сега.

Та, въпросите ми са към хората, които пребивават от поне 7-8 години и нагоре:
1. Когато попълвам формата, да включа периода 2002-2008 да речем, или от 01.01.2007 ми е почнал нов период на друго основание? И ако е почнал нов период, голяма грешка ли е, че не съм подавал за формалния сертификат? Т.е дали сега трябва да подавам за такъв сертификат и да чакам 4 години отсега нататък?
2. Точно сега ми се налага да сменя адреса, на който съм от 6 години (заради учене), новият ще е временен, но никак не ми се иска да сменя и книжката, защото след 1 година пак ще трябва да я сменям.

Накратко: мога ли според вас да си използвам 2002-2009 qualifying period или въобще това не е такъв период?

Поздрави...