Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 11 от 11 ПървиПърви ... 91011
Резултати от 251 до 262 от общо 262
    I see you... Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Правилно ли пишем на родния си език?

Онлайн правописен речник - може да се проверява правопис на дума, в която се съмняваме.

Правописен речник на българския език - онлайн проверка на правопис | OnlineRechnik.com

Заслугата е на Артур.
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

2. БЛАГОДАРЯ stanislavazh, Charlotte thanked for this post
    avi8or Аватара на essence
    Град
    Varna
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Препоръчваме ви следните счетоводители

'Счетоводителската' професия? Не, че нещо ама такава дума няма и за такава тема звучи несериозно.

ПС Думата е 'счетоводна'.
    To see a world in a grain of sand, And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour (W. Blake)

сладур Аватара на Doondie
    Град
    Плевен
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от essence Виж мнението
    'Счетоводителската' професия? Не, че нещо ама такава дума няма и за такава тема звучи несериозно.

ПС Думата е 'счетоводна'.
    Защо смяташ, че няма такава дума?

Специално "професия" по-често се използва в словосъчетания като "учителска/миньорска/лекарска професия", затова аз също бих използвал по аналогия и "счетоводителска професия", т.е. професията на счетоводителите.

Съответно бих казах "счетоводна година" или "счетоводен отдел", но не и "счетоводна професия", понеже няма как една професия да е счетоводна, строителна или риболовна, тъй като тя нито води счетоводство, нито строи, нито лови риба, докато обаче може да е отговорна или трудна за упражняване като авиаторската професия например.

Аз така го разбирам.

Град
    Varna
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Doondie Виж мнението

Специално "професия" по-често се използва в словосъчетания като "учителска/миньорска/лекарска професия", затова аз също бих използвал по аналогия и "счетоводителска професия", т.е. професията на счетоводителите.

Съответно бих казах "счетоводна година" или "счетоводен отдел", но не и "счетоводна професия", понеже няма как една професия да е счетоводна, строителна или риболовна, тъй като тя нито води счетоводство, нито строи, нито лови риба, докато обаче може да е отговорна или трудна за упражняване като авиаторската професия например.

Аз така го разбирам.
    Дунди, недей да измисляш нови правила Това ти как го разбираш не кореспондира с реалността.
    To see a world in a grain of sand, And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour (W. Blake)

6. БЛАГОДАРЯ elicka thanked for this post
    Старо куче Аватара на elicka
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Doondie Виж мнението

Аз така го разбирам.
    А като казваш "майчина" казваш ли и байчина /за бащина/ ?

сладур Аватара на Doondie
    Град
    Плевен
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от essence Виж мнението
    Дунди, недей да измисляш нови правила Това ти как го разбираш не кореспондира с реалността.
    Но това ти как го разбираш кореспондира, така ли?

И не ми отговори защо смяташ, че думата не съществува.

Цитирай Първоначално написано от elicka Виж мнението
    А като казваш "майчина" казваш ли и байчина /за бащина/ ?
    Примерът е неуместен - "майчина" произлиза от "майка", а "бащина" - от "баща".

"Счетоводство, ръководство, производство" -> "счетоводен, ръководен, производствен"
    "Счетоводител, ръководител, производител" -> "счетоводителски, ръководителски, производителски"

За да е по-видима разликата:
    "Царство" -> "царствен"
    "Цар" -> "царски"

Покажете ми правило, което обявява по-горните за несъществуващи, и ще се съглася. Иначе е вашето разбиране срещу моето.

Град
    Varna
    Post Thanks / Like

Мисля, че си единствен, който се пъне за това в момента. Професията е 'счетоводител', дейността е 'счетоводство'.

ПОРОИЗВИДИТЕЛСКИ??? СЕРИОЗНО ЛИ??? Думата е 'ПРОИЗВОДСТВЕНИ'!!!

Марш в 5ти клас

Напреднал
    Град
    Currently London
    Post Thanks / Like

А не е ли по-опростено и лесно разбираемо:
    професия-счетоводител

ако не сменям аспекта,разбира се
    Влюбен в Нова Зеландия...
    ... И отблизо е прекрасна!.......

I see you... Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Правилно ли пишем на родния си език?

По повод на получена от мен репутация, че съм написала "по пловдивски" думата "мястото":

Как е правилно: място или место?

Двете форми са дублетни и могат да се употребяват в книжовната реч. Препоръчителна е употребата на място. В място ударението е на първата сричка, а в место – на втората. Същото важи и за членуваните форми – мястото и местото.

Това тихо и спокойно място/место ми напомни за моето детство.
    Янош Адер е новият президент на Унгария, който идва на мястото/местото на подалия оставка Пал Шмит.

Според данните от Българския национален корпус формите място и мястото са доминиращи. Съотношението между употребите на място и место е 183 043:1450, а на мястото и местото – 75 886:390.

Източник
    Официален правописен речник на българския език. С., БАН, Просвета, 2012, с. 373, 389.
    http://kaksepishe.com/myasto-mesto/
    П.П. Пловдивският вариант на думата всъщност е "местото"...
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Напреднал
    Post Thanks / Like

Срещам толкова добре написани постове,че ми се налага да ги чета по 3 пъти и сори пак нищо пазбираемо в тях

13. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! dimitriana liked this post
    миросъздавател Аватара на Staki
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Piter Виж мнението
    Срещам толкова добре написани постове,че ми се налага да ги чета по 3 пъти и сори пак нищо пазбираемо в тях
    Важното е, че твоя е пазбираем
    while (2+2 == 4) {
    drink(new Bourbon("Jefferson's" , 100));
    }
    gotoAndStop ("bed");

15. ХАРЕСВАМ! dimitriana, няма liked this post
    Recommend dimitriana recommended this post
    Напреднал
    Post Thanks / Like

Докато пишех на WORD 95 не допусках никакви грешки. Нововъведени програми за тотално следене на всички пишещи в реално време в сега ползваните програми за писане, осигуряват на опасни недопустими за повърхноста същества следене на всички пишещи през хардуерно софтуерни комплекси .Провеждащи тежка подготовка за набеждаване на хората в изключително опасни вредители, недопустими за повърхноста нарочно превят грешки в неизгодни за тях коментари, за да изкарат неграмотни подаващите почтена информация.

Докато написах този текст ми направиха над 25 грешки .Ползвам фонетична клавиатура от 1984 година.

Страница 11 от 11 ПървиПърви ... 91011

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Рашидов: Има вече 20 млн. лв. за родния Лувър, трябват още 10
    От Мила във форум Новини от и за България
    Отговори: 2
    Последно мнение: 14-07-2011, 10:26
  2. Отговори: 0
    Последно мнение: 06-11-2009, 11:10
  3. Отдавна пишем БСП/ДПС
    От p-m-p във форум Политика
    Отговори: 5
    Последно мнение: 26-04-2009, 22:18
  4. Отдавна пишем БСП/ДПС