Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 11 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 262
    sweet lady luck Аватара на Charlotte
    Град
    In the eye of the tornado
    Post Thanks / Like

Question Правилно ли пишем на родния си език?

Смятам в тази тема да си поправяме взаимно всички правописни грешки, които са ми направили впечатление, че някои от вас допускат, а не би трябвало, пък ако искате ми се сърдете. Свободни сте, разбира се, да ме допълвате, поправяте или да не ми обръщате внимание, то си е за ваша сметка.

Запомнете, че се пише:

1. не зная, не мога, не искам, а не слято: незная, немога, неискам
    2. еВтин, а не ефтин
    3. вЯрно, а не верно
    4. коЙто-единствено число и коИто-множествено число /от Зъбаря/
    5. Обиждам, а не убиждам
    6. Убежавам, а не обеждавам
    7. ходиМ, а не ходиме
    8. ниСко образование, а не низко образоване /низък има друго значение/
    9. пазарувам, а не пазаря /пазаря се има друго значение/ - от Бенковски
    10. почерпка, черпня, а не черпавка, черпявка
    11. Учудвам, а не очудвам /от BGet/
    12. Оползотворявам, а не уползотворявам

Правила на писане:

- Слято се пишат наречия, образувани от съчетанието на предлог и наречие:
    oткога, докога, откъде, докъде, отсега, досега, отскоро, доскоро, оттам, дотам, оттук, дотук, оттогава, дотогава, отвсякъде, навсякъде, откакто, отрано, поотделно

- След препинателните знаци точка, запетая, удивителна, въпросителна, двоеточие, точка и запетая, се оставя интервал, а преди тях - не! Пишат се плътно до предната дума.

- Запетая се пише:
    • пред съюзите: а, че, но, обаче, пък, ама, ами, ала, ако;
    • при изреждане на еднородни части в повторителни съюзи – и, или – или, нито – нито, ту – ту;
    • пред просто изречение, което започва с относително местоимение или наречие като който, какъвто, чийто, когото, където, колкото или др.
    - Двойно "н" се пише, когато прилагателното в мъжки род завършва на -нен. Когато завършва на -ен, се пише с едно н. /есеНЕН - есеННа; искрЕН - искреНа/

- Двойно "т" се пише в случай, че думата завършва на –т , съгласната се удвоява (напр. весТ-весТТа) и ако завършва на –щ, -та се пише след съгласната – (напр. нощТа,свещТа).

- Струпване на съгласни. Съгласната с изпада от форми, образувани с наставка –ски. Напр. чешки, а не чехски. И обратно: съгласната т/д не изпада от форми с наставка – стн-, - здн-, напр. звездна, радостна, постна (от пост), но раснал (от расна).

- Употреба на - и, -й. Съгласната й се пише в края на думи – критерий, Софроний, Методий. Окончанието за множествено число е и, а не й. Напр. линии, а не линий.

- Членуване. Пълната членна форма се използва,когато съществителното или прилагателното име в м.р. ед.ч. е подлог или сказуемно определение в изречението и може да се замества с личното местоимение той. Кратката членна форма се употребява,ако името не изпълнява роля на подлог (може да се замести с личното местоимение него,нея).

- Обеззвучаване на съгласни. Обикновено когато следващата съгласна е беззвучна (с), тя самата обеззвучава предходната в разговорната реч, затова ти я чуваш и изговаряш беззвучно, но тя трябва да е звучна. /от Мадлена/
    звучни съгласни - б, в, г, д, з и т.н
    беззвучни - п, ф, к, т, с и т. н

- Подлогът в началото на изречението се членува. /от prolet/

Правила за писане на препинателни знаци
    1. След препинателните знаци точка, запетая, удивителна, въпросителна, двоеточие, точка и запетая, се оставя интервал, а преди тях - не! Пишат се плътно до предната дума.
    2. Пред начални и след крайни кавички и скоби се оставя интервал.
    3. “Тирето” се обгражда с интервал, когато е употребено вместо пропусната дума, двойно изразяване на подлог, когато огражда вмъкнати изрази, или отделя независими едно от друго изречения, а също и при пряка реч
    4. “Тирето” се пише без интервал при писане на сложни /съставни/ думи /например физико-математически/ и при степенуване /например: по-голям, най-голям/.
    5. Преди “тире” за пренасяне не се оставя интервал.
    6. Многоточие се пише с три последователни точки, като след последната се оставя интервал.

Списъкът ще продължи...
    Последно редактирано от Charlotte : 07-03-2008 на 10:17
    Wild is the wind

2. БЛАГОДАРЯ WindTalker, cheated, treven thanked for this post
    Recommend treven recommended this post
    ...
    Post Thanks / Like

По подразбиране

xm,dosta trud ot tvoq strana?

Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране

До в4ера забележките бяха 4е се пише на латиница,сега 4е има правописни грешки.Хайде не се вживявайте толкова,все пак не сме в 4ас по БГ език.Хората тук имат други проблеми,това ли е най-важното?

Старо куче Аватара на Зъбаря
    Град
    Leeds
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Цитирай Първоначално написано от chantel
    До в4ера забележките бяха 4е се пише на латиница,сега 4е има правописни грешки.Хайде не се вживявайте толкова,все пак не сме в 4ас по БГ език.Хората тук имат други проблеми,това ли е най-важното?
    Ами аз мисля че е важно,все пак,във Форума-Образование, Литература и Изкуство.На мен ми прави много лошо впечатление, когато някой допусна елементарни грешки.Не казвам че и аз съм прерфектен де
    И аз искам да добавя нещо към списъка.грешка която хората много често допускат:
    коЙто-единствено число
    коИто-множествено число
    Някои може би ги мързи да търсят по от делно И и Й или просто решават да пишат навсякъде И, но понякога е написано Й вместо И :read:
    Последно редактирано от Зъбаря : 24-09-2005 на 21:11
    Wherever you go, wherever you be, THE HOME is the best,wherever you live...

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Значи като имаме проблеми, дай да си затворим очите за другите неща! Освен това, никъде не съм писала, че задължавам да пишете правилно, просто посочвам някои основни грешки, които се допускат масово, а тези неща се учат в 4-ти клас. Какво лошо има в това? Един да се научи, че примерно евтин се пише с в, а не с ф, си е от полза.

П.С. Ако не те интересува темата, никъде не съм те задължила да четеш и/или пишеш.
    Wild is the wind

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Цитирай Първоначално написано от Geronimo
    xm,dosta trud ot tvoq strana?
    не са чааак толкова много, но поне някои основни грешки, не е зле да се научат, пък си имам и помощници
    Wild is the wind

Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Цитирай Първоначално написано от Charlotte
    Значи като имаме проблеми, дай да си затворим очите за другите неща! Освен това, никъде не съм писала, че задължавам да пишете правилно, просто посочвам някои основни грешки, които се допускат масово, а тези неща се учат в 4-ти клас. Какво лошо има в това? Един да се научи, че примерно евтин се пише с в, а не с ф, си е от полза.

П.С. Ако не те интересува темата, никъде не съм те задължила да четеш и/или пишеш.
    Аз също не сам писала че трябва да си затваряме очите,просто попитах :това ли е най-важното?О.К. разбрах че за теб е важно.
    Дали ме интересува темата си е мой проблем и какво ще чета и/или пиша също.

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Аз също не сам писала че трябва да си затваряме очите,просто попитах :това ли е най-важното?О.К. разбрах че за теб е важно.
    Дали ме интересува темата си е мой проблем и какво ще чета и/или пиша също.
    Писала си, че хората тук имат други проблеми, но както виждаш този форум не е само за проблемите, а И за други неща, така че щом съм преценила, че има нужда от такава тема, не виждам къде е толкова големия проблем, че съм дала някои примери за правилно писане на български език. Нито съм задължила някого, нито нищо. Освен това виждам, че и други хора са забелязали, че има нужда от това, така че няма какво повече да го коментираме.
    Wild is the wind

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Интересна тема. благодаря че я пуснахте.Аз също допускам много грешки.Радвам се че мога да науча нещо и да се поправям.
    Никой не прави проблем че се допускат грешки.Много от нас не им се налага да пишат на български и сме забравили много неща.Лошото е че аз не си проверявам нещата преди да ги пусна.
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

.
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Браво Шарлоте че се сети !

...
    Post Thanks / Like

По подразбиране

не са чааак толкова много, но поне някои основни грешки, не е зле да се научат, пък си имам и помощници
    aha koi sa ti pomo6nicite ?)

Пичкаджия Аватара на Don_Toni
    Post Thanks / Like

По подразбиране

....нека аз, моля, нека аз....браво за темата, ще бъде много полезна на всички, които се интересуват и държат на правописа, нито е задължително нито е натрапващо, който желае да чете и да си допълва пропуските, а който нежелае - да си пише както намери за добре, лошо няма. Аз онзи ден с един приятел писахме официално писмо на български и като запецнахме на думата опсъждам с П или Б и половин час неможе да го измислим и му викам пич почвай да мислиш думи, в които се срещат о п с последователно , а аз о б с и се оказа, че май се пише с П. Щото невърви да пратиш важно писмо с правописни грешки.
    Все някой трябва да върши и мръсната работа!

Напреднал
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Тони, ти направо се майтапиш: оБсъждам се пише с Б!!! май няма да е зле да си вземем тук по един правописен ре4ник за справки. хехехе.

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Цитирай Първоначално написано от Don_Toni
    ....нека аз, моля, нека аз....браво за темата, ще бъде много полезна на всички, които се интересуват и държат на правописа, нито е задължително нито е натрапващо, който желае да чете и да си допълва пропуските, а който нежелае - да си пише както намери за добре, лошо няма. Аз онзи ден с един приятел писахме официално писмо на български и като запецнахме на думата опсъждам с П или Б и половин час неможе да го измислим и му викам пич почвай да мислиш думи, в които се срещат о п с последователно , а аз о б с и се оказа, че май се пише с П. Щото невърви да пратиш важно писмо с правописни грешки.
    когато се чудиш за подобни неща (звучна или беззвучна съгласна), най- лесно е да видиш каква е следващата съгласна, обикновено когато следващата съгласна е беззвучна (с), тя самата обеззвучава предходната в разговорната реч, затова ти я чуваш и изговаряш беззвучно, но тя трябва да е звучна. вече съм забравила, май се казваше "потъмняване" това в българската граматика. та извода е, че ако следващата е беззвучна, то тя е потъмнила предходната на беззвучна също в разгворната реч, но се пише винаги звучната съгласна.
    незнам дали го написах много ясно. май не, ама още спя.
    звучни съгласни - б, в, г, д, з и т.н
    беззвучни - п, ф, к, т, с и т. н
    Shall we call the real life OUTERNET?

If you're talking behind my back, you are in a good position to kiss my ass!

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Цитирай Първоначално написано от lordm
    Интересна тема. благодаря че я пуснахте.Аз също допускам много грешки.Радвам се че мога да науча нещо и да се поправям.
    Никой не прави проблем че се допускат грешки.Много от нас не им се налага да пишат на български и сме забравили много неща.Лошото е че аз не си проверявам нещата преди да ги пусна.
    За теб съм забелязала, че си скаран със запетайките. Пред -че винаги се пише запетая.
    Wild is the wind

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Цитирай Първоначално написано от Don_Toni
    Точно когато се налага да пишем официални писма, не трябва да се излагаме и допускаме грешки, които се учат в прогимназията.
    В това мнение си написал грешно глаголите: нежелае, неможе, невърви. Пишат се отделно /не желае.../, а това е масово срещана грешка.
    Wild is the wind

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Цитирай Първоначално написано от Geronimo
    aha koi sa ti pomo6nicite ?)
    Зъбаря, Мадлена...
    Wild is the wind

Старо куче Аватара на Dick Hurts
    Post Thanks / Like

По подразбиране

дали е черпавка в ресторант
    ЧЕРПЯВКА, а не ЧЕРПАВКА!!!

Post Thanks / Like

По подразбиране

Също забелязах, че много хора пишат - ПАЗАРЯ, правилно е ПАЗАРУВАМ. В нашия край се пазарим на битака, а в магазина пазаруваме!!!

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Цитирай Първоначално написано от Бенковски
    ЧЕРПЯВКА, а не ЧЕРПАВКА!!!
    проверих специално в правописния речник, и също в няколко онлайн. такава дума няма, тя е жаргон. правилната дума от черпя е почерпка и черпня. за пазаря си прав.
    Последно редактирано от Charlotte : 25-09-2005 на 23:06
    Wild is the wind

Post Thanks / Like

По подразбиране

проверих специално в правописния речник, и също в няколко онлайн. такава дума няма, тя е жаргон. правилната дума от черпя е почерпка и черпня. за пазаря си прав.
    Шарлот, виж че се ебавам, знам че е почерпка, но на твойта черпавка, отговорих с черпявка, щото произлиза от глагола черпя.
    Намерих много интересна статия от Февруари, относно намеренията на някои бивши депутати, да променят законите за българския език!!!

http://www.segabg.com/27022004/p0010001.asp

Post Thanks / Like

По подразбиране

Abe kvo zna4enie ima koi kak pishe??Pisha kakto mi e udobno , a kogato doide vreme za oficialni pismi vseki znae 4e ne se pishe kvo a kakvoTo kakto se e tragnalo nqma se o4udq ako po4nat da se pravqt zabelejki za pravogorov.Tejko vi togava na tezi koito ste ot Dupnica ili Pazardjik

Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Цитирай Първоначално написано от Бенковски
    Шарлот, виж че се ебавам, знам че е почерпка, но на твойта черпавка, отговорих с черпявка, щото произлиза от глагола черпя.
    Намерих много интересна статия от Февруари, относно намеренията на някои бивши депутати, да променят законите за българския език!!!

http://www.segabg.com/27022004/p0010001.asp
    ами точно затова се зачудих коя от двете думи е правилна, пък се оказа, че и двете не са, нито черпавка, нито черпявка, въпреки че съм ги срещала и в двата варианта из разни форуми и се оказва, че са жаргони и само в разговорния език съществуват. пък за статията, точно в моята тема й е мястото. :read:

П.С. За жаргони /черпавка, пандури и т.н./ и съкращения от сорта на кво, тва няма смисъл да си правим забележки. В тази тема става въпрос за книжовния български език и неговия правопис, а не за жаргонния, разговорния.
    Последно редактирано от Charlotte : 26-09-2005 на 13:21
    Wild is the wind

There she is just walking Аватара на BaiBradur
    Град
    Hamburg, Germany
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Искам само да добавя 4е думите запо4ващи с О и У нямат правило. ТРЯБВА ДА СЕ НАУ4АТ.

UNBREAKABLE Аватара на Sopranos
    Град
    London
    Post Thanks / Like

По подразбиране

- Слято се пишат наречия, образувани от съчетанието на предлог и наречие:
    oткога, докога, откъде, докъде, отсега, досега, отскоро, доскоро, оттам, дотам, оттук, дотук, оттогава, дотогава, отвсякъде, навсякъде, откакто, отрано, поотделно
    Би ли казала от къде почерпи точно тази информация - бих желал да я проверя, защото не съм убеден, че е правилна.
    I've learned...That life is tough, but I'm tougher

Страница 1 от 11 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Рашидов: Има вече 20 млн. лв. за родния Лувър, трябват още 10
    От Мила във форум Новини от и за България
    Отговори: 2
    Последно мнение: 14-07-2011, 10:26
  2. Отговори: 0
    Последно мнение: 06-11-2009, 12:10
  3. Отдавна пишем БСП/ДПС
    От p-m-p във форум Политика
    Отговори: 5
    Последно мнение: 26-04-2009, 22:18
  4. Отдавна пишем БСП/ДПС