Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 207
    Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Lightbulb UK - начин на живот

Дребни неща от ежедневието, но ако има кой да ти ги каже навреме, спестяват се някои неприятни моменти. Така че тази страница е в помощ на новопристигналите, също и за тези които проучват възможностите да дойдат в УК, както и за тези, които биха имали какво да прибавят, за да улеснят живота на другите.

Най-важното - тук много от улиците са еднопосочни и, докато се ориентирате в обстановката, за ваше добро е, когато пресичате да се оглеждате и в двете посоки.
    Винаги използвайте думите: Please, Thank you, Pа̀rdon (използва се когато нещо не сте разбрали, в смисъл на "моля?").
    Когато влизате някъде непременно поздравявайте с Hi или Morning и не пропускайте да кажете на излизане See you latter или Bye.
    Ако си запазите час за лекар или зъболекар и не отидете - очаква ви глоба.
    Ако отидете по спешност в болница, след като се регистрирате, ако решите в един момент, че не ви се чака и си тръгнете без да предупредите - очаква ви глоба.
    Ако пристигнете от БГ с кола и тя има аларма, имайте в предвид, че не може да вие по-дълго от определено време - май беше 5 минути. Иначе ще имате неприятности.
    Глобите за неправилно паркиране са в порядъка на 60 лири.
    Когато купувате нещо, рестото се подава в ръка.
    Избягвайте да гледате хората в упор, когато сте в градския транспорт, или на улицата или на друго обществено място.
    Обаче, ако разговаряте с някого - непременно го гледайте в очите.
    Никога не използвайте думата негър. Въобще расистките излияния може да ви донесат само неприятности и често се стига до съд. Ако някой прояви към самите вас расизъм, имате право да подадете оплакване. Има специални звена, които се занимават с подобни прояви. (Малък пример, една съседка имаше пререкания с едни латвийци, след размяната на обиди се озова в съда и трябваше да плати 1000 лири за морални щети)
    Телефон 999 е общ - за пожарна, за полиция, за бърза помощ.
    Билетите за градския транспорт се продават от шофьорите. Както и целодневни и седмични билети. (Day rider, please - когато искате целодневен билет)
    Когато слизате от автобуса винаги казвайте Thank you или Cheers на шофьора.
    За да разберете, кои автобуси спират на дадена спирка - има табла с разписанието им. Там ще може да се ориентирате. Или ако няма такова табло, на самата табелка има изписан един телефонен номер както и номер на спирката, та ако изпратите СМС с номера на спирката, ще получите отговор кога ще пристигне автобусът.
    Също така на автогарите, ЖП гарите и други възлови места може да се снабдите с малки книжки-разписания за всеки # автобус.
    Имайте в предвид, че ако си купите билет за цял ден, е възможно да не важат за всички автобусни компании.
    На ЖП гарите има пропусквателни пунктове. Можете да излезете на перона само след представяне на билет. Същото се отнася и за излизане от перона след като сте приключили пътуването - трябва да представите билет (те обикновено го прибират тогава, ако искате да ви го върнат - просто кажете), така че не го изхвърляйте преди да сте напуснали гарата.
    Само големите супермаркети работят с удължено работно време и много малко са денонощните магазини.
    Непонятно за мен е, че бензиностанциите са сравнително нарядко.
    Всички табелки са указващи в МИЛИ. А една миля е около 1,600 км. (аз отначало си мислех, че 5м ще рече 5 метра)
    Когато някой ви даде път - независимо дали сте с кола или пеша - махнете му с ръка за благодарност.
    Не поглеждай с гняв назад.

2. БЛАГОДАРЯ nesi, nbi71, Мила, eng, candler and 95 others thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! iv_di, Fitz liked this post
    Recommend Fitz recommended this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: UK - начин на живот

Ако сте в УК с дете (под 11 годишно) - имайте в предвид, че не можете да го оставяте без надзор, примерно докато сте на работа... Трябва или да си наемете гледачка, или да изберете някой детски център, където то да стои преди и след училище. Ако не се съобразите с тези правила, има вероятност социалните служби да ви го отнемат.

4. БЛАГОДАРЯ Мила, zmei4o_pk, krembo_t, rumeto_84, Samko and 5 others thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Fitz liked this post
    Recommend Fitz recommended this post
    страничен наблюдател Аватара на DANTSCHOOOO
    Град
    Лондон
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR Виж мнението
    Дребни неща от ежедневието, но ако има кой да ти ги каже навреме, спестяват се някои неприятни моменти. Така че тази страница е в помощ на новопристигналите, също и за тези които проучват възможностите да дойдат в УК, както и за тези, които биха имали какво да прибавят, за да улеснят живота на другите.

Най-важното - тук много от улиците са еднопосочни и, докато се ориентирате в обстановката, за ваше добро е, когато пресичате да се оглеждате и в двете посоки.
    Винаги използвайте думите: Please, Thank you, Pа̀rdon (използва се когато нещо не сте разбрали, в смисъл на "моля?").
    Когато влизате някъде непременно поздравявайте с Hi или Morning и не пропускайте да кажете на излизане See you latter или Bye.
    Ако отидете по спешност в болница, след като се регистрирате, ако решите в един момент, че не ви се чака и си тръгнете без да предупредите - очаква ви глоба.
    Ако пристигнете от БГ с кола и тя има аларма, имайте в предвид, че не може да вие по-дълго от определено време - май беше 5 минути. Иначе ще имате неприятности.
    Глобите за неправилно паркиране са в порядъка на 60 лири.
    Когато купувате нещо, рестото се подава в ръка.
    Избягвайте да гледате хората в упор, когато сте в градския транспорт, или на улицата или на друго обществено място.
    Обаче, ако разговаряте с някого - непременно го гледайте в очите.
    Никога не използвайте думата негър. Въобще расистките излияния може да ви донесат само неприятности и често се стига до съд. Ако някой прояви към самите вас расизъм, имате право да подадете оплакване. Има специални звена, които се занимават с подобни прояви. (Малък пример, една съседка имаше пререкания с едни латвийци, след размяната на обиди се озова в съда и трябваше да плати 1000 лири за морални щети)
    Телефон 999 е общ - за пожарна, за полиция, за бърза помощ.
    Билетите за градския транспорт се продават от шофьорите. Както и целодневни и седмични билети. (Day rider, please - когато искате целодневен билет)
    За да разберете, кои автобуси спират на дадена спирка - има табла с разписанието им. Там ще може да се ориентирате. Или ако няма такова табло, на самата табелка има изписан един телефонен номер както и номер на спирката, та ако изпратите СМС с номера на спирката, ще получите отговор кога ще пристигне автобусът.
    Също така на автогарите, ЖП гарите и други възлови места може да се снабдите с малки книжки-разписания за всеки # автобус.
    Имайте в предвид, че ако си купите билет за цял ден, е възможно да не важат за всички автобусни компании.
    На ЖП гарите има пропусквателни пунктове. Можете да излезете на перона само след представяне на билет. Същото се отнася и за излизане от перона след като сте приключили пътуването - трябва да представите билет (те обикновено го прибират тогава, ако искате да ви го върнат - просто кажете), така че не го изхвърляйте преди да сте напуснали гарата.
    Само големите супермаркети работят с удължено работно време и много малко са денонощните магазини.
    Непонятно за мен е, че бензиностанциите са сравнително нарядко.
    Всички табелки са указващи в МИЛИ. А една миля е около 1,600 км. (аз отначало си мислех, че 5м ще рече 5 метра)
    Когато някой ви даде път - независимо дали сте с кола или пеша - махнете му с ръка за благодарност.
    Добра работа, но за вежливостта е по-скоро пожелателно. На който му липсват първите седем години...Ето ви живота в UK от друга страна:
    ,,Тук е същото.Наркоманите са навсякъде и не им пречат ни камерите ни полицията.Мен например ме е страх да отида пеш до магазина в 10 часа вечерта.По спирките се събират разни групички от които никога не знаеш какво можеш да очакваш.
    А за парковете и дума да не става.Там и по сред бял ден сама не минавам,освен ако не е събота или неделя и има повече хора.Малкия ни син е нападан два пъти в два различни парка.Все за пари и все от тиинейджъри.

Случвало ми се е да се прибирам сама с влак след 12 вечерта.Пияни красавци с костюми си вадеха "атрибутите"от гащите във влака. И това не е влак за някой от черните райони а за Северен Кент. Да се смееш ли,да плачеш ли?! На мен ми беше весело да ги слушам но ако бяха слезнали на моята спирка и вървяхме в една посока щеше да ми се втъжни.

Нито тук,нито в България е безопастно.
    Народа масово психясва и трябва да се пазим."
    Копнах го от тук:
    http://www.bghelp.co.uk/forums/%CE%E...tml#post334539
    Животът е борба!

6. БЛАГОДАРЯ Lilitoo thanked for this post
    Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от DANTSCHOOOO Виж мнението
    Добра работа, но за вежливостта е по-скоро пожелателно. На който му липсват първите седем години...Ето ви живота в UK от друга страна:
    ,,Тук е същото.Наркоманите са навсякъде и не им пречат ни камерите ни полицията.Мен например ме е страх да отида пеш до магазина в 10 часа вечерта.По спирките се събират разни групички от които никога не знаеш какво можеш да очакваш.
    А за парковете и дума да не става.Там и по сред бял ден сама не минавам,освен ако не е събота или неделя и има повече хора.Малкия ни син е нападан два пъти в два различни парка.Все за пари и все от тиинейджъри.

Случвало ми се е да се прибирам сама с влак след 12 вечерта.Пияни красавци с костюми си вадеха "атрибутите"от гащите във влака. И това не е влак за някой от черните райони а за Северен Кент. Да се смееш ли,да плачеш ли?! На мен ми беше весело да ги слушам но ако бяха слезнали на моята спирка и вървяхме в една посока щеше да ми се втъжни.

Нито тук,нито в България е безопастно.
    Народа масово психясва и трябва да се пазим."
    Копнах го от тук:
    http://www.bghelp.co.uk/forums/%CE%E...tml#post334539
    Мда... предполагам, става дума за Лондон или за друг голям град... Аз не заключвам - понякога излизам да изведа кучето да пишне пред нас, не заключвам, той се закеркенечва да тича по поляната срещу нас и забравя да ***** и тогава тръгвам да обикалям квартала - вратата незаключена. Нищо никога не се е случило. Нямаме и пътна врата. Т.е. имахме, ама понеже винаги беше отворена, за да влизаме и излизаме по-бързо с колите, накрая я махнахме.

Не само че се разхождам сама вечер, без да се боя от нищо, в парка, по брега на морето, ами и на пазар ходя в съседното градче с колата - там има денонощно Теско - понякога дори нарочно пазарувам там по тъмно, защото няма народ и става много бързо.

Виж, във влак вечерно време не съм пътувала. То и денем само 2-3 пъти ми се е налагало.

Така че, наистина, ЮК има много лица...

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

8. БЛАГОДАРЯ zmei4o_pk, ppepyno, merry, whiteangel, Unknown_lady and 5 others thanked for this post
    penelopa
    Guest

Това за парковете по-горе, ми се вижда да се случва някъде из Пекам Рай( Peckam Rye)или друго от сорта кварталче с подобна слава.
    Където живея, от 3 години и половина всяка Божа сутрин, независимо лете или зима, пресичам един парк( това е по моя воля, не че няма друг път)сутрин-около 8 и нещо и вечер към 7.
    Виждала съм младежи, както всички младежи на 14-16 години обичат да седят и си бъбрят, вкусват непозволените плодове за тяхната възраст-цигари, алкохол, секс ,или Спорт.
    В този парк гъмжи от спортуващи младежи, които и мен подтикват към тази дейност!
    И с влаковете за Кент пътувам всеки ден!
    След една определена спирка в края на 2-ра и началото на 3-та зона,превозното средство е свободно от черно присъствие.Този район като цяло не е магнит за индийци и азиатци.
    Та кой , каквото търси това Вижда и съответно намира!
    Мен в България ужас ме сковава от носещата се чалга от всякъде и приетото за нормално облекло и грим при женския пол, което нявсъде другаде би било прието за униформа на нощните труженички.
    Та кой и от каквото се плаши!

I в нас, много рядко се заклюва градинската врата и освен набези на котки, не е имало други.
    Познавам съседите от улицата за последните 8 години и никога не съм чула за кражба или някакво друго престъпление!
    Последно редактирано от penelopa : 31-07-2010 на 23:25

10. БЛАГОДАРЯ Didkus, Мила, zmei4o_pk, madlena, tsukluk and 11 others thanked for this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Много е популярно в УК да се полага доброволен труд - без заплащане, с цел трупане на опит. Има смисъл ако си начинаещ и имаш нужда от референции - най-добрият вариант за нас като чужденци, които нямаме все още полезни познанства в УК е, да намерим каквато и да е работа, а в свободното си време да полагаме някъде доброволен труд - не забравяйте, ако учите някъде да вземете координатите на преподаватели и състуденти, все ще се наложи да ги ползвате за някоя референция в бъдеще. Като споменах референции - невъзможно е да си намериш добра работа без тях. Като за някои професии ти са необходими както професионални референции (от работодател; преподаватели; колеги) така и от приятели или съседи, но не и роднини. И всички те трябва да те познават от поне 18 месеца.

12. БЛАГОДАРЯ Мила, zmei4o_pk, priestess, merry, krembo_t and 14 others thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Fitz liked this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Това естествено не важи за Лийдс, Лондон и за други градове където транспорта е скъп, нередовен и миризлив и където 99% от водачите на автобуси са прости шофери, често от подчовешки видове с черен/кафяв цвят на кожата.

14. БЛАГОДАРЯ Constantine, danny s, Stanley9, jordan6354 thanked for this post
    Roll On Аватара на papinbg
    Post Thanks / Like

Ако сте с наднормено тегло,започнете да практикувате джогинг.Всички местни дебеланковци го правят,не заради отслабването,а поради това,че двойният бургер и чипса след бягане им се услажда повече.
    Ако сте в градският транспорт,вашата спирка наближава,а сте далече от вратата,не използвайте вълшебните думички "сори" или "екскюз ми", а просто пръднете,така ще имате по-голям шанс да се доберете до заветната врата.
    Ако ви се уринира в тъмнината на открито,внимавайте да не уринирате под прозореца на някой тъмнокож,сливат се с тъмното и много крещят,докато се осъзнаете от къде идват виковете,вече куките са при вас и има шанс за глобичка.
    Ако искате да намерите безплатни удоволствия за една нощ,просто отидете до локалното заведение и започнете да общувате с някоя англичанка,като използвате по-често в речта думички,като "fuck","dick","cunt" и се уригвайте периодично,това им действа доста романтично и възбуждащо.За нищо на света не я водете в къщата си,ако другият ден не искате да чистите английска вечеря в насипно състояние по килима си,по същата причина не я качвайте на такси,някои нощни шофьори са доста изнервени и може да си го изкарат на вас.Заведете я в близкият парк,по-практично е,а пък и на нея ще и подейства ободряващо.Не и сваляйте бельото(тя отдавна го е изгубила по пътя) В никакъв случай не изхвърляйте иползваният презерватив в боклука(губи се романтиката от вечерта),ако може го оставете на видно място,а даже по-добре го закачете на някое клонче,създава Коледно настроение.
    Ако четете това и мислите,че не се отнася за УК,то най-вероятно днес е денят за вашият неделен чай с кралицата

16. БЛАГОДАРЯ Decatur, iliyan65, няма, ppepyno, krembo_t and 11 others thanked for this post
    Извънземен
    Post Thanks / Like

Всичко е много добре,но....Бъдете себе си!В добрия смисъл на думата,разбира се!Не се обезличавайте!Не ставайте част от един безличен модел!Не ставайте "екип"(т.е. никой!)!Показвайте характер!Дръжте на достойнството си!Защитавайте личната си позиция!И т.н. и т.н.....

18. БЛАГОДАРЯ zzlatev, galeria7, sveviky, encheva, jordan6354 and 3 others thanked for this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Ако бъдете обект на нападение или обир. Ако това се случи във вашата собственост, може да счупите кокалите от бой на злосторниците. Ще се възприеме като самозащита след афект. Но ако се юрнете да ги гоните по улиците или се върнете за оръжие (нож или чук, или някоя бухалка) и после отидете да се саморазправяте, това ще се възприеме като обмислен реванш и ще отнесете съд.

П.П. А относно вежливото отношение към шофьорите на градския транспорт в големите градове. Аз имам впечатления от Лийдс, и не съм съгласен с Петвас, че шофьорите не заслужават едно Thank you. Случвало ми се е да им се е свършила хартията за билети и да пускат пътниците без да им вземат пари. Случвало ми се е да не спрат на спирката, когато им махам, обаче не ми пречи да ги репортна в яда си. Освен това има не само цветнокожи чофьори - има и жени шофьори, които придават леко очарование в случая. А само да кажа, че на мен цвета на хората никога не ми е пречил. Има други неща, които са далеч по-противни - поведението на индивидите, не зависимо от националността им.

20. БЛАГОДАРЯ s_nikolova, piupiu, няма, jordan6354, Samko and 4 others thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

А какво правим ако под теб живеят черни маймуняци от Танганайка, които не ходят на работа и вдигат шум до небесата . В същност те не осъзнават , че са шумни - те просто така си говорят. Издават животински звуци на много висок ( за тях нормален ) децибел, което за тях, предполагам, означава нещо. Не реагират на човешка забележка, не реагирата на предупреждение... прекарвам по голяма част от времето си в къщи кроейки пъклен план как да бъдат екстерминирани...чувствам как бавно се превръщам в расист

22. БЛАГОДАРЯ Constantine, ppepyno, Danella, kyankov, d00msday thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

отиваш да живееш там където няма черни маймуняци

24. БЛАГОДАРЯ juld, wickedness, anix thanked for this post
    щастлива Аватара на Edna
    Град
    London
    Post Thanks / Like

Цитата който е дал Данчо и сте коментирали е от мой постинг затова се включвам в тази тема.

Влака за който говоря е : Charing Cross-Waterloo East-London Bridge-Hither Green-Grove park-Petswood-Chislehurds-Orpington.... do Sevenoaks
    "Красавците" за които говоря в поста съвсем на изглеждаха бедни англичани или дрипави чернилки от някои кансел.
    Всъщност това не е нещо невиждано и нечувано.Всеки от вас може да посети кой да е пъб в ситито,в петък вечерта и ще види какви излизат от там иначе добре изглеждащите дами и господа.Жените са особенно смешни като не могат да пазят равновесие върху висок ток ,чат-пат има и женски бой от ревност....абееее.... алкохола не прощава на никого.

Мисля,че заключването на вратата не може да бъде пример.Тук никой не влиза да краде по къщите,дори когато се разбиват коли се търси само и единствено кеш.Нашата кола е "ровена"три пъти,предполагам след като е забравена отключена.Всичко което са вземали е паунди които мъжа ми оставя за да има за паркинг или за количка в магазините.
    Life is just a mirror, and what you see out there, you must first see inside of you.

26. БЛАГОДАРЯ Мила, dianaiv83 thanked for this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Ако имате просрочени сметки, не изпадайте в отчаяние мислейки си, че затъвате. Свържете се със съответната институция - било за Газ, Вода, Телефон, Електричество - и се договорете за разсрочено плащане. Впоследствие ако пак просрочите, можете отново да се договорите.

28. БЛАГОДАРЯ Unknown_lady, Samko, Govinda, wickedness, няма thanked for this post
    Нов потребител Аватара на bad to the bone
    Град
    London
    Post Thanks / Like

Нищо няма да им помогне.Къде пише как да се справят с безмозъчните агресивни чернилки,как да се справят в работата с подлите и мързеливи индийци,как да си нямат проблеми с надрусаните пъпчиви англичанчета...мнооого неща липсват.

30. БЛАГОДАРЯ juld thanked for this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от bad to the bone Виж мнението
    Нищо няма да им помогне.Къде пише как да се справят с безмозъчните агресивни чернилки,как да се справят в работата с подлите и мързеливи индийци,как да си нямат проблеми с надрусаните пъпчиви англичанчета...мнооого неща липсват.
    Ами ако имаш инфо как да се справят хората с проблема - го сподели, що си се стиснал?

32. БЛАГОДАРЯ deina74, ppepyno thanked for this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Ако имате просрочени сметки, не изпадайте в отчаяние мислейки си, че затъвате. Свържете се със съответната институция - било за Газ, Вода, Телефон, Електричество - и се договорете за разсрочено плащане. Впоследствие ако пак просрочите, можете отново да се договорите.
    Ако не се плати месечната вноска на общинския данък (council tax) и не се предприемат мерки, след второто напомнително писмо, властите могат да ви задължат с цялата оставаща сума до края на годината. Т.е. да трябва да платите всичко оставащо до края наведнъж, а не на месечни вноски, както е обикновено.

Гугъл търсачка на форума

В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Ако сте чули от някого, че има изключително евтини билети за влак или автобус по междуградските дестинации, непременно се заинтересувайте за часа на тръгване и пристигане. Обикновено те са по време когато всички спят.

35. БЛАГОДАРЯ Govinda thanked for this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Бакшишите... Не е прието в УК да се дават бакшиши. Нито по заведенията нито по такситата. Също така ако имате някакво нищожно ресто в порядъка да речем на 1-2 пенса, тя задължително ви се връща, освен ако изрично не се каже, че не се иска, и дори тогава обикновено се пуска в някакъв буркан за "чарити".

37. БЛАГОДАРЯ dianaiv83, Govinda, няма thanked for this post
    Нов потребител Аватара на bad to the bone
    Град
    London
    Post Thanks / Like

Само да попитам, ти лично да си вършил работа, на която да се дават бакшиши?Дават си се бакшиши, и още как.Ти ако не даваш, значи си стиснат.

39. БЛАГОДАРЯ Joe Bloggs thanked for this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Само да попитам, ти лично да си вършил работа, на която да се дават бакшиши?Дават си се бакшиши, и още как.Ти ако не даваш, значи си стиснат.
    Не не съм работил в такава сфера, но доколкото знам бакшишите трябва да се декларират като доходи и да се плаща данък върху тях. Аз си спомням като бях веднъж в Несебър и един сервитьорът се обиди, че бил малък бакшишът му - очаквал бил поне 10% от сумата да му влязат в джоба. Не знам дали в БГ сервитьорите се издържат от бакшиши, но тук определено си имат заплати.
    Последно редактирано от Arthur's Sword EXCALIBUR : 01-08-2010 на 22:54

41. БЛАГОДАРЯ dianaiv83 thanked for this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Бакшишите... Не е прието в УК да се дават бакшиши. Нито по заведенията нито по такситата. Също така ако имате някакво нищожно ресто в порядъка да речем на 1-2 пенса, тя задължително ви се връща, освен ако изрично не се каже, че не се иска, и дори тогава обикновено се пуска в някакъв буркан за "чарити".
    Тук и аз не съм много съгласна. Не е прието да се оставят жълтите стотинки в магазините - освен в тези купички за чарити или ако кажеш, че имаш много copper и без това. Но не се случва да ти кажат - ами нямам да ти върна, с цел да задържат рестото.

Обаче в ресторантите си е напълно нормално да оставиш бакшиш. Ако в ресторанта се плаща на касата (а така е много често), може да се увеличи сумата на сметката - обикновено с около 10 %. А може и да се остави и на масата за сервитьорите - но там, по мои наблюдения, се оставят само до лира-две. В много ресторанти всички бакшиши се събират и накрая се делят по равно или както собственикът е решил, т.е. ако дадеш бакшиш на сервитьорка Х, това не значи задължително, че те ще си останат за нея.

Оставя се бакшиш и при фризьора - обикновено, на момичето/момчето, което помага - мие косата и т.н.

Като стана въпрос за фризьор - в ЮК има фризьорки, които обслужват клиентите си по домовете им - т.е. изобщо не работят към салон. Обикновено при тях цените са по-ниски, възможно е да е и до два пъти по-ниски, макар че някои от тях са много добри. Обяснението е, че не поддържат салон, не плащат наем, електричество и т.н., а ползват електричеството на клиента. Има и "мобилни" маникюристки, също и chiropodist (произнася се както ширОподист, така и кирОподист) - те, освен че се занимават с педикюр, също премахват мазоли и работят над други проблеми на стъпалото. Диабетиците посещават chiropodist безплатно - смята се, че понеже при тях има по-голям риск, здравната каса плаща посещенията - определен брой годишно.
    Последно редактирано от Мила : 02-08-2010 на 18:40 Причина: правописна грешка

Гугъл търсачка на форума

Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Като стана въпрос за фризьор - в ЮК има фризьорки, които обслужват клиентите си по домовете им - т.е. изобщо не работят към салон. Обикновено при тях цените са по-ниски, възможно е да е и до два пъти по-ниски, макар че някои от тях са много добри. Обяснението е, че не поддържат салон, не плащат наем, електричество и т.н., а ползват електричеството на клиента. Има и "мобилни" маникюристки, също и chiropodist (произнася се както ширОподист, така и хирОподист) - те, освен че се занимават с педикюр, също премахват мазоли и работят над други проблеми на стъпалото. Диабетиците посещават chiropodist безплатно - смята се, че понеже при тях има по-голям риск, здравната каса плаща посещенията - определен брой годишно.
    Това звучи добре като идея за СЕ, нали има хора които все питат какъв бизнес да подкарат.

44. БЛАГОДАРЯ Мила, tsukluk, galeria7 thanked for this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Загадка е за мен защо, но тук в УК сладководната риба не е популярна за ядене. Ако сте рибар по призвание, да се лови риба тук е спорт. Каквото хванете - връщате го обратно във водоема, като го откачите внимателно от кукичката преди това, разбира се.

Напреднал Аватара на whiteangel
    Град
    Somewhere In Hampshire
    Post Thanks / Like

Това съвсем не е така, а само в определени здравни заведения, пък и няма много логика болен човек да не си посети лекаря.Ако все пак се наложи да не отиде, логично е,че ще се обади да предупреди.

Не е задължително, много често самите англичани не го правят.Това вече си зависи от възпитанието на човека.

Това също си е до възпитание.

47. БЛАГОДАРЯ dianaiv83 thanked for this post
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. възможност за живот в UK
    От чинчила във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 48
    Последно мнение: 05-07-2011, 12:00
  2. застраховка живот
    От zmei4o_pk във форум Пари, Финанси, Счетоводство, Mortgages, Застраховки
    Отговори: 7
    Последно мнение: 12-11-2010, 21:15
  3. Правилния начин на живот
    От penelopa във форум Общ форум
    Отговори: 15
    Последно мнение: 31-10-2010, 13:02

Отметки

Правила за публикуване