Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 21 от общо 21
    freak like u Аватара на Georgii
    Post Thanks / Like

Exclamation Мистерия ли е номер 112? Прочитането на този текст би могло да спаси живота ви

Ако не знаете какво означава телефонният номер „112”, прочитането на този текст би могло буквално да спаси живота ви. Това е безплатният паневропейски номер за спешни повиквания, който може да бъде набран от всяка точка в 27-те държави-членки на ЕС. Следователно, ако сте в чужбина и искате да се свържете с полицията, с линейка или с пожарната служба, трябва да наберете 112. Номерът не замества националните номера за спешни повиквания – той функционира успоредно с тях.

В четвъртък, по време на изказването си на пресконференция в Европейския парламент в Страсбург, полският член на ЕП Jacek Saryusz-Wolski от групата PPЕ каза, че „годишно 150 милиона граждани на ЕС прекосяват граници. Те следва да могат да използват добре познати практики при спешен случай и да набират един и същи номер където и да се намират”.

Повишаване на осведомеността

Позовавайки се на факта, че едва една четвърт от хората знаят за съществуването на този номер, британският либерал Diana Wallis каза, че „има много работа, която трябва да се свърши на национално ниво”.

Друга основна цел е осигуряването на многоезично обслужване, тъй като една трета от хората, участвали в изследването, казват, че са имали езикови проблеми при телефониране в чужбина с цел получаване на помощ. Този номер е официалният европейски номер за спешни повиквания от февруари 2009 г.

Фактите накратко

Лесно е ... просто наберете 112

*

за всяка услуга, свързана със спешен случай
    *

в която е да било страна от ЕС
    *

безплатно
    *
    от стационарни телефони, включително обществени телефонни кабини, както и от мобилни телефони
    Източник: Мистерия ли е номер 112? Прочитането на този текст би могло да спаси живота ви

2. БЛАГОДАРЯ ysmivkata, svet67, RNOH, krasi_asenowa, ILIYANA87 thanked for this post
    Great Warriors Never Die Аватара на CYPER
    Град
    NW2, London
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Мистерия ли е номер 112? Прочитането на този текст би могло да спаси живота ви

Мисля, че мобилен телефон без сим карта също може да набере номера.
    BGHelp Търсачка

Благословен да бъде този, който няма какво да каже, но въпреки това мълчи

There are those that read the small print and learn through knowledge, while others ignore the small print and learn through expеrience

4. БЛАГОДАРЯ Georgii, ysmivkata, Adrenaline, няма, svet67 thanked for this post
    сладур Аватара на Doondie
    Град
    Плевен
    Post Thanks / Like

Thumbs up Относно: Мистерия ли е номер 112? Прочитането на този текст би могло да спаси живота

Европейският номер 112 за спешна помощ бе въведен през 1991 г., в допълнение към националните номера, за да стане спешната помощ по-достъпна във всички държави-членки на ЕС. От 1998 г. насам разпоредбите на ЕС изискват от държавите-членки да осигурят възможност за безплатно повикване на номер 112 от всички стационарни и мобилни телефони. Също така, от 2003 г. насам далекосъобщителните оператори трябва да предоставят на службите за спешна помощ информация за местоположението на обаждащото се лице

Източник
    Интересно кого са питали, че 3/4 не знаели. Мен за 999 да ме бяха питали в началото, щях да им кажа, че не го знам.

Аз в периода октомври '08 - март '09 съм звънял 4-5 пъти на 112 за... течове на пътя. А, да - веднъж звънях и през лятото на 2008, докато бях на бригада, за да съобщя за пожар във фермата, който се оказа хулиганщина, но отдалече ми изглеждаше сериозно, тъй като се прибирах пеша вечерта. Пожарната обаче дойде - както си му е редът.

Цитирай Първоначално написано от georgii Виж мнението
    Следователно, ако сте в чужбина и искате да се свържете с полицията, с линейка или с пожарната служба, трябва да наберете 112.
    Да се свържем с ЛИНЕЙКА, брат - смятай!

Тая смехурия ми напомни, че забравих нещо. Обаждах се и миналото лято, 2009, тъй като на Vauxhall Bus Station един индивид с кръв на главата лежеше на една от пейките и аз... го помислих за умрял. Жената от Бърза помощ ме пита дали диша и казах „да”, след като го съзерцавах упорито няколко секунди. Искаше да ѝ казвам на какви интервали диша и прочие... Линейката дойде за няколко минути и от потеглящия ми рейс видях, че го събудиха, но той беше раздразнителен.

6. БЛАГОДАРЯ svet67 thanked for this post
    Captain Chaos
    Guest

По подразбиране Относно: Мистерия ли е номер 112? Прочитането на този текст би могло да спаси живота

телефон 112 в БГ засега не е мистерия,а....просто мъгла...
    много се съмнявам,че някой изобщо го знае...

а,че може да се набира от мобилна слушалка,дори и без сим карта...
    еее,вече и вие го знаете

Post Thanks / Like

По подразбиране

"Този номер може да бъде избиран дори и от мобилен телефон,в който няма поставена сим-карта. Не искам да съм черноглед,но в България винаги се случва нещо,което "побългарява" нещата:
    http://www.forum.dnes.bg/stranata/20...porovo.85172,5
    Попаднах на това в bghelp.net

Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Мистерия ли е номер 112? Прочитането на този текст би могло да спаси живота

"Този номер може да бъде избиран дори и от мобилен телефон,в който няма поставена сим-карта. Не искам да съм черноглед,но в България винаги се случва нещо,което "побългарява" нещата:
    http://www.forum.dnes.bg/stranata/20...porovo.85172,5
    Попаднах на това в bghelp.net
    "Неразбиращи английски език диспечери на спешния телефон 112 са направили гафа с изчезналите туристки в Пампорово.

До този извод стигна разследване на полицията в Смолян, съобщиха за Dnes.bg от Областната дирекция на МВР в града.

Истината е, че семейство англичани прекарвали зимната си ваканция в новозакупена от тях къща в зимния курорт.

Снощи жената, която била на средна възраст, се почувствала зле и повикала линейка чрез телефон 112, но говорила на английски език.

Тя предполагала, че лекарите могат да не намерят къщата, и посочила като ориентир ски пистата в района на Стойките.

Диспечерката обаче разбрала, че двамата английски туристи са се загубили на ски пистата, а не че живеят до нея.

Колата на „Бърза помощ” обикаляла около час района и като не намерила туристи, от спешния център предали сигнала на Планинската спасителна служба, които от своя страна тази сутрин започнаха издирване на „безследно изчезналите”.

Според разследващите от смолянската полиция, до объркването се стигнало заради некоректно подадената информация за адрес от страна на англичаните и липсата на говорни умения по английски език от страна на диспечерката."

Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Re: Мистерия ли е номер 112? Прочитането на този текст би могло да спаси жив

Цитирай Първоначално написано от CYPER Виж мнението
    Мисля, че мобилен телефон без сим карта също може да набере номера.
    Ето тук е обеснено по-подробно как може да се използва номера 112 и аналогични номера навсякъде по света: Emergency telephone number - Wikipedia, the free encyclopedia

Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Добре де, ако си в УК не е ли по-добре да набереш 999?
    Не поглеждай с гняв назад.

12. БЛАГОДАРЯ zmei4o_pk thanked for this post
    Старо куче Аватара на RNOH
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

"Неразбиращи английски език диспечери на спешния телефон 112 са направили гафа с изчезналите туристки в Пампорово.

До този извод стигна разследване на полицията в Смолян, съобщиха за Dnes.bg от Областната дирекция на МВР в града.

Истината е, че семейство англичани прекарвали зимната си ваканция в новозакупена от тях къща в зимния курорт.

Снощи жената, която била на средна възраст, се почувствала зле и повикала линейка чрез телефон 112, но говорила на английски език.

Тя предполагала, че лекарите могат да не намерят къщата, и посочила като ориентир ски пистата в района на Стойките.

Диспечерката обаче разбрала, че двамата английски туристи са се загубили на ски пистата, а не че живеят до нея.

Колата на „Бърза помощ” обикаляла около час района и като не намерила туристи, от спешния център предали сигнала на Планинската спасителна служба, които от своя страна тази сутрин започнаха издирване на „безследно изчезналите”.

Според разследващите от смолянската полиция, до объркването се стигнало заради некоректно подадената информация за адрес от страна на англичаните и липсата на говорни умения по английски език от страна на диспечерката."
    в юк да няма бг-говорящи диспечери, че ако звънна и не говоря местния език да ме разберат?
    Winners Are Driven Роденият да пълзи няма как да полети!

The Pope might be french, but God is english...

Точно това имах предвид, че ако акъла е колкото на крава не може да се пият 700 таблетки!!!!

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от RNOH Виж мнението
    в юк да няма бг-говорящи диспечери, че ако звънна и не говоря местния език да ме разберат?
    Не но на пакистански и индийски може да се пробваш
    Верно че е маллко офтопик, но ми се стори интерересна статията.

15. БЛАГОДАРЯ user thanked for this post
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

сетих се за темата покрай този уикенд....
    бяхме в Амстердам с още 2-ма колеги и единия си взе pure цигара трева и си дръпна няколко пъти доста здраво...
    и като направи една жестока тахикардия/учестяване на сърдечната честота, нормално е макс. до 100 на минута/, то не можеше изобщо пулс да му се напипа със 170/мин. като пребледня и тръгна да прави кръгчета около колата...
    та взех че се обадих на 112 да питам къде има наблизо emergency.
    и трябва да призная че ми отговориха на много добър английски! само дето дават едни съвети...добре че не ситуацията не го позволяваше че щях да направя оплакване - да препоръчаш на някой дето сърцето му буквално ще изскочи от гърдите да пие кола (!!)
    освен да го довърши, не се сещам как иначе ще му помогне...
    anyway накрая му боднахме бета блокер щото беше тръгнал съвсем да сдава багажа, но мисълта ми беше че холандците имат оператори говорещи сносен английски, но не знам в други държави предлага ли се сървис на друг език освен местния...допускам че при тях е щото имат хиляди туристи заради тревата, както и хиляди случки като нашата
    Последно редактирано от RNOH : 28-02-2010 на 21:45

Точно това имах предвид, че ако акъла е колкото на крава не може да се пият 700 таблетки!!!!

17. БЛАГОДАРЯ Georgii thanked for this post
    avi8or Аватара на essence
    Град
    Varna
    Post Thanks / Like

сетих се за темата покрай този уикенд....
    бяхме в Амстердам с още 2-ма колеги и единия си взе pure цигара трева и си дръпна няколко пъти доста здраво...
    и като направи една жестока тахикардия/учестяване на сърдечната честота, нормално е макс. до 100 на минута/, то не можеше изобщо пулс да му се напипа със 170/мини като пребледня и тръгна да прави кръгчета около колата...
    та взех че се обадих на 112 да питам къде има наблизо emergency.
    и трябва да призная че ми отговориха на много добър английски! само дето дават едни съвети...добре че не ситуацията не го позволяваше че щях да направя оплакване - да препоръчаш на някой дето сърцето му буквално ще изскочи от гърдите да пие кола (!!)
    освен да го довърши, не се сещам как иначе ще му помогне...
    anyway накрая му боднахме бета блокер щото беше тръгнал съвсем да сдава багажа, но мисълта ми беше че холандците имат оператори говорещи сносен английски, но не знам в други държави предлага ли се сървис на друг език освен местния...допускам че при тях е щото имат хиляди туристи заради тревата, както и хиляди случки като нашата
    уф, аз първия път в тази страна не съм стигал до тахикардия, ама то снайперисти ме преследваха, хотела ми се отдалечаваше, като вървях срещу него, казал съм на рецепционистката да е след 5 минути в стаята, месоядни цветя ме следяха във фоайето спирам до тук
    To see a world in a grain of sand, And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour (W. Blake)

19. БЛАГОДАРЯ Georgii thanked for this post
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от essence Виж мнението
    уф, аз първия път в тази страна не съм стигал до тахикардия, ама то снайперисти ме преследваха, хотела ми се отдалечаваше, като вървях срещу него, казал съм на рецепционистката да е след 5 минути в стаята, месоядни цветя ме следяха във фоайето спирам до тук
    е, той пича после разказа че времето ту спирало, ту се забързвало, и други работи...
    no се въздържахме от magic mushrooms той продавача им беше ходеща, мляскаща, със силиконови устнички /мъжка!!/ реклама на продукта си много мило ми обясни как ако хапна повече от половината кутийка ще направя психотичен епизод
    a как се изкушавах да взема някой-друг Space muffin...ама след тази случка се отказах...пък и немците правят проверки при минаване в Германия понякога /и според колегите ми - винаги ако пътувате с влак/и не ми се рискуваше...
    но 112 там, както казах, предлага услуга и на качествен английски + свързаха ме наистина веднага. ако ви е нужeн медицински съвет обаче - по-добре в болница, че тия на телефоните дават едни съвети дето могат да ви доунищожат...
    Последно редактирано от RNOH : 28-02-2010 на 21:51

21. БЛАГОДАРЯ Georgii thanked for this post
    Град
    Varna
    Post Thanks / Like

е, той пича после разказа че времето ту спирало, ту се забързвало, и други работи...
    no се въздържахме от magic mushrooms той продавача им беше ходеща, мляскаща, със силиконови устнички /мъжка!!/ реклама на продукта си много мило ми обясни как ако хапна повече от половината кутийка ще направя психотичен епизод но 112 там, както казах, предлага услуга и на качествен английски + свързаха ме наистина веднага. ако ви е нужeн медицински съвет обаче - по-добре в болница, че тия на телефоните дават едни съвети дето могат да ви доунищожат...
    Много се смях!!! АМА МНОГО
    To see a world in a grain of sand, And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour (W. Blake)

Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Някой няма ли да ми обясни, защо в УК ще звъниш при нужда на 112, след като си има 999?!

24. БЛАГОДАРЯ zmei4o_pk thanked for this post
    Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR Виж мнението
    Някой няма ли да ми обясни, защо в УК ще звъниш при нужда на 112, след като си има 999?!
    допускам че идеята е да има един и същ номер за цяла европа, че да няма обърквации при спешни ситуации.
    в юк, разбира се, идват хора и на холидей и сигурно не знаят местните телефонни номера.

26. БЛАГОДАРЯ Georgii, Arthur's Sword EXCALIBUR, zmei4o_pk thanked for this post
    Град
    Varna
    Post Thanks / Like

допускам че идеята е да има един и същ номер за цяла европа, че да няма обърквации при спешни ситуации.
    в юк, разбира се, идват хора и на холидей и сигурно не знаят местните телефонни номера.
    Да, това е идеята на 112 - Единен европейски номер за спешни повиквания!

28. БЛАГОДАРЯ Georgii thanked for this post
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

И това значи ли, че ако врътнеш 112 автоматично те препраща към 999? Щото се съмнявам да има дублиращи институции тука. А и местните си знаят 999, а те предполагам са болшинство.

Град
    London - Cologne
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR Виж мнението
    И това значи ли, че ако врътнеш 112 автоматично те препраща към 999? Щото се съмнявам да има дублиращи институции тука. А и местните си знаят 999, а те предполагам са болшинство.
    вместо да ми задаваш на мен този въпрос, просто ги врътни и двата номера, виж кво ще стане и после ни кажи.
    112 не е направен с цел да обслужва само местните, а и посещаващите страната. ми те в юК много неща са направени с цел да бъдат не-еднакви с европейските правила. аз не мога да ти дам обяснение и разяснение по темата.
    звънни и ни кажи.
    номерата се набират безплатно

Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Re: Мистерия ли е номер 112? Прочитането на този текст би могло да спаси жив

Цитирай Първоначално написано от Arthur's Sword EXCALIBUR
    Тук съм писал май?

Ето тук е обеснено по-подробно как може да се
    използва номера 112 и аналогични номера навсякъде по света: Emergency telephone number - Wikipedia, the free encyclopedia

Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

вместо да ми задаваш на мен този въпрос, просто ги врътни и двата номера, виж кво ще стане и после ни кажи.
    112 не е направен с цел да обслужва само местните, а и посещаващите страната. ми те в юК много неща са направени с цел да бъдат не-еднакви с европейските правила. аз не мога да ти дам обяснение и разяснение по темата.
    звънни и ни кажи.
    номерата се набират безплатно
    Как не, после да ми мелят на главата, че връткам излишно на важни номера! Има и санкции ако си звънкаш без нужда...
    То аз не питах изрично теб, възможно е някой да знае и да каже...

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Burton upon Trent българи живеещи в този град - мнение за живота там
    От adrika във форум За новодошли и кандидат-емигранти
    Отговори: 2
    Последно мнение: 19-06-2015, 13:28
  2. +442035701989 какво знаете за този номер
    От Qgelo във форум Общ форум
    Отговори: 7
    Последно мнение: 13-06-2013, 21:32
  3. Възможен ли е този номер?
    От nandreev1 във форум Интернет и компютри
    Отговори: 1