Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 15 от общо 15
    Нов човек Аватара на violinivo
    Град
    Лондон
    Post Thanks / Like

По подразбиране В училищата ще се говори на книжовен български език

В училищата ще се говори на книжовен български език

Днес, 18 май, министърът на образованието и науката Даниел Вълчев подписа и изпрати за обнародване в Държавен вестник Наредба за усвояването на книжовния български език. С наредбата се определя държавното образователно изискване по чл. 16, т. 4 от Закона за народната просвета, информира Министерството на образованието и науката.

Проектът на наредба е разработен от специално създадена работна група с участието на водещи специалисти по български език. Повече от две седмици проектът беше представен на електронната страница на Министерството на образованието и науката за становища и предложения.

Наредбата потвърждава още веднъж ключовото място на книжовния българския език в българското училище. Новост е въвеждането на изрично задължение за учителите да общуват с децата и учениците не само в училище, но и извън него на книжовния български език. Те са длъжни да общуват и помежду си в училище на книжовен български език.

Източник: екон.бг
    http://www.econ.bg/news/article16147...bulgarski_ezik
    A Failure is to be successful аt the things which don't matter.

2. БЛАГОДАРЯ munchkin, **silvi**, misticriver, Vasseto, llyudo58 and 3 others thanked for this post
    Старо куче Аватара на llyudo58
    Град
    London
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: В училищата ще се говори на книжовен български език

Най-после добра новина и от изстрадала България! Да вярвам или да не вярвам?

Старо куче Аватара на Wolf
    Град
    Somewhere in the dark...watching you
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от llyudo58 Виж мнението
    Най-после добра новина и от изстрадала България! Да вярвам или да не вярвам?
    Крайно време беше, някой, някъде в управленската структура на настоящото правителство да се събуди... Тя чашата на търпението иначе, преля отдавна.
    When the full moon pales across the sky, and the madness in my veins becomes to cry, I will come for your poor, yellow soul, to bring you the terror of the ancient law; and the justice will only be а tearing rule: the only award of the hunt is your blood, you fool…

Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Тринайсетокласниците стават задочници
    17 август 2009 / News.dir.bg
    Учениците, които през новата учебна година ще бъдат в 13 клас ще, преминат на задочна форма на обучение, заяви зам.-министърът на образованието, младежта и науката Милка Коджабашиева.
    Дванадесетокласниците, които са започнали средното си образование по учебен план, предвиждащ 13 клас, ще завършат през следващата година с втора степен професионална квалификация, като ще имат възможност да избират дали да продължават обучението си за придобиване на по-висока професионална степен. Няма да бъдат задължавани гимназиите да сливат учебните планове за 12 и 13 клас, обясни Коджабашиева на среща с регионалните инспекторати по образование, предаде БГНЕС.
    Няма да има и промяна в реда и условията за провеждане на поправителната сесия на зрелостниците, решиха още от просветното министерство. 5539 ученици са подали заявление за явяване на матурата по Български език и литература, а 11 306 - за втора задължителна матура - предмет по избор. Най-много са желаещите отново да се явят на матура по география и икономика – 8059, а най-малко по западните езици - френски, испанки немски.
    До 27 август учениците трябва да получат служебна бележка за участие в поправителните зрелостни изпити. До 15 септември ще бъдат обявени резултатите. Изпитът по български език и литература е на 31 август, вторият задължителен зрелостен изпит - на 1 септември.
    Около 1500 ще бъдат проверяващите на матурите, като се очаква по някои от предметите проверките да приключат по-рано от очакваното. След като станат ясни резултатите и от тази сесия на държавните зрелостни изпити, ще бъде направен анализ по училища, за да се установи кои от училищата имат най-лоши резултати и ще бъдат предприети мерки за подобряването им.

Да си призная, не знаех, че в БГ се учи и 13-ти клас... И кога ще се държат матурите? А едно задочно обучение не означава ли, че трябва да им се осигури някакво занимание между очните?
    Не поглеждай с гняв назад.

6. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Thumbs up Относно: В училищата ще се говори на книжовен български език

Да учи се и в 13 клас.Но дано вече отпадне наистина .Дъщеря ми е в паралелка с профил туризъм след 8 клас и трябва по-принцип да учи там 5години.И чак тогава може да продължи с висшето ,ако има желание ,което е много учене.Ние до 11 клас едвам устисквахмеТа въпроса ми е мислите ли ,че е необходимо да се учи до 12/13клас за средно???/

8. БЛАГОДАРЯ Arthur's Sword EXCALIBUR, niknolt62 thanked for this post
    Banned forever Аватара на Arthur's Sword EXCALIBUR
    Град
    Yorkshire
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Didkus Виж мнението
    Та въпроса ми е мислите ли ,че е необходимо да се учи до 12/13клас за средно???/
    Ами като се има в предвид, че това означава да завършиш средното си образование на 19 - 20 години Струва ми се направо разхищение. Хем ставаш пълнолетен на 18, хем продължаваш да учиш средно като някакви бавно развиващи се...
    Не поглеждай с гняв назад.

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

http://news.ibox.bg/news/id_1210201355 Искат да махнат и новините на турски по БНТ
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

11. БЛАГОДАРЯ Arthur's Sword EXCALIBUR, Didkus thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Thumbs up Относно: В училищата ще се говори на книжовен български език

И по -тоя въпрос има много противоречиви мнения-ДА.Моето е против тея новини.Защо?Еми" те" казват ,че помагало за интегрирането.....Дрън дрън.Помага единствено тея граждани на БГ тотално да забравят бг език.Който иска новини за родината си да се напрегне малко и да ги чуе на официалният език.То както беше тръгнало ами и по два екземпляра документи да бяха издавали един на турски и един на бг ,за да не ги тормозят умствено.Това е моето мнение, без да го налагам на никой.

13. БЛАГОДАРЯ victor07, niknolt62 thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

Добра идея, само се чудя дали ще включат в тази програма училищата в Рибново, Дръдар или Чепръчане.?

15. БЛАГОДАРЯ Didkus thanked for this post
    penelopa
    Guest

Да учи се и в 13 клас.Но дано вече отпадне наистина .Дъщеря ми е в паралелка с профил туризъм след 8 клас и трябва по-принцип да учи там 5години.И чак тогава може да продължи с висшето ,ако има желание ,което е много учене.Ние до 11 клас едвам устисквахмеТа въпроса ми е мислите ли ,че е необходимо да се учи до 12/13клас за средно???/

Мисля че е напълно необходимо да се учи до 12 клас, ако става въпрос за езикова гимназия.
    Инъче, няма шанс, що годе да понаучиш език.
    8-ми клас минава( поне моето поколение, така учеше)в подготвителен за езика, който си избрал.
    Но до 13 клас е супер смешно.Кой ли , го е измислил, без да мисли, изобщо?
    Тъжен парадокс, губещ времето на не един и двама младежи.
    А това за задочното ми звучи, напълно налудничаво!
    Последно редактирано от penelopa : 18-08-2009 на 00:01

17. БЛАГОДАРЯ Didkus, papinbg thanked for this post
    Roll On Аватара на papinbg
    Post Thanks / Like

Айде и аз да се пусна по тази тема,първо се извинявам,че не съм я прочел цялата,ама щом става въпрос за образование,се намесвам,нещо прочетох там за 12 и 13 клас,ама кво значеието 12 или 13 завършваш,ако си пълен тъпак.Прави сте де,тъпаците са новата интелигенция,от което следва,че тъпаците са новите умници,което означава,че и 8 клас им е достатъчен,иначе моят съвет е да пуснете децата си от 6 годишна възраст със съученици от 7-годишна възраст,това е най-добрият вариант,аз съм бил така и съм доволен(винаги съм се чувствал по-напреднал,с една година по-напред съм бил)

19. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    Advanced user
    Град
    What's the weather like today..?
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: В училищата ще се говори на книжовен български език

Кандидат-министърка от ДПС иска учебници и на турски Номинираната от Пламен Орешарски за министър на младежта и спорта от квотата на ДПС Марияна Георгиева се е обявила за въвеждането в училищата на учебници и на майчин език. Скандалното изказване е направено на традиционното поклонение на мюсюлманите на Демир Баба теке на 3-ти май тази година.
    "True education is to learn how to think,not what to think." Krishnamurti When lives gives you lemons,ask for salt and tequila .

21. БЛАГОДАРЯ Qgelo thanked for this post
    Напреднал Аватара на anix
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Относно: В училищата ще се говори на книжовен български език

По голяма тъпня от това няма.Имам чувството,че нарочно протакват за да се самооткажат голям процент от учениците от училището и така да останат без средно образование за най евтина работна ръка евентуално.../слугинска класа/.
    Аз навремето също бях обект на поредният експеримент на образованието,когато въведоха тъпите УПК...На мен ми се падна двугодишно и се наложи да уча до 12 клас.
    УПК-то беше към 30 училище,тогава "Знаме на мира" и няма да забравя, как аз вече деветнадесет годишна кобила се мотаех по тесните училищни коридори и как дребните петокласници със засилка ни подпляскваха по задните части "Каките" и изчезваха със скоростта на светлината..Ходи ги гони после :D :D :D С две думи напълно загубена година, докато съучениците ми с едногодишните УПК бяха вече по Университетите- на мен от 12-ят клас само пегокласниците ми останаха в спомените :D
    Последно редактирано от anix : 29-05-2013 на 10:01

23. БЛАГОДАРЯ Qgelo thanked for this post
    myse
    Guest

На теория ще се оправи всичко както винаги, на практика обаче какво ще се роди?

Все си мисля че е изпуснат края, и фокуса трябва да е в първолаците. Ала заобикалящата среда как ще им влияе е вече отделен въпрос.

А за първите редове, не е ли книжовния език бил винаги на първа инстанция в зеведенияата? Нали на него е четмо и писмо?
    Сега излиза наредба?!? Какво по... Напомняне може би, или греша?

Напреднал Аватара на anix
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от myselfmonev Виж мнението
    На теория ще се оправи всичко както винаги, на практика обаче какво ще се роди?

Все си мисля че е изпуснат края, и фокуса трябва да е в първолаците. Ала заобикалящата среда как ще им влияе е вече отделен въпрос.

А за първите редове, не е ли книжовния език бил винаги на първа инстанция в зеведенияата? Нали на него е четмо и писмо?
    Сега излиза наредба?!? Какво по... Напомняне може би, или греша
    ?
    Честно казано и мен малко ме дезориентира заглавието и съдържанието на темата. Даже леко се стреснах от факта, да не би през целия ми ученически и съзнателен живот да не съм учила и говорила на български книжовен език...Сега доколко съм го овладяла е друга тема...Но и аз задавам същият въпрос ?

26. БЛАГОДАРЯ Qgelo thanked for this post

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Български език-граматика за всички.
    От llyudo58 във форум Общ форум
    Отговори: 10
    Последно мнение: 15-06-2010, 18:55
  2. ДПС иска да изхвърли българския език от училищата
    От Калоян-Борис във форум Общ форум
    Отговори: 30
    Последно мнение: 08-05-2008, 20:04
  3. Български език
    От red_pink във форум Литература
    Отговори: 0