Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 18 от общо 18

Тема: Суеверия

~ Аватара на Maria
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

По подразбиране Суеверия

Суеверни ли сте? Аз съм много шантава и на моменти съм до толова суеверна, че правя какви ли не нещуротии, но понякога не обръщам внимание на тези неща и си казвам, че това само психически ме натоварва и се опитвам да се абстрахирам. Т.е. на моменти съм. А вие?Разкажете за някое свое суеверие

Днес ние наричаме суеверия някои предзнаменования, които са дошли при нас от дълбока древност . Правилното тълкуване на знаменията на боговете някога било разрешено само на малцина предсказатели и гадатели, но някои от техните знания станали обществено достояние и влезли във фолклора. Други суеверия се разраснали, тъй като при някакви ситуация довели до добър или лош резултат, а понякога след определено знамение идвал да речем очаквания дъжд.

Отдавна се смята, че да се ходи под отворена стълба е лошо знамение. Съгласно легендата египетският бог Озирис се е качвал на небето по такава стълба. Според преданието същото правел и древният бог на персите - Митра, който впоследствие бил почитан от войниците в римската армия. Тъй като боговете много обичали да се ползват от тези стълби, ходенето под тях станало 'табу' за хората, опасяващи се да си навлекат гнева на боговете.

Боговете много ценили солта - също, както и хората, за които тя била важен предмет за търговия. Със сол посипвали главите на жертвените животни, използвали я при финала на тържества и договори. Да се разсипе сол - било знак за нещастие, тъй като се явява нарушение на верността към боговете, а в земен аспект - това са пари, хвърлени на вятъра.
    Знаменията и тяхното тълкуване в различни страни не са еднакви, а понякога са съвсем противоположни. Например известната на всички черна котка, в Англия се счита за щастливо знамение, а в другите европейски страни и в САЩ - за лоша поличба.

На щастие е, когато....

Видиш прилепи, летящи в сумрака.
    Получиш за подарък кошер с пчели.
    Червеношийка долетяла във вашия дом.
    Бяла пеперуда.
    Детелина с четири листа.
    Песента на щуреца.
    Да изгориш изрязаните си нокти.
    Да подстрижеш косата си по време на буря.
    Да намериш фуркет и да го окачиш на кука или резе.
    Да видиш кола, натоварена със слама.
    Да погледнеш младата луна през дясното си рамо.
    Да прибереш гвоздей, обърнат към тебе с острието.
    Да прибереш молив, намерен на улицата.
    Да държиш в джоба си раковина.
    Да носиш лапичка от заек.
    Да ходиш по улицата в дъжда.
    Да спиш на неизгладени чаршафи.
    Да счупиш безцветно стъкло (с изключение на огледало).
    Да спиш с лице на юг.
    Клонка от бяла хвойна.
    Да срещнеш калинка.
    Синя птичка.
    Чуждо куче да те изпрати до дома ти.
    Да облечеш роклята си наопаки.
    Да потъркаш две подкови една в друга.
    Да прибереш карфица.
    Гръдната кост (вилката) на кокошка.
    Да се хванат два плъха в един капан.
    Да кихнеш три пъти преди закуска.
    Да срещнеш коминочистач.

На нещастие е, ако...

Изхвърляш пепелта по тъмно.
    Прилеп, попаднал в къщата.
    Да оставиш шапка на леглото.
    Трикратно викане на сова.
    Да носиш опал, ако не си роден през октомври.
    Да пееш преди закуска.
    Да подариш сватбените си подаръци.
    Детелина с пет листа.
    Да занесеш вкъщи яйца по тъмно.
    Да изрежеш ноктите си в петък.
    Да изгубиш ръкавица.
    Да занесеш вкъщи бял люляк или цвят от глог.
    Да погледнеш младата луна през лявото си рамо.
    Да изнесеш от къщи нещо в първия ден на Новата година.
    Паунови пера.
    Да убиеш чайка.
    Да пее петел нощно време.
    Да шиеш дрехата върху себе си.
    Да оставиш обувките си на масата или на стола.
    Да изгубиш чадъра си.
    Да видиш сова през деня.
    Да държиш домашните си чехли на лавица по-висока от твоя ръст.
    Да оставиш чадъра си на масата.
    Да видиш цветове и плодове на една и съща клонка (с изключение на портокалово дърво).
    Да срещнеш по пътя си зайци.
    Теменужки, които цъфтят в необичаен за тях сезон.
    Да срещнеш свиня веднага след венчилото си.
    Да срещнеш гробар.
    Да закопчееш копчето си в грешен илик.
    Да отвориш чадъра си в помещение.
    Да обуеш първо лявата, а после - дясната обувка.
    Да седиш на масата и да не опираш и двата си крака на пода.
    Да убиеш щурец.
    Паднала картина.
    Да счупиш чаша при произнасяне на тост.
    Да облечеш ризата си наопаки.
    Да сложиш ковашки мех на масата.
    Пръстен, счупен на пръста.
    Три пеперуди заедно.
    Червени и бели цветя в един букет.
    Да внесеш вкъщи коледната елха преди Коледа.
    Да оставиш коледните украшения след Богоявление.

2. БЛАГОДАРЯ ani_an thanked for this post
    charming Аватара на Suzanne
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Суеверието е част от нашия подсъзнателен страх от неизвестното бъдеще и неделима част от инстинкта ни за себесъхранение!Мисля 4е не е лошо да бъдем поне малко суеверни,макар 4е понякога то може да се превърне в параноя и тогава става опасно!
    Аз ли4но не съм много съеверна!Слу4вало ми се е като кажа нещо и да 4укам на дърво!Ами нищо пове4е!

4. БЛАГОДАРЯ deina74, musi, niknolt62, ani_an, nikey_vv thanked for this post
    charming Аватара на Suzanne
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Голяма част от суеверията ни са на религиозна почва.
    Така е например с числото 13 по аналогия с тринадесетте души, присъствали на Тайната вечеря. Както знаем, няколко дни по-късно умират и Иисус Христос, и Юда.
    В тази връзка много хора вярват сляпо в чудотворната сила на светци. Спомнете си само колко крака на статуи са изтрити от целувките на вярващите, дошли открай света. Италианците например избягват числото 17.
    Защо ли? Просто защото в римски цифри числото 17 е XvІІ. Което представлява анаграма на VІХІ, което означава „живях", т.е. „вече съм мъртъв".

Някои от нас са суеверни по традиция - семейна или културна.
    Правят това, което са видели у бабите си, а впоследствие и у собствените си майки. И, разбира се, го предават на децата си. Никога не минават под разпънати стълби или пък носят само зелен цвят и окачват конска подкова над леглото си. Това не вреди на никого, дори и да предизвиква усмивки.
    Има обаче “заклети" суеверници.
    Които във всичко виждат източник на страхове. Една жена от детството си държала под възглавницата торбичка с морска сол, за да гони злите духове от дома си. Тя също никого не носела черни дрехи, които според нея щели да и отнемат енергията и жизнеността.

Суеверията са плод и на собственото ни въображение
    Има хора, които престават да посещават любимото си място за отдих, обяд или почивка просто защото им се е случило нещастие, след като са били там.
    И все пак, нека се върнем към

Произхода на нашите суеверия

Паякът — символ на навежда!
    По време на бягството си от Египет Светото семейство се подслонило в една пещера, за да избяга от преследвачите. И тогава един голям паяк изплел такава плътна мрежа пред входа на пещерата. че войниците минали покрай нея, без да и обърнат внимание, убедени, че е празна от години.

Четирилистната детелина -щастие и само щастие!
    Корените на това вярване ни връщат във времето. Когато, изгонена от рая.
    Ева донася на земята четирилистни детелини от Едем. Детелината служи също и за възглавница на Иисус, когато се ражда в яслата.

Свойствата на числото 7
    Във всички цивилизации числото 7 заема почетно място. То свързва тройката (символ на мъжкия пол) и четворката (сливане на противоположностите, символизирани в образа на кръста).
    Цифрата 7 е цитирана 77 пъти в Библията.
    Седмият ден е благословен от Господ, а дъгата съчетава 7 цвята.
    Без да забравяме седемте смъртни гряха. Както и седемте висши добродетели!

Не събирайте разсипана сол!
    И така, ако изсипете сол, не я събирайте. Метнете три щипки сол зад гърба си, там, където дебне дяволът.
    В началото солта се използвала преди всичко като консервант на продукти и препарат с почистващо действие. В Библията Мойсей казва: „Когато принасяш жертва, не забравяй да поставиш сол, символ на единението с Боговете."
    Но солта носи също и нещастие - по време на Тайната вечеря Юда разсипва сол.

Зеленият цвят носи нещастие!
    Луцифер, падналият ангел, стъпва на земята и носи на ръката си пръстен със зелен изумруд.

Да чукнеш на дърво — гаранция за сигурност!
    Във всички епохи гората е била смятана за убежище, а с дърветата човек може да си накладе огън.
    След като Адам е изгонен от рая, ангелчетата му попречват да се приближи до Дървото на познанието.
    И въобще да се докосен до дървена повърхност.

Избягвайте стълбите!
    Защото стълбата, поставени под прав ъгъл с кръста, позволила да изкачат тялото на Христос преди разпъването му. Също така две стълби се използвали за бесилка. Ако все пак минете под стълба, прекръстете се, защото по този начин прекъсвате триъгълника (образуван от стълбата, стената и земята).
    Които символизира единството на Светата Троица.

Не обръщайте хляба!
    Във всички митологии хлябът се възприема като божествен продукт, символ на тялото Господне. В средните векове хлябът на палачите бил винаги отделен и поставен с кората надолу.

6. БЛАГОДАРЯ niknolt62, nikey_vv thanked for this post
    Нов потребител Аватара на Amazonka
    Post Thanks / Like

По подразбиране

еми какво да ви кажа...попринцип съм малко суеверна, но гледам да го перподолявам...ако четирилистната детелина носеше толкова късмет сега щях да съм една от най-големите късметлийки, а аз не съм.Намирала съм около 30 четирилистни и 10 петлистни детелини...

8. БЛАГОДАРЯ deina74 thanked for this post
    ~ Аватара на Maria
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

По подразбиране

Цитирай Първоначално написано от Amazonka
    еми какво да ви кажа...попринцип съм малко суеверна, но гледам да го перподолявам...ако четирилистната детелина носеше толкова късмет сега щях да съм една от най-големите късметлийки, а аз не съм.Намирала съм около 30 четирилистни и 10 петлистни детелини...
    Недей така. Опитай се да го даваш малко по-оптимистично. Винаги гледам на нещата от към положителната им страна. Ти откъде да знаеш, че нямаше да си много по-нещастна ако не беше намерила толкова много детелини? И не забравяй, че положителните мисли, ни правят по-щастливи.

10. БЛАГОДАРЯ deina74, niknolt62, Adrenaline thanked for this post
    Старо куче Аватара на lin-100
    Post Thanks / Like

По подразбиране Поверия и суеверия

- Ако нещо се загуби или не можете да го намерите, завържете крака на масата с кърпа и кажете: "Дяволе, дяволе, поиграй си и пак го върни”.
    - Ако от масата падне вилица или лъжица * ще дойде жена на гости. Ако падне нож * ще дойде мъж.
    - Ако човекът, когото чакат на обяд, не дойде навреме, то трябва да се тръсне няколко пъти покривката на масата * и той непременно ще дойде.
    - Ако някой дава на другиго игла, то трябва лекичко да го убоде, за да не се скарат.
    - Ако прекъснеш четенето на книга, не трябва да я оставяш отворена, защото дяволът ще я чете, а ти ще забравиш всичко прочетено.
    - Ако си оставиш чантата на земята, все ще си без пари.
    - Ако от масата падне вилица или лъжица – ще дойде жена. Ако падне нож – ще дойде мъж.
    - Ако се счупи игла, докато шиете, млад мъж мисли за вас.
    - Ако се разсипе цяла кутия кибритени клечки, може да очаквате скорошен брак. Останалите в кутията клечки показват броя на дните, седмиците или годините до брака ви.
    - Ако ви дадат пръстен, това е знак за любов.
    - Ако пръстенът се счупи, ще се разделите.
    - Ако пръстенът се обезформи, има опасност от измяна.
    - Ако се подхлъзнете върху кора от плод, може да очаквате флирт.
    - Ако се подхлъзнете върху вода, очаквайте любов и сълзи.
    - Ако случайно ударите ръката си в дърво, ще бъдете обичани.
    - Ако случайно ударите ръката си в желязо, не вярвайте на любимия си.
    - Ако счупите стъклена чаша, бялото стъкло е добра поличба, червеното предсказва тревоги, зеленото означава разочаровани надежди.
    - Ако счупите пълна с вино чаша, ще намерите трайна любов.
    - Ужили ли ви пчела, скоро ще преживеете силна страст.
    - Ужили ли ви оса, в опасност сте.
    - Ухапе ли мравка, ще се скарате.
    - Не се сбогувай през прага — ще се скарате.
    - Не се връщай от пътя — няма да ти върви.
    - Ако четирима души, здрависвайки се или разделяйки се, си подадат ръка един на друг накръст – ще има сватба.
    - Ако намерите подкова или четирилистна детелина - голям късмет.
    - Ако някой дава на някого пръстен, не трябва да го дава от ръка в ръка, а да го остави някъде, откъдето другият може да го вземе – иначе ще се скарат.
    - Ако нещо се загуби или не можете да го намерите, то завържете крака на масата с кърпа и кажете: “Дяволе, дяволе, поиграй си и пак го върни”.
    - Ако срещу прозореца е застанала сврака, значи скоро ще

На нещастие е, ако...
    - Изхвърляш пепелта по тъмно.
    - Прилеп, попаднал в къщата.
    - Да оставиш шапка на леглото.
    - Трикратно викане на сова.
    - Да носиш опал, ако не си роден през октомври.
    - Да пееш преди закуска.
    - Да подариш сватбените си подаръци.
    - Детелина с пет листа.
    - Да занесеш вкъщи яйца по тъмно.
    - Да изрежеш ноктите си в петък.
    - Да изгубиш ръкавица.
    - Да занесеш вкъщи бял люляк или цвят от глог.
    - Да погледнеш младата луна през лявото си рамо.
    - Да изнесеш от къщи нещо в първия ден на Новата година.
    - Паунови пера.
    - Да убиеш чайка.
    - Да пее петел нощно време.
    - Да шиеш дрехата върху себе си.
    - Да оставиш обувките си на масата или на стола.
    - Да изгубиш чадъра си.
    - Да видиш сова през деня.
    - Да държиш домашните си чехли на лавица по-висока от твоя ръст.
    - Да оставиш чадъра си на масата.
    - Да видиш цветове и плодове на една и съща клонка (с изключение на портокалово дърво).
    - Да срещнеш по пътя си зайци.
    - Теменужки, които цъфтят в необичаен за тях сезон.
    - Да срещнеш свиня веднага след венчилото си.
    - Да срещнеш гробар.
    - Да закопчееш копчето си в грешен илик.
    - Да отвориш чадъра си в помещение.
    - Да обуеш първо лявата, а после - дясната обувка.
    - Да седиш на масата и да не опираш и двата си крака на пода.
    - Да убиеш щурец.
    - Паднала картина.
    - Да счупиш чаша при произнасяне на тост.
    - Да облечеш ризата си наопаки.
    - Да сложиш ковашки мех на масата.
    - Пръстен, счупен на пръста.
    - Три пеперуди заедно.
    - Червени и бели цветя в един букет.
    - Да внесеш вкъщи коледната елха преди Коледа.
    - Да оставиш коледните украшения след Богоявление.
    - Черна котка да ти пресече пътя
    - Черна котка да ти пресече пътя

За да сте здрави: монети в джобовете/бели/.
    За да сте богати: банкноти в джобовете.
    За да сте влюбени и обичани: червено бельо
    За да сте весели и щастливи: първото хоро за НГ се играе задължително.

--------------------------------------------------------------------------------

В манджите ,които приготвяте за нова година ,трябва да се слага месо от животно,което рови със зурлата напред,за да си проправяте път напред през новата година... Не се слага месо от хвъркато или заешко,за да не отлети или избяга късмета от дома ви...
    Последно редактирано от lin-100 : 15-01-2010 на 09:49
    - АЗ НЕ ДЕЛЯ ХОРАТА НА ГОЛЕМИ И МАЛКИ, А НА ДОСТОЙНИ И ЖАЛКИ..
    http://s13.rimg.info/193f472f755fb77...6499038d52.gif

12. БЛАГОДАРЯ Дети, niknolt62 thanked for this post
    Напреднал Аватара на gonzo99
    Град
    manchester
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Поверия и суеверия

Аз винаги спазвам това да не оставям чантата си на пода защото знам че е на бедност.Голямо беше учудването ми когато дойдох тук и видях как всички си оставят чантите по земаята и даже сядат по земята.Тогава казах на мои приятелки и колежки че това не е на добро а е на бедност и винаги когато видех че някоя си е оставила чантат на земята им напомнях че ще са бедни.И сега вече приятелките ми чужденки не го правят ,а ако някоя забрави и пак си остави чантата на земята винаги това става повод за шеги и закачки. И аз съм суеверна и спазвам някои от суеверията,понякога се обвинявам че вярвам в такива неща и се опитвам да убедя себе си че това са глупости ,но почти винаги се случва нещо което успява да ме разколебае ,и пак продължавам да съм суеверна.

Напреднал Аватара на deina74
    Град
    Byfleet,Surrey
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Суеверия

Немога да кажа,че съм суеверна....Спомням си,че когато бях в Израел сложих и аз бележка с желание на Стената на плача...какво да ви кажа-сбъдна се,но аз вярвам,че самите ние сбъдваме своите желания и страхове със своите мисли.Не някой друг.
    Дори да обиколим света в търсене на красотата,не я ли носим в себе си,не ще я открием

15. БЛАГОДАРЯ Дети, niknolt62, Мила, zmei4o_pk thanked for this post
    ГРОБАРИ+ПЗ Аватара на captain caveman
    Град
    harrow on the hill,след моста първата у десно
    Post Thanks / Like

не съм суеверен и не ме е страх от нищо,щото съм вярващ и знам,че господ ме пази и се грижи,всичко да е наред около мен!
    за което съм му безкрайно задължен!
    ГРОБАРИ+ПЗ-business as usual

17. БЛАГОДАРЯ lady, Мила, Didkus thanked for this post
    Старо куче Аватара на lady
    Град
    London
    Post Thanks / Like

Ами какво да кажа... и аз си хвърлям чантата по земята, изхвърлям боклука по всяко време, режа си ноктите, когато са за рязане, без да гледам кой ден е... Вярно, не съм прокопсала много, но пък нямам излишен стрес, стига ми този от ежедневието.
    като се замисля, проявявам някакво суеверие като обяснявам за някакъв недъг да не го показвам на себе си. Когато ходя по инстанции и не ми провърви от първият път, сигурна съм, че при второто отиване проблемът ще е разрешен, но това според мен идва до голяма степен от нагласата ми. Все ми е трудно да повярвам, че нещото няма да стане.
    The greatest mistake you can make in life is to be continually fearing you will make one.
    http://www.youtube.com/watch?v=fXF_l...eature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=Ai5u5...eature=related

19. БЛАГОДАРЯ HoOki®™, няма, niknolt62, Мила, gonzo99 thanked for this post
    sunny girl Аватара на Dorito
    Post Thanks / Like

Думата суеверие идва от старото ''всуе'' т.е напразно, - празна вяра..... Това мисля решава въпроса

21. БЛАГОДАРЯ lady, zmei4o_pk thanked for this post
    children's nurse Аватара на meden linzer 90
    Post Thanks / Like

Red face Относно: Суеверия

Суеверна съм,защото така съм възпитана.Когато бях малка не ми даваха да дъвча дъвка вечер в леглото.Добре и правеха,защото доста често трябваше да ми режат от коcaта после.Никога не си режа ноктите вечер.Не обивам котки кучета и други животинки,не само заради суеверитo ами защото съм човек.Дори не тъпча с крак мравките.Но мухите убиват с Raid.Никога не се хваля с нищо,защото веднага го изгубвам.Не се хваля пред хора с отрицателна енергия и завист.
    Аня сега отивам да бъркам в някой кошер с пчели,белким ми излезе късмета после,какво ще кажеш????????????
    Hello there!I jist wanted to stop and show some love and respect your pace.I hope everything is gooing good with you.Take care

23. БЛАГОДАРЯ gonzo99, lady thanked for this post
    children's nurse Аватара на meden linzer 90
    Post Thanks / Like

Talking Относно: Поверия и суеверия

Цитирай Първоначално написано от gonzo99 Виж мнението
    Аз винаги спазвам това да не оставям чантата си на пода защото знам че е на бедност.Голямо беше учудването ми когато дойдох тук и видях как всички си оставят чантите по земаята и даже сядат по земята.Тогава казах на мои приятелки и колежки че това не е на добро а е на бедност и винаги когато видех че някоя си е оставила чантат на земята им напомнях че ще са бедни.И сега вече приятелките ми чужденки не го правят ,а ако някоя забрави и пак си остави чантата на земята винаги това става повод за шеги и закачки. И аз съм суеверна и спазвам някои от суеверията,понякога се обвинявам че вярвам в такива неща и се опитвам да убедя себе си че това са глупости ,но почти винаги се случва нещо което успява да ме разколебае ,и пак продължавам да съм суеверна.
    Миличка а знаеш ли колко на висока трябва да се вдигна чантата,за да сме богати.
    Hello there!I jist wanted to stop and show some love and respect your pace.I hope everything is gooing good with you.Take care

25. БЛАГОДАРЯ gonzo99 thanked for this post
    Напреднал Аватара на gonzo99
    Град
    manchester
    Post Thanks / Like

Последно редактирано от gonzo99 : 29-01-2010 на 14:24
    Бъди щастлив с това ,което имаш,докато се бориш за това,което желаеш.

Нов потребител Аватара на Iv4eto
    Град
    Bulgaria
    Post Thanks / Like

Бих казала, че съм суеверна ако ме сърби лявата длан вземам пари, дясната давам пари, играе ли ми лявото око - ще се радвам, дясното - ще се случи нещо лошо при мен те са като закон.
    Напоследък едвали не ме преследват паяци отварям гардероба паяк, сгъвам прането в него паяк, лягам си на леглото паяк, вече почвам да се плаша, някои знае ли какво означава и на хубаво ли е или на лошо?
    Последно редактирано от Iv4eto : 06-06-2010 на 16:00

Старо куче Аватара на Virginblack
    Post Thanks / Like

Аз в суеверия не вярвам. Сигурно щото ми върви като си закопчея копчето накриво. Което е ...никога. Ама вярвам в това, което сънувам. Имам си мой собствен тълковник на моите си сънища и знам че идва беда.
    As for those of you not related to me, as sloshed as I may be, you may sod off.

Нов потребител
    Град
    Stara Zagora
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Maria Виж мнението
    Суеверни ли сте? Аз съм много шантава и на моменти съм до толова суеверна, че правя какви ли не нещуротии, но понякога не обръщам внимание на тези неща и си казвам, че това само психически ме натоварва и се опитвам да се абстрахирам. Т.е. на моменти съм. А вие?Разкажете за някое свое суеверие

Днес ние наричаме суеверия някои предзнаменования, които са дошли при нас от дълбока древност . Правилното тълкуване на знаменията на боговете някога било разрешено само на малцина предсказатели и гадатели, но някои от техните знания станали обществено достояние и влезли във фолклора. Други суеверия се разраснали, тъй като при някакви ситуация довели до добър или лош резултат, а понякога след определено знамение идвал да речем очаквания дъжд.

Отдавна се смята, че да се ходи под отворена стълба е лошо знамение. Съгласно легендата египетският бог Озирис се е качвал на небето по такава стълба. Според преданието същото правел и древният бог на персите - Митра, който впоследствие бил почитан от войниците в римската армия. Тъй като боговете много обичали да се ползват от тези стълби, ходенето под тях станало 'табу' за хората, опасяващи се да си навлекат гнева на боговете.

Боговете много ценили солта - също, както и хората, за които тя била важен предмет за търговия. Със сол посипвали главите на жертвените животни, използвали я при финала на тържества и договори. Да се разсипе сол - било знак за нещастие, тъй като се явява нарушение на верността към боговете, а в земен аспект - това са пари, хвърлени на вятъра.
    Знаменията и тяхното тълкуване в различни страни не са еднакви, а понякога са съвсем противоположни. Например известната на всички черна котка, в Англия се счита за щастливо знамение, а в другите европейски страни и в САЩ - за лоша поличба.

На щастие е, когато....

Видиш прилепи, летящи в сумрака.
    Получиш за подарък кошер с пчели.
    Червеношийка долетяла във вашия дом.
    Бяла пеперуда.
    Детелина с четири листа.
    Песента на щуреца.
    Да изгориш изрязаните си нокти.
    Да подстрижеш косата си по време на буря.
    Да намериш фуркет и да го окачиш на кука или резе.
    Да видиш кола, натоварена със слама.
    Да погледнеш младата луна през дясното си рамо.
    Да прибереш гвоздей, обърнат към тебе с острието.
    Да прибереш молив, намерен на улицата.
    Да държиш в джоба си раковина.
    Да носиш лапичка от заек.
    Да ходиш по улицата в дъжда.
    Да спиш на неизгладени чаршафи.
    Да счупиш безцветно стъкло (с изключение на огледало).
    Да спиш с лице на юг.
    Клонка от бяла хвойна.
    Да срещнеш калинка.
    Синя птичка.
    Чуждо куче да те изпрати до дома ти.
    Да облечеш роклята си наопаки.
    Да потъркаш две подкови една в друга.
    Да прибереш карфица.
    Гръдната кост (вилката) на кокошка.
    Да се хванат два плъха в един капан.
    Да кихнеш три пъти преди закуска.
    Да срещнеш коминочистач.

На нещастие е, ако...

Изхвърляш пепелта по тъмно.
    Прилеп, попаднал в къщата.
    Да оставиш шапка на леглото.
    Трикратно викане на сова.
    Да носиш опал, ако не си роден през октомври.
    Да пееш преди закуска.
    Да подариш сватбените си подаръци.
    Детелина с пет листа.
    Да занесеш вкъщи яйца по тъмно.
    Да изрежеш ноктите си в петък.
    Да изгубиш ръкавица.
    Да занесеш вкъщи бял люляк или цвят от глог.
    Да погледнеш младата луна през лявото си рамо.
    Да изнесеш от къщи нещо в първия ден на Новата година.
    Паунови пера.
    Да убиеш чайка.
    Да пее петел нощно време.
    Да шиеш дрехата върху себе си.
    Да оставиш обувките си на масата или на стола.
    Да изгубиш чадъра си.
    Да видиш сова през деня.
    Да държиш домашните си чехли на лавица по-висока от твоя ръст.
    Да оставиш чадъра си на масата.
    Да видиш цветове и плодове на една и съща клонка (с изключение на портокалово дърво).
    Да срещнеш по пътя си зайци.
    Теменужки, които цъфтят в необичаен за тях сезон.
    Да срещнеш свиня веднага след венчилото си.
    Да срещнеш гробар.
    Да закопчееш копчето си в грешен илик.
    Да отвориш чадъра си в помещение.
    Да обуеш първо лявата, а после - дясната обувка.
    Да седиш на масата и да не опираш и двата си крака на пода.
    Да убиеш щурец.
    Паднала картина.
    Да счупиш чаша при произнасяне на тост.
    Да облечеш ризата си наопаки.
    Да сложиш ковашки мех на масата.
    Пръстен, счупен на пръста.
    Три пеперуди заедно.
    Червени и бели цветя в един букет.
    Да внесеш вкъщи коледната елха преди Коледа.
    Да оставиш коледните украшения след Богоявление.
    много добре казано

memorable Аватара на Bettina
    Град
    London
    Post Thanks / Like

В моето семейство,всички са ненормално суеверни!
    Спомням си една много смешна случка.Баба ми,има навика да ми хвърля вода,преди да изляза,ако денят е по-специален(изпити или нещо от този род).
    Беше зима и имаше много сняг.Имах интервю за работа,и баба ми,пак реши да ми полее вода.Можете да си представите как се заледи.Паднах и си изкълчих глезена.Вместо на интервю,ме закараха в болницата.От тогава баба не ми полива вода.Да ми е жива и здрава....добре ме прецака!!!
    Вярвам в себе си,дори когато никой не го прави!

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Знамения и суеверия
    От iva във форум Религии и Мистицизъм
    Отговори: 2
    Последно мнение: 15-01-2010, 09:58
  2. малко суеверия
    От papi във форум Общ форум
    Отговори: 4
    Последно мнение: 19-04-2008, 10:09
  3. Най-разпространените суеверия
    От Alice във форум Общ форум
    Отговори: 11