Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 21 от общо 21
    Нов потребител Аватара на Dany Boy
    Град
    В началото!
    Post Thanks / Like

Question тестото ви да бухне!

Здравейте!
    Реших да ви попитам как правите така, че тестото ви да бухне!
    Аз се снабдих мая на прах Bread Yeast и я замесих но крайният резултат пак не е добър. Питката не бухва и стои плоска и твърда. Е аз не, че не си похапнах сладко, сладко понеже въпреки първобитната рецепта едно яйце, лъжица мая, чешмяна вода и ма-а-алко я по-припекох, питката ми се стори много вкусна докато беше прясна.
    Приятелката ми също я хареса, много е виждала тя как се меси питка или погача.
    На следващият ден питката стана твърда като камък и ако предварително и бях придал нужната форма то без проблем може да се използва като хладно оръжие за самоотбрана!
    Да не си помислихте, че а хвърлих…!?...Не-е-е-е , на следващия ден си направих попара и пак сладко си хапнах, но въпреки гастрономическите ми наслади бих се зарадвал на по-добър краен резултат. В смисъл да стане пухкава както мама я прави в къщи. Що не съм внимавал и гледал, а само съм ял?-Да ме пита някой!
    Ще съм ви благодарен ако ме осветлите къде бъркам, малко мая ли слагам или малко я меся ли!? Колко време трябва да стои, че да втаса? Купих си и Bicarbonate of Soda, но не съм сигурен дали да я турна и нея наедно с маята?

Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: тестото ви да бухне!

Маъата це разтваръа ц топла вода,малко захар и малко бра6но ице 4ака 3 мин. да це активира.В друг цад це барка малко кицело млъако ц 1 к.лай. цода.Вци4ко це прибавъа кам 650 гр. бра6но и 1 к.лай олио и це замецва меко тецто, което втацва завито в гардероба кадето е боилера на топло около 1,2 4ца.Да ти е цладко. Катъа
    Последно редактирано от Charlotte : 15-12-2008 на 14:23

taken Аватара на gomorrah
    Град
    at home
    Post Thanks / Like

Ако ти е суха маята (аз ползвам на гранулки) директно може да се сложи в брашното, но трябва да на топличко да се меси и да се остави да втаса тестото пак на топличко и не трябва да отваряш врати или прозорци докато втасва, защото от рязка промяна на температурата тестото спада и не става. Някои дори си затоплят купата или каквото там ползват за смесване и месене на тестото и ръцете си.
    Успех със следващата питка!
    Friends don't let friends get friends haircuts.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Тук има значение и какво брашно ползваш. По-бухва, ако направиш питата със Self rising flour. Аз преди време правих кекс с обикновено брашно и се получи, както при теб с питата. На другия ден беше наполовина и готов за смъртна атака.
    Never approach a bull from the front, a horse from the rear or a fool from any direction!

Mr. Herbalist Аватара на steve
    Град
    only in your mind
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Dany Boy Виж мнението
    Здравейте!
    Реших да ви попитам как правите така, че тестото ви да бухне!
    Аз се снабдих мая на прах Bread Yeast и я замесих но крайният резултат пак не е добър. Питката не бухва и стои плоска и твърда. Е аз не, че не си похапнах сладко, сладко понеже въпреки първобитната рецепта едно яйце, лъжица мая, чешмяна вода и ма-а-алко я по-припекох, питката ми се стори много вкусна докато беше прясна.
    Приятелката ми също я хареса, много е виждала тя как се меси питка или погача.
    На следващият ден питката стана твърда като камък и ако предварително и бях придал нужната форма то без проблем може да се използва като хладно оръжие за самоотбрана!
    Да не си помислихте, че а хвърлих…!?...Не-е-е-е , на следващия ден си направих попара и пак сладко си хапнах, но въпреки гастрономическите ми наслади бих се зарадвал на по-добър краен резултат. В смисъл да стане пухкава както мама я прави в къщи. Що не съм внимавал и гледал, а само съм ял?-Да ме пита някой!
    Ще съм ви благодарен ако ме осветлите къде бъркам, малко мая ли слагам или малко я меся ли!? Колко време трябва да стои, че да втаса? Купих си и Bicarbonate of Soda, но не съм сигурен дали да я турна и нея наедно с маята?
    има един хляб ciabatta доста докарва вкуса като на питка ..потърси го из супермаркетите може да напъхаш и 20 пи вътре да видите на кой ще се падне парата.......
    пп.попара с винце сутрин е изпитана рецепта за здраве и дълголетие.........

Старо куче Аватара на zmei4o_pk
    Post Thanks / Like

водата,с която замесваш ,трябва да е нещо средно между хладка и топла.докато месиш,щом почне тестото да лепне,ръсиш малко брашно в съда,и продължаваш да месиш.не е нужно нищо повече от мая и сол.солта е равна супена лъжица на килограм брашно.като свършиш с месенето,наръсваш пак съда,в който си месил,със брашно,слагаш тестото,наръсваш го отгоре с брашно,но не много-целта е да не залепва.покриваш съда с вестник и кърпа и го мушкаш във фурната да втасва.фурната може и да е студена,може и предварително да е била включена на 50 градуса,но е важно в този момент да е изключена и добре затворена
    след 40 минути тестото е втасало за пръв път,сипваш малко олио на плота,месиш съвсем кратко време с олиото,намазваш съда,в който ще се пече ,с олио,може да сложиш тестото вътре във вид на топчета или розички-те ще се споят помежду си при второто втасване,изчакваш съвсем малко да се убедиш,че тестото отново се надига и печеш в предварително загрята фурна на 250 градуса.дори и да ти изглежда готова,прободи я с едно шишче-ако шишчето излезе чисто-наистина е готова,ако има полепнало тесто-намали температурата и след 10 минути провери пак
    когато е готова,наръси я обилно с вода-да съска ,покрий я с кърпа за двадесетина минути и не мисли какво ще я правиш утре,защото няма да остане нищо за утре
    бон апети
    бъди добър до смърт, или ...поне се опитвай!

7. БЛАГОДАРЯ Charlotte, Dany Boy thanked for this post
    sweet lady luck Аватара на Charlotte
    Град
    In the eye of the tornado
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: тестото ви да бухне!

Както вече горе са ти казали, ако е суха маята можеш да я омесиш с брашното за по-лесно, но задължително на топла температура. Като омесиш тестото можеш да го завиеш с влажна набрашнена кърпа и го оставяш на топло да втаса поне няколко часа /2-3/. Ти ще видиш когато е готово и е удвоило обема си. Също е важно докато месиш да наръсваш брашно. Добре омесеното тесто става гладко, еластично и има малки мехурчета въздух на повърхността.

За брашното, мога да те посъветвам следното. Ползвай Plain, ако в рецептата така е посъветвано, защото в Self rising вече са добавени набухватели в определено съотношение към брашното, и ако не е правилното за това, което ти приготвяш, може и да не стане, освен ако не прецениш колко ще трябва да добавиш мая или сода примерно, става доста сложно и можеш да не уцелиш. Дори и да е Self rising брашното, ако няма необходимото количество набухватели, може пак резултата да не е добър. Аз лично го използвам за палачинки, сладки, кексове, но за месене на питка - не. Просто следвай точната рецепта и съотношението на брашно и набухватели плюс останалите съвети от темата и ще стане. Това е моят съвет.

Успех със следващата питка и пиши дали е станала.
    Последно редактирано от Charlotte : 16-12-2008 на 14:40
    Wild is the wind

9. БЛАГОДАРЯ gomorrah thanked for this post
    because of me Аватара на Foxy
    Град
    W7 London
    Post Thanks / Like

Винаги като месиш пресявай брашното да се аерира и внимавай с количеството сол, което ако е в повечко -гарантирано прецаква питката.
    ''Там, където поставят криле, обикновено има и ножици.''
    Sympathy helps, but empathy is more important!
    ''Същественото е невидимо за очите.''
    Голямата истина се крие в малкия шрифт

11. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    Нов потребител Аватара на Dany Boy
    Град
    В началото!
    Post Thanks / Like

Благодаря на всички Ви за съветите!
    Ето и вторият ми вече по-успешен, мога да го нарека опит.

Само не разбрах дали да рискувам с едно-две яйца-А!-Кво ще кажете? Този път не сложих понеже нямах, но все си мисля друго казва яйчицето!
    Плънката не стана много добре щото купих от тяхното бяло сирене но другият път ще го посоля и мисля малко краве масло да му добавя

taken Аватара на gomorrah
    Град
    at home
    Post Thanks / Like

Намажи питката с жълтък преди да я сложиш във фурната и ще има хубава хрупкава коричка. Защо не купуваш сирене от турските магазини? Аз само такова купувам и съм много доволна. Преди купувах от българското, но не винаги улучвам хубаво, а с турското нямам проблем.
    Последно редактирано от gomorrah : 22-12-2008 на 18:26
    Friends don't let friends get friends haircuts.

щастлива Аватара на Edna
    Град
    London
    Post Thanks / Like

Благодаря на всички Ви за съветите!
    Ето и вторият ми вече по-успешен, мога да го нарека опит.

Само не разбрах дали да рискувам с едно-две яйца-А!-Кво ще кажете? Този път не сложих понеже нямах, но все си мисля друго казва яйчицето!
    Плънката не стана много добре щото купих от тяхното бяло сирене но другият път ще го посоля и мисля малко краве масло да му добавя
    Точно тези дни експериментирам с различни рецепти за питки.

ето днешната с яйце,кисело и прясно мляко,сол и захар
    http://www.flickr.com/photos/[email protected]/3128503026/
    Снощи правих тези питки,със сирене вътре и маслинки отгоре а тестото е от брашно,яйца,кисело мляко,сол,захар,мая ,масло и олио
    http://www.flickr.com/photos/3358039...n/photostream/
    Утре ще пробвам с козуначено тесто.

Дани бой не е ли малко тестена вътре или си я разчупил веднага след като си я извадил от фурната? Трябва да я оставиш малко да си почине,поне полувин час и най добре завита с нещо,аз ползвам кърпа (едно време имаше хартия от единия край с найлон,с нея става най хубаво)
    Life is just a mirror, and what you see out there, you must first see inside of you.

ГРОБАРИ+ПЗ Аватара на captain caveman
    Град
    harrow on the hill,след моста първата у десно
    Post Thanks / Like

мойта концепция за коледна питка е,че трябва да е по възможност по-проста.брашно,щипка сода бикарбонат,малко сол,малко олио да не залепва по пръстите и неколко капки оцет.не бухва но си има своя чар.
    ГРОБАРИ+ПЗ
    БРАТ ДО БРАТА
    ПАЗАРДЖИК-СЛАВА,СЛАВА,СЛАВА!

Напреднал Аватара на monkey
    Post Thanks / Like

Еdna ,моля те напиши рецептата на питката с яйца ,кисело мляко и прясно мляко.Искам да се пробвам да я направя.

щастлива Аватара на Edna
    Град
    London
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от monkey Виж мнението
    Еdna ,моля те напиши рецептата на питката с яйца ,кисело мляко и прясно мляко.Искам да се пробвам да я направя.
    4 яйца
    1/2 ч.ч. прясно мляко
    1/2 ч.ч. кисело мляко
    3 с.л. олио
    125 г. масло
    5 с.л. захар
    3 с.л. сол
    брашно колкото поеме
    1 пак.суха мая

В леко затопленото прясно мляко размиваш маята,добавяш киселото мляко олиото,захарта и солта,яйцата(без единия жълтък който оставих за намазване отгоре)и малко брашно (аз ползвам едно брашно в розова опаковка от Теско,като качество е добро,цена-50 пенса 1 1/2 кг,но не е много бяло). Всичко това го разбих с миксера до получаване на хомогенна кашичка.Предварително затоплих фурната до към 50 градуса,завих "тестото" с една кърпа за да му е топличко и го сложих в загрятата фурна.Втаса за около 20 мин.
    Прибавяш още брашно и месиш докато се получи тесто меко колкото меката част на ухото ти или с други думи да не ти полепват ръцете.
    Оформяш питката като потапяш от време на време ръцете си в разтопеното масло и я слагаш в тава където ще се пече и оставяш отново да втаса. Когато удвои обема си я мажеш с жълтъка и поръстваш а нещо ,може и захар или сусам,аз моята я поръсих с борови семенца.
    Печеш на 170 храдуса.
    Когато е добре изпечена я поръсваш с вода и я завиваш да почине около полувин час.
    Ако искаш да ти е по солена,а не сладка питката можеш да добавиш около 300 грама натрушено сирене преди да я сложиш в тавата за печене.Оформяш така,че сиренцето да остане вътре.

Какво не ми хареса в моята питка-няма вкуса който очаквах (малко ми прилича на хляб,исках да е сладка),може би трябва повече захар и сол и не е толкова бяла и пухкава-това е от брашното,днес ще потърся друго,може би Ховис ще пробвам.
    Life is just a mirror, and what you see out there, you must first see inside of you.

18. БЛАГОДАРЯ monkey thanked for this post
    Напреднал
    Post Thanks / Like

Здравейте,
    някой знае ли как се прави безквасен хляб, става въпрос за еврейската маца???
    Благодаря предварително!

Anet
    Guest

Цитирай Първоначално написано от g_v Виж мнението
    Здравейте,
    някой знае ли как се прави безквасен хляб, става въпрос за еврейската маца???
    Благодаря предварително!
    Брашно - колкото поеме за меко тесто
    Кисело мляко - 1 кофичка /400гр
    сода бикарбонат 1 супена лъжица
    олио 3 супени лъжици
    сол - 1 щипка
    захар - 1 щипка

От брашното правиш кладенче , в чаша или купа отделяш от млякото и смесваш със содата , останалото мляко изсипваш в кладенчето , след това добавяш и млякото със содата олиото захарта и солта , започваш да месиш до получаване на меко тесто , после топката тесто се удря в масата 50 пъти , така се вкарва въздух в тестото и става по леко , оставя се 20 мин покрито с кърпа , намазваш с олио тавичка поставяш го в нея , ако искаш можеш да си украсиш питката като предварително отделиш от тестото и си направиш лентички с които да направиш фигурки , печеш на 180гр.

П.П. Ако искаш можеш да замениш млякото с вода , но с мляко е по вкусна .
    Последно редактирано от Anet : 07-12-2011 на 13:36

Старо куче Аватара на Virginblack
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Katy Виж мнението
    Маъата це разтваръа ц топла вода,малко захар и малко бра6но ице 4ака 3 мин. да це активира.В друг цад це барка малко кицело млъако ц 1 к.лай. цода.Вци4ко це прибавъа кам 650 гр. бра6но и 1 к.лай олио и це замецва меко тецто, което втацва завито в гардероба кадето е боилера на топло около 1,2 4ца.Да ти е цладко. Катъа

Интересна е тая рецепта.
    As for those of you not related to me, as sloshed as I may be, you may sod off.

22. БЛАГОДАРЯ amareta, iliyan65, Charlotte thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Аз пък не искам да ми бухва питата Искам точно такава каквато си я направил. Мама винаги я прецакваше питката за Бъдни вечер и ставаше точно такава. С твърди корички,а ако остане за другият ден... камък Сега като дйде ред и аз да правя няколко пъти, на мен ми бухваше Пък си я искам като на мама Тя я прави със сода само, без яйца и нищо животинско, все пак за Коледа.... Да видим дали този път ще успея да я докарам,че не съм си пробвала още фурната

Liverpool's fan Аватара на iliyan65
    Град
    Wiltshire
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от kotence777 Виж мнението
    Аз пък не искам да ми бухва питата Искам точно такава каквато си я направил. Мама винаги я прецакваше питката за Бъдни вечер и ставаше точно такава. С твърди корички,а ако остане за другият ден... камък Сега като дйде ред и аз да правя няколко пъти, на мен ми бухваше Пък си я искам като на мама Тя я прави със сода само, без яйца и нищо животинско, все пак за Коледа.... Да видим дали този път ще успея да я докарам,че не съм си пробвала още фурната
    Успех котенце!
    И да не бухне не е болка за умирачка.

25. БЛАГОДАРЯ kotence777 thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от iliyan65 Виж мнението
    Успех котенце!
    И да не бухне не е болка за умирачка.
    Мерси То в моя случай е обратното.... И да бухне,не е болка за умиране

Нов потребител
    Post Thanks / Like

И аз имам проблеми с това бухване. Тук прочетох някой интересни рецепти и ще ги изпробвам

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Втуне , ВДТоол
    От taurus366 във форум Интернет и компютри
    Отговори: 0
    Последно мнение: 12-12-2010, 14:34

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •