Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 2 от общо 2

Тема: SAWS

Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране SAWS

Здравейте,

В Англия съм от 3 месеца, работя в ферма по прогармата SAWS. Разрешителното ми е за 6 месеца, но тъй като ми хареса исках да поработя още тъй като и работодателя си го бива и отношението е на ниво. Проблема че ако искам да поработя повече трябва да не работя 3 месеца след изтичането на тези 6 месеца, такива са правилата в конкордия, фирмата посредник, която е издала работното разрешително. Въпроса ми е има ли начин да си продължа да работя ? Ако трябват някакви документи да се изкарат работодателя няма нищо напротив да ми помогне или той да се заеме, но разбира, колкото и аз, така че помагайте

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: SAWS

Can I extend my stay in the United Kingdom when my work card expires?
    This page explains whether you can extend your stay in the United Kingdom as a seasonal agricultural worker from Bulgaria or Romania when your work card expires.

Extending your stay as a seasonal worker
    When you are accepted onto the Seasonal Agricultural Workers Scheme (SAWS) you will be given a work card that will allow you to work for a fixed period of time. The card will be valid for between five weeks and six months.

You will only be allowed to be employed as a seasonal worker for a maximum of six months. If your original work card was issued for less than six months you will need to apply for a new work card when the first one expires. Any new work card will take into account any time you have already spent as a seasonal worker. For example, if your original work card was valid for four months you will be issued with a work card for no more than two months.

If you have already been working as a seasonal worker for six months you will not be able to extend your work card. You will be able to reapply to the SAWS after a three month gap.
    To apply to join the SAWS again you will need to contact a SAWS operators and follow their application process.

Extending your stay for other employment
    You will not have to leave the United Kingdom when you have finished your SAWS employment. But you will need our permission to obtain other work in the United Kingdom. For more information for Bulgarian and Romanian nationals wanting to work in the United Kingdom see the Bulgarian and Romanian nationals section of this site.

3. БЛАГОДАРЯ SarahJane, lidoil, gelia, marryg, dokata13 thanked for this post

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. SAWS и НИН
    От tokich във форум Seasonal Agricultural Workers Scheme - SAWS
    Отговори: 8
    Последно мнение: 12-10-2012, 11:43
  2. От SAWS към селф?
    От EastSideMan във форум Seasonal Agricultural Workers Scheme - SAWS
    Отговори: 7
    Последно мнение: 14-03-2012, 20:59
  3. От SAWS към Workpermit ?
    От vall1984 във форум Общ форум
    Отговори: 2