Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 17 от общо 17
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Признаване на дипломи

Здравейте! Доста се рових във форума, но не успях да намеря информацията, която ми е нужна. Въпроса ми е легализирани български дипломи за висше образование признават ли се в UK при търсене на работа?

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Признаване на дипломи

Цитирай Първоначално написано от minush Виж мнението
    Здравейте! Доста се рових във форума, но не успях да намеря информацията, която ми е нужна. Въпроса ми е легализирани български дипломи за висше образование признават ли се в UK при търсене на работа?
    Обикновено не..но има и изключения...

Нов потребител
    Post Thanks / Like

И преди съм виждал подобни теми, и ми се струва че се пишат мнения от хора които не разбират или говорят наизуст, а и въпроса не е съвсем точно поставен.

При дипломите свичко се свежда до изискванията на определен работодател или институция.

Така например преди 4 години, когато почвах работа в UK като строителен инженер, фирмата за която кандидатствах не се задълбочи много върху Българската ми диплома. Те се интересуваха най-вече от уменията ми. Щом са ме взели - значи признават БГ дипломи.

Home office обаче поиска БГ дипломата ми (преведена и легализирана) за съвсем различни нужди - зада ми издадат work permit. щом са ми издали значи признават БГ дипломи.

Наскоро обаче проучвах какви са условията за да стана Chartered Engineer – титла която се дава от UK организация наречена ICE. Свързах се с тях, и те ми обясниха че за по ниските степени (MICE например), БГ диплома е ОК, но ако искам да стана Ceng –това е по-високо ниво и там кинтите са доста по-добри, тогава ще трябва да си доучвам.

Извода е - всеки има право (щом ще решава да те наеме или не), да оцени всички твои качества- в това число и образованието ти и да реши - отговаряш ли на неговите нужди или не.

Изключение може би (предполагам без да съм сигурен), правят държавни институции, където правилата вероятно са централизирано регулирани от някаква официална академична организация.

Надявам се мнението ми да ти е полезно.

Успех!
    Последно редактирано от yoyo : 15-06-2008 на 14:12

4. БЛАГОДАРЯ SkilucK, des, richdad, saturn131 thanked for this post
    Старо куче Аватара на Wolf
    Град
    Somewhere in the dark...watching you
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от yoyo Виж мнението
    При дипломите свичко се свежда до изискванията на определен работодател или институция.
    Значи, мнението на работодатели и институции отпадна като фактор с приемането ни в ЕС през 2007г. Факта, че чисто и просто от незнание или нежелание Великобритания не издаде съответните разпоредби в административния си апарат за разпознаване на българските дипломи за висше и средно професионално образование я нареди в числото на десетте съдени от европейския съд в Брюксел страни. Процесът е поради протеста от страна на Румънската евро-парламентарна група. Оттук-нататък, независимо колко много ще се опитват да ви препъват, то това са просто квалифицирани опити на дискриминация. нищо друго. Описаният от теб случай касае пероида преди 2007г, когато работодателя имаше правото да защитава кандидатурата на избраните от него работници за получаване на работни разрешения за тях.
    When the full moon pales across the sky, and the madness in my veins becomes to cry, I will come for your poor, yellow soul, to bring you the terror of the ancient law; and the justice will only be а tearing rule: the only award of the hunt is your blood, you fool…

6. БЛАГОДАРЯ charisma thanked for this post
    electrician Аватара на Mahoni
    Град
    Бургас
    Post Thanks / Like

Здравейте, и така никъде не намерих точен и ясен отговор признава ли си БГ диплома за висше или не. И едно към едно ли се приравнява БГ диплома към УК. В конкретния мой случай електро инженер.

Mysterious Аватара на Unknown_lady
    Град
    somewhere
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Mahoni Виж мнението
    Здравейте, и така никъде не намерих точен и ясен отговор признава ли си БГ диплома за висше или не. И едно към едно ли се приравнява БГ диплома към УК. В конкретния мой случай електро инженер.
    Нашите магистърски степени ги приравняват към техните бакалавърски.
    Май ще трябва да си доучваме там на място.

Inspiration Аватара на des
    Град
    Gillingham, Dorset
    Post Thanks / Like

Oбади се в НАРИК! Като си кажеш коя година си завършил и кой Уни и ти казват какво точно е за тях дипломата ти!!!! Дали е 1;1 или магистър за бакалавар. За скромна сума можеш да получиши сертификат!!!! Отговор ДА или НЕ няма, защото различните унита имат различен статут, някой дори в Бг не са акредитирани....
    Успех!!!

На почивка
    Post Thanks / Like

Изпратете си преведена и легализирана дипломата в NARIC./и чек за съответната сума разбира се/.До 3 седмици от там ще Ви изпратят удостоверение за нивото,на което отговаря българската Ви диплома тук.Мисля,че много зависи от кое учебно заведение е издадена дипломата Ви.Аз съм завършила ВИИ "К,Маркс"-Икономика,организация и управление,след това Следдипломна квалификация -Счетоводство и контрол,Международни счетоводни стандарти -към центъра за следдипломна квалификация и съм дипломиран /в БГ/ експерт -счетоводител.Тук едно към едно ми признаха първите 3 дипломи,за последната ми беше изписано ,че трябва да изкарам 1-годишен курс тук,за да мога да практикувам тук поради различията във счетоводните стандарти на двете страни.
    Не приравниха например диплом на мой близък,завършил Ветеринарна медицина в Пловдив.Затова мисля,че имат точни и ясни критерии и учебни заведения,чиито дипломи признават или не.

11. БЛАГОДАРЯ saturn131 thanked for this post
    променящ се Аватара на Mariana Dimitrova
    Post Thanks / Like

Задаваш огромен въпрос, на който не може да се отговори просто с ‘да’ или ‘не’, защото има множество хипотези. Бих дала следния съвет:
    1. Свързваш се с професионалната организация за електроинженери във Великобритания.
    2. Ето линк: http://search.theiet.org/iet/search?...x=0&submit.y=0
    3. Пишеш писмо, прилагаш сканирано копие от българската си диплома + документи за професионален опит.
    4. Питаш има ли Директиви на Европейския съюз във връзка с твоята професия /директивите за признаване на професионалните квалификации са над 35, но преди всичко за т. нар. ‘регулирани професии’ като лекар, мед. сестра, архитект, стоматолог, адвокат/;
    5. Великобритания приела ли е транспозиционна нота за признаване действието на тази Директива по отношение на България и Румъния.

Надявам се, съм била полезна.
    Be prepared to walk the extra mile...

Град
    Gillingham, Dorset
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от elicka Виж мнението
    Изпратете си преведена и легализирана дипломата в NARIC./и чек за съответната сума разбира се/.До 3 седмици от там ще Ви изпратят удостоверение за нивото,на което отговаря българската Ви диплома тук.Мисля,че много зависи от кое учебно заведение е издадена дипломата Ви.Аз съм завършила ВИИ "К,Маркс"-Икономика,организация и управление,след това Следдипломна квалификация -Счетоводство и контрол,Международни счетоводни стандарти -към центъра за следдипломна квалификация и съм дипломиран /в БГ/ експерт -счетоводител.Тук едно към едно ми признаха първите 3 дипломи,за последната ми беше изписано ,че трябва да изкарам 1-годишен курс тук,за да мога да практикувам тук поради различията във счетоводните стандарти на двете страни.
    Не приравниха например диплом на мой близък,завършил Ветеринарна медицина в Пловдив.Затова мисля,че имат точни и ясни критерии и учебни заведения,чиито дипломи признават или не.
    Ми те и в Бг няма да му я признаят по простата причина 4е в България има два Университета за Ветеринарна медицина - София и Ст. Загора!

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от des Виж мнението
    Ми те и в Бг няма да му я признаят по простата причина 4е в България има два Университета за Ветеринарна медицина - София и Ст. Загора!

Дори не съм и чула и за неакредитирана Ветеринарна медицина в Пловдив.....А на Еличка не ми стана ясно кои какво точно призна 1 към 1.

ПС-Ти в Блeкбърн ли живееш?

15. Recommend dimitroff83 recommended this post
    miss Аватара на allexandra
    Град
    London
    Post Thanks / Like

много малко.
    нали точно затова съдят УК,Германия,Италия и кой още в Страсбург за непризнаването на дипломите от други ЕС страни.

променящ се Аватара на Mariana Dimitrova
    Post Thanks / Like

Позволявам си да направя още едно допълнение по темата:
    В анекса към Директива 2005/36/ЕС има даден Contact Point. Функцията на последния е да дава информация дали дадена професия е ‘регулирана’ и, ако ‘да’, кои са ‘компетентните власти’ които се занимават с признаването на квалификация:

За Великобритания:
    UNITED KINGDOM
    Directive 2005/36/EC
    ECCTIS Ltd
    Oriel House
    Oriel Road
    Cheltenham
    Gloucestershire GL50 1XP
    Tel: +44 (0) 871 226 2850
    Fax: +44 (0) 871 330 7005
    E-mail: [email protected]

Website: http://www.europeopen.org.uk /посетете този сайт! Много е полезен!/

За България:
    BULGARIA
    Directive 2005/36/EC
    Ms Marina Encheva
    Senior Expert in Directorate "Information products and Services"
    National Center for Information and Documentation/
    Национален център за информация и документация
    Ministry of Education and Science
    52 A, G.M. Dimitrov Blvd.
    BG - 1125 SOFIA
    Tel: +359 2 817 38 64
    Fax: +359 2 971 31 20
    E-mail: [email protected]
    Website: http://regprof.nacid.bg/
    Be prepared to walk the extra mile...

18. БЛАГОДАРЯ saturn131 thanked for this post
    electrician Аватара на Mahoni
    Град
    Бургас
    Post Thanks / Like

Благодаря за мнението на всички. Мисля да пробвам първо с едно обаждане до НАРИК и после ще реша как да процедирам.

Град
    Gillingham, Dorset
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Zara Виж мнението
    Дори не съм и чула и за неакредитирана Ветеринарна медицина в Пловдив.....А на Еличка не ми стана ясно кои какво точно призна 1 към 1.

ПС-Ти в Блeкбърн ли живееш?
    Ами аз въобще не съм чувала за Ветеринарна медицина там и затова и казах че АКО има то и в Бг не би била призната тая диплома.

И да в Блакбърн съм , ама то и на село си има предимства

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от des Виж мнението
    Ами аз въобще не съм чувала за Ветеринарна медицина там и затова и казах че АКО има то и в Бг не би била призната тая диплома.

И да в Блакбърн съм , ама то и на село си има предимства
    Именно де....то и аз съм селянка.......наскоро дори бях на интерво за работа в Блекбърн......идва ми на около 25 мили ...

Град
    Gillingham, Dorset
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Zara Виж мнението
    Именно де....то и аз съм селянка.......наскоро дори бях на интерво за работа в Блекбърн......идва ми на около 25 мили ...
    OOOO, ами ела на гости))))
    Аз не го харесвам тоя град особено, но пък Престън е мн близо и Блякпул не е далеч. ти каде точно си?

Мн мн мн се извинявам за отклонението от темата, ама понеже няма мн българи наблизо и се развълнувах

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Български дипломи
    От Cosmic Girl във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 12
    Последно мнение: 18-04-2012, 07:53
  2. Брюксел може да накаже София за бавно признаване на дипломи
    От Мила във форум Новини от и за България
    Отговори: 9
    Последно мнение: 20-04-2011, 13:35
  3. Признават ли се дипломи от СУ?
    От aneliya_1515 във форум Наука, литература, изкуство, образование
    Отговори: 3
    Последно мнение: 03-04-2011, 11:12
  4. Приравняване на БГ дипломи?
    От ESHI във форум Образование в UK