Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 8 от общо 8
    Напреднал Аватара на oink
    Post Thanks / Like

По подразбиране Закон за употреба на българския език

"....Преди около трийсетина години приятелят ми Димитър Бежански описа един човек от неговото родно село, който не можел да казва звука "р". Та поради тази причина вместо "риба" казвал "морско свинче", вместо "кабриолет" - "файтон", а жена си Райна наричал с любов " мойта чума". От тоя човек децата в селото си бяха извадили важна поука - че когато нещата не се наричат с истинските им имена, зад това се крие някакъв дефект.
    Не че се опитвам да давам акъл /.../, но май в тоя дух трябва да бъде и Законът за употребата на българския език. Нищо че празникът на светите братя отмина. На такъв закон тържествен повод не му трябва.

Нужен е Закон за употреба на българския език! Защо ли?

....За да проумеем какво значи "неизвестен извършител", "оперативно интересно лице" и "мръсна кола". Последното е доста важно, представям си как на пътя полицай иска да глоби водач съгласно най-новите разпоредби и двамата уточняват дали колата е мръсна, до каква степен и за колко лева точно. Трябват ни доста знания за родната реч, за да усетим разликата от последните пет години, когато ни обясняваха, че само с концесия може да се построи една магистрала, и днес, когато ни казват, че най-добре е държавата да свърши тая работа.
    Струва ми се, че подобни дребни неразбирания са една от причините през последните двайсетина години народът да емигрира при първа възможност. Кой заминава посланик, кой да скубе чесън, кой да си регистрира фирмата на Сейшелските острови - все едно. И там не разбират какво им приказват. Но поне знаят, че им се говори на чужд език, така че са спокойни за психическото си здраве. Само не си мислете, че тези езикови тревоги са от вчера. Нищо подобно! "

източник:

Любомир Методиев “Монитор”

2. БЛАГОДАРЯ stella111, Wolf, Charlotte, Kwon thanked for this post
    Напреднал Аватара на stella111
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Закон за употреба на българския език

Заболя ме, когато прочетох написаното от Любомир Методиев-той го умее това - с чувство за хумор да сипе сол в раната и да прокара послание. Който я има раната, и който се замисля за послания, разбира се. Болно ми е и когато всеки божи ден започна да чета различните мнения из форумите тук. Какво като я има тревогата? На кого му пука, г-н Методиев? Когато човек се тревожи, той се старае да премахне причината. Аз мисля, че вече не се и тревожим дори. И това вече е страшно. Страшно е, когато онези, които се тревожат, вече не са в състояние да обяснят на нетревожещите защо трябва да се поразтревожат. Това беше и поводът сравнително неотдавна да пусна за коментар „Новите англичани” на авторката А.Койчева (тук държа да подчертая, че далеч не съм фенка, пардон-почитателка на въпросната авторка, не съм съгласна с някои от вижданията й, нито пък със стила й на писане, но това не касае никого). Исках да видя дали някой ще се разтревожи. Е, имаше и такива, но минаха три дни и всичко заглъхна(то това си е типично български начин на реакция). А имаше над какво да се замислим, защото този път госпожата, слава богу, не ми предлага само собствени мнения и коментари, а се позовава на цитати. Защото наистина е крайно време да се разтревожим от българо-английския „език”, който преобладава в дискусиите и мненията по всички въпроси. Далеч съм от мисълта да заменяме кибрита с „драсни-пали клечица”, но защо да не се опитаме да поднесем на български това, което искаме да кажем? Аз лично твърдя, че непреводима дума няма, зависи от преводача, разбира се. ( нека това не бъде повод някой да започне да пита точно как да се преведе ”Ще си запаля къщата, да изгори на Вуте плевнята”-това може да го коментираме друг път). И ако все пак даден автор е на мнение, че английското определение, добило гражданственост след сънародниците ни тук, е по-кратко, по-точно или по-разбираемо, ами, нека го сложи в скоби (ама на английски, защото insurance в речника го има, ама „иншурънс”-не). Това ще бъде по полезно и за онези, които искат да учат езика. И наистина няма да има неща от сорта на (цитирам цитираното от Койчева: "канселирай си селфемплоймента и се чарджи като елтеде, имаш повече бенефити от тва!", "мога ли да се логна в хоумофиса?", "колко те чарджи твоя имплойър за закъснението?", "абе я го делни тоя бастард", "фъкинг енейчес", "къв джоб ти такснаха в инландревенюто", "търся свестен ландлорд", "опраили си иншурънса?”
    Смешно ли ви е? На мен не.

4. БЛАГОДАРЯ Wolf, Charlotte thanked for this post
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от stella111 Виж мнението
    ===Това беше и поводът сравнително неотдавна да пусна за коментар „Новите англичани” на авторката А.Койчева (тук държа да подчертая, че далеч не съм фенка, пардон-почитателка на въпросната авторка, не съм съгласна с някои от вижданията й, нито пък със стила й на писане, но това не касае никого). Исках да видя дали някой ще се разтревожи. Е, имаше и такива, но минаха три дни и всичко заглъхна(то това си е типично български начин на реакция). А имаше над какво да се замислим=== И ако все пак даден автор е на мнение, че английското определение, добило гражданственост след сънародниците ни тук, е по-кратко, по-точно или по-разбираемо, ами, нека го сложи в скоби (ама на английски, защото insurance в речника го има, ама „иншурънс”-не). Това ще бъде по полезно и за онези, които искат да учат езика. И наистина няма да има неща от сорта на (цитирам цитираното от Койчева: "канселирай си селфемплоймента и се чарджи като елтеде, имаш повече бенефити от тва!", "мога ли да се логна в хоумофиса?", "колко те чарджи твоя имплойър за закъснението?", "абе я го делни тоя бастард", "фъкинг енейчес", "къв джоб ти такснаха в инландревенюто", "търся свестен ландлорд", "опраили си иншурънса?”
    Смешно ли ви е? На мен не.
    Много си прав/ права.
    Напълно съм съгласен с твоите изводи. България е затънала в сякната на посредствеността. Според участниците в тази "дискусия", българският език е "последна грижа". Срам, срам, срам! Току що цитирах Иван Хаджийски в една друга тема от този форум и ако си любопитен/любопитна, ще я откриеш.

Наистина великолепно го е казала Ана Койчева в “Новите англичани”, аз също я четох с огромно удоволствие!

http://www.big.bg/modules/news/artic...?storyid=62271

Браво на тази българска авторка!
    А за останалите - срам!

Genuine Bulgarian Аватара на svet67
    Град
    Warrington - Пловдив
    Post Thanks / Like

Това е наистина много болна тема...
    Неграмотността е проблем в англо-саксонските държави, а както виждаме става все по-голям проблем и в България. Според мен най-лошото е, че тази неграмотност се толерира от правителството в България. Мисля, че всеки знае защо...
    Прост и неграмотен народ много по-лесно се управлява, т.е. манипулира!!!

Аз например до скоро не заех, че в Англия не се повтаря година за нисък успех, т.е. има голям процент деца, които завършват училище без да могат да четат и пишат!
    И ако v БГ правителството продължава да следва "дълновидната" си политика все така, cлед 20 години не ние ще се смеем на англичaните, че са кухи лейки, а те ще се смеят на нас българите, а нашата държава ще се казва GIPSYA или може би TURKISHGIPSYA...
    И в този ред на мисли искам да попитам дали някой е виждал някакви статистики отностно грамотностността на на младото поколение в Англия?
    “Any time anyone does something good, or tries to do something positive, the world shifts ever so slightly towards love and towards goodness.” Michael Stipe

Post Thanks / Like

Smile Относно: Закон за употреба на българския език

Цитирай Първоначално написано от svet67 Виж мнението
    Това е наистина много болна тема...
    Неграмотността е проблем в англо-саксонските държави, а както виждаме става все по-голям проблем и в България. Според мен най-лошото е, че тази неграмотност се толерира от правителството в България. Мисля, че всеки знае защо...
    Прост и неграмотен народ много по-лесно се управлява, т.е. манипулира!!!

Аз например до скоро не заех, че в Англия не се повтаря година за нисък успех, т.е. има голям процент деца, които завършват училище без да могат да четат и пишат!
    И ако v БГ правителството продължава да следва "дълновидната" си политика все така, cлед 20 години не ние ще се смеем на англичaните, че са кухи лейки, а те ще се смеят на нас българите, а нашата държава ще се казва GIPSYA или може би TURKISHGIPSYA...
    И в този ред на мисли искам да попитам дали някой е виждал някакви статистики отностно грамотностността на на младото поколение в Англия?

Благодаря за подкрепата

ГРОБАРИ+ПЗ Аватара на captain caveman
    Град
    harrow on the hill,след моста първата у десно
    Post Thanks / Like

верно ли,че българския няма да е задължителен предмет в училище???
    метафорично,много хора ще останем без работа в бг...
    ГРОБАРИ+ПЗ
    БРАТ ДО БРАТА
    ПАЗАРДЖИК-СЛАВА,СЛАВА,СЛАВА!

Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от two years later Виж мнението
    верно ли,че българския няма да е задължителен предмет в училище???
    Не, не е вярно. Ама изобщо не е вярно....

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

ГРОБАРИ+ПЗ Аватара на captain caveman
    Град
    harrow on the hill,след моста първата у десно
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Milla Виж мнението
    Не, не е вярно. Ама изобщо не е вярно....
    може...тея дни нали ми бехте предоставили уникалната възможност да пообиколя другите форуми,се понапълних с подобни бисери
    ГРОБАРИ+ПЗ
    БРАТ ДО БРАТА
    ПАЗАРДЖИК-СЛАВА,СЛАВА,СЛАВА!

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Нови правописни правила в българския език
    От Мила във форум Новини от и за България
    Отговори: 2
    Последно мнение: 21-09-2011, 06:39
  2. Какво става със българския език
    От Anet във форум Общ форум
    Отговори: 4
    Последно мнение: 03-09-2011, 10:49
  3. Пишат закон за защита на българския език
    От Мила във форум Да запазим българското. Въпроси ОТ и ЗА България.
    Отговори: 9
    Последно мнение: 22-02-2011, 09:05
  4. Закон за употреба на българския език
    От oink във форум Общ форум
    Отговори: 2
    Последно мнение: 30-05-2008, 13:59
  5. Да не забравяме българския език!
    От Moxey във форум Общ форум
    Отговори: 1
    Последно мнение: 21-04-2008, 09:48

Отметки

Правила за публикуване