Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 21 от общо 21
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Ситуация с развод и брак

Допреди 2001ва г. бях омъжена за английски гражданин. Оженихме се в Бг, разведохме се в UK след известен брой години. Когато се опитах да узаконя развода ми в България, адвокатката ме върна и каза, че не съм занесла точния документ, който им трябва, за да регистрират развода. В България се водя женена, а от години вече не съм. Не успявам да намеря документа, който искат в Бг и нямам представа как да узаконя развода си.

Преди около 2г получих британско гражданство. Въпросът е, че възнамерявам да се омъжа отново (за човек, който не е английски поданик, но отдавна има Indefinite leave).

Предполагам, че няма да имам проблем да се омъжа за приятеля ми като английска гражданка, понеже разводът ми тук си е законен, легален, редовен и т.н. Дали ще има проблем? Ще мога ли с чиста съвест да кажа: "I do solemnly declare that I know not of any lawful impediment why I..........may not be joined in matrimony to............" - при положение, че знам, че в Бг се водя омъжена, въпреки, че съм разведена от 2001ва година??

А какво ще правя с узаконяването на развода, че и на новия брак в България, не ми е ясно... Някой да има идея?
    Последно редактирано от MiraM : 10-04-2008 на 21:22

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Ситуация с развод и брак

Какъв документ им занесе?при развод имаш два документа - degree nisi(разведена си,ама не окончателно) и degree absolute(фактическия документ за развод). Kоито и да си им занесла няма значение.
    Въпреки,че развода си е факт и си е съвсем законен тук, за да се легализира в БГ е задълвително да мине през съд. Това е т.нар екзекватура. Прави се само в Софииски градски съд и е невъзможно да го направиш без адвокат. Отнема около 3-4 месеца,ако не са заети може и по малко. не е нужно да ходиш в съда. натоварваш адвокат и тои ще ти свърши работата.
    за целта обаче трябва тукашния документ за развод да го изпратиш във Форин Офис за апостил (29 лири) и после го пращаш в Бг да деистват.
    накрая, със съдебното решение отиваш в общината по местоживеене и си регистрираш развода.

Новия брак - ако е тукашен - апостил ,превод в БГ , после общината и там ще ти издадат БГ акт за брак.

ПС. Учудвам се,адвокатката ти не е наясно за легализацията на разводите.

Не знам дали сте делили имоти в БГ по време на развода,но УК съд няма право да се разпорежда с каквото и да е на БГ територия.

3. БЛАГОДАРЯ Charlotte, MiraM, dima thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Имаше си апостил документа и ми го преведоха в Бг, но в момента не мога да кажа кой от двата беше... На него пише, че доказва, че решението на съда е окончателно, а тя ми иска самото решение на съда. Трябва да беше Decree Absolute (историята с тая адвокатка беше преди година). Мислех, че този е най-важния документ, че решението е потвърдено. Другия документ сигурно го имам някъде, но не знам къде е. Трябва основно пак да преровя абсолютно всичко.

А адвокатката ... аз не си я бях избрала, ами отидох в общината в София, в един офис там, и тази излезе и пита кой е наред. Не я знам колко беше наясно, но ми каза просто "Има друг документ, който е Решение на съда, той ми трябва, с този не може да стане". Иначе земя и имоти в Бг не сме делили, и добре че го нямаше този проблем.

Значи ще бъде легално и законно да се омъжа тук преди да съм си намерила разводния документ и узаконила развода в Бг?
    Последно редактирано от MiraM : 10-04-2008 на 22:14

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от MiraM Виж мнението
    Значи ще бъде легално и законно да се омъжа тук преди да съм си намерила разводния документ и узаконила развода в Бг?

Хммм.. не бих казала ,че ще е 100% легално. съм .....ми хем си женена в БГ,хем не си....ако трябва да си извадиш документ за гражданско състояние от БГ то там ще пише женена........ама тук пък си разведена...

абе ако ме питаш.....сключваи брака, но после първо легализираи развода....

Имаи предвид,че това са си мои размисли и аз не съм юридически грамотна.
    Мои познат е в подобна ситуация.....но тои е англичанин и не живее тук..

6. БЛАГОДАРЯ MiraM thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Ъм... аз се надявам да отркрия проклетото Decree Nisi скоро... Предполагам това е, което адвокатката имаше предвид под "Решението на съда".
    Ама трябва ли ми по принцип писмен документ от Бг за семейното ми положение? Някой женил ли се е в УК да сподели какви документи се изискват?
    Аз се надявам, че тъй като живея тук отдавна, и съм вече британски гражданин, и нали трябва да се идентифицирам като такъв когато съм тук, то бих могла да се омъжа като разведена (честна ) жена, понеже разводът ми тук е съвсем редовен. (нямам представа дали трябва да показвам, че съм разведена при сключването на новия брак тук). Но естествено, не знам... само се надявам нещата да са ок.

Иначе ако си ида в България може да мина за "многоженец" в женски род и кой знае какви глупости могат да се случат, ако случайно нещо се разровят нещата по документи. Първия проблем ще се случи когато дойде време да си сменя бг паспорт, защото в техните системи те още ме водят омъжена за бившия ми съпруг.

Благодаря Zara.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Къде, в коя институция трябва да попитам, за да получа повече информация по въпроса, и по-точно дали е легално да встъпя в друг брак, или не? Ако някой има представа, ще бъда много благодарна ако сподели.

Post Thanks / Like

Ъм... аз се надявам да отркрия проклетото Decree Nisi скоро... Предполагам това е, което адвокатката имаше предвид под "Решението на съда".
    Ама трябва ли ми по принцип писмен документ от Бг за семейното ми положение? Някой женил ли се е в УК да сподели какви документи се изискват?
    Аз се надявам, че тъй като живея тук отдавна, и съм вече британски гражданин, и нали трябва да се идентифицирам като такъв когато съм тук, то бих могла да се омъжа като разведена (честна ) жена, понеже разводът ми тук е съвсем редовен. (нямам представа дали трябва да показвам, че съм разведена при сключването на новия брак тук). Но естествено, не знам... само се надявам нещата да са ок.

Иначе ако си ида в България може да мина за "многоженец" в женски род и кой знае какви глупости могат да се случат, ако случайно нещо се разровят нещата по документи. Първия проблем ще се случи когато дойде време да си сменя бг паспорт, защото в техните системи те още ме водят омъжена за бившия ми съпруг.

Благодаря Zara.
    Мисля,че ти иска degree absolute,защото това ти е окончателния документ за развод. Има един период от 6 седмици и 1 ден от датата на degree nisi ,когато по някаква причина не се стига до degree absolute,т.е. нямаш документ за развод,практически, юридически,фактически ти си все още омъжена.

По принцип когато заявяваш.че искаш да сключиш брак попълваш въпросник и ако пишеш,че си разведена мисля,че биха ти поискали копие от развода,които ти то имаш.
    Не знам доколко гражданството има значение,защото тук става дума за брак. Дали си Бг,УК и тн гражданин,ако си женен или ще се жениш тук, няма как да си в същото положение и някъде другаде. просто това са си мои разсъждения.
    Ако не можеш да намериш degree absolute отиди в съда и изискаи копие - ще ти дадат.
    За БГ власти си права....за тях си женена още и докато не си узакониш развода няма как да се промени ситуацията. В кметството ще отразят промяната,само ако имаш документа-решение от Софииски градски съд.
    Според мен се заеми първо с това. Още повече,че няма нужда да ходиш лично..упълномощаваш някои адвокат...

10. БЛАГОДАРЯ MiraM thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

bih iskala da popitam pri sklu4vane na brak v registar ofis tu v UK na bulgarski grajdani - dali tozi brak e priznat ot Bulgaria; dali trqbva da se uvedoni i posolstvoto ni tuk;dokumenta koito se izdava ot registar ofisa trqbva li da se izprati i bg posolstvoto.... kakva e vsa6tnost calata procedura?
    Predvaritelno blagodarq!

lost Аватара на savana
    Град
    London
    Post Thanks / Like

Благодаря Zara.

Представят се паспортите на двамата ,подписват се декларации ,че нямате друг сключен брак и доколкото помня някакъв документ за местоживеене.

администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Ситуация с развод и брак

Еднин познат е разведен в България и иска да сключи брак тук с българка. Ще му трябва ли да показва документ за развод или просто да каже, че не е бил женен като го питат!?
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: Ситуация с развод и брак

Цитирай Първоначално написано от lordm Виж мнението
    Еднин познат е разведен в България и иска да сключи брак тук с българка. Ще му трябва ли да показва документ за развод или просто да каже, че не е бил женен като го питат!?
    Искат документ.

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

15. БЛАГОДАРЯ lordm thanked for this post
    администратор Atanas Chikov Аватара на lordm
    Град
    London, United Kingdom, United Kingdom
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: За: Re: Ситуация с развод и брак

Цитирай Първоначално написано от Мила Виж мнението
    Искат документ.
    Преведен в България предполагам!? Как ще разберат, че бил женен въобще!?
    Лицензиран имиграционен съветник Level 1 към OISC

Станете членове на нашата Facebook група Работа в UK https://www.facebook.com/groups/908173225909681/

17. БЛАГОДАРЯ Danny 69 thanked for this post
    ХАРЕСВАМ! Danny 69 liked this post
    Recommend Danny 69 recommended this post
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Re: Ситуация с развод и брак

Цитирай Първоначално написано от lordm Виж мнението
    Е защо трябва да лъже..

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

По подразбиране За: Ситуация с развод и брак

Какво значение има дали ще разберат сега или някога или изобщо. Брака му няма да бъде валиден ако в декларацията за семейното си положение е писал нежежен а е разведен
    Shall we call the real life OUTERNET?

If you're talking behind my back, you are in a good position to kiss my ass!

20. БЛАГОДАРЯ lordm thanked for this post
    Старо куче Аватара на jhoro
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от madlena Виж мнението
    Какво значение има дали ще разберат сега или някога или изобщо. Брака му няма да бъде валиден ако в декларацията за семейното си положение е писал неженен, а е разведен
    А каква е разликата - неженен или разведен? Неженен означава, че няма брак в момента - не че не се е "женил"
    Най ме кефят дървени философи - когато започнат да се палят.
    “About one-fifth of the people are against everything all of the time.”
    May 6, 1964, U.S. Attorney General Robert F. Kennedy
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"
    Гугъл търсачка на форума...............-...............Проверка на правопис
    Fuck off... if you please!!!

Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от jhoro Виж мнението
    А каква е разликата - неженен или разведен? Неженен означава, че няма брак в момента - не че не се е "женил"
    Ами разликата е че тук на семейното положение се отговаря с едно от следните: single, married, separated, divorced или widowed.
    Няма избор "неженен", а при "разведен" показваш документ, че си разведен.

Гугъл търсачка на форума

В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

23. БЛАГОДАРЯ lordm, Katsko, jhoro thanked for this post
    Старо куче Аватара на Danny 69
    Post Thanks / Like

Ами разликата е че тук на семейното положение се отговаря с едно от следните: single, married, separated, divorced или widowed.
    Няма избор "неженен", а при "разведен" показваш документ, че си разведен.
    Сигурно и single няма еквивалент на български,само предполагам.
    Using Tapatalk

25. БЛАГОДАРЯ Katsko thanked for this post
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По принцип, в тези случаи, разликата е малко като при свидетелствата за съдимост от България, където, когато един престъпник е осъден и си излежи присъдата и пробацията, след определено време си получава чисто свидетелство за съдимост, а тук, при аналогичен случай, ако пусне за DBS, особено за enhanced, ще му излязат всичките присъди и дали е или някога е бил в списъка на sex offender-ите и т.н. Та и тук - в България "неженен" означава "в момента не съм в брак", а в UK, когато искат подробни сведения за семейното положение, "неженен" го разделят на single, divorced и widow/widower.

Зависи от това, за каква цел се пита за семейното положение. В някои случаи неженен и single се покриват, да кажем, ако става дума за някои помощи и питат дали човекът в момента живее сам или с партньор, тогава може да има възможностите: single, married, living with a partner или в civil partnership. В този случай ги интересува само настоящото положение на нещата.

В здравната система понякога възможностите са:
    S Single
    M Married/Civil Partner
    D Divorced/Person whose Civil Partnership has been dissolved
    W Widowed/Surviving Civil Partner
    P Separated
    N Not disclosed

Това са само някои от случаите, както казах, зависи в каква връзка се пита.

Гугъл търсачка на форума

27. БЛАГОДАРЯ lordm thanked for this post
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

То, само факта, че слагат в отделни категории
    D Divorced/Person whose Civil Partnership has been dissolved
    W Widowed/Surviving Civil Partner
    P Separated
    На този свят трябва да си честен, само когато парамедиците те питат : -"Какво сте взели?"

Gone Аватара на Katsko
    Post Thanks / Like

Тая тема е достатъчна да откаже човек и от брак и от развод

30. ХАРЕСВАМ! jhoro liked this post
    Град
    "По света и у нас"
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Katsko Виж мнението
    Тая тема е достатъчна да откаже човек и от брак и от развод
    То ... второто не става без първото.

Един поздрав
    https://youtu.be/ylof7hMHKnE

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Гадна ситуация със сроковете
    От cecoka във форум Образование в UK
    Отговори: 4
    Последно мнение: 10-07-2011, 15:55
  2. Брак от БГ и развод в УК?
    От petvas във форум Семейно право в UK
    Отговори: 2
    Последно мнение: 28-05-2011, 01:02
  3. Малко деликатна ситуация
    От magda във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 41
    Последно мнение: 13-04-2007, 15:20
  4. кофти ситуация
    От pencho във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 6
    Последно мнение: 27-02-2007, 00:43
  5. Хипотетична ситуация.
    От Red Baron във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 25
    Последно мнение: 20-04-2005, 05:35

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
Top Worktops
eXTReMe Tracker