Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 19 от общо 19
    sweet lady luck Аватара на Charlotte
    Град
    In the eye of the tornado
    Post Thanks / Like

Question Part-, full-, Overtime въпроси

Незнам как точно да озаглавя темата.

Ситуацията е следната: В момента съм на full-time договор, но работодателя иска да промени договора ми на part-time от 25-30 часа на седмица, като всички часове отгоре ще се водят като overtime. Аз със сигурност ще си ги имам сигурни 40 часа на седмица, плюс отгоре, това не ме притеснява. Въпросът е дали тази схема е в мой ущърб - откъм отпуск, болнични, данъци или няма значение? Чета в сайта: http://www.direct.gov.uk/en/Employme...ns/DG_10027738
    и доколкото разбирам условията на работа са същи, всичко е едно и също, но тогава възниква въпроса защо ще го правят тогава, дали не пропускам нещо? Хич не ми се иска да се набутам в новия договор, ако е в мой ущърб и затова искам да съм подготвена предварително.

Който може да помогне с инфо или линк, ще съм благодарна.
    Wild is the wind

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: part-, full-, over time въпроси

губиш от отпуската си
    за данъците и осигуровките няма значение
    за statutory sick pay мисля че има значение, както и за maternity leave.
    Shall we call the real life OUTERNET?

If you're talking behind my back, you are in a good position to kiss my ass!

3. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Относно: part-, full-, over time въпроси

Цитирай Първоначално написано от madlena Виж мнението
    губиш от отпуската си
    а защо тук пише:

All workers have the right to a minimum amount of annual holiday. From 1 October 2007 the statutory minimum entitlement is 4.8 weeks holiday a year, based on your normal working week. For example, if you work:

* 20 hours a week, your statutory holiday entitlement is 4.8 20-hour weeks
    * three days each week, you have the right to 14.4 days' holiday - that's 4.8 weeks of three days each

Many employers give more than the statutory minimum amount of holiday. Under the regulations part-timers should be treated no less favourably; this normally means that a part time worker will get a pro rata proportion of what the full-time workers get.

------------------------

Part-timers are entitled to the same rights to sick pay and maternity, paternity and adoption leave and pay, and parental leave as full-time staff. If companies give more than the statutory entitlement, part-timers must also get these contractual benefits.
    Wild is the wind

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

да така е , но ти като минеш Part time взимаш pro rata na часовете които работиш. тоест ти в твоят случай губиш.
    защото ако работиш 40 часа седмично имаш примрно 20 дни холидей, ако работиш 20 часа имаш 10 дни.
    другте 20 са ти овъртайм и върху тях не т се полага холидей.
    същото е с матернити, ако взимаш 90% от възнаграждението си за първите 6 седмици. възнаграждението ти е да речем 1000 на месец ако си 40 часа. ако си 20 часа ще ти е 500. тоест матернитито за 6 едмици ще бъде 500 а не 1000.
    при матернити изчисленията са по сложни (изчислява се върху среднто възнаграждение в пределен перид от бременстта ти)
    тоест това което си цитирала е точно така, но ти губиш, когато ти се изчислява върху парт тайм. щом така или иначе ще работиш 40 часа, нямаш сметка 20 да са ти договор а другите 20 овъртайм.

6. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

примерно аз имам холидей 33 дни за 37.5 часа на седмица.
    като се върнах на работа след майчинството минах на 22.5 часа, холидеят ми е про рата на 33 дни.
    сега работя пак 37.5 часа но 22.5 по договор и остналите овъртайм, но холидея ми продължава да е про рата на 33 дни, а не 33 дни, въпреки че работя 37.5 часа, защото договора ми е за 22.5 часа и върху тези часове ми е и холидея.
    аз лично съм си избрала да не минавам на фул тайм договор защото не искам да се обвързвам винаги да работя по 37.5 часа, работя повече от 22.5 когато ми е кеф.
    но в твоят случай, ако нямаш друга причина, просто няма смисъл да дропваш фул тайм контракта за парт тайм.

8. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: part-, full-, over time въпроси

Мерси ммного за разяснението, Мадлена. Знаех си аз, че има някаква уловка. Проблема е, че те искат да сменят договорите по тази схема на всички в компанията. /еврейска му работа/ По мое желание не е, защото аз се сетих, че предимство в този случай ми е, че не могат да ме накарат да работя повече часове, но пък мен не ме грее тази работа, защото аз си ги работя 40 и отгоре и това няма да се промени. Сега се чудя какви са ми правата. Старият ми договор не е срочен. Те сега в пълно право ли са да ме задължат с новия договор и ако откажа, какво ще стане, ще ме уволнят ли?
    Wild is the wind

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

незнам тчно какво право имат да те задължат за новият договор.
    надявам се зара да се включи и да ти го изясни, но мисля че могат да съкратят позицията ти и да ти предложат нова такава за толкова часове колкото искат. тогава ти можеш да приемеш или откажеш.
    но могат май само ако съкратят позициятат ти и ти изплатят redundancy, Което statutory е 1 week pay за всяка прослужена година, освен ако в договора не ти предлагат нещо по-щедро.
    не могат просто да те уволнят, защото при уволнение се мнава през определени процедури.

11. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

По принцип дето вика Шарлота - евреиска им работа. не знам с каква цел го правят това,освен ако не смятат да плащат 12.8 % NI само на часовете по контракт. Не знам доколко счетоводтвото им е официално или имат и друга cash book.
    мадлена е обяснила за холидеис, те са по про рата,но ако работиш макар и намалени часове,но в 5-дневна седмица ще си имаш пълния размер като дни.Ако обаче решиш да напуснеш и имаш холидеи за плащане ,ще ти платят 1 седмица напр. 5 дена х 6 часа = 30 часа,колкото примерно е контракта на седмица.
    Според мен не могат да те накарат да подпишеш договора насила,но се заинтересуваи какво става ако не го подпишеш.
    Другото е,както Мадлена каза - ще съкратят позицията,ще ти платят redundancy и евентуално биха ти предложили новата позиция с намалените часове.
    Всъщност,ако успееш да си издеистваш часовете овъртаим над контрактед да ти се плащат двоино ще е наи-добре.

За SSP и SMP си имаш право.Аз като бях по маичинство имах парт таим контракт,но SMP ми се плащаше в пълен размер.

13. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Относно: part-, full-, over time въпроси

Цитирай Първоначално написано от Zara Виж мнението
    По принцип дето вика Шарлота - евреиска им работа. не знам с каква цел го правят това,освен ако не смятат да плащат 12.8 % NI само на часовете по контракт. Не знам доколко счетоводтвото им е официално или имат и друга cash book.
    мадлена е обяснила за холидеис, те са по про рата,но ако работиш макар и намалени часове,но в 5-дневна седмица ще си имаш пълния размер като дни.Ако обаче решиш да напуснеш и имаш холидеи за плащане ,ще ти платят 1 седмица напр. 5 дена х 6 часа = 30 часа,колкото примерно е контракта на седмица.

.
    Ти пишеш, че ако работя 5-дневна седмица ще си получа пълния размер на холидейс, но нали мадлена писа, че всъщност аз ще имам право на холидейс само на часовете, които са ми писани по договор, да речем 20 часа, а за останалите 20 часа, които ще правя и ще ми се падат овертайм, не получавам холидей? Ако е така, определено губя. И това за еврейската работа си беше в буквален смисъл, щото те са евреи наистина. и всъщност това, което разбрах е, че те искат да минат по тази схема, за да се подсигурят тяхната страна, което се чудя как да го разбирам. Но най-вероятно ще откажа да подписвам новия договор и минавам на опция ДГД. Не може да те увеличават отговорностите, тоест стреса, и да ти намалят от платената отпуска.
    Wild is the wind

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Part-, full-, Overtime въпроси

сега прочетох, че ако работиш пълна седмица, ни намалени часове, пак можешш да имаш цялата си отпуска, но това не значи че воите шефове ще те сложат на пълна седмица, намалени часове. могат да ти го направят прмерно 24 часа на седмица разпределени в 3 дни, а не 24 часа на седмица разпределени в 5 дни.

16. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Относно: Part-, full-, Overtime въпроси

сега прочетох, че ако работиш пълна седмица, ни намалени часове, пак можешш да имаш цялата си отпуска, но това не значи че воите шефове ще те сложат на пълна седмица, намалени часове. могат да ти го направят прмерно 24 часа на седмица разпределени в 3 дни, а не 24 часа на седмица разпределени в 5 дни.
    пак се обърках сега, какво е това 'пълна седмица с намалените часове'? така ли ще се водя, ако имам сигурни 40-те часа на седмица, просто в договора ще пише, че работя парт тайм на 20 или 30 часа, а останалото се води овертайм. намаля ли ми се отпуската в този случай
    Wild is the wind

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

в договора ще ти пише 20 часа, но ако не ти пише работиш 20 часа (по 4 часа 5 дни в седмицата), а само пише 20 часа, то тогава 20 часа контрактед са ти първите 20 часа, които изработваш и всичко над тях е овъртайм. а иначе ще имаш 5 дни по 4 яаса и всеки ден каквото е над 4 часа ти е овъртайм. съмнявам се да имаш такава клауза, евреите са го измислили.

19. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

по принцип ако са ти казали че овъртайм ще ти се плаща кеш ин хенд, ясно защо го правят да спестят от осигуровки и холидей

21. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    Град
    Post Thanks / Like

по принцип ако са ти казали че овъртайм ще ти се плаща кеш ин хенд, ясно защо го правят да спестят от осигуровки и холидей
    не, няма да плащат овъртайма в кеш. плащат ни с чек на месец. значи излиза, че искат да спестят от холидея на персонала. егати изродите, да вземат и да ни спрат кафето, че да поспестят някой и друг паунд.
    Wild is the wind

Град
    Post Thanks / Like

в договора ще ти пише 20 часа, но ако не ти пише работиш 20 часа (по 4 часа 5 дни в седмицата), а само пише 20 часа, то тогава 20 часа контрактед са ти първите 20 часа, които изработваш и всичко над тях е овъртайм. а иначе ще имаш 5 дни по 4 яаса и всеки ден каквото е над 4 часа ти е овъртайм. съмнявам се да имаш такава клауза, евреите са го измислили.
    сега ми стана ясно какво имаш предвид за пълната седмица, но със сигурност излиза, че и да имам пълна седмица, то контрактед са ми 20 часа и съответно получавам холидей само върху тях. верно са го измислилили.
    Wild is the wind

Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Re: Относно: Part-, full-, Overtime въпроси

Цитирай Първоначално написано от Charlotte Виж мнението
    сега ми стана ясно какво имаш предвид за пълната седмица, но със сигурност излиза, че и да имам пълна седмица, то контрактед са ми 20 часа и съответно получавам холидей само върху тях. верно са го измислилили.
    Много е важно да е записано колко дни и по колко часа си контрактед да работиш?Ако е както Мадлена ти каза - 20 часа върху 5 дена си ок......имаш си 5 дена отпуска,но заплащането ти е по часовете по контракт. Същото е и ако напускаш.

25. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    Град
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Относно: Re: Относно: Part-, full-, Overtime въпроси

Цитирай Първоначално написано от Zara Виж мнението
    Много е важно да е записано колко дни и по колко часа си контрактед да работиш?Ако е както Мадлена ти каза - 20 часа върху 5 дена си ок......имаш си 5 дена отпуска,но заплащането ти е по часовете по контракт. Същото е и ако напускаш.
    аха. добре, че се допитах. трябва да гледам да ми е написано черно на бяло, че тези 20 часа са ми за пълна работна седмица и тогава си получавам пълния размер на холидея, в противен случай, те могат да се изхитрят и да ми разпределят холидея за 20 часа за 3 дена да речем и аз губя. не се бях замисляла за тези неща, докато не ми дойдоха на главата.
    а за напускането какво казваш? ако ми е написано 20 часа на 5 раб седмица, ако напусна получавам ли си цялата отпуска, която ми се полага? много объркано
    Wild is the wind

Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Re: Относно: Re: Относно: Part-, full-, Overtime въпроси

аха. добре, че се допитах. трябва да гледам да ми е написано черно на бяло, че тези 20 часа са ми за пълна работна седмица и тогава си получавам пълния размер на холидея, в противен случай, те могат да се изхитрят и да ми разпределят холидея за 20 часа за 3 дена да речем и аз губя. не се бях замисляла за тези неща, докато не ми дойдоха на главата.
    а за напускането какво казваш? ако ми е написано 20 часа на 5 раб седмица, ако напусна получавам ли си цялата отпуска, която ми се полага? много объркано
    не,ще ти платят само тези 20 часа......колко дни си контрактед да работиш е важно когато си вземаш холидея,докато си на работа....
    макар,че;
    ако работиш 5 дена - 20 дена холидеи са ти 4 седмици. - 4 х 5 дена = 20 дена.
    Ако холидея ти е про-рата ,напр. 14 дена ти холидея,дефакто ще бъдеш офф за 5 седмици - 5 седмици х 4 дена = 20 дена...
    Холидея ти така или иначе ти е про рата на часовете,така,че аз личнио смятам,че ако е 20 часа за 3 дена си по добре..

28. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Re: Относно: Part-, full-, Overtime въпроси

не, няма да плащат овъртайма в кеш. плащат ни с чек на месец. значи излиза, че искат да спестят от холидея на персонала. егати изродите, да вземат и да ни спрат кафето, че да поспестят някой и друг паунд.
    те пак могат да си ти плащат с чек, важното е какво пише на пейслипа ти.
    защото те плащат осигурпвки върху възнаграждението, което е в пейслипа.
    тоест make sure ч1е в пейслипа ти осигуровките са върху всички часове, а не само върху контрактед.

30. БЛАГОДАРЯ Charlotte thanked for this post

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 9
    Последно мнение: 28-03-2014, 07:14
  2. Относно типа на курса full/part time и Жълта карта
    От inkobni във форум Registration Certificates
    Отговори: 15
    Последно мнение: 29-01-2013, 13:59
  3. Отговори: 6
    Последно мнение: 03-03-2008, 12:24

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми