Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 19 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 467
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

По подразбиране Пътеводител за новодошли самонаети / self-employed (2007 - 2012 г.) - emodonkov

В UK съм от 17.01 и след безуспешно търсене на работа (по схемата с letter of approval) реших и аз да се регистрирам като self employed. Днес изтеглих формата CWF1 по линк на милена някъде в архивите на форума, която (формата) смятам да попълня и да изпратя утре (01.03.2007). Като първа стъпка предприех откриване на банкова сметка. Тръгнах да обикалям из банките и първата в която влязох беше Лойдс. Посрешна ме един много любезен господин, Пол Мак ..еди кой си.. фамилията я забравих, ама явно беше от шотландски произход. Направо минах на въпроса че искам да стана клиент на банката и да си открия сметка, след което Пол взе да ме разпитва от къде съм, за какво ще ползвам сметката, имам ли някакви дебитни и кредитни карти и т. н. Понеже беше първата банка в която влязох реших изобщо да не го лъжа човека защото банки колкото щеш, ако не в неговата, то в някоя друга ще ми излезе късмета (което се оказа печеливша тактика). Та наизвадих му кредитни (транскард и ОББ) и дебитни (прокредитбанк и булбанк). Пита ме за какво ми е сметката, на което му отговорих че ми трябва евентуално бъдещ работодател да ми превежда пари. Пита ме дали кандидатствам за конкретна работа, отговорих му 'да' (по това време бях напускал апликейшъни из доста фирми). Пита ме дали България е станала член на ЕУ (това последното ме пита по скоро да ме провери доколко съм информиран аз самия). Поиска ми паспорта (настоя за паспорта, каза че личната карта не му трябва), телефонен номер, адрес,каза да си измисля парола за интернет и за телефонно банкиране. Пита ме в момента мога ли някакви пари да вкарам по сметка, при което отидох с една бележка написана от него до едно гише и си внесох 100 паунда. Та това беше. След седмица получих на посочения от мен адрес едно писмо (с емблемата на Лойдс) и адресирано до мен, което съдържаше дебитна карта, чекова книжка и разни писма и благодарности, разяснителни брошури за интернет и телефонно банкиране, съответните картончета с пин номерата (за интернет и телефонното банкиране само), за дебитната карта пин номера го получих след седмица, след като потвърдих че съм получил картата. Та с въпросното писмо смятам да докажа адреса по късно. Та дотук с откриването на сметката. Ако някой се интересува от това което пиша, да го покаже, по нататък ще опиша как протичат и останалите етапи от регистрацията за self employed (ако стане изобщо).
    Последно редактирано от emodonkov : 07-10-2007 на 11:34 Причина: syntaxsys error

2. БЛАГОДАРЯ zui7, kumana, kind_mz, lionheart, tiho26 and 268 others thanked for this post
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: self-employed-промени

Като продължение на темата ето докъде стигнах: Днес, 01.03.2007 (честита баба марта) попълних, копирах и изпратих формата CWF1 на адреса, посочен в самия формуляр. Ксерокопието си го запазих (препоръчвам го като практика). Доста се чудех дали да не се обадя директно по телефона за да се регистрирам, но се притесних да не попадна на някой биоробот (обикновенно ако ти зададе някой въпрос, който не можеш да разбереш, започва да го повтаря като латерна, вместо да го преформулира или да го зададе в по-разбираема форма). Описвам накратко какво точно попълних.
    В началото на формуляра е даден телефон, на който може да се регистрираш директно, адреса, на който се изпраща формуляра, и телефон за консултация при попълването. Има и една отметка, която ако се отметне в последствие ще ви бъде изпратена една брошура как да си организираме бизнеса, която отметка аз лично отбелязах (много обичам да ми пристигат по пощата разни работи адресирани до мен било то и безполезни). В следващата секция 'yourself' попълних в първото квадратче 'Mr', във второто написах първото и бащиното си име, а в третото попълних фамилията си. В следващите квадратчета попълних рожденната си дата. Квадратчетата отредени за националния осигурителен номер (Your National Insurance number) оставих празни. В следващата графа си написах адреса и пощенския код. В квадратчето за телефонния номер написах GSM номер поради факта че нямам Бритиш телеком. В полето за имейла си написах имейла. Следващото поле е отредено за цитирам 'most recent tax reference number...'. Понеже съм от 1 месец в кралството и не съм подавал 'Tax Return' декларации това поле го оставих празно. Малко по надолу има едно малко квадратче, което касае хората (включително и мен), които не са 'UK resident' и са пристигнали на острова през последните 12 месеца, затова го отметнах. Следващата секция се попълва (не съм много сигурен, но доколкото разбрах) при условие че докато сте работили като self-employed, в същото време сте работили и на трудов договор. Та ако е било така, в тази секция попълвате данните на въпросния работодател (аз не попълних нищо). В следващата секция (Your business) попълвате датата на която сте започнали да развивате дейност, аз попълних 27.02.2007. В следващото квадратче трябва да напишете какъв вид дейност развивате, аз написах електротехник (electrician). Отиваме на следващата страница от формуляра, където въпросната секция продължава (Your business continued). Най отгоре има две квадратчета, които не съм отмятал, поради факта че не разбрах за какво са, но сметнах че не ме засягат, както предполагам че няма да засегнат и никого от четящите това. По нататък има една графа за името на бизнеса и адреса на бизнеса. Измислих си име на бизнеса (TS ELECTRICS) и го написах. Предварително проверих с търсачка в интернет да не засегна интереса на някоя голяма компания, но от резултата разбрах че не съществува фирма с това име. За адрес попълних домашния си адрес. По надолу в графата за бизнес телефон написах въпросния мобилен номер, за който споменах по-нагоре. По нататък в графата за имейла написах същия имейл, който бях написал и като личен. Имах намерение да си открия набързо един имейл в yahoo, който да посоча като бизнес, но ме домързя и използвах личния си имейл за целта. Следва графата от какъв тип ви е бизнеса, аз писах sole trader (нещо като нашето Едноличен Търговец). Имах идея да започна като Ltd. (ООД), но по нататък като събера по-вече информация ще направя и това. По надолу питат дали имате съдружник, аз отметнах 'НЕ' като съответно оставих празни графите за съдружниците, с което отиваме директно на следващата секция, и по точно 'How to pay your Class 2 NIC's ' Според написаното тук, разбрах че фискалната година на англичаните е от април до април, а осигуровките се плащат на тримесечие (по точно на 13 седмици). Плащането на осигуровките може да стане с директен дебит (дърпат ви ги от банковата сметка). Ако не очаквате по-голям приход от 4465 паунда до 05.04.2007 то може и да не плащате осигуровки. Понеже смятам да се възползвам от последното, отметнах квадратчето в тази секция, с което желая да ми бъде изпратена информация по въпроса. В следващата секция има едно квадратче, с което потвърждавате дали имате намерение да наемете някого. Бая се чудех, ама го отметнах. Дано ми се размине само с изпращане на информация, а не с допълнително попълване на формуляри. Последната секция е за ДДС. Питат ме дали искам формуляр за регистрация по ДДС, това квадратче го оставих празно. Накрая се подписах и сложих днешна дата. Отидох до местната библиотека, копирах формуляра, след което минах през пощата, купих си плик и марка първи клас, надписах плика и го изпратих заедно с формуляра. Когато получа отговор по пощата ще ви информирам за да разберете колко време ще отнеме. Забравих да спомена една подробност. В секцията 'Your business' още в началото пише че ако смятате да работите като 'subcontractor' в 'construction industry', което според мен включва и строителството, трябва да имате 'HM Revenue & Custom registration card'. Та утре ще звъня в ревенюто да разбера как да взема такава карта и вечерта ще разясня в блока. Благодаря за търпението.

4. БЛАГОДАРЯ kumana, Decatur, lionheart, zui7, lordm and 128 others thanked for this post
    edition Аватара на kumana
    Post Thanks / Like

еmoдонков браво за ентусиазма!! споделяш мн необходимо инфо от първа ръка за новодошлите и сполука!
    Sub Footage

6. БЛАГОДАРЯ emodonkov, lionheart, martinlyask, dosi, ppepyno and 11 others thanked for this post
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

Благодаря за интереса, радвам се че ще бъда полезен. Та сагата продължава. Днес, 02.03.2007 както обещах реших да се информирам за въпросната регистрационна карта. За съжаление разбрах че в града, където се намирам ревинюто е закрито преди 2 години, а най-близкия Inland revenue е на 40 мили, и трябваше да провеждам телефонни разговори. Не го препоръчвам на никой, който не владее перфектен английски (моят английски не е много добър). Та като начало звъннах на телефона, който беше посочен във формата CWF1. От там поисках телефона на въпросното ревиню, след което ми продиктуваха някакъв номер. Когато звъннах на номера, който ми дадоха обаче никой не отговаряше. След неколкократни опита влязох в интернет и потърсих телефоните на тази служба. Излязоха ми 3 номера.На първия от тях ми продиктуваха един друг, от там ми продиктуваха втори, на втория номер взеха да ме разпитват и като разбраха че нямам осигурителен номер ми продиктуваха трети номер, без да подозирам че това е телефон за кандидатстване за национален осигурителен номер: 08456000643. Там попаднах на една много любезна госпожа която ми се представи набързо и така и не можах да и запиша името (имам практика да записвам в колко часа с кого за какво съм говорил, така мога в последствие да изисквам персонална отговорност). Та на въпроса ми за картата, тя ме запозна с предназначението на телефонния номер, и за да не бъде цялата хамалогия напразно взех да я запознавам с моя случай (че съм започнал като self-employed, че вчера съм подал апликейшън за регистрация като такъв, обаче нямам осигурителен номер). Попитах я дали съм постъпил правилно след като съм оставил празно полето за осигурителен номер, тя каза че не било важно. И така взе да ме разпитва първо какво ми е името. Пита ме какъв ми е пощенския код, пита ме в кой град живея, след това ми продиктува адреса ми (явно го провери по компютър в съответствие с пощенския ми код) и ме попита дали е това адреса ми, след което потвърдих. Пита ме като какъв започнах бизнес, казах като електротехник. Пита ме дали преди съм работил в UK казах че не. Пита ме от коя държава съм, казах от България. Пита ме кога съм влязал в UK, казах на 17.01.2007. Пита ме кога съм роден, продиктувах си датата. Пита ме кога започнах бизнес, отговорих на 27.02.Пита ме дали съм се ползвал от benefits (социални помощи), отговорих не. Пита ме дали имам роднини тук, отговорих не (излъгах между другото, защото не ми се даваха обяснения по темата. В последствие мога да се отметна, като се позова на недотам добрия ми английски). Пита ме как живея, и понеже не разбрах какво има предвид, тя си преформулира въпроса на откъде взимам пари за да живея тук, отговорих и че съм дошъл с достатъчно пари. Тогава ме попита дали ми е удобно на 09.03 да направя апойнтмънт за осигурителен номер. Питах я къде трябва да отида за тази среща, на което ми посочи един друг град, който между другото е по-далече от този, който аз имах предвид. Попитах я възможно ли е да се явя в града, който си бях избрал (понеже го и познавам донякъде), след известно забавяне ми потвърди че имало часове за тази дата и там, пита ме дали е удобно в 09,45 сутринта, отговорих да. Тогава тя ми каза да си нося паспорта, да нося копие на фактури ако имам издадени, пита дали имам някакви сертификати, казах и че имам само дипломата си от българия, каза да я взема (но май не беше много сигурна дали е необходима). Каза че до 3 дена (по мои сметки във вторник най-рано) ще получа по пощата подробни инструкции и потвърждение на срещата (не знам дали е правилно да я нарека интервю),след което си пожелахме приятен ден и разговора приключи. Та обадих се за едно, то стана друго. Дано да е за добро, защото ще отида на въпросната среща напълно неподготвен, но за всяко нещо си има първи път (дано да е единствен). В понеделник обаче ще продължа да звъня да се информирам за 'HM Revenue & Customs registration card', тъй като въпроса остана висящ. Но деня не беше напразен, в понеделник ще пиша пак. Благодаря!

8. БЛАГОДАРЯ Decatur, svetlito, lionheart, zui7, lordm and 90 others thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Достоен "Пътеводител на българския стопаджия"! Браво на теб!

10. БЛАГОДАРЯ emodonkov, ppepyno, slavomira, niknolt62, neli-kaneva and 2 others thanked for this post
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

Събота и неделя прекарах в ровене из интернет за да разбера по-вече за 'HM Revenue & Custom registration card', която е известна още под 'CIS' мисля че идва от 'Construction Industry Scheme' (ако бъркам нещо, моля по-опитните да ме поправят, в тази връзка благодаря на Milla за дискретната забележка). Та според това, което разбрах такава карта трябва да притежават всички self-employed които работят като подизпълнители към разни агенции. По тази система става и плащането от агенциите на подизпълнителните чрез някакви ваучери, които се взимат от най-близкия 'tax office'. Пак там става и кандидатстването за такава карта. За издаването на такава CIS карта е необходимо да се вземе формата 'CIS2 (individual)' от който и да е таксофис, да се попълни и пак там да се подаде. Имах намерение днес да направя това, но реших да изчакам да получа потвърждение за регистрацията ми като селф-емплойд. Другото което разбрах е че всеки, който работи на 'Construction site' трябва да притежава CSCS карта (от Construction Skills Certification Scheme). Под 'Construction site' може да мине всяка паянтова барака, на която има подпряна стълба. Общо взето притежаването на такава карта е почти задължително за тези, които работят на стълба, скеле, извършват височинна работа или работят с опасни за живота и здравето съоръжения. За този, който тепърва започва да работи на такива места не е задължително първите 6 месеца да притежава такава карта, ако с него има придружител, който обаче трябва да притежава такава. Но според мен не трябва да се разчита на такива изключения. Не съм проучил още въпроса с подробности но за да се изкара такава карта, трябва да се държи най-малкото тест по 'healthy and safety' (не съм много сигурен така ли се пишеше, нямам възможност да проверя в момента), което означава тест по безопастност и охрана на труда. За различните професии теста е различен и се държи към тест-центровете на съответните гилдии. Картата, която се издава след успешно положен изпит също е различна за различните професии. CSCS карта се издава на строителите (плочкаджии, зидари, шпакловчици и др. чисто строителни професии). За електротехниците такава карта е известна като ECS, за водопроводчиците (plumber) картата е известна като JIB-PMES, за обикновенни оператори на машини в заводи картата се нарича CPCS (ако бъркам нещо моля да ме поправяте). Такава карта трябва да притежават дори 'site visitors', т.е. хора, чиято професия не е пряко свързана с работа на такива обекти, но се налага от време на време да ги посещават. Та понеже ме интересуваше за електротехници посетих сайта на съответната организация (нямам възможност да публикувам линкове). За всяка отделна професия се издава съответна карта, като има отделни изисквания за различните професии. Има дори общ работник в електротехниката (labour), като изискванията за него са да има NVQ level 1 (образователна степен която се придобива след изкаран курс) и съответния тест за безопасност и охрана на труда, която споменах по-горе. Понеже нямам никаква английска диплома, смятам да се обадя в някое регионално предстватителство на тази организация, за да проуча как мога да взема такава карта. По всяка вероятност ако искам да използвам българската си диплома за доказателство на професионалните ми умения, то трябва да я прекарам през една организация-NARIC, която се занимава с приравняване на дипломите, които са издадени извън UK. Крайния резултат е документ, който удостоверява че въпросната диплома съответства на еди-коя си английска образователна степен. Между другото смятам когато отида на 09.03 за НИН да си сменя и шофьорската книжка за английска такава, тази вечер ще посъбера информация и по този въпрос.
    ПП Благодаря на Zara и на всички останали за публикациите, които бяха извор на част от информацията, която споделям по-горе.
    Последно редактирано от emodonkov : 07-10-2007 на 11:37 Причина: bullshit

12. БЛАГОДАРЯ lionheart, zui7, Мила, lordm, tiho26 and 63 others thanked for this post
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

Днес, 07.03.2007 получих писмо, което ме изненада много неприятно. Писмото е от Jobcentre Plus, във връзка с националния осигурителен номер.Имам много лоши впечатления от служителите на въпросната организация, страшно нелюбезни, да не кажа груби. На всичко отгоре, датата за интервюто е утре!!! Часът също е друг. Направо съм бесен. Между другото писмото е пуснато на 02.03 а го получавам чак днес. Пътувало е 5 дена през 40 мили. Та какво пише в писмото: Г-н еди-кой си, относно вашия осигурителен номер, вие се свързахте с нас за да заявите Национален Осигурителен Номер във връзка с имате намерение да започвате работа/ активно търсите работа/ вече сте започнал работа. Ние трябва да ви интервюираме за да добием по-вече информация преди да ви дадем национален осигурителен номер. Запазихме ви час за интервюто на 08.03.2007 в 10:20 еди къде си. Елате навреме ... и други глупости. Носете документи за идентификация като паспорт, форма SAL, ARC (aplication registration card), или национална идентификационна карта. Вие трябва да се явите на интервюто, дори да нямате въпросните документи. Пише още разни излишни неща, и най отдолу на първа страница (от общо 2) пише че въпросното писмо не може да бъде използвано като доказателство за кандидатстване за НИН (национален осигурителен номер). На втора страница има списък с документи, които според написаното най-отгоре съм се съгласил да нося на интервюто. Та отметки има срещу: Валиден паспорт, писмо потвърждаващо къде живея, фактури и Schedule D Taxation form. Последното нито го зная какво представлява, нито имам спомен да сме коментирали по телефона въпросния документ. Между другото го намерих в интернет и прилича на нещо като данъчна декларация, утре ще им обясня че е станала някаква грешка. Аз нямам и месец откакто съм 'започнал' дейност, а те вече ми искат да представям данъчни декларации. За паспорта добре, писмо за доказателство както споменах в по-преден пост ще използвам цялата кореспонденция от Лойдс. Между другото забелязах че на чековата ми книжка най-отгоре ми пише адреса и името. Пише също да откъсна въпросната страница от съображение за сигурност. Добре че не съм го забелязал по-рано, защото какво по-добро доказателство за адрес. По въпроса с фактурите, днес си купих кочан с фактури от Partners. Та съдържанието на кочана прилича по-вече на нашите сметки за ресторант, отколкото на фактури, ама на корицата пише 'INVOICE'. Вътре на страниците пише дата ........., от........... , на ........... , и таблички. Няма адрес, няма булстати и данъчни номера и др. помпозни атрибути. Ако има някой, който е в час със попълване на фактури да се включи до полнощ тази вечер и да помогне със съвет, правилното нещо ли съм купил и какво се попълва в него, печат и подпис трябва ли да има? Много ми е спешно, утре сутринта трябва да представя въпросните хартийки на комисията. Предварително благодаря!

14. БЛАГОДАРЯ ivanzh, katqueen, emo_trans, kork, ivo1981 and 40 others thanked for this post
    sweet lady luck Аватара на Charlotte
    Град
    In the eye of the tornado
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от emodonkov
    Та отметки има срещу: Валиден паспорт, писмо потвърждаващо къде живея, фактури и Schedule D Taxation form. Последното нито го зная какво представлява, нито имам спомен да сме коментирали по телефона въпросния документ. Между другото го намерих в интернет и прилича на нещо като данъчна декларация, утре ще им обясня че е станала някаква грешка. Аз нямам и месец откакто съм 'започнал' дейност, а те вече ми искат да представям данъчни декларации. !
    Не си спомням преди да са искали тази Schedule D Taxation form. Но прочетох, че ако си self-employed трябва да се регистрираш за Schedule D статус в местния такс офис и те ще те проверят дали всъщност упражняваш тази дейност и имаш приходи от различни места и ако установят, че повече от 80% от приходите ти идват от един източник, то тогава не може да си на Schedule D, а ще трябва да плащаш данъци по Schedule E или Pay As you Earn system, но това вече става employment.
    Последно редактирано от Charlotte : 30-03-2007 на 16:27
    Wild is the wind

16. БЛАГОДАРЯ emodonkov, pelikan, katqueen, kork, ppepyno and 8 others thanked for this post
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

Благодаря на всички за коментарите, смятам да понапиша фактури само на българи, не знам как ще го докажат това с източниците, освен ако аз не го декларирам със въпросната форма, в края на краищата 'работя' за сега с крайни клиенти, които са физически лица и едва ли ще използват 'издадените' от мен фактури за доказване на разход. Утре ще хвърля по-вече светлина по въпроса ще ми дадат ли НИН без Shedule D Taxation form.

18. БЛАГОДАРЯ tiho26, katqueen, ivo1981, mimi24, dosi and 11 others thanked for this post
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

Днес 08.03.07 (честит 8 март на дамите) интервюто беше успешно. Та ето как протече. Когато пристигнах във въпросната служба (Jobcentre plus) в града, където се провежда интервюто, пред вратите беше бълно с поляци - около 30-40 човека. Та наредих се до тях, даже ме объркаха за техен човек, та в 9:00 ни пуснаха вътре. Провериха по един списък кой е тук и кой го няма и ни накараха да седнем на едни дивани и да чакаме. От тези дивани се виждат масите, където се провеждат интервютата. Провеждаха се по 4 интервюта наведнъж. Понеже дойдох доста рано (интервюто ми беше за 10:20) чаках доста. Поляците си идваха с преводачи, така че тези, които не знаят езика могат да си вземат приятел или роднина, който да помага с превода. Тези които имат минимални познания ще се справят и сами, защото повечето от въпросите се свеждаха до прости отговори ДА/НЕ. Но добро впечатление ми направи че се опитваха по всякакъв начин да предразположат хората срещу себе си. Дори на всяко бюро имаха полски речници и често използваха полски думи (всички с изключение на мен бяха поляци на интервюто). Интервюиращия е един човек (очаквах комисия от поне 3 човека). Та към 10 часа се оказа че доста от хората не са дошли навреме, та затова дойде една много любезна женица, попита ме кой съм и ме покани да седна. Започна с думите че въпросното интервю се провежда за да се сдобият с по-вече информация и че информацията е поверителна. След това каза: бяхте помолен да си донесете паспорта, след което и дадох паспорта, след това вика бяхте помолен да донесете някакво доказателство за вашия адрес, след което и изкарах плика с кореспонденцията на лойдс (по мое мнение всяко писмо става, дори лична кореспонденция), на въпроса и за доказателство за бизнес и изкарах кочана с фактурите. Попита ме дали имам друго доказателство че развивам бизнес отговорих и че нямам. За въпросния документ (Schedule D Taxation form) не стана и дума. Пита ме дали ми е регистриран бизнеса, на което и отговорих че съм изпратил формата CWF1 но още не съм получил потвърждение. Попита ме дали съм регистриран в местния такс офис и аз отговорих - не. Тогава тя ми каза че трябва да се регистрирам възможно най-бързо. Казах и че като получа потвърждение на регистрацията ми ще го направя. Какво още ме пита: трите ми имена, адреса ми, кога съм пристигнал в UK, преди бил ли съм в UK, как съм пристигнал на което отговорих със самолет.Попита ме от кое летище съм излетял, накара ме да го напиша на едно листче (очакваше да кажа софия, но понеже отговорих Варна и се пообърка малко, сигурно е мислела че в танганайзия имаме само едно летище) а също и с коя авиолиния съм летял. После дали ме е посрещнал някой и как съм се придвижил до мястото на обитаване. Как се казва майка ми (а също и да го напиша), как се казва баща ми, женен ли съм, на коя дата съм се оженил, имената на жена ми, накара ме също да напиша на кирилица адреса ми в България. Междувременно ми взеха едно писмо от лойдс, паспорта ми и кочана с фактури за да ги копират. В един момент ги върнаха и жената дето ме интервюираше взе да го разлиства (кочана с фактурите). Каза, ооо, много добре, много бедно обаче (бях надраскал около 10 фактури за около 100 паунда общо). Казах че това е само началото. Общо взето избягвах да се разливам. Отговарях само каквото ме пита. Накрая ми даде един лист и ми обясни че най-горе в ляво е записан номера на апликейшъна ми, в момента щели да изпратят данните и понеже се изготвяла пластмасова карта с номера, щяло да отнеме време, може и месец. Та пожелахме си приятен ден и се разделихме.
    Последно редактирано от madlena : 26-08-2007 на 23:43

20. БЛАГОДАРЯ Decatur, Мила, zui7, Joannamax, kumana and 64 others thanked for this post
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

Като допълнение за тези които не са попълвали фактури ще опиша аз как ги попълних. Фактурите са обикновенно по 100 в кочан предварително прономеровани (имат си номерца на страничките) и са по две (1,1,2,2,3,3,...) Моите фактури (купени са от Partners както споменах по-горе, цена 2,50 паунда, червено тефтерче, пише INVOICE) най-отзад имат приложени две индигирани страници, едната я откъснах и я използвах за копието (слага се между първа и втора страница, и каквото се напише на първата, остава и на втората). Най-отгоре на всяка страница има дата. Та пишете датата (пример 27/02/07 ). Когато си пишете първата фактура си спомнете какво сте казали за дата на започване на бизнеса. Пишете (поне аз така писах) с печатни букви. След датата има from .... Там пишете вашето име, ако имате име на бизнеса пишете името на бизнеса, тире, вашето лично име (поне аз така написах, from: TS ELECTRICS - E.Donkov). След from следва to:.... Там пишете името на човека, на когото издавате фактурата. Аз лично писах имена само на българи (те също са клиенти, нищо че не са англичани). По надолу има една табличка с три колонки и около 10 реда. В първата колонка пишете услугата, като най отпред пишете времето. Пример: 1 час и 50 минути инсталиране на пералня. Във втората графа (доста се чудих аз самия, но видях някъде в интернет във втората графа вид валута) пишете знака за паунд (нямам го на клавиатурата, пък и илко не го е включил в колекцията си от символи). В третата колонка пишете сумата. Внимавайте в изчисленията. Аз си определих тарифа 12 паунда на час (всяка професия си има фиксирана тарифа - 'rates'), защото се смята по-лесно (падат се по 2 паунда на 10 мин.). Та в колонката за стойността смятате времето по тарифата на час. Най отдолу на последния ред пишете TOTAL, (знака за паунд), общата сума. След като попълните фактурата, оригинала (страницата на която сте писали с химикал) я откъснете и я изхвърлете, копието да остане обаче на кочана.
    Последно редактирано от emodonkov : 08-03-2007 на 21:18

22. БЛАГОДАРЯ Joannamax, Мила, wuli, krasi_k, tiho26 and 60 others thanked for this post
    Нов потребител Аватара на Joannamax
    Post Thanks / Like

Thumbs up Re: self-employed-промени

Браво на Емодонков за полезната информациа която сподели относно регистрирането като селф имплойд и иншуаранс номера!

24. БЛАГОДАРЯ krasi_k, dankap, dosi, албаса, charisma and 1 others thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Браво на ЕМОДОНКОВ за информацията, в допълнение мога да допълня, че регистрацията в Хоумофис за селфемплойед не е задължителна, а пожелание и много препоръчителна / за целта се попълва и подава форма БР1 , т.к. издаденият сертификат би помогнал да се идентифицираш за в бъдеще като селф / особенно след промените за строителният бизнес от април, ЦИС схемата / и съответно да улесниш и намериш повече работодатели, които вече ще са длъжни сами да се убедят и декларират селфемплоимента ти и т.н.Отделно този сертификат служи и за ИЛР .
    При нужда вижте форум " регистрационни сертификати "
    Извинявам се ако инфото е неточно, дори все още не съм в УК.
    Още 1 път на Емо, дано и аз съм бил полезен поне малко !

26. БЛАГОДАРЯ katqueen, албаса, carina9393, kori., niknolt62 and 1 others thanked for this post
    Great Warriors Never Die Аватара на CYPER
    Град
    NW2, London
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от krasi_k
    в допълнение мога да допълня, че регистрацията в Хоумофис за селфемплойед не е задължителна, а пожелание и много препоръчителна / за целта се попълва и подава форма БР1 , т.к. издаденият сертификат би помогнал да се идентифицираш за в бъдеще като селф / особенно след промените за строителният бизнес от април, ЦИС схемата / и съответно да улесниш и намериш повече работодатели, които вече ще са длъжни сами да се убедят и декларират селфемплоимента ти и т.н.Отделно този сертификат служи и за ИЛР .
    При нужда вижте форум " регистрационни сертификати "
    Извинявам се ако инфото е неточно, дори все още не съм в УК.
    Още 1 път на Емо, дано и аз съм бил полезен поне малко !
    Регистрацията в данъчния офис (Inland Revenue) е задължителна и трябва да се направи не по-късно от 3 месеца след края на първия месец след като си започнал работа като self-employed. Става с форма CWF1 или по телефона.
    Издаването на регистрационен сертификат не е задължително, но препоръчително. Става с форма BR1.

Не ги бъркай 2-те неща
    BGHelp Търсачка

Благословен да бъде този, който няма какво да каже, но въпреки това мълчи

There are those that read the small print and learn through knowledge, while others ignore the small print and learn through expеrience

28. БЛАГОДАРЯ Velina, katqueen, pepito75, dosi, denitsa and 9 others thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Благодаря ти Cyper, не пиша нищо по различно.За регистрацията в данъчният офис всеки би трябвало да знае, аз имах впредвид тази в хоум офиса,т.к. ЕмоДонков писа нещо за това накрая на един от пътеводителите си.Но все пак ти благодаря, че взе отношение
    И още нещо ми се искаше да кажа относно ЦСЦС картите, вече има и тестове / книжки / и на български за тези които не са добре с езика,едишън 2007, струват около 8 паунда и можеш да си купиш онлайн.

30. БЛАГОДАРЯ katqueen, ppepyno, veselysha, niknolt62, Yordan Ignatov thanked for this post
    Старо куче Аватара на Bupyc
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от krasi_k
    Благодаря ти Cyper, не пиша нищо по различно.За регистрацията в данъчният офис всеки би трябвало да знае, аз имах впредвид тази в хоум офиса,т.к. ЕмоДонков писа нещо за това накрая на един от пътеводителите си.Но все пак ти благодаря, че взе отношение
    И още нещо ми се искаше да кажа относно ЦСЦС картите, вече има и тестове / книжки / и на български за тези които не са добре с езика,едишън 2007, струват около 8 паунда и можеш да си купиш онлайн.
    Ще може ли линк?

32. БЛАГОДАРЯ niknolt62 thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Пътеводоител за новодошли - emodonkov

Благодаря ти Emodonkov,
    за изчерпателните ти отговори и на мене сега ми предстои да се явявам за НИН, но за целта ми трябват референции за cleaning service за вторник ще може ли някой ако има някакви примерни да ми изпрати.
    Благодаря ви предврително!

34. БЛАГОДАРЯ dosi, niknolt62 thanked for this post
    mama Аватара на jonsan
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Bupyc
    Ще може ли линк?
    ето линк
    http://www.healthandsafetytest.co.uk/

36. БЛАГОДАРЯ niknolt62, banderas_1975 thanked for this post
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

До средата на изтичащата седмица нищо не се случи (по въпроса за регистрацията ми като self-employed). В сряда (21.03.2007) докато подремвах в градския парк ми звънна една неприветлива госпожа, която ми съобщи че молбата ми за NIN (National Insurance Number) е отхвърлена, понеже не съм представил достатъчно доказателства за бизнес. Попитах я какво е необходимо още да представя, тя ме пита дали имам договори с клиенти, аз и отговорих че нямам. Тогава ме попита дали съм подал CWF1 формата, отговорих и че съм я подал, обаче още нямам отговор. Тогава тя ми каза когато получа отговор да ги уведомя, за да ми преразгледат молбата. Притесних се сериозно, понеже изобщо не очаквах такова развитие. Разрових се веднага в тефтера си и позвъних на HM Revenue & Customs. Вдигна ми една жена, която също не беше много любезна, освен това говореше много неразбираемо. Обясних и че на първи март съм изпратил CWF1 формата, обаче още нямам отговор и се притеснявам дали изобщо са я получили, на което тя ми отвърна че законния срок за обработка е 6 (шест) седмици, и ако след изтичане на този срок не получа отговор, тогава да звъня за обяснения, след което ми затвори. Брей, мама му стара, взех да се ядосвам на себе си първо че изпратих формата по пощата (не го препоръчвам на никого), второ че не се регистрирах като Ltd. Ако се бях разкарал до съседния град да си подам документите лично, щях да получа поне референс номер, с който да следя развитието на нещата. Ако бях кандидатствал като Ltd нямаше нужда да представям каквито и да е доказателства за бизнес, факта че имам лимитед къмпани е достатъчно доказателство че съм genuine self-employed (истински самоосигуряващ се). На другия ден (22.03.2007) получавам едно писмо от jobcentreplus (службата, която се занимава с NIN), в което пише че молбата ми за издаване на Национален Осигурителен Номер (NIN) е отхвърлена, понеже не съм представил достатъчни доказателства за цитирам: right to work in UK !!!! Започнах да си мисля че нарочно ме отрязват, само си търсят формално поводи. На другия ден (23.03.2007 - петък) бях решил да се поровя в интернет за да видя какви са ми опциите, в случай че ме отрежат за NIN. Тъкмо си пускам компютъра и ми носят едно писмо от HM Revenue & Customs. В него пише: Уважаеми г-н Донков, относно вашата молба за регистрация .... (ще цитирам само най важното)... ние не можем да ви регистрираме за National Insurance purposes защото нямате NIN, самоосигуряващите се обикновенно плащат Class 2 National Insurance contributions (каквото и да означава това) но понеже сте дошли от чужбина, вие не сте длъжен да го плащате веднага. Ние ви даваме специален референс номер (Special Reference number) докато си изкарате национален осигурителен номер.
    Има приложена още една страница с която искат допълнителна информация, а по точно: дата на пристигане в UK, от коя националност съм, от коя държава съм пристигнал, бил ли съм self-employed в държавата, от която съм дошъл и ако да, плащал ли съм осигуровки, във връзка с някакъв договор ли съм пристигнал и ако да, какъв е срока на договора. Въпросната страница трябва да се изпрати в срок от 14 дена от получаването. Този път ще ги занеса лично. Никакви пощи! Като доказателство за right to work in UK съм разпечатал едни публикации в Home Office, ако свършат работа по-нататък ще поместя линк. Утре като се върна ще пиша какво е станало. Извинявам се, ако на някого му се е сторило доста досадно че описвам с подробности това, което се случва, но има хора, които въпреки подробното описание ми пишат на лична за да ми искат информация, която вече съм описал. Гледам да не изтърва нещо, но явно покрай разтегливите обяснения се губи съществената информация. Ако е така, моля да ме информирате. Ще се постарая занапред да представям нещата в по-сбит вариант.Благодаря!
    Последно редактирано от madlena : 26-08-2007 на 23:47

38. БЛАГОДАРЯ Мила, victor07, tiho26, Joannamax, pelikan and 56 others thanked for this post
    Старо куче
    Post Thanks / Like

И според мен има много хора на които всичкото това инфо ще бъде от голяма полза и трябва да ти благодарят!!!

40. БЛАГОДАРЯ kork, niknolt62 thanked for this post
    Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

Все пак като доказателство за изпратено писмо можеш да позлваш Recorded delivery. Има си референс номер, а можеш да следиш на Роял Маил на уеб саита дали,кога и в колко часа е доставено. Имаи предвид,че повечето офиси на Инланд Ревеню не работят с публик,освен ако нямаш апоинтмент.....

42. БЛАГОДАРЯ emodonkov, katqueen, kork, nickich, niknolt62 and 1 others thanked for this post
    Нов потребител
    Град
    Liverpool/Torquay/Sofia
    Post Thanks / Like

Благодаря ти много !

Нов потребител Аватара на pelikan
    Град
    Hampsted Gardens Suburb
    Post Thanks / Like

Exclamation Re: Пътеводоител за новодошли - emodonkov

Здр Емо,
    наистина е интересно това за което даваш информация, много хора се нуждаят от нея. Аз също имам въпрос коя е първата стъпка, която предприемаш преди да си подал документи? Т.Е. необходим ли е някакъв набор от документи предварително? Благодаря ти!

45. БЛАГОДАРЯ niknolt62 thanked for this post
    Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от pelikan
    Здр Емо,
    наистина е интересно това за което даваш информация, много хора се нуждаят от нея. Аз също имам въпрос коя е първата стъпка, която предприемаш преди да си подал документи? Т.Е. необходим ли е някакъв набор от документи предварително? Благодаря ти!
    Използваи бутона Сърч..много е писано по темата..намери,прочети и ако нещо не ти е ясно тогава питаи...

47. БЛАГОДАРЯ pelikan, няма, niknolt62, ceciveleva thanked for this post
    инженер
    Град
    UK
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от pelikan
    Здр Емо,
    Точно това имах предвид в края на предния си пост. Между другото нямам намерение да мотивирам никого. Аз самия нямам достатъчно опит да давам съвети. Уча се от грешките си и пиша всичко това за да могат и други да се поучат от тях. Както казва Зара, в този форум има лавина от информация, която се опреснява постоянно. Когато се реших на тази стъпка (регистрация като самоосигуряващ се) си направих труда да почета доста. Отне ми около седмица. Четох не само във форума, ами и в правителствени сайтове, взех си даже две книги от библиотеката, но за тези, които не са много добре с английския, информацията от форума е напълно достатъчна (както казва един участник: четене му е майката). Както виждате от написаното до тук няма ...формула или рецепта, не знам как да го нарека за стопроцентова успешна регистрация. Дори не знам как ще свърши всичко, но обещавам да го опиша докрай. Който не е сигурен в това, с което се захваща да се обърне към посредник.
    Та към темата, пиша както обещах, но за огорчение днес (26.03.2007) не ходих до Jobcentre Plus по здравословни причини. За сметка на това днес получих ново писмо от HM Revenue & Customs. В писмото пише че след като са прегледали our current tax records for you, демек данъчното ми досие, ме молят да попълня Tax Return - мисля че точния термин на български е данъчна декларация. Когато ви изпратим Tax Return ще ви изпратим и упътване как да попълните формата (от което си вадя извод че не трябва да си правя труда да изтеглям въпросния формуляр, ами те ще ми го изпратят в скоро време). Пише още: ако имате компютър, можете да попълните Tax Return онлайн, което ще ускори изчисляването на данъците, и вие ще получите надвнесените суми по-скоро. На гърба на писмото има информация за кого е задължително подаването на данъчна декларация, а най отдолу пише че понякога изискват Tax Return за да се убедят че се плащат правилните данъци (т.е. данъкоплатеца е наясно какви данъци дължи на държавата). Между другото днес попълних формуляра, с който ми искат от ревинюто допълнителна информация за регистрацията ми (писах за него в предишния ми пост) и го пратих пак по пощата, дано не съжалявам отново.

49. БЛАГОДАРЯ katqueen, emo_trans, kork, pepito75, nickich and 30 others thanked for this post
Страница 1 от 19 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 234
    Последно мнение: 01-12-2013, 21:35
  2. Отговори: 50
    Последно мнение: 29-06-2011, 15:36
  3. Отговори: 30
    Последно мнение: 14-10-2009, 12:19
  4. Oт април 2007 всички самонаети ще стават Ltd?
    От benasi във форум Общ форум
    Отговори: 9
    Последно мнение: 29-12-2006, 00:01

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
Top Worktops
eXTReMe Tracker